wrz 01 2021

Ogród jesienią


Komentarze: 0

Jesień to czas na sadzenie drzew i krzewów liściastych, na działce i w ogródku sadzimy głównie drzewka i krzewy owocowe, ale popularne są też rosliny ozdobne.  Ekologiczne są żywopłoty. Sadząć młode drzewka i krzewy musimy pamiętać o dopowiedniej odległości między nimi, więźbie. Maleńkie sadzonki kiedyś wyrosną na potężne drzewa i rozłożyste krzewy, musimy obliczyć odległość tak by nie przeszkadzały sobie wzajemnie i żebyśmy mieli wolny dostęp do zbieranych w przyszłości owoców. w przypadku sadzenia żywopłotów, tu z okrytonasiennych wykorzystuje się głównie bukszpany musimy pamiętać o tym, że będąc za daleko nie zapewnią nam odpowiedniej osłony, a za lisko silniejsze osobniki zagłuszą słabsze. Sadząc rosliny musimy pamiętać o odpowiednim nawozie i podlaniu zasadzonych roslinek. Jesienią można także przesadzać iglaki. Ukorzenione już rosliny musimy zabezpieczyć przed przymrozkami, można obwiązać pnie snopkami słomi, przykryć całe rosliny specjalnymi tkaninami dostępnymi w sklepach ogrodniczych, można pokryć pnie specjalną farbą dostępną w sklepie ogrodniczym.
Jesienią musimy zgrabić opadłe liście, które inaczej będą rezerwuarem chorobotwórczych grzybów, po zgrabieniu możemy przerobić je na kompost, który w przyszlym roku posłuży jako nawóz. Do produkcji kompostu potrzebny jest kompostownik, pojemnik, w którym liście będą rozkładać się w obecności tlenu. Liście mielimy przed wrzuceniem do kompostownika, żeby przyspieszyć ich rozkład. Na kompost można użyc też odpadków z kuchni-obierek, łupin, ogryzków, zeschłych, ale nie nadgniłych warzyw i owoców, niejadalnych resztek warzyw np. całe ziemniaki oprócz bulw, które zjadamy, skorupki jajek, błony, skóry, nadmiar tłuszczu z wykorzystanego mięsa itd.
Jesienią wykopujemy cebule roślin cebulowych np. lilii, tulipanów, hiacyntów, krokusów, narcyzów, ziemowitów, szafirków, cebulicy i układamy je w skrzynkach w luźnej warstwie, suszymy bez dostępu promieni słonecznych, potem oczyszczamy z gleby i resztek liści, przechowujemy je w suchych, przewiewnych miejscach w temperaturze ok. 20 st. C. Jesienią także wykopujemy karpy (bulwy) dalii, które również przechowujemy w suchym i przewiewnym miejscu. jesienią zbieramy nasiona roslin, które posiejemy za rok np. słonecznika, kopru, malwy. możemy przekopac ziemie w ogródku, jeśli nie ma tam podziemnych kłączy roślin wieloletnich, gdyż można je uszkodzić.
Ziemię w okół roslin wieloletnich i nadziemnych badyli roslin zielnych ściółkujemy np. korą drzew, można ja kupić w sklepie ogrodniczym lub dostać w tartaku. Ściółkować możemy też obornikiem, trocinami, żwirkiem, który chroni przed ślimakami, obornik powinniśmy wymieszać z glebą.
Nie przycinamy już roslin, rany nie zdążą zagoić się przed przymrozkami, które je dodatkowo uszkodzą. Za to można posadzić cebule roslin cebulastych, jeśli chcemy by zakwitły wczesną wiosną.
Jesienią mozna sadzić rosliny na poplon np. łubin i rzepę, jednak te rosliny zostaną przerobione potem na nawóz, więc lepiej używać kompostu. Jesień to czas zbierania owoców i warzyw: ziemniaków, marchwi, pietruszki, ogórków, cukinii, dynii, pomidorów, bakłażanów, patisonów, papryki, winogron, jabłek, gruszek, śliwek, brzoskwini, moreli, jeżyn, zimowych malin, jesien to także sezon na te warzywa i owoce. Zbierania nasion kopru i malw do posiania w przyszłym roku. 
Po przemrożeniu można zbierać owoce tarniny, jarzębiny, głogu i dzikiej róży i robić z nich przetwory.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz