wrz 01 2021

nieloty 6


Komentarze: 0

Przepiórka zwyczajna Coturnix coturnix brazowy wierzch w białe, czarne i brązowe plamy, biały spód, szare nogi i dziób, żyje na polach, bagnach, łakach, je częsci roślinne i bezkręgowce, samica składa 7-16 jaj, samica wysiaduje je 17 dni, gniazod na ziemi, żyje w Azji, Europie, Afrykę płd.
Przepiórka japońska Coturnix japonica brązowy spód w białę plamy, brązowy wierzch w czarne i białe plamy, je owoce, nasiona, częsci roślin, bezkręgowce, gniazda to doły w ziemi, żyje w Azji wsch.
Przepiórka indyjska Coturnix coromandelica biały spód, czarne, gęste plamy na piersi, brązowy, plamisty wierzch, niebieskie policzki, białę podgaardle i sumgi na wierzchu, skłąda w ziemi 6-8 jaj, żyje w Azji środkowej, je rośliny i bezkregowce.
Przepiórka pstra Coturnix delegorguei czarny wierazch, brązowe boki i spód w czarne pasy i smugi na głowie, białę policzki i podgardle z brązową opaska, żyje w Aemryce Środkowej.
Przepiórka rudogardła Coturnix pectoralis bezowa twarz, brązowa głowa i szyja, beżowy spód, brązowy, plamisty wierzch, białe brwi, je rośliny i bezkręgowce, żyje  w Australii. 
Przepiórka nowozelandzka Coturnix novaezelandiae samiec mabrazowy wierzch w czarne plamy, ruda pierś, biały brzuch, samica ma brazowy plamisty spód i ciemny brązowy wierzch, żyła w Nowej Zelandii, uznana za wymarłą.
Przepiórka błotna Synoicus ypsilophorus brazowy wierzch, ciemna czapeczka, grzbiet w czarne plamy, spód biały w beżowe pasy, je rośliny i bezkręgowce, gniazda buduje w ziemi, żyje w Australii i Nowej Zelandii.
Przepiórka chińska Synoicus chinenisis samiec brazowordzawe boki, grzbiet i skrzydła niebieskie, spód biały w rdzawobrązowe plamy, samiczka składa 10 jaj, wysiaduje je sama przez 18 dni, młode są pół roku przy rodzicach, je nasiona traw, przestraszona odlatuje.
Przepiórka modra Synoicus adansonii niebieski spód i pierś, biała szyja z brązową opaską, brązowy spód, na plecach czarne plamy. Ułar kaukaski Tetraogallus caucasicus spód szary, wierzch biały w czarne, podłuzne pasy, pierś prążkowana, biała szyja z szarą plama, je rośliny w kwietniu-lipcu pod nawisem skalnym samica składa 5-8 jaj, wysiaduje je 28 dni, dojrzewają w rok, żyje na Kaukazie 2500 do 4000 m n.p.m.
Ułar kaspijski Tetraogallus caspius białą szyja, szara pierś i podłużny pasek na szyi, kark szary, brazowa czapeczka, białę policzki i podogonie, żółte nogi i dziób je rośliny i bezkręgowce, żyje na Kaukazie, w Azji Mniejszej na wys. 2400 m n.p.m.
Ułar himalajski Tetraogallus himalayensis szara szyja i spód, brązowy wierzch i obroża, biała szyja, szyje otacza brazowy pas, żyje w górach na stokach i pastwiskach, 3900 do 4570 m. n. p. m. w środkowej Azji, je rośliny, owoce, zimuje w stadach 30-40 osobników, gniazduje wśró trawy, samica skłąda 6-8 jaj, wysiaduje je 28 dni, oboje rodzice opiekują się pisklętami.
Ułar tybetański Tetraogallus tibetanus szyja brązowa, szara i beżowa, pierś bezowa, spód czarny w białe pasy, brazowy wierzch i głowa, nogi i dziób pomarańczowe, je rosliny, samica skłąda 4-5 jaj, żyje na pastwiskach w góach  3700-5800 m. n.p.m. gody są maj-lipiec, zyje w Azji.
Ułar ałtajski Tetraogallus altaicus biały spód w szare pasy i taka obroża, biały spód, czarne podogonie, bezowa twarz, brązowa szyja i głowa, je bulwy, cebule, nasiona, pędy i jagody, samica skłąda 4-15 jaj, wysiaduje je 28 dni, dojrzałe pisklęta sa po roku, żyje w tundrze Syberii, Mongolii, Chin, Kazachstanu.
Góropatwa skalna Alectoris graeca czarne brwi do piersi, nad nimi sa białe, krótkie brwi, szary wierzch, brązowy spód, czarnobiałe pasy na skrzydłach, żyje w górach dorosłe jedza owoce i nasiona, młode bezkręgowce, koniki polne, chrząszcze, mrówki, larwy, zimą łaczy się w stada, zagrożony odlatuje, samiec spiewa w porze godowej, gniazdo wykopuje on, ona skłąda 8-14 jaj, oboje wysiadają je 24-26 dni, zyje w górach płd Europy.
Góropatwa azjatycka/górska Alectoris chukar niebieski wierzch z brązwymi plecami i skrzydłami w białoczarne pasy, głowa i piers niebieska, skronia bezowe, brzuch biały, policzki i podgardle białe, brwi czarne, dziób i nogi czerwone, żyje w Pł-wsch Europie i na Bliskim Wschodzie, latem samiec śpiewa, samica składa 7-14 jaj, wysiaduje je 23-25 dni, gniazda sa pod drzewami.
Góropatwa chińska Alectoris magna wierzch samca, szary, głowa brązowa, brwi białe, policzki brązowe, ciemna obroża, barki brązowe, brzuch biały w czarne pasy, samica ma niebieskoszarą głowę bez pasów, reszta jak samiec, je kłącza, nasiona, owoce, bulwy, pędy, pisklęta jedza też owady, od maja w dołku w ziemi wyścielanym roślinami samica skłąda 12 jaj, wysiaduje je 22-24 dni, oboje wodzą pisklęta, żyja w góach w trawach i krzewach w Azji.
Góropatwa czrnogardła Alectoris philbyi szara, biało otoczona czapeczka, czarne podgardle, szarobeżowy wierzch, różówe nogi i dziób, pióa w czarno-bniałe plamy, brazowy brzuch, żyje w górach gody od końca marca, samica wysiaduje 5-8 jaj, żyje w górach Azji Mniejszej.
Góropatwa berberyjska Alectoris barbara szary spód, bezowy wierzch, czapeczka brazowa, na szyi brązowa opaska w białe kropki, brazowe pasy za policzkami, je liście, pędy, owoce i nasiona, owady, spiewa, składa 11 jaj, wysiaduje 25 dni, pisklęta sa bezowe, żyje na stokach skalistych płn Afryki i Sardynii.
Góropatwa czerwona Alectoris rufa dziób czerwony, spód niebiesi, czarna obroża, na piersi czarne cętki, wierzch brązowy, białe brwi, czarne plamy na policzkach, skrzydłą w czarnobiałe pasy, je ziarna, nasiona, liście, pisklęta jedzą owady, żyja w stadach 10-40 osobników, samica składa 12 jaj w dołach w ziemi, wysiada je 23-25 dni, pisklęta lataja po 10 dniach, zyje w zach. Europie.
Góropatwa arabska Alectoris melanocephala brazowe pióra, czarna obroża i czapeczka, biała twarz i brwi, czerwony dziób, je rosliny i bezkręgowce, składa 5-8 jaj w gniazdach w ziemi, zyje w góach Azji do 3000 m n.p.m.
Kuropatewka piaskowa Ammoperdix griseogularis bezowe pióra, białe brwi, szare gardło samicy w jasne plamki, samca w różowe paski, je liście, pędy, nasiona, owoce, bezkręgowce, żyje w trawach gniazdo w ziemi, składa 6-9 jaj, samica wysiada je przez 21 dni, oboje rodzice je wodzą, żyje w zyje w Uzbekistanie, Tadżykistanie, Iraku, Turcji i Pakistanie.
Kuropatewka pustynna Ammoperdix heyi szara głowa, białe policzki, samiec ma rdzawe gardło, rózowawy tułów, tył brązowy, plamisty, nogi i dziób czerwone, samica ma różowe prązki na szyi, je nasiona, owoce, owady, bulwy i liście, w kwietniu samica znosi 5-7 jaj, pisklęta są płowe, brzuszki mają białe, zamieszkuje Półwysep Arabski, Synaj, Afrykę.
Przepióreczka dżunglowa Perdicula asiatica brazowe podgardle i tułów, wierzch brązowy w czarne, podłużne plamy, samiec ma szarą, czarno prązkowana pierś, szary dziób, pomarańczowe nogi, czarna biało obwiedziona po bokach czapeczka, samica skłąda 5-6 jaj, wysiaduje je 16-18 dni, Indie, Nepal, Sri Lanka, Pakistan.
Przepióreczka skalna Perdicula argoondah brazowe pióra, białę podgardle, ciemniejsza czapeczka, białę plamy na wierzch, spód w białe, poprzeczne prązki, żyje w zachodnich Indiach.
Przepióreczka czerwonodzioba Perdicula erythrorhyncha samiec czarna czapeczka, białe podgardle i opaska na czole, brązowa pierś i boki z czarnymi plamkami, ciemnobrazowy wierzch w czarne plamy, czerwone nogi i dziób, samica ma cała brązową głowę, żyje w Indiach samica składa 4-7 jaj, wysiaduje je 16-18 dni, je owoce nasiona, bezkręgowce, żyje w stadach 6-10 osobników.
Przepióreczka ciemna Perdicula manipurensis czerwona głowa, biała opaska na oczach, czarna czapeczka, czarny wierzchw  białe plamy, żółty spód w czarne plamy, żółte nogi, zamieszkuje nieużytki z niska trawą w Indiach.
Szponiastonó nubijski Pternistis hartlaubi brązowy wierzch w białe plamki, żółtobrązowy spód, ciemna czapeczka, je nasiona i owady, zyje na półpustyniach 800-1600 m.n.p.m. zyje w parach.
Szponiastonóg zbrojny Pternistis bicalcaratus czekoladowe, biało plamkowane pióra, kremowa twarz, je owady, nasiona, owoce, pędy, bulwy, kwiaty, nasiona, żyje na otwartych terenach w Afryce.
Szponiastonóg żółtodzioby Pternistis icterorhynchus biały tułów w ceglaste plamy, brazow eskrzydła, żyje w Afryce, biała szyja, czerwone okulary i nogi, brazowa czapeczka, żyje w Afryce.
Szponiastonóg pstry Pternistis clappertoni biała pierś w czarne plamy, brązowy brzych w czarne plamy, brązowy wierrzch i czapeczka, biała twarz, zyje w Afryce.
Szponiastonóg czerwonooki Pternistis harwoodi brazowa czapeczka i wierzch w deseń, bezowy brzuch w czarne plamki, biała pierś w czarne plamki, dziób i nogi czerwone, żyje w Etiopii.
Szponiastonóg krasnodzioby Pternistis adspersus szare pióra, czerwony dziób, czarny kantarek, pomarańczowe nogi, żółte tęczówki, Angola, Bostwana, Zambia, Nanibia, RPA, Zimbabwe.
Szponiastonó gprzylądkowy Pternistis capensis szare pióra, brzuch biały, gęsto, szaro prązkowany, biała plama na gardle, dziób i nogi czerwone, zyje w zaroslach RPA, łatwo się oswaja. Szponiastonóg natalski Pternistis natalensis brazowy wierzch i czapeczka, brązowpłowy spód, brzuch szary w bezowe plamki, cieliste ogi i dziób, Bostwana, Mozambik, Zambia, RPA, Zimbabwe.
Szponiastonóg nadobny Pternistis hildebrandti biała, ciemno, drobno cętkowana szyja i brzuch, brązowe skrzydła, białe brwi, rózowe nogi i dziób, Afryka.
Szponiastonóg brazowouchy Pternistis ahantensis składa 4-6 jajaw zagłębieniu wyscielonym liścmi, żyje w Afryce brązowy wierzch w deseń i głowa, bezowy spód.
Szponiastonóg łuskowaty Pternistis squamatus czerwony dziób, pomarańczowe nogi, szara głowa, wierzch szary w czarne plamki, pierś tez, brudnobiały spód w czarne prązki, je nasiona i owoce, znosi 3-8 jaj, zyje w lasach Afryki od 800 do 3000 m. n. p. m.
Szponiastonóg rudoplamy Pternistis griseostriatus brazowy wierzch w białe pasy i ceglaste plamy, brazowa czapeczka i jeśniejsze policzki, twarz bezowa, biała szyja w brązowe plamy, spód żółty w czerwone, ukosne pręgi, ogon szary, nogi bordowe, je pędy roślin, nasiona i bezkręgowce, żyje w lasach od 800 do 1200 m. n. p. m.
Szponiastonóg żółtogardły Pternistis leucoscepus żółte gar5dło, białą twarz, czarwona maska na oczach, szara szyja, brązowa czapeczka, szary tułów w białe plamy, szare nogi i dziób, zyje w Afryce.
Szponiastonóg smugowany Pternistis rufopictus spód biały w szare smużki, pomarańczowe smugi na bokach, wierzch brązowy, szare brwi, pomarańczowy dziób , korale i maska, szare nogi, żyje w Tanzanii.
Szponiastonóg czerwonogardły Pternistis afer szare pióra w białę smużki, szyja ciemniejsza, brązowa, dziób różówy, korale pomarańczowe, czerwone nogi, zyje w polach i zaroślach, gniazdo buduje w ziemi, żyje w Afryce.
Szponiastonóg brunatny Pternistis swainsonii brązowe pióra, spód beżowy w brązowe plamki, szare nogi, rózowa, naga maseczka, biała szyja w brązowe smugi, zyje w Afryce.
Szponiastonóg kenijski Pternistis jacksoni czekoladowe skrzydła, biały tułów w brązowe smugi, pomaranczowe nogi, dziób i maska, zyje w Kenii i Ugandzie.
Szponiastonó ciemny Pternistis nobilis pióra brązowe, marmurkowe, nogi i dziób czerwone, szarawe pisklęta z czarnymi główkami, żyje w Afryce.
Szponiastonóg kameruński Pternistis camerunensis czerwony dzió i maska, głowa i karka szare, szara pierś w brązowe plamki, ogon i skrzydła brązowe, nogi czerwonawe, żyje w lasach na zboczach wulkanu Kamerun.
Szponiastonóg angolski Pternistis swierstrai brzuch biały w brązowe pasy, białe boki w drobne brązowe pasy, szyja i kark też, skrzydła, ogon i plecy brązowe, żółte nogi, czerwona, czarno otoczona czapeczka, żyje w tropikalnych i subtropikalnych wilgotnych lasach górskich Angoli.
Szponiastonóg etiopski Pternistis castaneicollis szara szyja i pierś, biały, brązowo pręgowany brzuch, brązowy wierzch, dziób i nogi czerwone, czarna opaska na czole, zyje w Etiopii, Somalii i Kenii.
Szponiastonóg brązowogłowy Pternistis erckelii czarne brwi, rdzawobrązowa czapeczka, pomarańczowe nogi, białe pióra w brązowe pasy, ogon i końce skrzydeł brazowe, Sudan, Erytreja i Etiopia.
Szponiastonóg blady Pternistis ochropectus szary pióra w białe plamy, szare skrzydła, końce skrzydeł brązowe, czerwone brwi, żółte nogi, białąwe gardło, samiec ma 2 ostrogi, je nasiona, owoce i temrity, gniazduje na pułkach skalnych, samica składa 7-9 jaj, monogamia, żyje tylko w Dżubiti w Afryce.
Frankolin obrożny Francolinus francolinus samiec skrzydła brazowe, czarny spód, pomarańćzowa obroża, czarne boki w białę kropki, czarnobiało prązkowane plecy, czarna czapeczka w biaęł kropki,czarna twarz, czerwona nogi, samica czerwone nogi, wierzch brązowy w czarne plamy, spód biały w czarne plamy, brązowa głowa, czarne pasy na głowie, czerwone nogi, żyje w Azji zachodniej.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz