sie 31 2021

kosarze


Komentarze: 0

Rząd kosarze Opiliones tak jak kleszcze należy do szczękoczułkowców, ale do gromady pajęczaków Arachnida. Ogólne cechy szczękoczułkowców to zmiana 1 pary odnózy w szczypce-szczękoczułki (chelicery), zastępuja one szczeki, nie ma tu zuwaczków, szczękoczułki sa giętkie, leżą nad otworem gębowym, 2 para odnózy zmienia się w nogogłaszczki, sa chwytne, żujące lub czuciowe, reszta to odnóza kroczne, głowotułów okrywa główna częśc układu nerwowego tu sa proste oczy, na początku odwłok był posegmentowany, teraz tworzy opistosomy, odwłok łaczy się z głowotułowiem, sa w nim narządy rozrodcze, oddechowe, układ krążenia, część układu nerwowego, koniec układu pokarmowego, możemieć telson-wyrostek ogonowy. Wodne szczękoczułkowce oddychaja skrzelami, lądowe płucotchawkami w kształcie rurek i blaszek, moga oddychac cała pow. ciała i przy pomocy ukł. pokarmowego, pająki mają rozciągnięte płucotchawki na kształt kartek ksiązki, po brzusznej stronie są otworki, stigmy, gdzie jest wymiana gazowa. Układ odoechowy to duże naczynie w odwłoku, ma mięśnie i system żyłek i tętniczek rozprowadzających hemolimfę z tlenem do ciała. układ nerwowy jest w glowotułowiuw odwłoku sa tylko zwoje, ich liczba zalezy od gatunku, od centralnego układu nerwowego ida nerwy oczne, pajęczaki maja oczy, wloski czuciowe na odnózach narządy lirowate i szczelinowe, mają wzrok, węch i dotyk, wyrużniaja wibracje podłoża i powietrza, nie słyszą.
Kosarze mają długie odnóza, nie maja kądziołków przędnych, ciało jest drobne, kuliste, bez wyodrębnionego głowotułowia i odwłoka, kosarz ścienny Opilio parietinus jest szarobrązowy, zyje wśród roslin i w domach, nogogłaszczki kończą się szczypcami, po bokach oczu sa gruczoły robiące kwaśno pachnąco, obronną wydzielinę, brak gruczołów jadowych. Kosarz pospolity Phalangium opilio zyje na polach w strefie umiarkowanej, zamieszkuje tez domy, ma długie odnóza, nogogłaszczki nie sa chwytne, brak gruczołów jadowych i przędnych. ma zdolność autotomii, jak drapieznik chwyci jego odnóze odrzuca je i ucieka, odnóże drga zajmująć drapieznika, zaniepokojony huśta swoje ciało. zjada materię organiczną, bezpośrednie zaplodnienie. Kosarze są nocne, dzień spędzają w zacienionych miejscach. W Polsce mamy 31 garunków m. in
Opilio canestrinii  
Opilio dinaricus
 brazowe ciało 
Opilio saxatilis 
ma brazow-szare ciało w żółte plamki.
Wszystkie kosarza sa do siebie podobne róznią się deseniem ciała i romiarami. Poruszają się z gracją, ruszają odnózami, ale tułów jest nieruchomy, stąd skojarzenie z tancerzami. dł. ciała od 5 mm do 16 cm. często przebywaja w trawie na murach i skałach. wielu jest drapieznikami, wtedy nieruchomo czekają na ofiarę ukryte pośród liści.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz