sie 28 2021

Aromatoterapia z łąki


Komentarze: 0

Wiemy, że zapachy wpływają na nasze samopoczucie, przywodzą wspomnienia np. z dzieciństwa, kojarzą się z różnymi zdarzeniamia np. ze Świętami, poprawiaja humor, uspakajają. Niektóre zapachy, czyli drobne, lotne związki organiczne po połaczeniu z receptorami węchu powodują nie tylko odpowiedź kory węchowej, ale i oddziałują na emocje. Tak działa zapach mięty, melisy, lawendy, rumianku, cytrusów, ale i zapachy kwiatów. 

Jest mozliwość zakupu olejków eterycznych, inhalatorów, kominków, świeczek zapachowych, ciekawe ile osób uzmysłowiło sobie, że łaka wiosną i latem to źródło całego bukietu różnych zapachów i dzikiej mięty i rumianku, dziurawca, jeśli łakę przecinaja lub otaczają krzewy to zapach bzu czarnego czy jasminu, także drzewa wydzielają zapach np. słodki zapach nektaru lipy.
Zapachy kwiatów symuluja feromony owadów  Zapachy kwiatów, klasyfikacja wg. Kerznera są różne typy zapachów: zapachy benzoidalne, zapach gożdzików Dianthus casus, eugenol to związek pachnący i odkażający; aminoidalne powojnik pnący Clematis vitalba z jaskrowatych Ranunculaceae rosnie w Zach. Europie, ma mocny zapach, kwiaty szybko więdna i opadają; indoidalne u raflezji Arnolda Rafflesia arnoldii rosnącej na Archipelagu Malajskim, zapach zgniłego mięsa wabi muchy padlinożerne, to największy kwiat, zapachy seksualne roslin imituja feromony owadów; parafinoidalne kozłek bzowy Valeriana sambucifolia, w Plsce jest kozłek lekarski Valeriana officinalis. Zapachy łapiemy przy pomocy chromatografii gazowej, kwas walerianowy mają kłacza i kwiaty kozłkowatych Valerianaceae (w Polsce kilka gat.), z nich pozyskujemy krople walerianowe, zapach tych kropli daje kwas walerianowy. Kwiaty moga mieć klika zapachowych związków chemicznych, z których jeden dominuje - kombinacje zapachów. Krzew gorejący, dyptam jesionolistny Dictammus albus ma olejki zapachowe, które w gorącym powietrzu zapalają się, mają niska temp. zapłonu, zapalaja się od światła, w bezwietrzny dzień; zapachy seksualne u storczyków, rodzaj dwulistnik Ophrys np. muszy O. muscifera, wydziela hormony jak samice owadów, mają odp. kształt i barwę warżki. Najwięcej feromonów owadzich robią storczyki.
Zapachy na łące są mniej intensywne niż w zamkniętym pomieszczeniu i ograniczają się do określonych pór roku, dlatego zimą warto zaopatrzyc się w sprzęt jak swieczki zapachowe, kominki, olejki, alkoholowe roztwory olejków, ale wiosną i latem, szczególnie w maju i czerwcu, ale zioła intensywnie kwitną nawet we wrzesniu warto wybraż się na łakę. Dodatkowo mamy mozliwość odddychania świeżym powietrzem, fotosynteza roślin daje tlen, a slońce zadba o syntezę witaminy D, więc przyjemne z pozytecznym.
Kwiaty to także wrażenia wzrokowe, 80% informacji dociera do nas przez zmysł wzroku, a tu mamy piekno przyrody, kolory i kształty wielu rónych kwiatów i ziół, także liście, przylistki, owoce i lodygi sa piekne i zapewniają estetyczne wzruszenia. Widok przyrdoy uspakaja, tak samo jak ruch na świeżym powietrzu-nie każdy mieszka w poblizu łaki, trzeba tam dotrzec i potem wrócić, na łace można położyć się na kocu, zjeść posiłek z przyjaciółmi przespacerować sie oglądając kwiaty, można obserwować ptaki i owady np. motyle, a pobliżu zbiorników wodnych i spokojnych cieków ważki, jętki i widelnice.
Takie spacery to lekcja przyrody dla dzieci i poznanie gatunków roslin i zwierząt w terenie, warto zaopatrzyc się w klucz do oznaczania gatunków. więc i łaka daje rozwój intelektualny.
Podobnie las, szczególnie iglasty ma wiele prozdrowotnych olejków eterycznych, zieleń lasu wycisza, tu nie ma syntezy witaminy D (cień), ale drzewa bardzo rzadko uczulają, lasy iglaste są bezpeiczne dla alergików, a ptaki, lesne kwiaty i zioła oraz drzewa również są piekne jak kwiaty na łace, więc wyciszenie jest, tak jak rozwój-tu też jest wiele gatunków do obejrzenia np. paprocie. do lasu warto wybrać się wczesna wiosną, zanim pojawią sie liście na drzewach, wtedy można obejrzeć lesne kwiaty: zawilce, przebiśniegi, przylaszczki itd. Te kwiaty kwitną o określonej porze i występują tylko w lasach strefy umiarkowanej. Lasy zamieszkuja inne ptaki, aktywne szczególnie wiosną kiedy uduja gniazda i łączą się w pary i inne owady, które można tam zaobserwować.
Nie tylko zapach kwiatów, ale i ziemi, siana, morskiej wody, powietrza po burzy, mchu, kory wpłya korzystnie na czlowieka, w ogóle zapachy, kolory.dzwięki natury dobrze na nas działają. Warto korzystać z lasów, łąk, nawet miedzy śródpólnych, gdzie rosna piekne chwasty polne jak maki, chabry, lepnice, rumianek, dziurawiec i przydroża z cykorią podróznikiem. Nie każdy kwiat pachnie, ale każdy cieszy oczy. Lasy mieszane i liściaste maja większą bioróżnorodność, więcej gatunków drzew i wiele kształtów liści do podziwiania.

 

Oprócz akcesoriów wydzielających olejki eteryczne mozna uzyc poduszeczek z suszonymi ziołami-lawendą, miętą, rumiankiem, płatkami rózy, mieszankami ziół wg uznania, zwykłe poszewki zamiast pierza wypchane platkami, które slużą do powieszenia lub położenia koło  łóżka albo szafie. Dobre sa też suszone bukiety polnych i ogrodowych kwiatów, zerwane bukiety suszymy w ciepłym przewiewnym miejscu i wkładamy do wazonu bez wody. Mogą stac całą zime, ale ich zapach słabnie z czasem.
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz