wrz 02 2021

Ciekawe organizmy


Komentarze: 0

Kotek rudy, najmniejszy kot świata, zamieszkuje Indie i Sri Lankę, dorosły osobnik mieści się na ludzkiej dłoni. Kot rudy inaczej rdzawy waży 0,8-1,6 g, bez ogona mierzy 35-48 cm. Kotek rudy żyje w lasach o gęstej roślinności. W dzień spi w pustych kłodach, noca poluje na małe  ptaki, gryzonie i owady. Jest szybki, zwinny jak każdy kot,ale zagrozony wyginięciem z powodu polowań i utraty siedlisk, wycinania, lasów obecnie zyje 10 tys. osobników. Ludzie, którzy mieli kontakt z kociaczkami twierdzą, że łatwo go udomowić,jest czuły,oddany, przyjazny. Samica po ponad 2 miesiącach ciąży rodzi 2 kocięta [https://www.koty.pl/najmniejszy-kot-na-swiecie/ ].

Syringammina fragilissima żyje na dnie mórz Europy i Ameryki Północnej. Odkrył je oceanograj John Murray. Zwierzątko zyje w domku z piasku posklejanego betonem, który samo wytwarza, stąd nazwa delikatna piaskownica. Jego domek tosystem rurek wypełniony ciałem,domek ma 10 do nawet 20 cm średnicy. Ciało tworzy jedna komórka z wypustkami wypełniającymi rurki,ma wiele rozproszonych jąder, przypomina grzybnię, nazwany ksenofioforem, komórka namnażając się wytwarza cement organiczny zlepiający przylegające do niej osady. Zbyt duży domek organizm odrzuca. Organizm rośnie skokami, kilka dni rośnie, kilka miesięcy odpoczywa, nie wiemy dlaczego. Spokrewniony z otwornica, nie wiemy jak się rozmnaża. Wiemy, że w rurkach zbiera sieosad,któryjedzą bakterie, nie wiemy czy fagocytuje osady czy same bakterie jako pokarm, może też wypuszczać nibynóżkę z rurki. Jego komórki mają kryształki siarczanu baru, nie wiemy po co. Ole Tendal z Muzeum Zoologicznego w Kopenchadze uważa, że on hoduje bakterie, w jego ciele odkryto kwasy tłuszczowe obecne w komórkach bakterii [https://www.newscientist.com/article/dn18468-zoologger-living-beach-ball-is-giant-single-cell/].

Kwietnik Misumena vatia, pająk zmieniający kolory znany z naszych łąk, spotykamy go na kwiatach, należy do rodziny ukośnikowatych, ma ponad 1 cm. 2 pierwsze odnóża są dłuższe od innych, dzieki nim kwietnik porusza się we wszystkich kierunkach. Cała rodzina tak potrafi,chroni to przed drapieżnikami, samiec ma 4 mm, czarny ma biały odwłok z 2 czarnymi pasami na wierzchu, samica jest duża i zmienia kolor zależnie od kwiatu na którym siedzi. Może być biała,żółta lub zielonkawa, kolor zmienia zmana koncentracji barwnika w komórkach oskórka, może go wydalać z odchodami. Barwnik normalnie jest żółty,ale rózne stężenie daje różne kolory. Częśc osobników ma czerwone pasy po bokach. Kwietnik ma trójkątne oczy, zmiana barwy trwa kilka dni, dlatego wybierają kwiaty oswojej obecnej barwie. Żyje na łąkach, brzegach lasu, w ogródach, je muchówki, trzmiele, pszczoły, motyle, skrada się do pijącej nektar ofiary, gdy się zbliży łapie przednimi nogami i kąsa. Ma pazurki jadowe, wbija je między tułów a głowę lub inne wrażliwe miejsca. Gody są na dnie kielichów kwiatowych, trwającałe lato. Najpierw samiec chodzi samicy po odwłoku, potem ją zapładnia, potem szuka następnej, po miesiącu od zapłodnienia skłąda ona na liściu jaja,zwija go przy pomocy pajęczyny tworząc kokon. Pilnuje go, po opuszczeniu go przez młode pajączki ginie, one wiedza instynktownie jak unikaćdrapieżników i polować, zimują w ściółce, rozwój trwa2-3 lata [https://swiatmakrodotcom.wordpress.com/2011/08/31/kwietnik-misumena-vatia-zabojcza-dama/]

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz