sie 30 2021

Turritopsis dohrnii


Komentarze: 0

Turritopsis dohrnii to meduza, zwana hydromeduzą, przedstawiciel gromady stułbiopławów, gatunek wydorębniony z T. nutricula, niektórzy uważają, że jest to jeden gatunek. Meduza ta ma ok. 4 mm średnicy, kształt dzwonu z czerwonym wnętrzem. Ma ona zdolność do powrotu każdej komórki somatycznej do stanu embrionalnego, czyli transdyferencjacji. Meduza ta żyje w Morzu Śródziemnym. W przyjaznych warunkach, kiedy nic nie zkałóca jej życia, meduza przechodzi normalny cykl zyciowy stułbiopława. Hydromeduzy maja fałd żagielek, scyfomeduzy nie mają, parzydełkowce tworzą kolonie maja parzydełka, knidocyty, cecha synabormoficzna, w czasie rozwoju prajelito zmienia sie w jamę chłonno-trawiącą, ona trawi i rozprowadza pokarm, jeden otwór ma funkcje otworu gębowego i odbytowego, jama to układ pokarmowy, trawienie mieszane, najpierw zewnątrzkomórkowe, potem komórkowe, najpierw w jamie chłonno-trawiącej, gdzie wydzielane sa enzymy trawienne, potem w komórkach gastroepidermy, gdzie pokarm jest fagocytowany, wstepne trawienie polega na rozbiciu złozonych związków na proste, brak układu oddechowego, wydalniczego i krążenia, oddychają cała pow. ciała, wydalają bezpośrednio do wody, układ nerwowy to sieci, sa prymitywne narządy zmysłów, są komórki nabłonkowo-mięśniowe jako muskulatura, są z ekto i endodermy, prosty układ rozrodczy. Hydrozoa mają gonady z ektodermy. Meduzy rozmnażają sie płciowo, tworzą  czasowe gonady, robia plemniki i komórki jajowe, gamety uwalniane sa do wody, jest zapłodnienie krzyżowe zewnętrzne (obojnaki) powstaje wydłużona, orzęsiona larwa, planula, pływa, znajduje w podłozu miejsce, osadza się, przyczepia, jest młodociany polip scyfistom, rozwija się w dorosłego polipa może byc bezpłciowe pączkowanie, z bocznej sciany wyodrębnia sie pączek, rosnie w innego polpa, odrywa sie od macierzystego, osiada na pdołozu i tam zyje. Potem polip przestaje pączkowac poprzecznie dzieli sie powstaje strobila, jest to strobilizacja, fragmenty ciała odrywaja się od strobili, ą to płyajće larwy efiry, rozwijaja się w meduzy tak jest u krązkopławów, u stułbiopławów dominuje polip, rozmnaża sie pączkowaniem, niektóre polipy nie odrywają sie od macierzystego, powstaja kolonie, gdzie róne osobniki moga pełnic rózna rolę, z długimi ramionami i wieloma parzydełkami i jama pobierają pokarm, sa funkcje pokarmowe, obronne maja długie ramiona, parzydełka, ale nie maja jamy, reszta nie ma ani jamy ani ramion, pełni funkcje rozrodcze, powstają z nich drobne, rozmnażające się płciowo meduzy, powstają po zapłodnieniu planule, osadzają sie  wpodłożu powstają polipy pączkujące, budujące nowe kolonie. 

Jednak w razie zagrożenia np. zranienia meduza potrafi cofnąć każdą swoją komórkę do sttanu totipotentnej komórki macierzystej identycznej z komórką embrionalną. Wiemy, że każda komórka ciała ma taki sam zestaw genów, a jej funkcja zależy od ich ekspresji, czyli odczytywania, enzymy reguluja ekspresję genów, przybliżają lub oddalają od siebie fragmenty DNA, oraz przepisują informacje. W komórkach smoatycznych część genów jest uśpiona, nieaktywna, inne geny pracują dzięki odpowiednim enzymom. Komórki meduzy mają enzymy, które potrafią przywrócić akywnośc genów taką jaka jest w komórkach macierzystych i zablokować aktywność genów komórki somatycznej. Jest to grupa wielu różnych enzymów pracujących niezależnie. Dzięki temu Turritopsis dohrnii jest nieśmiertelna, zamiast umierać cofa się do stadium embrionalnego, by zacząć cykl życiowy od nowa. Czyżby to zmiany chemiczne w komórkach wywołane śmiercią aktywowały enzymy, zmieniające ekspresje genów? Enzymy też są w postaci nieaktywnych proenzymów, a zmiany chemiczne związane z degradacją związków chemicznych aktywują je i aktywne enzymy otdwarzaja komórkę, przy okazji zmieniając ją w komórke embrionalną?

 

Obok podgatunków lub jak kto woli gatunków Turritopsis dohrnii i Turritopsis nutricula jest też Turritopsis rubra. T. dohrnii żyje w Morzu Śródziemnym, T. rubra u wybrzeży Nowej Zelandii, a T. nutricula w Ameryce Pn i na Karaibach. również hormony wpływaja na ekspresje genów, więc pewnie uszkodzone komórki uwalniają hormony, które rozprzestrzeniają się po calym ciele i pomagaja cofać komórki somatyczne do stadium embrionalnego.
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz