wrz 01 2021

Kwiaty przełomu wiosny i lata 2


Komentarze: 0

Chaber driakiewnik Centaurea scabiosa ma rozgałęzioną, cienką łodygę, pierzastosieczne całobrzegie lub ząbkowane liście zakończone ostką. Kwiatostany to duże, kuliste koszyczki, okrywa kwiatostanowa ma gładkie łuski. Brzeżne kwiateczki lejkowate, środkowe rurkowate. 5 pręcików zrośniętych w rurkę i słupekdolne. Owoc toniełupka z puchem kielichowym. Roslina miododajna. Rosnie w polach, na miedzach, przydrożach.
Czarcikęs łąkowy Succisa pratensis ma wzniesioną, rozgałęziającą się łodygę, od dołu jest naga, u góry owłosiona. Ma krótkie, podziemne kłącze. Ulistnienie jest eliptyczne, liście są całobrzegie lub piłkowane, podługowate lub lancetowate. U dołu ogonkowe, u góry siedzące. Półokrągły koszyczek z fioletowych, trąbkowatych kwiatów, wąskie, lancetowate plewinki tworzą przysadki, zrosłopłatkowy kielich dzieli się na 4 płatki. Ma dwukrotny słupek i 4 pręciki. Owoc to czterokanciasty, owłosiony orzeszek. Rośnie na polach, łakach, przydrożach.
Czarnuszka siewna Nigella sativa łodyga jest rozgałęziona, liście podwójnie pierzastosieczne, podzielone na równowąskie odcinki. Kwiaty wyrastają na szczytach pędów. biały kielich z błekitnym unerwieniem. Działki okwiatu są szerokie i jajowate. Miodniki osadzone są na trzonkach. owocostany to zrośnięte mieszki, mają czarne nasiona. Nasiona są przyprawą do pieczywa, roslina ozdobna i lecznicza, odwar pomaga przy trądziku, grzybicy, chorobach wątroby i oskrzeli. Rośnie na polach, przydrożach, miedzach.
Dziurawiec zwyczajny Hypericum perforatum z rozrośniętego kłącza wyrastają pędy płone i kwiatonośne, łodyga u góry rozgałęzia się, u dołu drewnieje, jest naga, pełna, ma wiele gruczołków i 2 podłużne listwy, ulistnienie naprzeciwległe, liście nagie, siedzące, równowąskie lub eliptyczne, blaszka liściowa ma na brzegu zbiorniki olejków eterycznych i cała pokryta jest gruczolkami. Kwiatostan to baldachogrono, kwiaty szypulkowe, żółte, osadzone w kątach naprzeciwległych przysadek, działki są lancetowate i ogróczolone, 5 płatków, dużo pręcików. Owoc to wielonasienna torebka, nasiona czarne, kropkowane. Roslina lecznicza, ziele pomaga przy bólach brzucha, działa żółciotwórczo i żółciopędnie, uspakaja, łagodzi objawy depresji. Rośnie w polach, na łakach, miedzach, przydrożach.
Jaskier ostry Ranunculus acris łodyga wzniesiona, rozgałęziona, miękko owłosiona, liście na dlugich ogonkach, dłoniastosieczne, okrągłe, złożone z podługowatych, ząbkowanych odcinków, liście łodygowe są mniejsze i mniej podzielone. Kwiaty żółte, promieniste, mają 5 działek i 5 płatków, wiele słupków i pręcików jest spiralnie ułożone, z kłącza wyrastaja grube korzenie. Przedsłupność, roslina lecznicza, wywar z liści pomaga na wypryski. Roslina ozdobna. Rosnie na polach, podwórkach, łąkach, w lasach i miedzach.
Jaskier polny Ranunculus arvensis łodyga wzniesiona, liście odziomkowe są niepodzielne, łopadkowate, ząbkowane na szczycie, łodygowe dolne są trójdzielne na równowąskie odcinki, górne podwójnie trójdzielne o wrębnych odcinkach. Kwiaty żółte, pięciokrotne, promieniste, na długich, owłosionych szypułkach, w czasie kwiatnienia odginają się, wiele słupków i pręcików. Miodniki z zastawkami. Owoce mają długie, zakrzywione dziobki, zebrane są w owocostan. Rośnie na plach, miedzach, przydrożach, ugorach, podwórkach, działkach.
Jaskier rozłogowy Ranunculus repens pęd wyrasta z kłacza, łodyga czołgająca się, ma nadziemne rozłogi zakorzeniająće się u nasad liści. Trójklapowe liście są nierególarnie ząbkowane, dzielą się na trójdzielne odcinki. Środkowy odcinek ma ogonek, boczne nie. Żółte, błyszczące, promieniste kwiaty rosna na długich, bruzdkowanych szypułkach. Mają 5 płatków i działek, i spiralnie ułozone wiele pręcików i słupków. przedsłupność, roslina ozdobna, rosnie na łakach, polach, brzegach rzek, podwórkach, w rowach.
Driakiew gołębia Scabiosa columbaria łodyga wznieisona i rozgałęziona, najniższe liście łopatkowate i ząbkowane, łodygowe pierzastodzielne na wąskie odcinki. Kwiatostany to główki, kwiaty szypułkowe, fioletowe, wewnętzne lejkowate, zewnętrzne dzwonkowate. Roślina ozdobna, rosnie na murawach i w zaroslach.
Driakiew żółtawa Scabiosa ochroleuca łodyga wzniesiona, rozgałęziająca się, owłosiona, liście łodygowe pierastosieczne na równowąskie odcinki, owłosione, liście różyczkowe lirowate, pilkowane lub karbowane. Kwiatostan to główka, listki okrywy są omszone, żółtawe, grzbieciste, bezwonne, pięciokrotne kwiateczki, brzeżne kwiaty większe, maja kielichowaty kształt, rośnie w zaroślach, na murawach i przydrożach.
Krwawnik pospolity Achillea millefolium łodyga lekko rozgałęziona, liście ciemnozielone, wąskie, lancetowate, potrójnie pierzaste, odziomkowe ogonkowe, łodygowe siedzące i mniejsze, kwiaty zebrane są w koszyczki, zebrane w baldachogrono, w koszyczku jest 5 żeńskich języczkowych i środkowych, rurkowych, obupłciowych kwiatów, sa białe lub różówe, owoc to spłaszczona, srebrzsta, wąsko oskrzydlona niełupka, kłacze ma węzły, tworzy wiele rozet liści i łodyg, jest białe. Roslina lecznicza, kwiaty i ziele działaja przeciwzapalnie, bakteriostatycznie, przeciwkrwotoczne i rozkurczowe, wspomaga wydzielanie kwasu żołądkowego i żółci, pomaga na rany, choroby błon śluzowych i układu pokarmowego, krwotoki, przyprawa, młode liście nadaja sie do sałatek i zup. Roslina ozdobna. rosnie na polach, miedzach, łakach, nieużytkach, przydrożach, podwókach, w ogródkach.
Kurzyślad błekitny Anagallis foemina łodyga płożąca, ulistnienie naprzeciwległe, liście jajowate, kwiaty niebieskie, pięciołatkowe, osadzone w kątach liści, płatki ząbkowane. Rośnie na polach i miedzach.
Kurzyślad polny Anagallis arvensis łodyga rozgałęziona, czterokanciasta, płożąca, ukorzenia się, ulistnienie naprzeciwległe lub okółkowe, liście siedzące, jajowate, ogróczolone, kwiaty szypułkowe wyrastaja w kątach liści, są niebieskie lub czerwone, płatki sa karbowane, ogróczolone, działki lancetowate i całobrzegie, krótsze od korony, pręciki przyrastaja dow wnętrza kwiatu, owoc to torebka z wieczkiem, korzeń jest bardzo rozgałęziony, roslian lecznicza, pomaga w zaburzeniach psychicznych. Rosnie na polach, przydrożach, nieużytkach.
Lepnica dwudzielna Silene dichotoma pojedyncza, prosta łodyga, liście równowąskie, po kilka w okółkach, łodyga rozgałęzia się na szczycie, rozgałezienia porastają rzędy kwiatów o białych, trójkątnych płatkach, podzielonych na 2 podługowate odcinki. Rosnie na polach, łakach, miedzach, przydrożach.
Lepnica francuska Silene gallica łodyga rozgałęziona, brązowa, liście jajowate, po dwa w okółkach, ulistnienie naprzeciwległe, kwiaty różowe, pięciopłtkowe, płatki sercowato wcięte, kilka kwiatów wyrasta w górze łodygi. Rośnie na polach, łakach, miedzach, nieużytkach.
Lepnica rozdęta Silene vulgaris łodyga wzniesiona, rozgałęziona, naga, liście są eliptyczne i zaostrzone, kwiaty zebrane w wiechotki, płatki korony sa białe, dwudzielne, gładki, zielono-niebieski, ząbkowany, gruby kielich, owoc to torebka na luźnym trzonku, wyrasta z kielicha. Roslina pastewa, rosnie na polach, łakch, miedzach.
Lepnica smukła Silene conica jest cała gęsto owłosiona, jednonerwowe, równowąskie, zaostrone, liście, dolne rozgałeziaja sie łopatkowato. Obupłciowe kwiaty mają długie szypułki, zebrane są w dwuramienne wiechotki, cylindryczny, gruczołkowo owłosiony, zrosłodziałkowy kielich, 10 pręcików ma gruczołowo owłosione nitki, 1 słupek, płatki korony sa białe, jest przykoronek-łuski z przeksztalconych płatków, owoc to jajowata torebka z szarymi, nerkowatymi, bruzdkowanymi nasionami. Rosnie na polach, przydrożach, miedzach.
Lucerna nerkowata Medicago lupulina rozgałęziona, płożąca łodyga, palowy system korzeniowy, korzeń główny ma wiele rozgałęzień. Liście trójlistkowe, złozone z odwrotnie jajowatych, od spodu owłosionych listków, ząbkowanych na szczytach. Żółte kwiaty motylkowe zebrane są w główki. Owoc to nerkowaty, czarny, skręcony strąk, nasiona sa żółte, jajowate. Roslina pastewna, rośnie na polach i miedzach.
Lucerna sierpowata Medicago falcata łodyga rozgałeziona, płożąca, owłosiona, liście trójlistkowe, listki owłosione, odwrotnie jajowate, na szczycie zabkowane, żółte kwiaty o szydlastych działkach kielicha zebrane są w grona na szczytach pędów. Palowy system korzeniowy, korzeń rozgałęziony i długi. Owoc to strąk wygięty w sierp, nasiona sa owalne i brunatne. Rosnie na polach, miedzach, przydrożach, podwókach, ugorach.
Lucerna siewna Medicago sativa łodyga prosta, wzniesiona, silnie rozgałęziona, liście złożone z trzech owalnych, zaostrzonych, ząbkowanych na szczycie listków, fioletowe, motylkowe kwiaty zebrane są w wydzłuzone główki. Owoc to brunatny, skręcony strąk, z drobnymi, jasnobrązowymi nasionami. Roślina pastewna, rosnie na polach, miedzach, łakach, podwókach, ugorach.
Łoboda błyszcząca Atriplex nitens obła, bruzdkowana, rozgałeziona łodyga, liście trójkątne, ząbkowane, od spodu owłosione, ogonkowe, kwiaty sa pięciokrotne, zebrane w kłąbiki, kwiaty żeńskie mają 5 listkowy okwiat, słupki sa spłaszczone, reszta ma 2 całobrzegie podkwiatki, żeńskie nie mają, żenskie mają okwiat meskie nie, tworzą razem obupłciowy kłąbik. Palowy system korzeniowy, owoce to orzeszki, rosnie na polach, miedzach, ugorach.
Łoboda rozłożysta Atriplex patula łodyga rozgałeziona, liście rombowate lub eliptyczne, widać nerwy boczne, ulistnienie naprzeciwległe, kwiaty mają romboidalne podkwiatki z bocznymi rogami, drobne kwiaty sa rozdzielnopłciowe, zebrane są w kłabiki, które zebrane są w kłosy. Rosnie na podwórkach, murawach, w ogródkach, w polach i na miedzach.
Łoczyga pospolita Lapsana communis łodyga wzniesiona, w górze wiechowato się rozgałęzia, jest owłosiona, liście lirowate, pierzastodzielne, górne jajowate, wzrosłe, ząbkowane, najwyższe całobrzegie, żółte, języczkowe kwiaty zebrane są w koszyczki na szczycie łodygi. Owoc to zielone, żeberkowane niełupki z pappusem-łuskami lub włoskami powstałymi z przekształconego kielicha. Rosnie na przydrożach, polach, miedzach, podwórkach, w ogródkach.
Łopian wiekszy Arctium lappa gruby, mięsisty, rozgałęziony korzeń, gruba, wzniesiona, mocno rozgałęziona łodyga, sercowate liście z ząbkowanymi brzegami, liście rozety sa większe niż lodygowe. Kwiaty zebrane sa w koszyczki, te zebrane są w wiechy, koszyczki maja dlugie szypułki i zielone, haczykowate łuski okrywy, w środku okrywy są plewinki-łuseczki wyrastające z dna okrywy, kwiaty są fioletowe, owoc to niełupka. roslina lecznicza, korzenie działają napotnie, moczopędnie, grzybobójczo, bakteriobójczo, leczy choroby układu pokarmowego, wątroby, pęcherza óżłciowego, dróg moczowych, łupieżu, tradziku, świądzie czyrakach. Roslina jadalna, korzeń, łodygi i ogonki liściowe są jadalne, rosnie na podwórkach, przydrożach, polach, miedzach, nieużytkach, łakach.
Łubin trwały Lupinus polyphyllus prosta, wzniesiona łodyga, dłoniastodzielne liście z lancetowatych listków. /kwiatostan to grono na szczycie łodygi, kwiaty grzbieciste, fioletowe, w środku jest biały żagielek, górna warga calobrzega. 10 pręcików zrosnięte jest w rurkę w okół słupka. Owoc to owłosiony strąk z eliptycznymi plamistymi nasionami. Roslina ozdobna, pastewna, na makę i pokarm dzikich zwierząt. Rosnie na łakach, polanach, przy lasach i nieuzytkach.
Mak piaskowy Papaver argemone łodyga wzniesiona, owłosiona, rozgałeziona, liście owłosione, pierzastodzielne na jajowate, ząbkowane odcinki, dolne ogonkowe, góne siedzące. Kwiaty pojedyncze, sa na długich szypułkach, płatki są czerwone, u nasady czarne, nie dotykają się, nagi słupek, zgurbiałe pręciki. Owoc to maczugowata, owłosiona, żeberkowana torebka. Roslina lecznicza, napar z kwiatów uspakaja, usupia, działa prziciwbólowo. Rosnie na polach, miedzach, przydrożach.
Mak polny Papaver rhoeas łodyga kanciasta, owłosiona, może się rozgałęziać, liście pierzastosieczne, ząbkowane, liście rozety i dolne ogonkowe, góne łodygowe siedzące, ulistnienie skrętoległe, kwiaty na długich, owłosionych szypułach wyrastaja z kąta liści, kielich jest dwudziałkowy i owłosiony, w trakcie rozkwitu działki odpadają, czerwona korona jest czteropłatkowa, u nasady czarna, słupek pojedynczy, wiele pręcików, owoc to naga, jajowata torebka, makówka, roslina lecznicza, płatki leczą kaszel i biegunki, rosnie na polach, przydrożach, miedzach.
Mak wątpliwy Papaver dubium łodyga prosta, owlosiona, wzniesiona, liście owłosione, podwójnie lub pojedynczo pierzastodzielne, kwiaty czerwone, pręciki sa fioletowe, słupek nagi, szypułka owłosiona, 4 jasnoczerwone płatki, owoc to naga, żebrowana, maczugowata makówka, torebka. Rosnie na przydrożach, nieużytkach, miedzach.
Mietlica biaława Agrostis gigantea łodygi sa długie, rosna w kepach, maja lancetowate, liście z otwartymi pochwami liściowymi i długimi języczkami, kwiatostasn to wiecha, jest po 1 kwiatku przy długim, białym kłosku. Owoc to brunatny, ziarniak, ma pędy, ukorzenia się, tworzy rozlogi, roslina pastewna, rosnie na łęgach, polach, miedzsch, przydrożach, nieużytkach.
Mietlica rozłogowa Agrostis stolonifera łodyga nierozgałziona, pochwy liściowe otwarte, języczek długi i ostry, lancetowate, bruzdkowane liście, fioletowe kwiaty są po jednym w kłosku, kłoski zebrane sa w wiechę. Owoc to ziarniak ma długie, płożace pędy, ukorzeniają się w węzłach. Rosnie na mokrych łakch, brzegach wód.
Mietlica pospolita Agrostis capillaris wydłużone, zygzakowate pędy płonne, proste pędy kwiatonośne, ma rozłogi, ukorzenia się, krótkie języczki, liście sa lancetowate, kwiat to czerwona wiecha, kłoski są na końcach głązek, nie maja ości, gałązki wiechy sa cienkie i gładkie, odstaja we wszystkie strony, plewy są długie i ostre, górne krótsze od dolnych. Rosnie na łakach, miedzach, przydrożach, podwórkach, nieużytkach.
Niecierpek pospolity Impatiens noli-tangere łodyga naga, rozgałęziona u góry, w węzłach gruba, liście jajowate, ząbkowane, ulistnienie skrętoległe, żółte kwiaty zebrane są w kilkukwiatowe grona, z tyłu maja zagiętą ostrogę z przekształconej działki kielicha, reszta działek jest mała, kielich trójdzialkowy, korona ma 5 płetków, po 2 zrośnięte parami, 1 wolny, słupek ma pięciołatkowe znamię, 5 pręcików jest zrośniete, sercowate pylniki, owoc to naga, pękająca, lancetowata torebka. roślina lecznicza, odwar przeczyszcza, działa moczopędnie. Rośnie w lasach, łegach, na brzegach rzek, zaroślach, na podwórkach.
Niezapominajka pagórkowa Myosotis ramosissima łodyga słaborozgałęziona, lirowate liście rozety zwężąją się w szerokie ogonki, liście odygowe są siedząće i jajowate, niebieskie, pięciopłatkowe kwiaty zebrane w sierpiki na szczytach pędów, gardziel żółta, kielich tworzy rurkę. Owoc to jasnobrązowa rozłupnia. Rośnie na polach, miedzach, przydrożąch, ugorach, podwórkach.
Niezapominajka piaskowa Myosotis stricta łodyga rozgałęziona, owlosiona, w dole łodygi sa lancetowate, siedzące liście, w górze łodygi są po dwa jajowate, siedzące liście w okółkach, jajowate licie rozety, wszystkie liście owłosione. Kwiaty zebrane w sierpiki na szczytach pędów, sa pięciopłatkowe, niebieskie, drobne, z jasnymi gardzielami, kielich tworzy rurkę.
Niezapominajka polna Myosotis arvensis łodyga nierozgałeziona, brązowa, owalne liście odziomkowe tworzą rozetę, łodygowe są siedzące i lancetowate. Niebieskie kwiaty zebrane są w sierpik, rąbek korony wklęsły, szypułki kwiatowe wzniesione, owłosiony, bezlistny kielich. Owoc to rozłupnia na szypułce. Rośnie na polach, miedzach, przydrożach, w zarolach.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz