sie 31 2021

ciekawe zjawiska optyczne


Komentarze: 0

Opisywałam iryzację i wpisie cuda natury halo, jest jeszcze kilka innych zjawisk optycznych obserwowanych na niebie, nie opiszę na pewno wszystkich, ale ile będę wiedzieć:
-słup słoneczny to odbicie światła slonecznego lub innego, nisko połozonego źródła swiatła od poziomych powierzchni uporządkowanych swobodnym opadaniem kryształów płatkowych lodu. Ma postać słupa czerwonego swiatła wznoszącego sie na kula słońca, widoczy jest przed świtem i tuż po zachodzie.
-parhelion, słońce poboczne zwykle występuje po obu stronach słońca, powstaje na przecięciu halo i kręgu parhelicznego, powstaje w wyniku załamania swiatła na kryształkach lodu w postaci 6-kątnych płytek, które poziomo opadają, im słońce wyżej nad horyzontem tym słońca poboczne sa bliżej głównego.
-krąg parheliczny, biały pas przechodzący przez slońce, opasa całe niebo, powstaje w wyniku odbicia się światła od pionowych ścianek kryształów lodowych w chmurach piętra wysokiego.
-łuki Lowitza, światło odbite od płytkowych kryształków lodu wirujących w czasie spadania lub co bardziej zgodne z obserwacjami rozproszone na na półregularnych sześciokątnych kryształach płytkowych.
-gloria to utworzenie barwnego pierścienia w okół cieni na tle chmur i mgły przedmiotów, powstaje w wyniku dyfrakcji i odbicia fal na tle kropelek wody, powstaje po stronie przeciwnej do Słońca i Księżyca.
zjawisko/widmo Brockenu, mamidło górskie postaje cień na chmurze polozonej poniżej rzucającego go przedmiotu lub istoty żywej, cien może byc otoczony tęczowym kręgiem-glorią, zachodzi w górach gdzie czlowiek jest pomiędzy Słońcem a mgłą. Powstaje głównie na chmurach średnio kłębiastych Altocumulus i średnich chmurach warstwowych Altostratus.
-łuk okołohoryzontalny, powstaje na kryształkach lodu, jest blisko horyzontu, barwny, tęczowy łuk, czerwony kolorjest u góry, jest poniżej Słońca odchylony od niego o 46 st. Zachodzi w chmurach pierzastych, promień słońca wchodzi dodo położonej poziomo płytki jej boczną powierzchnia a wychodzi dolną, załamuje sie o 58 st, dlatego powstaje gdy słońce jest ponad 58 st. nad horyzontem, równoległe promienie załamuja sie przechodząc przez kryształki lodu jak przez pryzmat o kącie łamiącym 90 st. co daje kolory tęczy.
-miraż/fatamorgana to załamanie światła w warstwach powietrza o róznej temperaturze i gęstości, miraż dolny powstaje przy nagranych powierzchniach np. piasku, szosie itd. światło zakrzywia się w górę ku chłodniejszemu powietrzu, miraż górny powstaje w wielu warstwach powietrza, światło rozchodzi sie po linii krzywej.
-tęcza wielobarwny łuk powstający gdy słońce prześwieca przez kropelki wody w atmosferze, światlo rozszczepia sie, załamuje i odbija wewnątrz kulistej kropelki wody, sa róznice w kącie załamania światła i dlugości fal przenikających z wody do powietrza i odwrotnie, kolory tęczy to od zewnątrz czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy, tęcza główna powstaje w wyniku rozszczepienia swiatła w korpelkach wody, tęcza wtórna powstaje w wyniku podwójnego odbicia swiatła w kropli, więcej odbic to powstanie tęczy potrójnej i poczwórnej.
-wieniec powstaje gdy Słońce lub Księżyc zasłania warstewka chmur lub mgły, ma postać barwnej poświaty wokół ciała niebieskiego, od zewnątrz czerwonej, w środku niebieksiej, powstaja przez ugięcie światła w znajdujących sie przed ciałem niebieskim chmurach zbudowanych z drobnych, jednorodnych kropelek wody, są to chmury kłebiasto-pierzaste Cirrocumulus oraz Altocumulus i Stratocumulus.
-refrakcja atmosferyczna to pozorne przesunięcie obiektów obserwowanych poprzez znaczne masy powietrza, zwykle zachodzi w pionie i zniekształca np. spłaszcza dane obiekty np. tarczę Słońca, Księżyca leżacych nisko nad horyzontem i zielony błysk Słońca w czasie wschodu lub zachodu.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz