lut 09 2024

ciekawostki o drzewach i krzewach


Komentarze: 0

liść

Kiedy do akacji zbliża się żyrafa, drzewo wydziela substancje zapachowe, które informują inne akacje o zagrożeniu, sama tworzy i gromadzi w liściach toksyny, dzięki jej informacji inne osobniki także gromadzą w liściach toksyny. U nas zima jest czynnikiem stresogennym dla roślin-zimno, brak światła, niedostępna woda sprawiają, że rośliny mówią sobie o zagrożeniu. Liście na roślinach o zdrewniałych pędach-fanerofity jesienią zmieniają kolor liści i zrzucają je. Zrzucenie liści sprawia, że woda nie paruje z ich powierzchni-zimą woda zamarza w glebie i rośliny nie mogą jej pobierać, gdyby parowała przez liście odwoniłyby się. Spadek temperatury ogranicza i zatrzymuje fotosyntezę, więc chlorofil przestaje być potrzebny, rośliny rozkładają go, powstałe w ten sposób związki chemiczne idą do korzeni, a ossłonięte zostaje inne barwniki-karotenoidy, ksantofile, antocyjany, niektórym roślinom wystarczą substancje odżywcze z chlorofilu, liście żółkną i opadają, inne rozkładają ksantofile, liście stają się pomarańczowe, mogą opaść lub ciągnąć związki organiczne z pozostałych barwników, kiedy rozłożą wszystkie liście są brązowe, mogą opaśc, mogą zostać w suchej postaci. Liście stają się żółte, pomarańczowe, czerwone, rubinowe, jest złota jesień. Powstałe w wyniku rozpadu barwników związki organiczne magazynowane są w tkankach zwiekszając ich odporność na mróz-stężone roztwory zamarzają wolniej niż słabe. Dalszym mechanizmem obronnym jest kierowanie soków z gałązek i pnia do korzeni, pod ziemią jest cieplej, soki w nadziemnych częściach mogą zamarzać i uszkadzać tkanki. Spadek temperatury to sygnał, by odciąć wiązki przewodzące w liściach, które nie są potrzebne. Wiązki zamykają się przy ogonku, liście opadają, roślina zagęśzcza sok komórkowy glukozą, białkami i pęcherzykami powietrza. Fanerofity zapadają w sen.
Rośliny wytwarzają dźwięki, podłączono mikrofony rejestrująće ultradźwięki o częstotliwości 20-100 kHz, słuszalne dla owadów i części ssaków do pomidorów i tytoniu i poddano je czynnikom stresowym. Podczas uszkodzenia łodygi pomidor wydał 25 dźwięków na godzinę, tytoń 15, podczas niedoboru wody i biogenów pomidor wydał 35 dźwięków na godzinę, tytoń 1. W komfortowych warunkach obie rośliny wydawały 1 dźwięk na godzinę. Dźwięki, kliknięcia powstają w wyniku kawitacji zachodzącej w drewnie, w komórkach miękiszu-parowanie wody daje spadek ciśnienia w komórce, powstają pęcherzyki powietrza, pękają i klikają. W ten sposób rośliny informują się o swoim zdrowiu i środowisku. Także kiełkująć korzonki wydają dźwięki kiedy znajdą się blisko innych kiełków lub przeszkód jak kamień, tak informują się o swoim położeniu względem siebie i przeszkodach, pokazują sobie gdzie wygiąć korzonek, by sobie nie przeszkadzać.
W starych borach młodsze drzewa pomagają starszym osobnikom wodę, biogeny i asymilaty przez zrosnięty system korzeniowy, tak samo krzewy.
Iglaki nie zasypiają, ich igły mają małą powierzchnię, na zimę pokrywaja się grubą warstwą wosków i kutykuli-kutyną, która chroni przed parowaniem, ale ich metabolizm zwalnia, soki krążą w nich wolniej. Iglaki mają w ciele dużo żywicy, która chroni przed zamarzaniem.
Drzewa i krzewy czekają na przedwiośnie, są natomiast rośliny dnia krótkiego, potrzebujące mniej niż 12 godzin światła dziennie jak astry bylinowe, ciemierniki, totinambur, chryzantemy potrzebują krótkiego dnia i niższych temperatur i kwitną do mrozów.

jesień

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz