gru 03 2021

zimowa pomoc dla psów i kotów


Komentarze: 0

Zima jest niebezpieczna nie tylko dla ludzi, także dla zwierząt, głównie domowych. Najlepiej jest wpuścić je do domu, koty niech śpią przy piecyku lub grzejniku, psy pod stołem na podusi, delikatne rasy psów, bezwłose albo z owłosieniem takim jak nasze włosy wyprowadzajmy w kubraczkach, podczas spaceru smarujmy psom poduszeczki wazeliną przed solą drogową, tak samo kotom, które czują silną potrzebę wychodzenia. Psom skróćmy spacery, szczególnie psim seniorom. Psi seniorzy także potrzebują ubranek, ale nie wolno dopuścić do ich przemoknięcia. Podczas spaceru omijamy kałużę, po powrocie usuwamy śnieg spomiędzy palców i osuszamy łapki, szczególnie u ras długowłosych. Trzeba zapewnić więcej ruchu na spacerach i więcej karmy w domu. Jeśli pies nie może być w domu trzeba wymościć mu budę słomą lub styropianem albo wpuścić do garażu, ogrzewanej szopy, kotłowni, tam gdzie jest ciepło. Tak samo kota. Po powrocie zwierzaka do domu oczyśćmy mu łapki z soli i odmrażaczy. Wodę zmieniamy psu kilka razy dziennie by nie była zamarznięta. Jedzenie musi być w temperaturze pokojowej, woda też. Nie stosujmy metalowych obroży i nie wolno trzymać psa na łańcuchu. Na spacer pies nie może wychodzić zgrzany [https://psipakiet.pl/blog/jak-pomoc-psu-przetrwac-zime/]

A jeśli są koty wolnożyjące to trzeba zbudować im domki wymoszczone styropianem i szmatkami, uchylić okienko do piwnicy w bloku, wpuścić je do kotłowni, szopy lub garażu. Kotom wolnożyjcym podajemy wodę i karmę w temperaturze pokojowej o stałych porach, wodę podajemy w dużej misce, zmieniamy kilka razy dziennie, na noc można dolać do wody oleju, żeby słabiej zamarzała. Koty muszą mieć stale otwarte i suche schronienie np. osłonięte od góry i z 3 stron domki, kiedy wymoszczenie zamoknie zmieniamy je. Okienka do piwnicy muszą być małe, by piwnica nie traciła ciepła, można zamontować klapki dla zwierząt, które otwierają się pod naciskiem kota i potem zamykają. Domki stawiamy na podwórkach, balkonach oraz tam, gdzie nikt ich nie zniszczy, musi być zgoda właściciela np. bloku. Karma musi być kaloryczna, zimą dajemy im więcej karmy i częściej, tak by każdy kot się najadł, koty mają dobrą pamięć więc karmimy je o stałych porach, nie zostawiamy karmy w piwnicach, suchą karmę musimy zrównoważyć odpowiednią ilością wody. Wodę trzeba wystawiać kotom regularnie, za każdym razem gdy zamarznie, dopajamy w misce także inne dzikie zwierzęta, kiedy lód zetnie strumyki i rzeki np. sarny, ptakom w karmnikach dajemy poidełka, również zmieniamy im wodę i pilnujemy by była płynna [https://www.zooedukacja.pl/5-rzeczy-ktore-musisz-zrozumiec-by-pomoc-kotom-przetrwac-zime].

Jeśli spotkacie rannego, chorego psa lub kota trzeba wezwać straż miejską, towarzystwo Opieki nad Zwierzętami lub odpowiednią fundację.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz