kwi 04 2023

cebulowe kwiaty w domu i Wielkanocne porady...


Komentarze: 0

 

Krokusy, narcyzy, tulipany, szafirki, cebulice, śnieżniki, puszkinie można uprawiać w doniczkach jako ozdobę Wielkanocnego stołu. Cebulki sadzimy na przełomie września i października 2 razy głębiej niż wynosi wysokość cebuli, w gruncie 3 razy. Doniczka musi być duża, musi mieć drenaż z keramzytu i odpływy, na keramzycie kładziemy warstwę ziemi kwiatowej, cebulkę i przysypujemy ziemią kwiatową. utrzymujemy stale lekko wilgotną glebę. Doniczki mogą zimować na zewnątrz na balkonie pod ścianą lub w zacisznym kącie, w ogródku zakopane w ziemi, by wystawały zręby, w mrozy okrywamy gałązkami iglaków, wiosną stawiamy w wybranym miejscu, jesienią przenosimy do domu, można od razu po posadzeniu trzymać w domu np. w chłodnym pomieszczeniu jak piwnica, gdy pojawią się wierzchołki liści przenosimy je do 15 st, potem do domu, gdzie zakwitną https://cebule-kwiatowe.pl/blog/rosliny-cebulowe-sadzone-w-doniczkach-sadzenie-uprawa-pielegnacja.html Cebulaki potrzebują światła, w czasie kwitnienia lubią południowe i zachodnie parapety, ale radzą sobie na wschodnich i północnych. Zimujemy je w chłodnym pomieszczeniu w doniczce lub wyjęte z ziemi w skrzynkach z torfem lub piaskiem. Wiosną sadzimy do nowej ziemi lub nowej doniczki, podlewamy i nawozimy nawozami dla roślin kwitnących, ścinamy zwiędłe kwiaty, dopóki są liście podlewamy, kiedy liście zeschną usuwamy je i cebulkę przenosimy do skrzynek w piwnicy lub w doniczce do innego pomieszczenia.

Z mojego doświadczenia: kupione cebulaki trzymam na parapecie od południa, odlewam, żeby utrzymać wilgotną glebę, zawsze do podstawki, podlana cebula zgnije, a z podstawki same wezmą sobie wodę w domu. Kiedy przekwitną czasem wypuszczają następny pęd kwiatowy, obcinam stare pędy z przekwitłymi kwiatami, kiedy już nie kwitną, a dalej mają liście podlewam dopóki liście nie zeschną, potem wynoszę do ganku od północnej strony na okno, gdzie odpoczywają, aż zaczynają kwitnąć znowu, wtedy przesadzam do nowej gleby i przenoszę do domu.

Jeśli pojawią się cebulki przybyszowe rozdzielamy je od matecznych i sadzimy do osobnych doniczek. Cebulaki podlewamy do podstawki nie mocząc cebul i liści, nie zraszamy, zapewniamy dużo światła, glebę utrzymujemy lekko wilgotną. Słonecznik, rzodkiewkę, lucernę, soję, jęczmień, możemy posadzić na kiełki, moczymy nasiona 10 godzin w wodzie, słoik, kiełkownicę, talerzyk wykładamy ligniną, płuczemy nasiona i układamy je, polewamy wodą, by były wilgotne nie pływały, kładziemy w półcieniu. Nasiona warzyw siejemy do małych pojemniczków np. po jogurtach do ziemi dla nasion, podrośnięte pikujemy do doniczek, można kupić zdrowe siewki bez przebarwień na listkach i posadzić je do większych skrzynek od razu. Rzeżuchę gęsto siejemy do ziemi w doniczce lub na ligninę, podlewamy, trzymamy w cieple wszystkie nasiona posadzone, rzeżucha gotowa jest po tygodniu, reszta kiełków po kilku dniach. Kiełki zraszamy. Owies siejemy do doniczki z ziemią zmieszaną z piaskiem, przykrywamy folią do pojawienia się siewek, podlewamy, zapewniamy dużo światła.

Ekologiczne sposoby na pisanki. Kolor błękitny uzyskujemy gotując jaja w soku z czerwonej kapusty lub czarnej borówki albo gotując z czerwoną kapustą, zielony gotując jaja w młodym zbożu lub liściach szpinaku, czerwony w moczeniu ich w wodzie ze sproszkowanymi kwitami hibiskusa lub czerwoną papryką, brązowe gotujemy w naparze z mocnej kawy, herbaty lub łupinach z cebuli. Żółte w wodzie z kurkumą lub curry. Rubinowe gotując z obranym, pokrojonym burakiem ćwikłowym. Pomarańczowe uzyskamy gotując jajka z tartą dynią lub marchewką. Wzorki uzyskamy wkładając jajko do rajstopy, wcześniej okładając je listkami pietruszki, selera, kopru, szczypiorku, mięty, kolendry, rozmarynu i innych ziół, by ciasno przylegały do skorupek i tak gotujemy w szczelnie związanej rajstopie.

W doniczkach uprawia się także prymulki, lubią chłód, półcień, parapet blisko okna, północna, północno-wschodnia, wschodnia ekspozycja, dobrze, na zachodzie i południu jak są drzewa za oknem, utrzymujemy stale lekko wilgotną glebę podlewając 2 razy w tygodniu na podstawkę, co 2 tygodnie dajemy nawóz dla kwitnących roślin, usuwamy zwiędłe kwiaty. W sklepach są mieszańce w różnych kolorach kwiatów, po sezonie można posadzić do ogródka. Kupujemy zdrowe okazy z ładnymi liśćmi, popularne są kubkowaty, ślimakowaty, bezłodygowy https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/prymulki-doniczkowe-jak-dbac-o-prymulki-w-domu-by-dlugo-kwitly-uprawa-aa-dvWi-hFGQ-sFk4.html

https://zielonyogrodek.pl/dom-i-balkon/rosliny-w-mieszkaniu/7276-jak-uprawiac-prymulki-w-domu

 

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz