nieloty 1
Komentarze: 0
Tu przedstawię nielotne ptaki poza pingwinami, które opisałam w osobnym dziale. Nielotne ptaki mają ograniczona zdolnośc lotu lub nie mają jej wcale, skrzydła uległy uwstecznieniu.
Struś czerwonoskóry Struthio camelus największy z ptaków, długa szyja, płaska głowa, mocny dziób, duże oczy, u samca głowa i szyja białe, tułów czarny, owalny, końce skrzydeł i ogona sa białe, samica jest brązowa, nieowłosione nogi, zyje w Afryce na sawannach i półpustyniach, je rośliny, szarańczę i resztki po drapieżnikach, biega 65 km/h, połyka kamyczki-gastrolity miażdżące pokarm w żołądku, samicaskłada 2-11 jaj, samiec je wysiaduje po 6-7 tygodniach wykluwają się pisklęta pokryte puchem, po 8 tygodniach przybierają barwę samicy, w 3 roku życia pojawiają się różnice między płciami.
Nandu szare Rhea americana mocny tuów, długa szyja, mocne, niezdolne do lotu skrzydła, mała głowa, 3 palce nóg, szare upierzenie, czarna szyja i pierś, łyse nogi i oczy, żyje na południowoamerykańskiej pampie, dobrze biega i pływa, stado ma samca i kilka samic, je rosliny i małe zwierzęta, gł. owady, samica składa 13-30 jaja, samiec wysiaduje je przez 35-40 dni, w wieku 5 miesięcy pisklęta osiągają rozmiary dorosłych ptaków.
Nandu plamiste Rhea pennata długa szyja, mocny tułów, rozwinięte, ale nielotne skrzydła, wierzch szary, szyja jaśniejsza, spód białawy, ciemne pasy na jasnych środku głowy i oczach, szarobrunatne upierzenie, żyje w Patagonii i na płaskowyżu andyjskim, szybko biega, skrzydeł uzywa jak żagli, w biegu szyje trzyma wysuniętą do przodu, żyje w stadach ponad 30 osobników, w okresie godowym samiec ma swoje terytorium samice tworzą grupy, je liście, korzonki, nasiona, owoce i owady i inne małe zwierzęta, w porze godowej samiec biega w przód i tył z rozwiniętymi skrzydłami i ryczy przed samicami, najbardziej spodobały się samicy samiec zajmuje teryturium gdzie w dole wykoapnym w ziemi samica skłąda jaja.
Kazuar hełmiasty Casuarius casuarius nieopierzona niebiesko-czerwona szyja z czerwonymi i niebieskimi koralami, głowa nie ma piór, ma kostny hełm, krótki dziób, nogi pokryte łuskami, zakoczone 3 pazurami, upierzenie czarne, pióra na końcach skrzydeł przypominaja kolce, żyje w tropikalnych lasach Nowej Gwinei i na płn-wsch Australii, dobrze plywa, aktywny o świcie i o zmierzchu, pływa codziennie poszukując jedzenia i miejsca odpoczynku, je rośliny wodne i lądowe, drobne kręgowce i bezkręgowce, w zagłębieniu w ziemi wyścielanym trawą i liśćmi skałda do 5 dużych jaj, samiec je wysiaduje, pisklęta mają puch w jasne i ciemne prążki, zajmuje sie nimi ojciec,
Kazuar mniejszy Casuarius bennetti masywny, owalny tułów, nieopierzone mocne nogi, słaborozwinięte skrzydła, brak korali, niebiesko-czerwona, nieopierzona szyja, czarne upierzenie, żyje w górach do 3 tys. m. n. p. m w Nowej Gwinei, żyje w małych stadach, grupach lub samotnie, je liście, owady i drobne kręgowce.
Kazuar jednokoralowy Casuarius uniappendiculatus duży ptak z zielonkawym, kostnym hełmem na czubku głowy, beżowa, brązowa lub czerwona szyja bez piór z 1 koralem, czarne pióra, niebieska bezpióra głowa, dobrze pływa, je owoce i drobne zwierzęta, żyje w dziewiczych lasach Nowej Gwinei.
Emu zwyczajne Dromaius novaehollandiae waży 30 kg, długa szyja, mała głowa, krótki dziób, szerokie nozdrza, mocny tułów, mocne nogi z 3 palcami, , uwstecznione skrzydła, pióra brązowe w jasne i ciemne plamy, je rośliny, owady ilarwy, gromadzi tłuszcz na nieprzyjazne pory, wtedy przebywa wiele km szukając jedzenia, żyje w grupach, styczeń-grudzień to okres godowy, łączy się w pary, samica składa jaja w dołkach przykrytych liścmi, samiec wysiaduje je przez 2 miesiące, pisklęta mają szary puch ojciec opiekuje się nimi przez 2 miesiace, żyje na australijskich równinach.
Emu czarne Dromaius ater było czarne, emu małe Dromaius baudinianus najmniejsze emu wyginęły wskutek zniszczenia siedlisk.
Kiwi brunatny Apteryx australis masywne, krępoe ciało, maleńka głóka, wielkość kury, długi i cienki dziób, nozdrza są na końcu dzioba, ma dobry węch, silne, krępe nogi z 4 pazurami, szczątkowe skrzydła, brązowe, miękkie, luźno zwisające pióra, wiedzie nocny i samotniczy tryb życia w zaroślach, je bezkręgowce wydobywane z ziemi długim dziobem, chroni się w wykopanych w ziemi norach, mieszka w górskich lasach Nowej Zelandii, przez cały rok sie rozmnaża, przerwy ma co 4-6 tygodni, samice składają 1 duże jajo, samce wysiadują je przez 11 tyg. potem 4-6 tyg. pisklęta są z tatą, potem jest kolejny rozród.
Kiwi plamisty Apteryx haastii długi dziób, umięśnione nogi z mocnymi pazurami, jasne pióra, brązowe, poprzeczne plamki, szybko biega, dziobem chwyta zwierzęta, je owady, węże, pajaki, owoce w tym jagody, samiec zakłada gniazdo w ziemnych norach, żyje w górach na zach. Wyspy Południowej, w lasach, na terenach skalistych i trawiastych.
Kiwi mały Apteryx owenii szaro-brązowe pióra, długi dziób, od wiosny do września trwa okres lęgowy, we wrześniu samica składa 2 jaja w zagłebieniu terenu, je bezkręgowce i owoce, żyje w lasach Nowej Zelandii.
Kiwi północy Apteryx mantelli szarobrązowe pióa, długi cienki dziób, żyje na wyspach na płn od Nowej Zelandii, je węgoże, żaby, bezkręgowce, 2-3 w roku samice składają 2 jaja, samce wysiadują je przez 80 dni, po tygodniu pisklęte są samodzielne, samiec chroni się z nimi w dziuplach drzew, nocny tryb życia.
Kusacz duży Tinamus major brunatnooliwkowy wierzch, biały spód, gatunek nadziemny, noce spędza na drzewach, długi, cienki dziób, w okresie godowym spiewa, przestraszony skrzeczy, zyje w Ameryce Środkowej i na płn. Ameryki Płd.
Kusacz mały Taoniscus namus najmniejszy kusacz świata, biały spód, brązowy wierzch w czarne plamki, tylne pióra tsą długie i tworzą tren.
Kusacz ozdobny Nothoprocta ornata cienki, mały, zakrzywiony do dołu dziób, ciemnobrunatne upierzenie, kosmyk długich piór na głowie, w dole tułowia sa ciemno pomarańczowe prązki u piskląt czarne, żyje w andyjskiej pampie, monogamia, samica broni terytorium, je owoce, pestki, jagody, liście i owady, może krótko polecieć gdy nie ma sie gdzie ukryć.
Kusacz pampasowy Eudromia elegans mała głowa, wąski, długi, zakrzywiony dziób, cienka szyja, mocne nogi z 3 palcami, słaby ogon, krótkie, okrągle skrzydła, długie pióra grzbietowe, upierzenie jest brązowoczarne na wierzchu i głowie, białe na spodzie, jeden z największych kusaczy, żyje w stadach 6-30 osobników na pampie w Argentynie, Boliwii i Chile, lęgi trwają cały rok, odbywają się w zaroślach, duże, błyszczące jaja.
Kusacz leśny Eudromia formosa żyje w lasach, spód biały w brązowe cętki, wierzch brązowy w czarne cętki, czub długich piór na głowie, białoczarne pasy na policzkach, biała szyja, mała głowa, długa szyja, masywny tułów, krótki, krzywy dziób.
Kusacz brunatny Crypturellus berlepschi brunatny wierzch i głowa w ciemne cętki, jasniejszy, brązowy spód, zakrzywiony, krótki dziób, mała glowa, zredukowane skrzydła, masywny tułów, żyje na płn Ekwadoru i Kolumbii, je owoce i bezkręgowce, pąki kwiatowe, liście, nasiona i korzonki, gniazdo do dołek w ziemi pomięzy korzeniami, samiec wysiaduje jaja do 4 partnerek.
Kusacz popielaty Crypturellus cinereus mała głowa, prawie prosty, średni dziób, masywne ciało popielate pióra, spód jasniejszy, je owoce, nasiona i bezkręgowce, gwiżdrze by sie porozumieć, rozchodzi się tak by zmylić drapiezniki, żyje w lasach tropikalnych do 700 m. n. p. m. żyje w Kolumbii, Ekwadorze, Gujanie, Wenezueli, Gujanie Francuskiej, jososiowe jaja składa na dnie lasu.
Dodaj komentarz