sie 30 2021

ciekawe grzyby


Komentarze: 0

Okratek/kwiatowiec australijski Clathrus archeri początkowo jajowaty, stożkowaty lub gruszkowaty owocnik, białoszary kolor osłonki, która pęka w czasie dojrzewania, na zewnątrz wydostaje się 4-6 czerwonych ramion, wyglądają jak ośmiornica, zewnętrzna osłonka receptaklu jest koralowa i siateczkowata, wewnętrzna czerwona ze śluzowatą glebą z zardnikami, grzyb pachnie padliną, eliptyczne zarodniki. Rośnie w Australii, Nowej Zelandii, USA, Europie i RPA

Okratek czerwony Clathrus ruber kulisty, jajowaty owocnik, cały siateczkowany, grudkowaty, głądkie, wyrasta z kulistej, białej osłonki, która pęka przypominając skorupkę jaja, eliptyczne zarodniki. Rośnie w całej Europie, jest też w Polsce.
Chorioactis geaster owocnik maczugowaty, pokryty brązowym kutnerkiem, wyrasta na krótkim trzonie, z czasem pęka na kilka rogów, które rozkładają się gwiaździście ukazując glebę, uwalnianiu zarodników towarzyszy gwizd, rośnie w Japoniii i Teksasie.
Entoloma hochstetteri owocnik wyrasta na długim, cienki trzonku, hymenofor blaszkowaty, blaszki grube i rzadko ułożone, kapelusz stożkowaty z uwypukleniem na szczycie, brzeg ząbkowany, trzon podłużnie bruzdkowany, cały grzyb niebieski, kapelusz ma 4 cm średnicy, wysyp czerwonoróżowy. Rośnie w Nowej Zelandii i Indiach.
Phallus indusiatus główka dzwonkowaty, siateczkowaty pofałdowany, brązowy, ucięty szczyt z białym otworem, wyrasta z niego siateczka sięgająca do ziemi, dlatego nazywa się damą z woalką, trzon biały, gruby, wysoki, lekko zwężony kun górze, jest jadalny. Może mieć zółtą główke lub woalkę, rosnie w Chinach, Japonii, Ameryce Pd, Meksyku i Malezji.
Kolczakówka piekąca Hydnellum peckii kapelusz pilśniowy, biały z czasem czerwienieje, później czernieje, , jest beczułkowaty, lekko uwypuklony, potem płaski, na starość wklęsły na górze, ma krople czerwonej wydzieliny, powierzchnia bruzdkowana, pokryta łuseczkami, pofałdowana, trzon pilśniowy, brązowoczerwony lub rdzawobrązowy, pełny, miąższ rdzawobrązowy, ma pierścienie i czarne kropeczki, rośnie w Europie, w tym w Polsce.
Mycenia chlorophos kapelusz okrągły, potem półokrągły, potem parasolkowaty, brzeg gładki, szczyt zaokrąglony, potem wklęsły, luźne blaszki, trzon równodługi, wydłuzony, kolor brązowszary, w ciemności świeci na zielono dzięki bioluminescencji, rośnie w Brazylii, Azji i Australii.
Czasznica olbrzymia Calvatia gigantea duży, okrągły lub spłaszczony owocnik ze sznurem białej grzybni u podstawy, cienkie perydium, egzoperydium białe z mączystym nalotem, z czasem ciemnieje i brązowieje, papierowate endoperydium też ciemnieje z wiekiem, watowata gleba jest żółta, potem oliwkowobrązowa,miążśz jest biały, największy grzyb na świecie, grzyb jest jadalny, rośnie w Europie, Ameryce Pn, na Tajwanie, Nowej Zelandii i w Singapurrze.

 

Fomitiporia ellipsoidea/Phellinus ellipsoideus owocnik wypukły, brązowy, brzeg jasniejszy, z czasem rozpostarty, płaski, hymenofor rurkowaty, żółtokremowy, wypukły, rurki gęste i gąbczaste, najstarszy i najwiekszy okaz pochodzi z Chin, ma 20 lat i 10 metrów długości, z owocników robi się skórę na torebki, buty i wyroby galanteryjne,  grzyb nadrzewny z Azji.
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz