Wiry wodne
Komentarze: 0
Wiry wodne to bardzo ciekawe zjawisko, powstaja na oceanach, morzach, jeziorach, rzekach, mniejsze wciągaja małe przedmioty, iększe mogą zagrozić statkom. Nie znamy do końca tego zjawiska, ale postaram sie przedstawić chociaż teorie. Wg dynamiki pływnów wir to obszar płynu, gdzie wektor rotacji jest rózny od zera. Jakby miał 0 nie było by rotacji. w przyrodzie prędkość cząsteczek płynu, tu wody jest różna zaleznie od odległości od środka wiru. Im dalej tym jest wolniejsza, dlatego wraz z odległością od centrum maleje siła wciągająca przedmioty. Takie sa wiry wodne.
Najważniejsza z nich jest teoria wpadania wody do dziury w dnie zbiornika. Trzęsienia Ziemi moga powodowac podwodne uskoki, do których wpada woda, co powoduje powstanie wiru na powierzachni, także podwodne wybuchy metanu, kiedy po wydostaniu się gazu zostaje pusta kieszeń w dnie, która się zapada powodując powstanie wiru, tak jak zapadnięcie się pustych komór magmowych. Takie katastrofy powodują powstawanie ogromnych wirów, które zgrażają statkom, podejrzewa się, że zaginięcia statków w Trójkącie Bermudzkim to wina wirów powstałych wskutek wybuchów złóż metanu-to na razie tylko hipoteza.
Wiry powstają też wtedy, gdy masa wody napotka nierówności dna np. podwodne skarpy albo góry, napór wody powoduje cofnięcie prądu wody, nowe masy wody są cały czas dostarczane, więc powstaje zawirowanie mas wody, to prąd głównie rzeczny [http://blog-wopr.pl.tl/%3Cfont-color%3Dblue%3EWiry-wodne%3C-s-font%3E.htm].
Wg fizyki wiry powstają w strumieniu płynu lub gazu płynącym z odpowiednią prędkością lub natrafiającym na przaszkodę. Czyli strumień wody np. nurt rzeki napotykając na przeszkodę np. wypukłość dnia odbiciu, które dzięki stałemu dopływowi mas wody powoduje wirowanie.
Kolejna koncepcja powstawania wirów to stykanie sie prądów morskich. Malstrom prąd powstający na Morzu Norweskim wskutek przypływów i odpływów mieszające się masy wody powodują tworzenie sie wirów Wiry to nie tylko zagrożenie dla statków, ale też potrafia przenosić masy wody o różnej temperaturze i zasoleniu, co wpływa na pogodę np. powstawanie frontów burzowych i inne zasolenie powoduje zaburzenia dla miejscowej fauny i flory[https://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/112795,tajemnicze-wiry-w-wodach-atlantyku]
Jak donosi portal Kopalnia Wiedzy wiry oceaniczne wpływają na klimat przenosząc masy ciepłej wody na północ, to dzięki nim mamy w Europie łagodne zimy. W oceanach nie ma jednolitych mas wody, różnią się temperaturą, ciśnieniem i gęstością (wynika to z temperatury), wiatry powodują ruch wód przy powierzchni, często na powierzchni płyna masy wody przypominające rzeki. Defuzja cieczy z mórz o róznym stopniu zasolenia jest równowazona przez zjawisko zwane halokliną. Ciecze mają skłonność do mieszania się, ich cząsteczki wnikają między siebie, ale rózne stężenie soli, co za tym idzie różna gęstość-z zasoleniem gęstośc rośnie utrudnia mieszanie się cieczy i tworzy się haloklina. Jest to granica wód o mniejszym i wiekszym zasoleniu. Także wody oceany mają rózną temperaturę np. wyższa na powierzchni, niższa w głebi, co powoduje zjawisko termokliny, czyli granicy pomiędzy ciepłą a zimną wodą. Więc ocean nie jest jednolity, wody nie są spójne. Także wiry nie są spójne, jednak George Haller, profesor dynamiki nieliniowej z ETC Zurich i Francisco Beron-Vera, profesor oceanografii z University of Miami znaleźli spójne masy wody. Odkryli oni też, że wiry przypominaja czarne dziury. Przedmioty pływające blisko wiru będą w niego wciągnięte, ale wraz z odleglością ta siła maleje i przedmioty dalej pływająće będą pływać po torze mas wody tworzących wir, ale nie zostaną wciągnięte, w ten sposób wiry transportują żywe organizmy, sole, zanieczyszczenia [http://kopalniawiedzy.pl/wir-czarna-dziura,18891]. Wiry mieszaja masy wody o różnej temperaturze tak jak mieszanie łyżeczką miesza ciepłą wode z zimną w kubeczku. Wirując masy wody mieszają się też o różnym zasoleniu, zawartości mikroorganizmów czy zanieczyszczeń, tak smao jak o róznej temperaturze, woda nagrzewa sie lbu schłądza, ruchomy wir przenoisi takie masy wody w inne miejsca, gdy wir wygasa, zostaje woda o jednym stężeniu soli czy temperaturze. Wiry pozwalaja ujednolicic wody w oceanie, morzu czy jeziorze oraz w rzekach oraz przenoszą rozpuszczone cząsteczki w inne miejsca. Jesli znajdą się one blisko środka są wessane na dno, po zakończeniu wirowania mogą wyplynąć lub opaść.
Natomiast trąba wodna to nadwodne tornado, które wciągnęło masy wody. Jest to wir zbudowany z pary wodnej, obecnych w powoetrzu gazów i pyłów połaczony z chmurą kłębiastą, po zassaniu wody staje się wodnym tornadem (trąbą wodną).
Dodaj komentarz