Kwiaty u nagonasiennych
Komentarze: 0
Nagonasienne maja kwiaty w postaci strobili zebranych w strobilostany czyli szyszki. Sagowce Cycadinae to rosliny drzewiaste podobne do palm rosną w krajach podzwrotnikowych i wzrotnikowych i są dwupienne, kwiaty męskie zebrane są w szyszki zbudowane z wielu łuskowatych lub tarczowatych pręcików ułozonych skrętoległe na osi kwiatowej, każdy ma płonny odcinek szczytowy, a w dole ułożone w grupy woreczki pyłkowe, mikrosporangia, kwiaty żeńskie są zróżnicowane u Cycas revoluta maja postać pióropusza z bezzieleniowych, górą pierzastych owocolistków z zalążkami u dołu, inne sagowce mają uproszczone części płonne z 2 zalążkami, tu szyszkowate kwiaty żeńskie sa podobne do męskich, zalążek ma osłonkę (integoment), okienko (mikropyle) prowadzące do komóry pyłkowej położonej między osłonką i ośrodkiem, ma ona kształt odwróconego lejka. W śrdoku są rozpuszczoen komórki ośrodka, po podziale makrospora dzieli się w bielmo pierwotne, a przy okienku powstają rodnie, sa one we wgłebieniu prabielma, zwanym komorą rodniową, ośrodek oddziela ją od pylkowej, w rodni są 2 komórki szyjki, komórka brzuszna i jajowa, po zapyleniu przez wiatr znajdująca się na zewnątrzkropla cieczy wysycha i wciąga pyłek, ktory wnika do komory pyłkowej, wtedy jej wejście się zamyka, a osłonka pomiędzy nią, a rodniową rozpuszcza się. Ziarno pylku makomórkę przedroślową i komórkę, ktora dzieli się na komórkę łagiewkową (wegetatywną) i generatywną, łagiewkowa wytwarza łagiewkę pyłkową, która wnika do komory rodniowej. Komórka generatywna dzieli sie na ścienną (trzonową) i generatywną właściwą, która dzieli się na dwie plemnikowe, są duże i orzęsione, są to spermatozoidy, są duże, płyną do roni, jedna traci rzęski i łączy się z komórką jajową, pomiędzy zapłodnieniem i zapyleniem mija kilka miesięcy, powstaje zygota. Ona dzieli się w prazarodek, którego najniżej polożone komórki dadzą zarodek właściwy, reszta utworzy wieszadełko (suspensor), który wciśnie zarodek w prabielmo, zarodek tworzy 2 liścienie, ktorymi pobiera substancje odżywcze z bielma, pomiędzy nimi jest pączek i zaczątek korzenia, skierowany w stronę okienka. Osłonka rozrasta sie tworząc lupinę nasienną, jej zewnętrzna część mięśnieje, wnętrze twardnieje, cąlośc przypomina pestkowiec, po okresie spoczynku nasiona kiełkują.
iglaste Coniferae to rozgałęzione drzewa lub krzewy z iglastymi liśćmi, kwiaty są szyszkowate, rozdzielnopłciowe, zebrane w kwiatostany, mają często łuskowatą okrywę, kwiaty męskie mają łuskowate lub tarczowate pręciki ułożone jak liście asymilujące, na spodniej stronie jest 2-20 woreczków pyłkowych, pyłek ma 2 wybrzuszenia z powietrzem powstałe wskutek wybrzuszenia egzyny, kwiaty żeńskie zebrane są w szyszki, szyszka ma oś i osadzone na niej twarde łuski nasienne, pod nimi cienkie łuski wspierające, zalężki leżą na łuskach nasiennych,okienkami są wzrócone w stronę osi, łuska nasienna to kwiat, wspierająca to podsadka, z której ona wyrasta. Zalążek ma 2 do kilkudziesięciu rodni, otaczago jedna oslonka, rodnia ma strone brzuszna, kilkukomórkową szyjkę, komorke jajową i może być komórka kanałowa brzuszna, nie ma komory pyłkowej, lub jest zredukowana, podczas pylenia okienko wydziela ciecz,która przykleja ziarna pyłku, wysycha, wciąga pyłek, komórka wegetatywna kiełkuje w łagiewkę pyłkową, która dociera do rodni i przenosi tam komórki plemnikowe, tylko jedna z nich zapładnia komórkę jajową,druga zanika, od zapylenia do zapłodnienia uplywa pewien czas, w którym powstaje bielmo pierwotne, po zaplodnieniu pozwstaje zygota, która dzieli się w prazarodek, u sosny Pinus silvestris po podziałach w stronę środka powstaje 16 komórek ułozonych w 4 rzędach, 4 najbliżej środka dzielą się w zarodki, przedostatni rząd zmienia się w wieszadelko (suspensor), najsilniejszy zarodek przeżywa, wieszadełko rośnie i wpycha go w prabielmo. sosna ma 2 rodnie, ale zarodek przeżywa jeden, ma on kilka liścieni z pączkiem pośrodku, pod nim ma hipokotyl, czyli lodyżkę, ma korzonek, nasiona sosny dojrzewają w 3 roku po zapyleniu.
Gniotowe Gnetinae mają już włókna drzewne i naczynia w drewnie, naprzeciwległy układ liści z pierzastym unerwieniem u gniotu Gnetum sp., gniotowe mają okrywy kwiatowe i są owadopylne, są tu 3 rodzaje przęśl Ephedra sp., welwiczja Welwitschia sp. i gniot Gnetum sp. Przęsl to krzewy mające naprzeciwległe liście zredukowane do łusek, rosliny dwupienne, kwiaty są pojedyncze lub zebrane w kwiatostany, w obu przypadkach są na koncach pędów. Przęśl zgięta Ephedra campylopoda są obuplciowe, męskie kwiaty wyrastają w kątach luskowatych podsadek, każdy ma dwulistkową okrywę kwiatową, pręciki zrosnięte są w synandrium, na szczycie mają 2-8 pylników, każdy ma po 2 woreczki pyłkowe,kwiaty żeńskie rosną pojedynczo lub po 2-3 na szczytach skróconych pędów, kwiat żeński ma kilka przykwiatków, zalążek ma mięsistą pokrywę, intergument jest przedluzony w rurkę wyrastającą poza okrywę, jest to aparat slużący do łapania pyłku, to jest pierwotny słupek bez szyjki, którą zastępuje rurka. w zalązku jest komora pylkowa sięgająca bielma pierwotnego, w którymm są długoszyjkowe rodnie, mają po jednej komórce brzusznej, jedno jądro plemnikowe łączy się z komórką jajową, drugie z brzuszną. Nasiona otaczają zmięśniałe i barwne przykwiatki lub suche i zmienione w aparat lotny.
Welwiczja ma 1 gatunek welwiczje przedziwną Welwitschia mirabilis, która rośnie w południowo-zachodniej Afryce, ma burakowaty pień,ktorego górna część wyrasta ponad ziemię, z jego brzegów wyrastają 2 duże,stale przyrastające na długość liście, maja merystem wierzchołkowy, kwiaty są jednopłciowe, zebrane w szyszkowate kwiatostany, szyszki są zbudowane z 4 rzędów przysadek i zebrane są w wiechy, kwiat męski ma u podstawy 2 pary listków, najniższa ma 2 wolne listki, są to podkwiatki, wyższe są duże zrośnięte brzegami, niczym okwiat, ostatnia para tworzy okółek osłaniający 6 pręcików, ich główki maja po 3 woreczki pylkowe, synangium ma 3 mikrosporangia, w środku jest płonny zalążek, którego oslonka rozrasta sie w kierunku okienka w rurkę zakończoną talerzykowatym tworem, wydziela ona słodki sok dla owadów. Kwiat żeński ma oslonkę rozrosniętą w rurkę i płaską, szeroka okrywę zbudowaną z 2 zrośniętych listków, otacza ona cały zalążek, w dojrzałych nasionach zmienia się w aparat lotny. W czasie rozwoju woreczka zalążkowego, w jego górnej częsci powstają wolne jądra,oddzielające sie blonami, ale nie tworzące rodni, są tylko dwujądrowe komórki płodne, będące żeńskimi gametami, niżej są komórki płonne i wielojądrowe, płodne komórki tworzą wyrostki rosnące ku łagiewkom pyłkowym, zapładnia tylko jendo jądro, takie wzrastanie ku sobie gamet jest u niektórych okrytonasiennych. Roslina dwupienna
Gniot Gnetum sp. ma 40 gatunków, pnączy, drzew i krzewów, ma duże, płaskie, pierzasto unerwione liście podobne do liści okrytonasiennych, złozone kwiatostany wyrastają szczytowo lub z kątów liści, pojedynczy kwiatostan to klos z okółkowo ułozonymi kwiatami, każdy okółek wyrasta w pachwinie pierścieniowatego kołnierzyka powstałego z 2 zrosniętych listków,kwiaty sa jendopłciowe, dwupienne, męskie mają częśto żeńskie kwiaty wydzielająće z rurek mikropylarnych słodką ciecz, przyjmują rolę miodników, liczne kwiaty męskie tworząkilka skrętów spirali w okółku, żeńskie zajmują 1 skręt. Kwiat męski ma 1-2 zrośnięte ze sobą pręciki i okrywę z 2 zrosniętych ze sobą listków, prosty okwiat, u nasady otacza go wieniec wielokomórkowych włosków, żeński ma tylko jeden zalążek z osłonką wyciągniętą w miejscu okienka w długą rurkę, ma jeszcze dwie okrywy, w dojrzałych nasionach zewnętrzna czerwienieje i mięśnieje, u nasady kwiatu jest wieniec wielokomórkowych włosków, podczas rozwoju woreczka zalążkowego nie tworzy się tkanka przedrośla ani rodnie, tylko jest wiele komórek zatopionych w cytoplazmie, te w górnej części woreczka pełnia role jąder jajowych, w dolnej stanowią materiał zapasowy dla zarodka, jest to najwieksza redukcja gametofitu żeńskiego u nagonasiennych, w wyniku zapłodnienia powstaje wiele zarodków, a rozwija się tylko jeden.
Dodaj komentarz