sie 31 2021

biedronki


Komentarze: 0

Rząd chrząszcze Coleoptera
Podrząd chrząszcze wielożerne Polyphaga
Rodzina biedronkowate Coccinellidae
Rodzaj Coccinella
Biedronki w Polsce jest 76 gatunków, na świecie 4000, jedzą mszyce, dzięki czemu przyczyniają sie do walki z nimi, rozmnażaja się 2 razy w roku. Osobniki dorosłe zimuja w Polsce gromadząc się w załamkach budynków, skał, pod korą drzew, pod glebą itd. w tym celu gromadzą sie stadami, teraz już zaczynają sie gromadzić. Występują na łakach, polach, w ogrodach, lasach, przydrożach, na działkach i w mieście. Wiosną składają żółte, owalne jaja na spodzie liści lub na korze drzew, wolnożyjące, miękkie, podłużne larwy w kolorze dorosłych osobników poluja na mniejsze owady. Przed przepoczwarzeniem przyczepiają się odwłokiem do podłoża. Złapane wydają stawami odnóży żółtą hemolinfę o charakterystycznym zapachu, hemolimfa jest trująca dla innych owadów, nasze mają niegroźną dla ludzi. Ciało jest podzielone na głowę, tułów, na którym sa 2 pary skrzydeł, lotne błoniaste i okrywające skórzaste okrywy i odwłok. Szeroka głowa ma toporkowate głaszczki.  Układ krążenia otwarty, od serca odchodzą naczynia krwionośne, z których krew wylewa sie do jam ciała otworkami, ostiami. Oddychanie odbywa sie przy pomocy tchawek położonych na odnóżach, są to rozgałęzione uwypuklenia hitynowego pancerzyka zakończone miękkim nabłonkiem, ukła dwydalniczy to cewki Malpighiego. Ośrodkowy układ nerwowy składa się z pary zwojów głowowych, obrączki okołoprzełykowej, pary zwojów pod i nadprzełykowych i dwóch pni nerwowych biegnących po brzusznej stronie ciała, nerwy tworzące osiowy układ nerwowy odchodża od zwojów. Rozdzielnopłciowe, zlożony rozwój, z jajem, larwą, poczwarką i imago. głowa z 6 segmentów ma oczy zlozone z omatidiów, tułów ma 3 segmenty, 3 pary odnózy, 2 pary skrzydeł, odwłok ma w środku narządy wewnętrzne, samce maja narząt kopulacyjny, samice pokładełko, odnóża kroczne, czyli przystosowane do chodzenia, gryzący aparat gębowy.
Biedronki zwane sa też bożymi krówkami, najpopularniejsze u nas to:
Biedronka dwukropka Adalia bipunctata głowa i tułów czarne z 2 symetrycznymi białymi plamami, czerwone skrzydła, każde z czarną kropką, odmiana czarna ma czarne skrzydła i czerwone kropki.
Biedronka pięciokropka Coccinella septempunctata czarna głowa i tułów w biało-kremowe plamy, skrzydła mają po 5 plm każde są czerwone w czarne kropki lub odwrotnie, plamy i skrzydła mogą być pomarańczowe.
Coccinella magnifica czarna głowa, czerwone pokrywy w po 4 czarne kropki.
Biedronka pięciokropka Coccinella quinquepunctata czarny tułów, czerwone pokrywy mające łącznie 5 czarnych kropek, na tułowiu po bokach 2 zółte, podłuzne plamy.
Biedroneczka łąkowa Coccinula quatuordecimpustulata czarne skrzydła w różowe lub żółte plamy, tułów czarny z żółtym lub ózwym pasem u nasady.
Biedronka siedmiokropka Coccinella septempunctata najpospolitsza w Europie, pokrywy skrzydeł czerwone z 7 czarnymi kropkami, 2 białe plamy u nasady pokryw, czarny tułów i głowa.
Przedstawiciele wybranych innych rodzajów:
Biedronka mączniakówka Thea vigintiduopunctata żółte ciało, na tułówiu i skrzydłach czarne, nieregularne kropki.
Biedronka oszatka Anatis ocellata największa, 9-milimetrowa biedronka w Polsce, czarna głowa i tułów, który ma białe plamy, czerwone skrzydła z czarnymi plamami z kremową obwódką.
Trzcinówka Anisostica novemdecimpunctata tułów i pokrywy pomrarańczowe w czarne, nieregularne plamy.
Aphidecta obliterata pomarańczowy tułów z czarnymi pasami schodzącymi w literę M, brązowe pokrywy w ciemniejsze, poprzeczne pasy.
Gielas dziesięcioplamek Calvia decemguttata tułów i pokrywy pomarańczowe w białe plamy na tułowiu i po 5 kropek na pokrywie.
Gielas czternastoplamek Calvia quatourdecimguttata tułów i pokrywy brązowopomarańczowe, pokrywy w białe kropki.
Okrajka dwuplamka Chilocorus bipustulatus ciemny tułów i pokrywy, czerwone plamy na pokrywach, jedna podłużna z lana z 2, druga okrągła, obie w linii poprzecznej.
Okrajka okrągłoplamka Chilocorus renipustulatus czarne głowa, tułów i pokrywy, po 1 okrągłej, czerwonej, okrągłej plamce na okrywach.
Gałecznik czteroplamek Exochomus quadripustulatus głowa i tułów czarne, 4 czerwone plamy na pokrywach, przednie w kształcie półksięzyców, tylne okrągłe.
Pokropka Halyzia sedemciguttata pomarańczowa, tułów i głowa w żółte plamy, pokrywy w duzo białych kropek.
Biedronka arlekin, azjatka Harmonia axyridis czarne ciało, 2 symetryczne żółte plamy na tułowiu, 2 symetryczne, ciemnożółte oka z czarnymi plamami na pokrywach, inwazyjna.
Harmonia quadripunctata tułów i głowa żółte w czarne plamy, czerwone, żółto obrzeżone pokrywy w czarne i żółte plamy.
Czerwonka trzynastokropka Hippodamia tredemcipunctata żółta głowa i tułów w czarne, duże plamy, 1 duża na głowie i tułowiu, okrywy czerwone w czarne kropki.
Hippodamia variegata głowa i tułów białe z czarną plmą, ta na tułowiu rozgałęzia się do góry na 4, pokrywy czerwonopomarańczowe w czarne plamki.
Bledniczka Myzia oblongoguttata głowa i tułów w czerwonopomarańczowobrązowe plamy z białymi plamami po bokach, pokrywy czerwonobrazowe w białe podłużne plamy.
Platynapsis luteorubra czarne ciało, 4 czerwone, okrągłe plamki na pokrywach.
Wrzeciążka Propylea quatuordecimpunctata, ciało żółte w czarne plamy, 1 duża na głowie, na odwłoku rozgałęzia się ku górze na 4 części, na pokrywach wiele czarnych podłużnych plamek.
Kroszela Psyllobora vigintiduopunctata ciało pomarańczowożółte w czarne kropeczki na głowie, tułowiu i odwłoku.
Scymmus ferrungatus głowa i t€łów brązowe, pokrywy czarne z włoskami.
Scymmus frontalis czarne ciało, 2 brazowe plamy na tułówiu i 4 okrągłe, brązowe plamki na pokrywach.
Owełnica lucernianka Subcoccinella vigintiquatuorpunctata głowa i tułów brązowe w ciemniejsze plamki, pokrywy czerwonobrązowe w ciemnobrązowe plamy zlane w gruzełkowate, poprzeczne pasy.
Tytthaspis sedemcipunctata kremowożółte ciało, jedna duża, zlana plama na tułowiu z żółtą plamką w środku i 2 czarne po bokach, żółte skrzydła, czarno otoczone, mają czarne plamki, z boku zlewaja się w podłużną plamkę.
Ceratomegilla notata czarnokremowe głowa i tółów, pomarańczowe pokrywy z 11 kropeczkami.
I wiele inncyh

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz