Polski Związek Hodowców Koni zarejesrtował następujące rasy konia domowego Equus caballus:
Konie rasy małopolskiej powstał przez krzyżówkę koni rasy arabskiej i angielskiej, niektóre nadaja się do jazdy wyczynowej, każdy nadaje się do lekkiego transportu, jazdy wierzchowej, rekreacji, mają dobry metabolizm, są łagodne, wyglądem przypominaja konie arabskie, hodowane głównie w województwach pd-wsch.
Konie rasy wielkopolskiej są suma cech koni poznańskich, trakeńskich i wschodniopruskich, mogą mieć cechy koni angielskich i hanowerskich, nadaja się do jazdy wierzchowej, rekreacyjnej, sportowej i do zaprzęgów, hodowane są w woj. zachodnich.
Polskie konie szlachetne półkrwi powstałe w wyniku krzyzowania koni ras szlachetnych półkrwi (małopolskiej i wielkopolkiej) z Polski i zzagranicy, na terenie całego kraju wystepują w jeździe wierzchowej, sportowej, rekreacyjnej, rzadziej w transporcie.
Konie rasy sląskiej to masywne półkrwi angielkie konie, to krzyżówki rasy oldenburskiej i częściowo wschodnio-fryzyjskiej, głównie koń transportowy, ale i wierzchowiec oraz koń do jazdy rsportowej, prywatnie hoduje się je w województwach południowo-zachodnich.
Konie rasy zimnokrwistej samcami rozpłodowymi były ogiery rasy ardeńskiej i belgijskiej, to duże i średnie konie pociągowe, sa dobrze umięśnione, hodowane w woj. pn, pn-wsch i środkowych.
Konie rasy konik polski rodzima, prosta rasa konia, powstała na bazie tarpana, sa doskonale przystosowane do polskich warunków klimatycznych, geologicznych i mikrobiologicznych, są odporne, wytrzymałe, długowieczne, maść myszata, maja pręgę wzdłuz grzbietu, nadaja się do lekkiej jazdy pod siodłem dla młodzieży.
Konie rasy huculskiej to górska rasa pochodząca ze wschodnich Karpat, to wytrzymałe, odporne, silne konie jutrzne i wierzchowe, nadaja sie do lekkich zaprzęgów, agroturystyki i hipoterapii, jest to rezerwa genów koni rodzimych.
Kuce do 148 cm wzrostu i małe konie do 156 cm, rodzimy jest np. kuc feliński [http://pzhk.pl/sprawy-zwiazkowe/pzhk/rasy-koni/].
Umaszczenie koni, czyli kolor sierści, jednolite:
Kasztanowaty, cisawy, rudobrązowe lub rudożółte ubarwienie, ogon i grzywa mogą byc jasniejsze.
Ciemnokasztanowaty-ciemnobrązowa sierść, grzywa i ogon ciemniejsze.
Gniady, ciało w róznych odcieniach brązu, od jasnego do bardzo ciemnego, koniec nóg, ogon i grzywa czarne.
Skargogniady, dół nóg, ogon i grzywa czarne, sierść na ciele ma brązowe i czarne włosy, mogą być jasniejsze plamy.
Izabelowaty, jasna, żółtawa sierść, grzywa i ogon mogą być jasniejsze od reszty ciała.
Bułana żółtawa lub popielatobura sierść, na grzywie i ogonie z domieszką czarnej, kończyny czarne.
Kara, cała sierść czarna.
Siwa konik rodzi się umaszczony podstawowo. z czasem siwieje, sierść ma włosy o kolorze danej maści i białe.
Biała, sierśc biała, brak pigmentu.
Polamino to synonim izabelowatej, kremowa sierść.
Myszata, ogon i grzywa czarne, reszta sierści szara.
Umaszczenie złozone:
Srokota na podstawowym kolorze sierści zależnym od maści są białe, nieupigmentowane plamy, sa odmiany tobiano, biały koń z kolorowymi plamami na głowie klatce piersiowej, łopatkach, zadzie,często kłodzie, nogi są białe; overo, nieregularne, postrzępione białe plamki na bokach, brzuchu, karku, głowie, zadzie, kłodzie; tovero to połaczenie obu typów.
Tarantowata niewielkie, ciemne plamki na białej sierści.
Umaszczenie mieszane:
Maść dereszowata, plesniawa głowa, szyja, kończyny są maściste głównie gniade, czarne lub kasztanowe, tułów białe proporcje bawr białej i maścistej są 1:1, są odmiany gniadodereszowata, kasztanowatodereszowata, karodereszowata, bułanodereszowata, izabelowatodereszowata, zależnie od barwy.
Siwa w hreczce, na białym lub siwym koniu są czarne lub brązowe małe plamki.
W ubarwieniu podstawowym sa białe plamy:
Skarpetka-plama na nodze konia w formie białego pasa obejmującego pęcinę,
Koronka-plama na nodze konia w formie wąskiego białego paska obejmującego nasadę kopyta,
Pończoszka-plama na nodze konia w formie wąskiego białego pasa obejmującego staw skokowy,
Gwiazdka-odmiana na pysku konia w formie pojedynczej białej plamy występującej mniej więcej na wysokości oczu,
Chrapka-plama na pysku konia w formie pojedynczej białej plamy pomiędzy nozdrzami, chrapami konia,
Łysina-plama na głowie konia w formie podłużnego białego pasa różnej szerokości, zwykle odpowiadającej odległości pomiędzy oczami konia ciągnącego się wzdłuż całego pyska,
Strzałka-plama na pysku konia w formie podłużnego białego pasa o rozszerzonym górnym końcu, zwężającego się ku dołowi; zwykle zaczyna się nieco powyżej oczu konia,
Latarnia-na pysku konia podobna do szerokiej łysiny, zachodząca częściowo na oczy i pysk konia, lekko rozszerzona u góry.
Konie to wierne, mądre, oddane zwierzęta, mające doskonała pamięć, przywiązujące się do ludzi, rozpoznające ich, to zwierzęta towarzyszące jak psy i koty, które są takimi samymi przyjaciółmi, są cierpliwe i spokojne, dlatego nadają się do rehabilitacji.
Dodaj komentarz