wrz 19 2021

Uprawa grzybów


Komentarze: 0

Grzyby można uprawiać w domu, wystarczy kupić grzybnię, jako, że grzybnie pod uprawy pozyskuje się z monokultur wiadomy jest gatunek grzyba. Uprawiać można pieczarki, kanie, boczniaki, kurki, opieńki. Grzyby potrzebują ciepłego i wilgotnego miejsca, wilgotnego, próchniczego podłoża i wilgotnego powietrza, dobrze uprawiać je w zraszanych pomieszczeniach. Grzybnię można także uprawiać w ogrodzie. Można użyć grzybni pobranej z lasu np. poprzez użycie kawała owocnika, ale tu jest ryzyko takie samo jak przy zbiorze grzybów, trzeba dobrze znać dany gatunek, dlatego lepiej kupić grzybnię z pewnej hodowli. Tam można dostać grzybnię razem z podłożem np. kawałkiem drewna, czyli substrat.

Pieczarki nie potrzebują światła, ale trzeba je wietrzyć, lubią temperatury 20-25 st, kiedy pojawi się grzybnia przenosimy skrzynkę do pokoju z temperaturą 14-18 stopni, można uprawiać je w skrzyni z podłożem w przewiewnym pomieszczeniu np. w piwnicy, szopie, na strychu. Siejąc zarodniki lub szczepiąc grzybnię, wkładamy je do podlanego podłoża i przykrywamy folią, by ograniczyć parowanie, po kilku dniach pojawią się owocniki, taka grzybnia owocuje przez kilka miesięcy. Folię trzeba odkrywać i wietrzyć grzyby. Trzeba codziennie kontrolować wilgotność podłoża, najlepsze podłoże to kora sosnowa, zbyt wysoka i za niska wilgotność zniszczą grzybnię.

Borowiki sadzimy od kwietnia do października w glebie ogrodniczą z dużą ilością torfu, grzybnię mieszamy z 5 litrami torfu włóknistego i węglem drzewnym oraz wernikulitem lub perlitem, pod drzewami wykopujemy dołki, by odsłonić korzenie, dajemy na nie substrat, przysypujemy ziemią i podlewamy.

Czubajka kania lubi gleby gliniaste, substrat, czyli grzybnie z podłożem umieszczamy w dołkach, przysypujemy 3 cm ziemi, posypujemy kredą lub wapnem.

Kurkę sadzimy pod sosnami i świerkami, poradzi sobie pod dębami, grabami i bukami, sadzimy ją od połowy kwietnia do listopada, grzybnie mieszamy z 5 l torfu włóknistego z węglem drzewnym i wernikulitem lub perlitem, sadzimy w dołkach w glebie ogrodniczej z torfem, podlewamy, ściółkujemy korą, liśćmi, igłami i gałązkami, można przykryć warstwą gleby z lasu.

Grzybów mikoryzujących nie można uprawiać w ogrodzie, ponieważ potrzebują drzew, ale jeśli mamy dużo drzew na podwórku można użyć szczepionki mikoryzowej zbudowanej z grzybów jadalnych np. z borowików i maślaków, które rosną pod sosnami, grzybnia maślaka wytrzymuje kilka lat, trzeba wokół sosny wykopać 3 doły, doły muszą mieć 30-40 cm średnicy i 15 głębokości i znajdować się 0,5-5 m od pnia, dołki wypełnić podłożem do połowy i dać 1/3 opakowania grzybni, przykryć podłożem, ubić, podlać, grzyby lubią nawóz 10 kg cukru na 10 l wody, po ubiciu ziemi każdy dołek podlewamy wiadrem wody, na wierzch dajemy liście, igły, gałązki i mech, w suche dni podlewamy, maślak lubi też modrzewie, borowik sosny, koźlarz brzozy, gleba musi być zbliżona do leśnej, dobrze mieć w ogrodzie dużo drzew, nie grabić ani nie usuwać liści, podłoże musi być próchnicze, nie wolno stosować oprysków i nawozów.

Obecne są w sklepach mieszanki mikoryzujące złożone z borowika szlachetnego i sosnowego, mleczaja rydza, koźlarza pomarańczowoczerwonego i babki, maślaka zwyczajnego i żółtego oraz gąski, mieszankę podajemy pod dęby, buki, sosny, świerki, modrzewie, graby i brzozy, dobrze mieć kilka tych drzew w ogrodzie, na opakowaniu grzybni jest instrukcja obsługi, trzeba wykopać dołki, wypełnić podłożem, dać grzyby, przykryć, podlać, pokryć liśćmi, igłami i gałązkami, na słomie, drewnie, kompoście można uprawiać czernidłaka kołpakowatego, smardza, twardzioszka przydrożnego, pod trawnik można dać grzybnię pieczarki. Boczniaka ostrygowatego i opieńki można uprawiać na pniakach dębu, buka, topoli, jabłoni, orzecha, wierzby, brzozy

https://ladnydom.pl/Ogrody/1,113408,8257093,Jak_wyhodowac_grzyby_we_wlasnym_ogrodzie_.html

https://allegro.pl/artykul/domowa-uprawa-grzybow-36297

https://mrowka.com.pl/porady/artykul/grzybnia-w-ogrodzie-czyli-wlasna-polana-borowikow.html

https://budujemytutaj.pl/grzyby-lesne-w-domu-i-ogrodzie/

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz