Szklana plaża
Komentarze: 0
Czy natura może przekształcić smieci w coś pieknego lub rozłożyć? Możemy robić różne modele, ale do póki coś się nie wydarzy po raz pierwszy nie wiemy czy to mozliwe. Jedynie analizując podobne wydarzenia z przeszłości możemy modelować przyszłość.
W Kaliforni w USA, w poblizu bazy Fort Bragg od II wojny światowej wyrzucano śmieci na plażę m. in. szkło. Woda wyszlifowała je jak otoczaki. Powstały gładkie, lekkie szklane bryłki. Powstała szklana plaża
Glass Beach. Szklane bryłki są różnej wielkości i kształu, są kolorowe i bardzo ladne. Mniejsze mogłyby posłużyć produkcji biżuterii-stanowić oczka do pierścionków, koraliki naszyjników i bransoletek, możnaby większe wstawiać w srebrne i złote łańcuszki zamiast kamieni szlachetnych. Jest to tania, właściwie darmowa ozdoba (sama bryłka nie produkt końcowy) równie estetyczna jak drogie kamienie, możnaby je wykorzystać do robienia mozajek, artystycznych kolaży, mogą służyc do terapii zajęciowej. Pojedyncze, płaskie bryłki byłyby pieknymi przyciskami do papieru. Moznaby, gdyby plaża nie była chroniona, a zabieranie nawet brylki na pamiątke niedozwolone.
Obecnie usunięto pozostałe, nie szklane smieci z plaży objęto ją ochroną i stanowi atrakcję turystyczną. Plaża stanowi teraz rezerwat. Jednak byc może istnieją inne takie miejsca w pobliżu rzek, jezior i na plażach mórz, gdzie istnieją podobne szklane kamienie, które moznaby wykorzystać. Trzeba pamiętać, że szkło jest kruche więc trzeba się z nim ostrożnie obchodzić, taka biżuteria nie mogłaby być używana na co dzie, chyba, że właścicielka bardzo by uważała, ale czy biżuteria z kamieni szlachetnych jest używana na co dzień?
Dodaj komentarz