Kleszcze na specjalne życzenie
Komentarze: 0
Typ: stawonogi Arthropoda
Podtyp: szczękoczułkowce Arachnomorpha
Gromada: pajęczaki Arachnida
Podgromada: roztocza Acari
Nadrząd: dręcze Parasitoformes
Rząd: kleszcze Ixodides
Są tu 2 rodziny mające pancerz twarde Ixodidae i pozbawione pancerza miękkie (obrzeżkowe) Argasidae.
Kleszcze to najwieksze roztocza. To pijące krew głównie kręgowców pasożyty zewnętrzne. Ciało kleszczy orkywa rozciągliwy, cienki oskórek, układ krążenia to zatoka zylna, skąd hemolimfa jest wypychana ruchami ciała, pierwsza para podnózy ma narząd Hallera, to zagłębienie ze szczecinkami zasłoniętymi blona, reaguje na węch i zmiany wilgotności. Mają tyjkowaty hypostom, przypominający harpun ryjek z ząbkami, którym wbija się w ciało gospodarza, za pomocą śliny przykleja go do ciała, hypostom zbudowany jest ze zrośniętych szczękoczułek i nogogłaszczek, podstawa ryjka jest ze zrośniętych bioder nogogłaszczek, na końcu sa kolce, ząbki, od ryjka odchodzą głaszczki talpi, mają 4 czlony, mają szczękoczułki z tnącymi blaszkami, szczękoczułki moga być wysuwane do przodu i przecinaja skórę gospodarza, potem do rany idzie hypostom. Są 4 pary odnóży, pierwsza ma narząd Hallera. biodra łączą odnóża z brzuszną strona ciała, na brzusznej stronie ciała pośrodku jest otwór płciowy, bardziej w tyle odbytowy, boki ciała mają blaszki z przetchlinkami-peritremae. Samica jest większa ma niewielka tarczke grzbietową, która u mniejszego samca pokrywa cały grzbiet. Larwa kleszcza to nimfa. Przeobrażenie niezupełne, nimfa jest podobna do dojrzałego kleszcza, nie ma rozwiniętych narządów płciowych.
Najbardziej znany jest kleszcz pospolity/psi Ixodes ricinus, zyje w całej Europie do 2000 m n. p. m. Lubi wilgotne i zacienione miejsca. Ona ma 7-8 mm, on 1-2 mm, atakuje owce, psy, koty, kopytne, ludzi, pijąc krew rozciąga się gromadząc ją w wolu, zapas może starczyc na rok, ślina kleszcza ma cementująca substanję przyklejającą hypostom z gospodarzem.
Kleszcze zyja w wysokich trawach, w lasach na roslinach zielnych i niskich krzewach. Głownie zyją w łąkach i lasach, wspinają się na rośliny zielne, byliny i niskie rkzewy by stamtąd atakowac gospodarzy. siedząc na spodniej stronie liści i na gałązkach potrącanych przez gospodarzy spadają na nich, do 2 godzin szukają miekkiego, cienkiego, wilgotneho naskórka, który mogą łątwo przeciąć by sie przykleszczyć, przykleszczają sie i ssą przez kilka dni, nabite odchodzą same. znieczulają miejsce ukłucia, tak, że gospodarz nie wie, że ma kleszcza.
Dodaj komentarz