Grzyby to organizmy plechowe, beztkankowe, ale ich strzępki mogą układać się w tkanki strzępkowe, są to sploty tkanek. Są 2: plektenchyma zbudowana z luźno złożonych strzępek, która buduje np. owocniki i pseudoparenchyma, czyli zbita grzybnia budująca przetrwalniki jak skleroty, otaczające kamienie, grudki gleby czy zainfekowane owoce pseudoskleroty, tak grzybnia oplata zaatakowane przedmioty i części roślin, układa się w różne wzory, zwarte strzępki pełnią funkcję przetrwalników chroniących resztę grzybni przed zimą. Funkcje przewodzące pseudoparenchymy: sznury grzybniowe to równoległe skupiska strzępek zdolne do magazynowania węglanów i azotanów, ich ściany komórkowe mają węglan wapnia, są to cienkie rurki z grzybni. Ryzomorfy to zbite skupiska strzępek służace do transportu wody i powietrza, mają 3 warstwy, zewnętrzną z grubościennych komórek, rdzeniową z cienkościennych i centralną jako światło kanaliku. Podkładki inaczej stroma służą jako tkanka, w której dojrzewają zarodniki.
Strzępki hialinowe mają hialinę są bezbarwne, bezhialinowe mają barwniki.
Strzępki tworzą systemy strzępek. Są bezprzegrodowe (coenocytyczne), komórki łaczą się w sznury. Przegrodowe bez sprzążek, klamer, czyli uwypukleń ściany i ze sprzążkami.
Typy sprzępek to strzępki generatywne, czyli podstawowa grzybnia z całym jej metabolizmem, łącznikowe, mają grube ściany i leżą obok generatywnych i szkieletowe, prymodialne, mają pełne lub prawie pełne przegrody między komórkami i grube ściany, funkcja wzmacniająca.
Strzępki tworzą systemy strzępkowe: monomityczny, gdy owocnik jest zbudowany tylko ze strzępek generatywnych, dymityczny zbudowany z 2 rodzajów strzępek, zawsze generatywna i łącznikowa albo szkieletowa i trymityczny zrobiony ze wszystkich 3 rodzajów strzępek.
Ze względu na funkcję strzępki dzielimy na: przedgrzybnię, czyli strzępkę kiełkującą z teliospor, zarodników powstałych na drodze mitozy; ssawki, haustoria, które u grzybów pasożytniczych wnikają w ciało żywiciela i pobierają nimi składniki pokarmowe, strzępki infekcyjne, którymi kiełkują zarodniki grzybów pasożytniczych, strzępki powietrzne, rozrodcze, są na powierzchni podłoża i służą oddychaniu i wytwarzaniu owocników, rostkowe, kiełkowe, powstają w czasie kiełkowania zarodników, wychodzą przez porę rostkową w ścianie zarodnika, u pasożytniczych tworzą przycistki, aoressoria, które przechodzą w infekcyjne, substratowe wnikają do podłoża, pobierają wodę i składniki odżywcze.
Dodaj komentarz