Trzmielce Psithyrus sp. podobnie jak trzmiele i pszczoły należą do rodziną pszczołowatych Apidae. Jest to podrodzaj rodzaju trzmieli Bombus sp. Trzmielce majajendoroczny cykl życiowy, są pasożytami. Samice usuwają królowe trzmieli i zajmują ich miejsce, składając jaja w zbudowanych przez samice trzmieli komórkach. W Polsce mamy 9 gatunków trzmielców:
Trzmielec ogrodowy Psithyrus barbutellus tułów ma żółtoczarne pasy, odwłok jest czarny, ma biały koniec, mniejsze i drobniejsze samce zapyplają żmijowiec zwyczajny, ostrożeń warzywny, osty i dziewięćsił zwyczajny, większa i masywniejsza samica zapyla wiele roslin ogrodowych.
Trzmielec gajowy Psithyrus bohemicus czarna głowa z żółtą czapeczką, czarny tułów z żółtym szaliczkiem i odwłok w szaroczarne paseczki z białym końcem, zapylają mniszek lekarski, chabry nadreńskie, ostrożeń warzywny, wierzbówke kiprzycę i wrzos zwyczajny, zamieszkuje lesne łąki i polany.
Trzmielec żółty Psithyrus campestris czarny z zółtymi pasami u nasady i końcu tułowia i jasną plamą na końcu odwłoka, zapyla wykę, wrzos zwyczajny, koniczynę, krwawnicę pospolitą i jasnotę białą, samiec jest mniejszy i drobniejszy, ma mniej wyraziste pasy, największa jest królowa, lebi tereny zadrzewione i zarośla.
Trzmielec północny Psithyrus flavidus ma na tułowiu, głowie i odwłoku beżowe, brązowe,kremowe i żółte pasy na czarnym tle.
Trzmielec górski Psithyrus norvegicus czarny tułów z żółtym kołnierzem i białe pasy na odwłoku,koniec odwłoka czarny, zapyla głównie osty i osttrożnie.
Trzmielec pirenejski Psithyrus quadricolor czarny, tułów ma żółty kołnież, na końcu odwloka są beżowe i pomarańczowe pasy, żyje w lasach i na podmokłych łąkach.
Trzmielec czarny Bombus rupestris tułów i głowa czarne, odwłok w czarnopomarańczowe pasy, zapylakwiiaty głogu, mniszka lekarskiego,ostrożnia lancetowatego, dziewięćsiła pospolitego i wrzosu zwyczajnego, zamieszkuje otwarte tereny, jak pola, przydroża i łąki.
Trzmielec leśny Psithyrus sylvestris czarny z żółtym kołnierzem i jasnożółtoczarnymi pasami na odwłoku, żyje w lasach,zapyla pierwiosnki, ostroznie, chabry, macierzankę i mniszek lekarski.
Trzmielec ziemny
Psithyrus vestalis czarny w żółtoczarne pasy na tułowiu i odwłoku,koniec odwłoka ma biały, zapyla dziewięćsiły pospolite i wrzosy zwyczajne, zyje na terenach otwartych.
http://www.wigry.org.pl/trzmiele2.htm
Trzmielce sa pasożytami społecznymi, wykorzystują robotnice trzmieli, które zbieraja nektar, by karmić ich larwy, samica składa jaja w komórkach przygotowanych porzez krolową dla jej jaj i przejmuje jej obowiązki. Trzmielce nie mają aparatu potrzsebnegodo zbierania i przenoszenia pyłku, mogą przenosić pyłek na odnóżach, jeśli sie do nich przyczepi. Trzmiele na goleniach tylnych nóg mają koszyczki - zagłębienie w goleni, do którego składane są porcje pyłku, u trzmielców goleń jest wypukła i równomiernie owłosiona. Jednak nawet kolonia opanowana przez trzmielce zapyla kwiaty. Dojrzałe samice trzmielcy opuszczają kolonie, by założyć skolonizować nowe i cykl się powtarza. Samce służa zapładnianiu krolowej
http://www.biodar.com.pl/ekologia_trzmiele_rozpoznawanie.php piszę królowej, ale nie jest królowa w sensie takim jak u pszczół, to samica, która wypiera królową trzmieli i przejmuje jej kolonię, składa jaja w jej komórkach, z jej czerwi rozwijają się nowe samice kolonizatorki i trutnie, które służą za samce rozpłodowe i również lecą do nektaru, którym się żywią i mogą przenosić go na grzbiecie i odnóżach. Włoski ułatwiają roznoszenie pyłku, ale aparatu służącego tylko temu trzmielce nie mają. jednka dzięki długiemu jężyczkowi mogą zapylać rośliny niedostępne dla pszczół jak lucerna czy koniczyna. Siegająć języczkami do nektaru zapylają wiele gatunków kwiatów.
Dodaj komentarz