Jak dbać o Bożonarodzeniowe rośliny
Komentarze: 0
Grudnik, gwiazda betlejemska, świerk to rosliny, które wielu z nas kupuje na Boże Narodzenie, podpowiem co zrobić, żeby przetrwały dłużej.
Grudnik, kaktus bożonarodzeniowy, Schlumbergera ozdobna Schlumbergera truncata ma członowane, ciemnozielone, spłąszczone łodygi, na węższych kątach są liście zredukowane do cierni, na szczytach specjalnych pędów-aureoli w grudniu wypuszcza wrzecionowate pąki, które zakwitają w piekne, trąbkowate kwiaty, są długie, składają się z kilku koron nałożonych jedna na drugą, z korony wystają żółte pręciki i fioletowo uplamiony słupek, kwiaty moga być rózowe, purpurowe, czerwone i białe, potrzebuje silnego, rozproszonego światła, dobrze rośnie w temp. 18-20 st.C, od sierpnia do października potrzebuje temp. 12-15 st. C, nie może spaść poniżej 10 st. Potrzebuje średnio przepuszczalnej ziemi, w czasie kwitnienia podlewamy co 3-4 tygodnie, rozmnażająć grudnika odrywamy człony pędu i stawiamy w wilgotnym piasku lub piasku z torfem, po zakupie grudnika trzeba go przesadzić do większej doniczki i zostawić w jednym miejscu, ciepłym i jasnym żeby się przyzwyczaił, inaczej może stracić pąki.
Gwiazda betlejemska, poisencja, wilczomlecz nadobny Euphorbia pulcherrima ma jajowate, zwężające się ku końcowi liście, szczytowe liście podkwiatostanowe-podsadki zebrane są w rozetę, mogą być czerwone, białe, kremowe, drobne, żółe kwiaty jednopłciowe, męskie mają 1 pręcik, żeńskie 1 słupek, kwiaty zebrane w cyjatium-kwiat żeński otoczony męskimi kwiatami, kwiatostan przypomina okwiat, potrzebuje dobrego, rozproszonego oświetlenia, temp. 18-21 st. źle znosi temp poniżej 12 st. trzebają nawozić co 3 tygodnie, podlewać ale nadmiar wody zlewać, gdy roślina się napije, ukorzenia się w torfowej ziemi, do czasu wypuszczenia korzeni trzeba ja wtedy zraszać.
Tak samo trzeba zraszać stroiki z żywej choiny.
Świerk pospolity Picea abies brązowa kora, krótkie, ostre, ciemnozielone igły, długie, zwisające szyszki, najpierw zielone, potem brązowe, płytki, rozległy system korzeniowy, potrzebuje światła, wilgotnej, próchniczej gleby, wrażliwy na zanieczyszczenia np. dym tytoniowy, ale dobrze znosi tak wysokie jak niskie temperatury.
Świerk kłujący Picea punges stozkowata korona, średnio długie, srebrnozielone szpilki, szparki tworzą smugę na ich powierzchni, szyszki brazowe i miękkie, głęboki system korzeniowy, potrzebuje jasnego stanowiska np. przy oknie, potrzebuje dużej doniczki, musi mieć podłoże próchnicze, wilgotne, trzeba go często podlewać.
Jodła pospolita Abies alba białoszara kora, igły długie, zaokrąglone, jasnozielone, palowy system korzeniowy, cylindryczne, brązowe szyszki, lubi cień, trzymać z daleka od okien, częśte podlewanie, wilgotne powietrze, trzeba je nawilżać wpokoju, gdzie stoi.
Sosna zwyczajna Pinus sylvestris długie, ostre szpilki, brązowa kora, brązowe, owalne, szerokie szyszki, rodzaj gleby jest jej praktycznie obojętny, dobrze znosi suszę i niskie temperatury.
Iglaki w doniczkach mają pewną zaletę-wiosną można je posadzić w ogrodzie lub na podwórku, potrzebują podobnych wymagań glebowych jakie opisałam wcześniej.
Najlepiej doniczki z iglakami trzymać na zewnątrz: na balkonie, tarasie, werandzie, podwórku, jeśli temp. spada pon. 0 st. C trzeba zapezpieczyć doniczkę przed zimnem specjalnymi tkaninami dostępnymi w sklepie ogrodniczym lub słomą. Doniczki wstawiamy do domu na same Święta, wiosną mozna posadzić je w ogródku lub na podwórku, ważne żeby ich nie wyrzucać, pozwólmy im żyć, one odwdzięczą się fotosyntezą i pięknym, zapachem. Nasiona stanowią też pokarm dla ptakó np. krzywodziobów swierkowego, sosnowego i modrzewiowego. Z gałązek iglaków można zrobić też stroiki, możemy spleść z nich wianki i wpleść w nie ususzone gałązki jarzębiny, wkleic orzechy i jabłka, w środku wianuszka można postawić świece, takie stroiki trzeba skrapiać wodą inaczej szybko uschną i stracą igły, najlepiej robić je tuż przed świętami, można też zrobić z nich bukiety, wtedy trzymają się dłużej, można na nich zawiesić małe bombki, rajskie jabłuszka, małe orzechy i gałązki jarzębiny, te ozdoby można też powiesić na dużych choinkach, tu można użyć dużych jabłek, pierniczkowych figurek aniołków, mikołajów, domków, kościółków, zależy od foremek. Jako łańcucha mozna użyć nawleczonych na nitkę owoców jarzębiny, orzechów i rajskich jabłuszek.
Kolejną bożonarodzeniową rośliną jest jemioła, czyli jemioła pospolita Viscum album zielona, rozgałęziona łodyga, podłużne, zaokrąglone, odwrotnie jajowate liście, ulistnienie nakryzzległe, ma przyssawki, którymi podpina się do gospodarza, wytwarza haustoria, którymi podpina się do wiązek przewodzących gospodarza, żółte kwiaty z 4 zrośniętych języczków-okwiat niezróżnicowany, owoce to białe nibyjagody, gąłązki jemioły wieszamy pod sufitem lub na drzwiach, te na drzwiach długo nie przetrwają, te na suficie trzeba spryskiwać wodą z nawozem mineralnym.
Golteria Gaultheria sp. jest wiele gatunków tej rosliny, niksie krzewinki, eliptyczne lub odwrotnie jajowate liście, ulistnienie skrętoległe, brzeg blaszki liściowej piłkowany lub ząbkowany-zależy od gatunku, kwiaty białe, różowe, czerwone, dzwonkowatezebrane w grona, owoce to czerwone, okrągłe torebki, mozna wykorzystac je na stroiki i łańcuchy na choinkę,na Święta kupuje sie w doniczce, wiosną mozna posadzić w ogródku, lubi kwaśne glecy, podłożem w doniczce może byc torf, dobrze znosi suszę i brak światła.
Dodaj komentarz