Mrówkojad
Komentarze: 0
Mrówkojady należą do rzędu szczerbaków Xenarthra, czyli zwierząt mających zredukowane uzębienie, rodziny mrówkojadów Myrmecophagidae. Są tu 2 rodzaje: Myrmecophaga z gatunkiem mrówkojad wielki Myrmecophaga tridactyla i Tamandua z tamanduą meskykańską Tamandua mexicana i tamanduą Tamandua tetradactyla.
Mrówkojad wielki Myrmecophaga tridactyla szarobrunatne futro z czarna pręga na bokach, długi pysk zakończony małym otworkiem gębowym, bez zębów, ma długi, lepki język, którym wygrzebuje z gniazd mrówki i termity, 4-palczaste kończyny, tylne są krótsze i cieńsze, przednie przystosowane do grzebania w ziemi. Prowadzi samotniczy tryb życia, w pary łączy sie tylko w czasie godów, ciąża trwa ok 180 dni, po urodzeniu młode wdrapuje sie na grzbiet matki, jest umaszczone tak jak ona, przez pół roku jest karmione mlekiem, a samodzielne po 2 latach, żyje w dżunglach deszczowych, lasach mieszanych, na trawiastych równinach i stepach, je głównie mrówki, lokalizuje je węchem, rozkopuje przednimi łapami mrowisko i wyciaga mrówki językiem, je tez larwy owadów, owoce i jaja ptaków. Mieszka w Ameryce Środkowej i Południowej.
Tamandua meksykańska Tamandua mexicana ma białe łapy, głowę i szyje oraz czarną kamizelkę na tułówiu, ma małe oczy, duże okragłe uszy i długie pazury, którymi rozgrzebuje gniazda mrówek i termitów, żyje w Ameryce Południowej na zach. od And i Środkowej od płd-wsch. Meksyku, żyje w lasach deszczowych i na sawannach, w pobliżu starych, porośniętych mchem drzew, śpią w dziuplach. Poruzemiawaja się syczeniem i wydzielina zapachową z odbytu, jedza mrówki i termity, jesienią są gody, jedno młode rodzi się wiosną, przez rok jest pod oipieką matki, potem osiąga dojrzałość i odchodzi, wydaje kilka miotów w roku.
Tamandua/mrówkojad czteropalczasty Tamandua tetradactyla ma jasny zwężajacy sie ku tyłowi ogon, nogi, szyje i glowę oraz czarną kamizelke na tułowiu z białymi plecami, je mrówki, termity, pszczoły, owoce, przednimi łapami rozgrzebuje gniazda, językiem wyjada owady, żyje w Ameryce Płd. w lasach deszczowych i na sawannach, podrażniony wydziela substancje o drażniącym zapachu, urodzone wiosną jedno młode po urodzeniu wchodzi na grzbiet matki, gdzie przebywa przez 18 miesięcy, koniec ogona jest lysy.
Kiedyś do tej rodziny był zaliczany mrówkojadek/mrówkojad karłowaty Cyclopes didactylus, teraz jest w Cyclopidae. Ma miękką długą jasną sierść z ciemna pręgą biegnącą wzdłuż głowy, szyi i pleców, spód ciała jest łysy, ma zakrzywione pazury, nadrzewny, nocny organizm, poluje w koronach drzew na mrówki i termity, po trwającej 2-3 miesiace ciązy samica rodzi jedno mlode w gnieździe zbudowanym z liści oboje rodzice się nim opiekują. Żyje wAmeryce Środkowej od Meksyku i Płd. do Boliwii i Brazylii, 64 chromosomy.
Dodaj komentarz