sie 30 2021

Czarcie miotły


Komentarze: 0

 Czarcie miotły, czyli patologiczne pędy powstająće na gałązeiach drzew w wyniku zahamowania wzrostu pędu głównego i wzmozonej aktywności pączków bocznych. Czarcie miotły mają różne kształty, kuliste, stożkowate, płaczące (zwisające), kolumnowe, różnokształtne. Za powstawanie czarcich mioteł odpowiadają infekcje riktesjowe, grzybicze, galasówek, w tym wypadku miotła uznawana jako galas organoidalny, pozbawione ścian komórkowych bakterie-fitoplazmy, mutacje genetyczne spowodowane promieniowaniem lub skażeniami chemicznymi. Pąki boczne są to skupiska tkanki merystematycznej, z której rozwijają się organy boczne, zwykle aktywują się po usunięciu merystemów wierzchołkowych, które w wypadku infekcji zostają unieaktywnione poprzez mutacje genetyczne lub metabolity atakujących roślinę bakterii, pierwotniaków, galasówek czy grzybów. Te substancje znów działają analogicznie do fitohormonów i czynników wzrostu i aktywujące lub dezaktywująće odpowiednie hormony (inhibitory). Odcięcie pędu głównego powoduje zahamowanie wydzielania auksyn, te mikroorganizmy blokują ich syntezę i unieczynniają je poprzez zablokowanie ich receptorów komórkowych, jądrowych oraz centrów aktywnych hormonów, przez co zostają uaktywnione pączki boczne (pozaatakowane miejsce zachowuje się tak jakby usunięto pęd boczny). Unieaktywnienie auksyn aktywuje pączki boczne, które są hamowane przez auksyny. Analogi cytokinin budzą pączki boczne, które zaczynają wytwarzać organy boczne, tu skupiska gęstych rozgałęzień. Enzymy pasożytów katywują ekspresje genów odpowiedzialnych za syntezę cytokin. Wyrzut cytokinin powoduje syntezę enzymów fotosyntezy np. rubisco, przekaźników, czyli zwizązków chemicznych regulujących metabolizm rośliny, co powoduje dalszy rozrost mioteł i stymuluje ich metabolizm. Silny rozwój czarcich mioteł jest też mozliwy dzięki substancją dezaktywującym jasmonoidy, które odpowiadają za starzenie roślin (hamują ich procesy życiowe i rozrodcze, stymulują utratę liści itd.). Gibereliny i ich analogi aktywują rozrost mioteł.

Grzyby odpowiedzialne za powstawanie czarcich mioteł to gł. tyfrynowce i rdze. Czarcie miotył nie wykazują geotropizmu lub mają ujemny geotropizm (rosną w górę), co przemawia za dezaktywacja auksyn, które mają ważną role w geotropizmie, ich ułożenie blizko ziemi powoduje wzrost w jej stronę. Druga teoria mówi o rozłożeniu ziaren skrobii, grzyby i bakterie rozkładają ją dzięki amylazie, redukując liczbę jej ziaren w komórkach roślin. Ujemny geotropizm może wynikać z niecałkowietego zaniknięcia auksyn. Czarcie miotły wytwarzają liście i przeprowadzają fotosyntezę i oddychanie, jednak przez zatrucie metabolitami zarazków i ich katywnośc są one słabsze niż w normalnych organach.

 

Czynniki fizyczne powodują mutacje, które zwiększają lub zmniejszaja syntezę odpowiednich hormonów, enzymów, naturalnych inhibitorów i czynników wzrostu powodując opisane wyżej procesy.
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz