Opisywałam już grzyby jadalne i trujące łatwo je pomylić zw względu na to, że poszczególne osobniki danego gatunku różnią się od siebie, a osobniki różnych gatunków mogą być bardzo podobne. Najłatwiej rozróżnić osobniki dorosłe z pełni rozwiniętymi kapeluszami. większośc trujących grzybów przez cały okres owocowania ma białe blaszki.
Jadalny borowik ceglastopory może byc pomylony z trującym borowikiem ponurym, jadalny borowik szlachetny z trującym goryczakiem żółciowym, ten grzyb można dotnkąć językiem, jest gorzki w smaku, innych tak się nie rozróżni, również jadalny koźlarz babka może być pomylony z goryczakiem, muchomor cytrynowy, ktory jest trujący można pomylić z czubajką kanią, jadalny pieprznik zwycczajny (kurka) z lisówką pomarańczową, opieńka miodowa może byc pomylona z trującymi maslanką wiązkową i łysiczką trującą, mleczaj rydz z wełnianką
http://freeisoft.pl/2009/07/popularne-gatunki-grzybow-jadalnych-i-trujacych/
Muchomor jadowity jest łatwo mylony z czubajką kanią, muchomor sromotnikowy z jadalnym łuszczakiem zmiennym, trujący zasłoniak rudy z jadalną płachetką kołpakowatą, trujący zasłoniak szpiczasty z jadalnym mleczajem świerkowym, trująca piestrzenica kasztanowata z jadalnym smardzem praskim, trujący strzępiak ceglasty z jadalną wietruszką tarczową
https://grzybyjadalne.wordpress.com/poznaj-grzyby/najczesciej-mylone-grzyby/
Ponadto muchomor zielonawy (sromotnikowy) może byc pomylony też z czubajką kanią i gąską zielonką, róznica jest taka, że muchomor ma prawie gładki kapelusz, bulwiastą pochwę i ruchomy pierścień, kapelusz czubajki ma garbek na szczycie, pierścień też ruchomy, podstawa też bulwiasta, od gąski zielonki można go rozróznić dzięki pochwie u nasady trzonu i pierścieniu na trzonie, ale u różnych osobników pochwa może być położona wyżej lub niżej. Sromotnik może być też pomylony z gołąbkiem zielonawym. Ponadto muchomor plamisty może być pomylony z czubajką kanią, muchomor jadowity z pieczarką polną, taka róznica, że blaszki pieczarki z czasem brązowieją. Sromotnik można też pomylić z kurką, tak samo lisówke i gąskę siarkową. dodatkowo mleczaj rydz o pomarańczowym mleczku jest jadalnym o białym niejadalny, może wywołać zatrucie.
Zatrucie grzybami zależy od rodzaju grzyba np. lysiczka trująca daje tylko wymioty i biegunkę, zatrucie muchomorem i innymi grzybami występuje od 8 do 12 godzin po spożyciu czyli nawet na drugi dzień. Zatrucie muchomorem ma okres poprawy, po którym nastepuje zniszczenie wątroby.
Zatrucia, których objawy wystepuja do 6 godzin:
wieruszka ciemna Entoloma virida, gąski Tricholoma sp, tęgoskór pospolity Scleroderma vulgare, mleczaj wełnianka Lactarius torminosus i płowy Lactarius helvus, gołąbek wymiotny Russula emetica daja zapalenie żoładka i jelit.
lejkówki Clitocybe i strzępiaków Inocybe obok biegunek, wymiotów, niestrawności dają nadmierne wydzielanie łez, śliny, potu, śluzu w oskrzelach, czasem atak astmy. Występuje ponadto zwężenie źrenic, nieostre widzenie w wyniku zaburzenia akomodacji, zwolnienie akcji serca, spadek ciśnienia tętniczego krwi, rzadko obrzęk płuc i śmierć.
Muchomory czerwony Amanita muscaria i plamistym Amanita pantherina dają pobudzenie psychiczne i ruchowe, omamy, sucha skóra, rozszerzenie źrenic, zaburzenie widzenia, suchość jamy ustnej, zatrzymanie moczu i stolca, drgawki, wzmożone napięcie mięśni, utratę przytomności-śpiączkę.
Objawy powyżej 6 godzin:
Muchomor sromotnikowy Amanita phalloides i jego białymi odmianami (muchomorem wiosennym, jadowitym i cytrynowym). Po okresie zaburzeń żołądkowo-jelitowych występują objawy cuszkodzenia wątroby. często śmiertelny (95%).
Piestrzenica kasztanowata Gyromitra esculenta uszkodzenie wątroby po okresie objawów żołądkowo-jelitowych.
Jeśli po zjedzeniu potraw z grzybów pojawią się jakiekolwiek objawy ze strony układu pokarmowego czy nerwowego (bóle glowy, mroczki przed oczami, poty, uderzenia gorąca, rumieńce, zaburzenia widzenia, spadek cisnienia , zapaść sprowokujcie wymioty pijąc np. wode z solą i zgloście się do lekarza. Wezwijcie pogotowie lub jak najszybciej jedźcie na SOR i zabierzcie dla pracowników Sanepidu lub laborantów przy szpitalu próbke potrawy lub wymiocin.
Dodaj komentarz