wrz 01 2021

Grzyby 1


Komentarze: 0

Grzyby właściwe Fungi to jedno z królewtsw organizmów żywych. To zróżnicowane królewstwo, grzyby nie mają tkanek, ich ciało to plecha, grzybnia to komórczak, są połączenia między komókami grzybni, pomiędzy nimi jest swobodny przepływ mikoplazmy, komórki oddzielają niepełne ściany, grzyby właściwe sa haploidalne lub dikariotyczne, dwujądrowe, grzyby są cudzożywne, biorą udział w rozkłądzie martwej materii organicznej, prymitywne grzyby rozmnażają się przez zarodniki-pływki, grzyby właściwe wytwarzają wiele rodzajów gamet np. drożdże kucharskie Saccharomyces cerevisiae wytwarza 7 typów kojarzeniowych, czyli pokoleń z różnymi typami gamet. Grzyby wytwarzają kmonidiofory, czyli trzonki konidialne wytwarzające zarodniki-konidia. Po zlaniu zarodników jest komórka dikariotyczna, która podlega mejozie. Jeśli chodzi o odżywianie grzyby dzielimy na soprofity-rozkłądają martwą materię organiczną, pasożyty, pasożytują na roslinach i zwierzętach i symbionty, np grzyby mikoryzujące borowik Boletus sp. maslak Suillus  sp. pobierają sole mineralne i wodę oraz przekazują je organizmowi, z którym żyja w symbiozie,same pobierają od niego asymilaty.
U grzybów występuje kilka typów:
Skoczkowce Chytridiomycota to pojedyncze komórki, mogą tworzyć ryzomycellum, czyli pozbawioną jąder grzybnię tylko główna komórka ma jądro, reszta nie ma, powodują choroby ziemniaka, wiosną wytwarzają zarodniki pływki, zoospory. Protoplast haploidalny wnika do środka. Tworzą orzęsione gamety z centriolami i kinetosomami. Komórki się rozmnażają, dzielą się i tworzą pływki. wiosną komórka przechodzi mejozę, powstaja pływki, w komórce gospodarza pływka traci wić, powstaje postać ameboidalna, po kariokinezie powstaje wielojądrowa grzybnia, w niej rozwijają się zoospory, jesienią wytwarza gamety i powstaje zygota z 2 wiciami. Jest grzybnia p[łciowa i bezpłciowa, są zarodniki nieruchome aplanospory, między szczytem trzonka a ścianą zarodni jest kolumella-przedłużenie zarodni, grzybnia tworzy rozgaęłzienia-ryzoidy, odchodza one od głównej nici grzybni stolonu, na nim są zarodnie, rodzaj pleśniak Mucor z rodziny pleśniakowatych Mucoraceae rzędu pleśniakowców Mucorales tworzy gametangia, oddzielają się od grzybni septami, zlewają się w zygotę, zygota przekształca się w zarodnię, zygosporę, zachodzi mejoza, powstaje zarodnia.
Najwięcej gatunków maja workowc ei podstawczaki, workowce mają 2 postacie komórek i strzępek, strzępki mają przegrody, septy, dzielą one grzybnię na segmenty, w środku jest otwór pora, przez nią płynie cytoplazma zwana mikoplazmą i organella. 
Saccharomycotina mają formę komórkową i strzępkową, komórki mają drożdżaki, to formy drożdżoidalne, jedna powstaje gdy ściana poprzeczna aciśka się, druga w wyniku pączkowania, jedno jądro idzie do nowej komórki pączka, po oddzieleniu komórki ścianą zmieniają się w worki, w nich zachodzi tam mejoza, powstają 4 jądra, tworzą błony i ściany, powstają zarodniki, jest syngamia, powstaje zygota. Pezizomycotina mają kilka typów worków, grzybnia jest haploidalna, septowana, tworzy żeńskie gametangia askogonia i męskie anteridia, plemnia tworzy włostek, wyrostek przez, który wlewa sa zawartość do rodni, jest zapłodnienie bez zlania jąder, sa pary jąder sprzężonych-dikariony, czyli jądra obok siebie, jedna para łaczy się jest mejoza, cała rodnia zmienia się w worek, komóka z dikarionem może wyróść w nową strzępke, powstaje grzybnia dikariotyczna, jest przy haploidalnej grzybni, obrasta ją, twardnieje, otacza worek, symbol tej struktury to 1n+(n+n), worek ma dwa rodzaje grzybni, jedne pwostają przez zlanie jąder i mejozę, sa 4 jądra, po mitozie jest 8, jest cytokineza, powstaje 8 komórek.
Workowce 
Ascomycota wytwarzają zarodniki workowe, bezpostaciowa grzybnia zbudowana jest ze strzępek, worek to zarodnia, na zakończeniu strzępek powstaje worek, z zarodnika powstaje grzybnia, na niej są rodnie i plemnie, plemna robi plemniki, nakłuwa rodnię z komórkami jajowymi, jądra układają sie parami, jako jądra sprzeżone, jest to dikariofaza, komórka dzieli się w askokarp, może mieć miseczkowatą psotać apotecjum, okrągła klejstotecjum, i podobna do klejstotecjum ale z otworkami perytecjum, na końcu ma otwór ostid, którym wysypuja się zarodniki, w środku jest tkanka rodzajna hymenium, leżą tam worki, są płonne wstawki parafizy, pseudotecjum to grupa zarodników chroniona ścianą. Tam jest kariogamia, zlanie jader, powstaje zygota, dzieli się mejotycznie, potem mitotycznie, powstaje 8 komórek, przkształcaja się w zarodniki. Moga tworzyć askostromy czyli owocniki bez ściany, sa drożdży to najprostsze worki, ściana się rozpuszcza sa prototunikowe, worki jednotunikowe gdy zostaje jedna warstwa ściany, mogą być dwie ściany zewnętrzna cienka, która peka i wewnętrzna gruba-dwutunikowe, wieczkowe mają wieczko bezwieczkowe nie, pędzlak Penicilllum i kropidlak Aspergillus mają klejstotecja. stadium doskonałę grzyba to grzybnia rozmnażająca się płciowo, niedoskonałe bezpłciowo. Workowce mają konidiofory, czyli specjalne strzępki z konidiami, konidia to bezpłciowe zarodniki, powstają na szczycie konidioforu przez pączkowanie, potem odrywają sie i rozprzestrzeniają, są blastokonidia, powstaja przez pączkowanie wzdłuż strzępki i tallokonidia, tallospory komórka strzępki zmienia sie w przetrwalnik. Czasem strzępki grzybni nie na konidiach otaczaja się ścianami, gromadzą materiały zapasowe i zmieniają się w przetrwalniki chlamydospory. Worek powstaje z komóki macierzystej worka, jest z dikariotycznych zakońćzeń strzępek, na końcach strzepek jest kariogamia, mejoza, sa 4 jądra, jest mitoza, jest 8 jąder, powstaje 8 zarodników, worek to zarodnia hymenium. Buławinka czerwona Xylaria polymorpha żyje na martwym drewnie, wiosną rozsiewaja się zarodniki, rozwijają w grzybnię, tworzą konidiofory, jesienią grzybnia staje się zwarta, powstaje skleroton, który jest jego zimowym przetrwalnikiem. U kustrzebki Peziza sp. owocnik ma postać miseczki, apotecjum, na powierzchni apiotecjum jest warstwa hymenialna z workami, sa jednotunikowe, wieczkowe, u smardza Morchella sp. miseczka pogrupowała się na mniejsze miseczki, u trufli Tuber sp. przestrzenie po pofałdowaniu miseczki się zamknęły, są pożyłkowane, owocniki jedzą dziki i jelenie, wydalaja zarodniki w innym miejscu to endozoochoria, rozsiewanie zarodników prez zwierzęta poprzez układ pokarmowy.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz