wrz 01 2021

Laktacja stymulowana, czyli jak świnia wykarmiła...


Komentarze: 0

Często zdaża się, że zwierzęta jednego gatunku przygarną i wykarmiają młode innego gatunku np. suka tygryski, swinia pieski itd. często takie zwierzęce matki mją swoje potowstwo i cudzie dzieci karmia przy okazji, ale nie zawsze, czasem sam instynkt powoduje wydzielanie mleka. żeby to wyjaśnic trzeba najpierw opisać proces laktacji w zwyczajnych warunkach, czyli kiedy matka rodzi dziecko.
żeby samica była zdolna rodzic u wykarmic młde musi najpierw dojrzeć płciowo, jednym z procesów dojrzewania jest mamogeneza, czyli wzrost i rozwój gruczolu mlekowego, rozpoczyna się w okresie zycia plodowego samiczki, jeśli nie wyszktalcą się jądra i androgeny nie zatrzymuja procesu, estrogeny stymuluja go. Po urodzeniu jest powolny rozwój młodego organizmu do osiągnięcia dojrzałości, u dziewcząt to uformowanie układu zrazikowo-pecherzykowego, u gryzoni przewodów mlekonosnych, u przeżuwaczy także rozwój tkanki tłuszczowej. Folikulostymulina FSH, hormon przysadkowy kontroluje rozwój pęcherzyka jajnikowego, następstwem jest wydzielanie hormonów jajnikowych oraz wpływ na rozwój gruczołów mlecznych. Hormon luteinizujący LH, równiez hormon przysadki odpowiada za peknięcie pęcherzyka Graffa, czyli owulację, luteinizuje ciałko żółte, odpowiada za przekształcenie komórek ziarnistych w komórki luteinowe, które robia progesteron, prolaktyna PRL wpływa na sekrecje gruczołów mlecznych. Hormony płciowe: estrogeny stymuluja rozwój przewodów mlekonosnych, progesteron pęcherzyków mlekotwórczych.
Laktogeneza to wszystkie procesy prowadzące do powstania mleka. Prolaktyna indukuje synteże mRNA białek budujących mleko, przyspiesza translacje, zwiększa aktywnośc lipazy lipoproteinowej i stymuluje syntezę kwasów tłuszczowych w mleku. Jej receptory mają komórki budujące gruczoł mleczny i błony komórkowe rkopli tłuszczu mleka, u gryzoniu insulina wpływa na tworzenie receptora glikokortykoidów w gruczole mlecznym. glikokortykoidy regulują poziom receptora dla prolaktyny, są potrzebne przy aktywacji cyklazy adenylowej przez prolaktynę i insulinę, regulują połączenie rybosomów z bł. siateczki endoplazmatycznej. Progesteron hamuje syntezę a-laktoalbuminy, białka mleka, poraża syntezę laktozy, hamuje syntezę kazeinowego mRNA i obniża poziom receptorowych dla prolaktyny. w czasie ciązy estrogeny hamują uwalnianie PRL, pod koniec ciąży ich aktywnośc pada, rzut PRL daje laktację.
Laktopoeza polega na utrzymaniu wytwarzania mleka. Podwzgórze uwalnia tyreoliberynę TRH, płynie naczyniami układu wrotnego przysadkprzysadki do przysadkie, ona wytwarza hormon tyreotropowy TSH, on wpływa na gruczoł tarczowy, który wydziela tyroksyne i trójjodotyronine, one przyspieszaja metabolizm, podnosza cisnienie krwi, oddychanie, tetno, krew szybciej dociera do gruczołu mlecznego, sprawniej go odżywia i zaopatrza w składniki niezbędne do produkcji mleka, hormon adrenokortykotropowy ACTH stymuluje wydzielanie kortyzonu i androgenów, przyspiesza metabolizm i zwiększa odżywienie piersi, hormon wzrostu GH pobudza syntezę białek w tym białek produkujacych mleko, oraz rozrost gruczołów mlecznych, pobudza biosyntezę somatomedyny, która usporawnia transport aminokwasów i translację. Oksytocyna wytwarzana w jądrze przykomorowym i nadwzorkowym podwzgórza, neuronami idzie do tylnego płata przysadki, estrogeny stymuluja jej wydzielanie, progesteron hamuje, podrażneinie mechanoreceptorów sutka w czasie ssania stymuluje jej wydzielanie, ułatwiając wydzielanie mleka.
Prolaktyna i oksytocyna OT wpływają też na instynkt macierzyński, więzy społęczne, depresja poporodowa to również niedobór tych hormonów. Czasem silna więź emocjonalna i kontakt z młodymi powoduje wydzielanie oksytocyny, ona wzmacnia instynkt macierzyński. Stymulacja sutków pobudza wydzielanie PRL, która pobudza synteze mleka. Stymulacja laktacji polega na pobudzaniu sutka przez ssanie i kontakt przyszywanej matki z maluchem, podrażanianie mechanoreceptorów powoduje wydzielanie PRL i OT co wpływa na gruczoł mleczny. Instynkt maicerzyński to wrodzona skłonnośc do ochrony i pielęgnacji młodych, zwierzęta wyczuwają kiedy osobnik jest młody po zapachu. Niewyczuwalne dla nas feromony informują zwierzę, a także podświadomie i nas kiedy osobnik jest mlodociany i należy go chronić. U zwierząt feromony mlodocianych powdują instynkt macierzyński. Samica pragnie opikować sie młodymi, one szukaja sutka. Ssąc stymulują laktację

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz