sie 30 2021

słońce leczy rany


Komentarze: 0

Zauważyłam, że rany wsytawione na słońce szybciej sie goją. Nie miałam dużych ran, ale małe od plewienia jeżyń, zacięcia papierem do drukarki, zadrapania, zdarte zadziorki. Zauważyłam, że po jednym dniu opalania rany goja się niczym po kilku dniach bez wystawiania na promienie sloneczne. Takżę w ciągu kilku godzin goją się oparzenia I stopnia (takie do 2 cm od płomienia kuchenki albo gorącego naczynia). Dlaczego tak jest?

Otóż prawie wszystkie typy komórek mają receptor witaminy D, zwany receptorem VDR, który pozwala tej witaminie wniknąć do wnętrza komórki, gdzie witamina D tworzy dimery receptorów retinoidowych, które już są czynnikami transkrypcyjnymi, czyli witamina D wnikając do komórki wpływa na transkrypcję, czyli przepisanie informacji na RNA, od tego zależy całe funkcjonowanie i róznicowanie komórek. Witamina D decyduje o ekspresji genów, od której zależy podział i różnicowanie komórek. Gdy komórki już zostaną wyspecjalizowane witamina D opuszcza je, gdy jej brak komórki wolniej się różnicują, ale mogą robić to w nieskończoność. Takie różnicowanie bez kontroli jest jedną z przyczyn nowotworów. Spadek witaminy D to wolniejsza regeneracja, ale zwiększone ryzyko nowotworów, prawidlowe jej stężenie to szybka regeneracja i spadek ryzyka nowotworów. Ponadto wapń, który wchłania się z układu pokarmowego przy udziale witaminy D jest jednym z czynników krzepnięcia krwi, jego niedobór poraża krzepnięcie tak samo jak niedobór każdego innego z 12 czynników krzepnięcia. Dodatkowo to wapń aktywuje kilka innych czynników krzepnięcia krwi-II, VII, IX i X, jony wapnia sa niezbędne by protrombina przekształciła się w trombinę, która przekształca nieaktywny fibrynogen w aktywną fibrynę, która tworzy rusztowanie dla plytek krwi, one odkładają się na niej tworząc skrzep, dodatkowo włókna kurczą sie przybliżając brzegi rany. Jednak do wytworzenia odpowiedniej ilości witaminy D oraz by wapń wchłonął się z pokarmu potrzeba czasu, im ciemniejsza skóra tym czas syntezy tej witaminy jest dłuższy jest dłuższy, jeszcze potrzeba czasu na przemiany holekalcyferolu w kalcytriol i jego przejście z jelit wraz z jonami wapnia do krwi i popłynięcie do tkanek. Jednak sam ultrafiolet przyspiesza podziały komórkowe, które wypełniają ubytek. Także jednorazowa ekspozycja na słońce jest mniej skuteczna niż regularna, tak jak czas pozwoli. Im większa ekspozycja na słońce tym więcej witaminy D się wytworzy, nadmiar się rozkłada, ale częśc zostaje zmagazynowana w tkance tłuszczowej i może być wykorzystana później. Pewnie dlatego zima rany gorzej się goją, gdyż organizm zdąży zuzyć zapasy witaminy D.
Także światło widzialne leczy rany, nawet te trudno gojące się. Do ziemi dociera światło słoneczne o dlugości fali 300 do 800 nm, w tym znajduje się pasmo leczniczych lamp wykorzystywanych do rehabilitacji. Skoro natura daje za darmo po co przepłacać?
witamina D stymuluje odporność  np. witamina D stymuluje róznicowanie się monocytów, dzieki czemu spada ryzyko zakażenia rany, a patogeny dostałe do krwi przez wrota zakażenia (ranę) są szybko niszczone.

 

Przykłady urazów i ich reakcja na słońce pochodzą ode mnie i ludzi z mojego otoczenia. Co do większych ran, ale mechanizmy w organizmie zachodzą te same, co przy małych ranach, tylko proces gojenia przebiega wolniej co jest normalne.
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz