łuskowce
Komentarze: 0
Zamieszkuja Afrykę i Azję, ssaki te należą do rzędu łuskowców Pholidota i obecnie zyje jedna rodzina łuskowcowate Manidae, mają ciało pokryte dachówkowato zachodzącymi łuskami, zagrozone zwijają się w kłębek, pangoliony dodatkowo wibrują ogonem jak nastroszonym łuskami biczem, pokrywające grzbiet łuski tworzą w czasie obrony powierzchnie tnącą. Brak zębów rekompensują trące łuski w przełyku i żółądku oraz połykanie kamyków gastrolitów, mają na ogół małe główki, duże tułowia.
Pangolion gruboogonowy Manis crassicaudata wydłuzone, płowoszare ciało, góra ciała, boki i kończyny pokryte sa łuskami, je mrówki i termity, dnie spędza ukryty między skałami, żeruje nocą, ma najgrubszy ogon ze wszystkich, ma małe oczy i uszy, spód rózowy, nieowłosiony, żyje w Indiach i na Sri Lance, mocne pazury umożliwiaja kopanie dołów w odpowiednio miekkim podłożu do 6 m głębokości, gniazda odnajduje po zapachu, dzieki mocnym pazurom i chwytnemu ogonowi świetnie sie wspina na drzewa poszukując jedzenia.
Pangolion olbrzymi Manis gigantea żyje w tropikalnych lasach i na sawannach Afryki Zachodniej i Środkowej jest najwiekszym pangolionem, ma mocne, grube, podłuznie karbowane łuski ulożone dachówkowato, pysk i spód ciała i kończyn pokrywa ciemna sierść, mocne, pięciopalczaste kończyny maja mocne, doskonale przystosowane do kopania pazury, chodzi na 4 łapach lub na dwóch poruszając sie mocnym, grubym ogonem, poluje na mrówki i termity przy pomocy długiego, lepkiego, wysuwanego języka, żeruje nocą, w dzień spi zwinięty w kłębek owinięty ogonem, uszy sa okrągłe, małżowina podobna do ludzkiej.
Łuskowiec stepowy Manis temminckii żyje wAfryce Wschodniej i Południowej na preriach, sawannach, zaroslach i w lasach deszczowych, pysk, brzuch i gardło bezłuskie, reszte ciała pokrywają brunatnozielone łuski kamuflujące, ogon długi jak tułów, w dzień spi w swoich jamkach lub porzuconych przez inne zwierzęta, żeruje nocą, wspina sie na drzewa dzieki chwytnemu ogonowi i pazurom, długim lepikim językiem chwyta mrówki i termity, zyje samotnie pary łaczą sie tylko w czasie godów, ciąża trwa 4-5 miesięcy, samica opiekuje sie młodym, które po 3 miesiącach samo żeruje.
Pangolin pięciopalczasty Manis pentadactyla żyje w płd Chinach, ma silne pazury, mocny, chwytny ogon, wspina się dzieki niemu na drzewa, długim, lepkim językiem łapie mrówki i termity, żeruje noca, dzień przesypia zwinięty w kłebuszek w rozwidleniu gałezi, zagrozony zwija sie w kulę.
Pangolin jawajski Manis javanica żyje w Azji Płd-Wsch, ma długi tułów, brązowe łuski, mocne, pięciopalczaste łapy z mocnymi pazurami, duży, chwytny ogon dzięki czemu wspina sie na drzewa polując na mrówki, termity i inne owady, które łapie długim, lepkim językiem.
Łuskowiec długoogonowy Manis tetradactyla mała glowa, oczy i uszy, długi ogon, dluższy od tułowia i głowy, grzbiet i boki pokryte łuskami, spód bez łusek, mocne pazury, 5 palców, ogon chwytny, wspina się by polować językiem na mrowki i termity, zyje w lasach deszczowych od Ugandy po Senegal i Angolę.
Łuskowiec leśny Manis tricuspis mały łuskowiec, troche wiekszy od dłoni dorosłego mężczyzny, spód brazowy, bezłuski, wierzch i boki pokryte, dachówkowato ułozonymi, brązowymi łuskami, mocny, chwytny ogon i pazury, dobrze sie wspina, je mrówki i termity, które lapie długim, lepkim językiem, zyje w Afryce, w lasach deszczowych m. in. Senegalu i Kenii.
Manis culionensis jasnobrązowe, prawie żółte ciało pokryte z wierzchu i po bokach dachówkowato ułozonymi, okrągławymi łuskami, spód bezłuski, mocne kończyny, potężne pazury, chwytny, mocny ogon, mała glowa, długi, lepki język, dobrze się wpsina szukając mrówek i termitów
Dodaj komentarz