sie 29 2021

zioła i chwasty polne 2


Komentarze: 0

Chaber łąkowy Centaurea jacea ma prostą, kanciastą łodygę, prostą lub rozgałęzioną. Odziomkowe liście tworzą rozetę, są ogonkowe, lancetowate lub jajowate, pierzasto powcinane, łodygowe są siedzące, całobrzegie, lancetowate. Kwiatostan to koszyczek z jajowatą okrywą, listki okrywy są okrągławe, brunatne, całobrzegie lub postrzępione. Pojedyncze kwiateczki są fioletowe, rurkowate, brzeżne są płonne, w środku obupłciowe. Dotyk owada powoduje podniesienie pręcików. Owoc to odwrotnie jajowata niełupka. Roślina miododajna. Rosnie na łąkach, brzegach lasów, miedzach, przydrożach.
Chaber bławatek Centaurea cyanus ma prostą, owłosioną, rozgałęzioną łodygę. Ulistnienie skrętoległe, dolne liście ogonkowe, równowąskie, ząbkowane. Górne siedząceo niepodzielnej blaszce liściowej. Kwiatostany to koszyczki w podłużnej okrywie. Brzegi listków okrywy są piłkowane. Kwiateczki rurkowate, niebieskie, pięciopłatkowe, maja 5pręcików i słupek dolny z 2 owocolistków, kwiaty brzeżne są większe, mają brzegi płatków podzielone na 3 części. Owoc to niełupka z puchem. Napar pomaga na zapalenie spojówek, w kamicy nerkowej i chorobach nerek, zewnętrznie przy ranach i owrzodzeniach. Roslina ozdobna, miododajna i barwierska. Rośnie na łąkach, przydrożach, w polach, na miedzach.
Chaber driakiewnik Centaurea scabiosa ma rozgałęzioną, cienką łodygę, pierzastosieczne całobrzegie lub ząbkowane liście zakończone ostką. Kwiatostany to duże, kuliste koszyczki, okrywa kwiatostanowa ma gładkie łuski. Brzeżne kwiateczki lejkowate, środkowe rurkowate. 5 pręcików zrośniętych w rurkę i słupekdolne. Owoc toniełupka z puchem kielichowym. Roslina miododajna. Rosnie w polach, na miedzach, przydrożach.
Chłodek drobny Arnoseris minima łodyga jest wzniesiona i naga. Liście sa odziomkowe odwrotnie jajowate lub eliptyczne, orzęsione na brzegach, od spodu owłosione. Tworzą rozetkę liściową. Kwiatostany to koszyczki z żółtymi, języczkowatymi kwiateczkami. Koszyczki zebrane są w grona. Rosnie na przydrożach, polach, nieużytkach, ugorach, łakach.
Chroszcz nagołodygowy Teesdalia nudicaulis ma prostą łodygę, pierzasto-lirowate liście tworzące rozetke przy ziemi, białe, czteropłatkowe kwiaty zebrane w grona. Owoce wklęsłe łuszczynki. Rośnie na polach, wrzosowiskach, wydmach.
Cieciorka pstra Coronilla varia ma pokładające się, rozgałęzione pędy wyrastające z podziemnego, rozgałęzionego kłącza. Liście złożone z kilkunastu jajowatych listków i kilku przylistków. Białoróżowe, motylkowe kwiaty zebrane sa kwiatostan główkę. Kwiateczki mają białe skrzydełka iciemnoróżowe końce łódeczek. Owoc toczterokanciasty, tępo zakończony strąk z małymi, brunatnymi nasionkami. Roślina lecznicza, napar uspakaja, łagodzi nerwicę serca, wyrównuje jego rytm, działa moczopędnie. Roslina ozdobna. Roslina żywicielska larw motyli m. in modraszków. Rosnie w polach, na miedzach, podwórkach, w ogródkach, na przydrożach.
Chrzan pospolity Armoracia rusticana ma gładką, kanciastą, ulistnioną łodygę, mięsisty, jasnożółty korzeń i długie, jajowate liście odziomkowe o sercowatej nasadzie, mają długie ogonki. Liście łodygowe są pierzastodzielne, najwyższe liście są siedzące, lancetowate i piłkowane. Czterodziałkowe i czteropłatkowe kwiaty zebrane są w wiechy na szczytach łodyg, mają jeden słupek i 6 pręcików. Owoc to jajowata łuszczynka. Roslina uprawna, jadalna, korzeń dodaje się do mięs. Roslina lecznicza leczy reumatyzm, działa moczopędnie, wyksztuśnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Rosnie na polach, podwórkach i przydrożach.
Chwastnica jednostronna Echinochloa crus-galli ma podnoszącą się łodygę, szerokie liście o szorstkich brzegach, pochwy liściowe są spłaszczone. Kwiaty zebrane są w długą, jednostronną wiechę. Wiecha ma szorstkie i owłosione gałązki. Jajowate, jednokwiatowe i gęsto skupione kłoski są jasnozielone. Wyrastają jednostronnie po 3-6 na jednej gałązce wiechy. W każdym kłosku są 3 plewy, dolna plewa jest szerokojajowata trójnerwowa i ostra, druga jest podłużnie jajowata, 5-nerwowa, zaostrzona i znacznie dłuższa, trzecia 7-nerwowa, zaostrzona i tej samej długości co druga. Wszystkie plewy mają sztywno orzęsione nerwy. Dwie nagie plewki. Słupek o jasnoczerwonych, białopiórkowatych znamionach. Owoc to oplewiony ziarniak. Ziarniaki sa jadalne. Rośnie na polach, przydrożach, w ogródkach.
Cykoria podróżnik Cichorium intybus rozgałęziona, szorstko owłosiona u nasady łodyga. Liście są małe, siedzące, całobrzegie, lancetowate, nasada sercowata. Dolne liście są pierzastodzielne, tworzą przyziemną rozetę, są owłosione od spodu. Niebieskie, języczkowate kwiaty zebrane są w koszyczek na szczytach łodyg i w kątach liści. Listki okrywy są gruczołowato owłosione. Owoc to odwrotnie jajowata niełupka z wieńcem łusek. Korzeń palowy, brunatny, gruby, mięsisty. Roslina lecznicza, ziele działa moczopędnie i żółciopędnie. Roslina jadalna, młode listki nadają się na surówki, korzeń dodaje się do kawy zbozowej. 
Czarcikęs łąkowy Succisa pratensis ma wzniesioną, rozgałęziającą się łodygę, od dołu jest naga, u góry owłosiona. Ma krótkie, podziemne kłącze. Ulistnienie jest eliptyczne, liście są całobrzegie lub piłkowane, podługowate lub lancetowate. U dołu ogonkowe, u góry siedzące. Półokrągły koszyczek z fioletowych, trąbkowatych kwiatów, wąskie, lancetowate plewinki tworzą przysadki, zrosłopłatkowy kielich dzieli się na 4 płatki. Ma dwukrotny słupek i 4 pręciki. Owoc to czterokanciasty, owłosiony orzeszek. Rośnie na polach, łakach, przydrożach.
Czarnuszka polna Nigella arvensis łodyga rozgałęziona, liście dwu lub trzykrotnie pierzaste o równowąskich łatkach, kwiaty mają jasnoniebieskie działki kielicha z kończykami, pręciki są zaostrzone, brak przysadek. Owoc to nagi mieszek z komorami powietrznymi. Małe,czarne nasionka. Roslina lecznicza, nasiona pomagają w chorobach pęcherzyka żółciowego i wątroby, roslina miododajna i nasiona są też przyprawą. Rosnie na polach, przydrożach, miedzach.
Czrnuszka siewna Nigella sativa łodyga jest rozgałęziona, liście podwójnie pierzastosieczne, podzielone na równowąskie odcinki. Kwiaty wyrastają na szczytach pędów. biały kielich z błekitnym unerwieniem. Działki okwiatu są szerokie i jajowate. Miodniki osadzone są na trzonkach. owocostany to zrośnięte mieszki, mają czarne nasiona. Nasiona są przyprawą do pieczywa, roslina ozdobna i lecznicza, odwar pomaga przy trądziku, grzybicy, chorobach wątroby i oskrzeli. Rośnie na polach, przydrożach, miedzach.
Czechrzyca grzebieniowa Scandix pecten-veneris łodyga ma sztywne owłosienie, liście 2-4-krotnie pierzastodzielne na równowąskie odcinki. Kwiatostany to baldachy z małych, białych kwiateczków z długimi, jajowatymi płatkami. Rośnie na polach i działkach.
Czerwiec roczny Scleranthus annuus łodyga wzniesiona i rozgałęziona. Liście równowąsko-lancetowate, ulistnienie naprzeciwległe. Kwiat ma 5 zaostrzonych działek, dno kwiatowe rozszerza się na kształt kielicha, nie ma płatków korony. Owoc to jednonasienna torebka, maja gładkie nasiona. Rosnie na polach, miedzach, ugorach, przydrożach, podwórkach.
Czosnek kątowaty Allium angulosum bezlistna, kanciasta łodyga, liście są równowąskie, różowe kwiaty zebrane są w baldachogrona. Rosnie na łakch, miedzach, polach, lubi wilgotne siedliska.
Czosnek winnicowy Allium vineale sztywna, prosta łodyga owłosiona u dołu. Liście są mięsiste, bardzo dlugie i cienkie. Kwiaty zebrane są w baldach pozorny, obok kwiatów ma cebulki. Kwiatostan okryty jest okrywa z pojedynczego listka, działki kielicha są purpurowe, pręciki wyrastają ponad kwiaty, nasiona są jajowate i spłaszczone. Roślina i przyprawowa. Rośnie na polach, miedzach, polnych drogach. 
Czosnek kulisty Allium rotundum łodyga kwiatostanowa długa, okrągła, liście podługowate, cebula otoczona purpurowymi cebulkami. Purpurowe dzialki okwiatu, kwiatostany krótsze od szypułek, kiaty zebrane są w kulisty baldach. Długie i purpurowe pręciki. Rośnie na polach, miedzach, przydrożach.
Czosnek zielonawy Allium oleraceum biała okrągła lub owalna cebula. Równowąskie, rynienkowate, od dołu bruzdowane, szorstkie liście. Kwiatostan to baldach z cebulkami, obejmują go dwie długie łuski, kwiaty zielonkawe, dzwonkowate, na długich szypułkach, pręciki sięgają końca płatków. Roślina lecznicza, cebula pomaga na kaszel i wzmacnia. Rośnie na łakach, polach, miedzach, przydrożach.
Czyściec błotny Stachys palustris łodyga czterokanciasta, od dołu silnie rozgałęziona, ma sztywne włoski. Ulistnienie nakrzyżległe, liście owłosione, wąskolancetowate, nasada sercowata, mają kończyk, dolne liście ogonkowe, górne siedzące, mogą obejmować łodygę. Kwiatostan to klosek, kwiateczki wyrastaja w nasadzie zielonych, lancetowatych przysadek, kwiaty wargowe, fioletowo-białe, owłosione, dolna warga ciemniejsza, 4 pręciki z purpurowymi pylnikami, jeden słupek z dwudzielnym znamieniem. Roślina lecznicza, pomaga w dnie moczanowej, bólach stawów, odkarza rany, działa przeciwskurczowo. Stanowi paszę dla świń, roslina ozdobna i jadalna, zjada sie bulwy i młode pędy. Rosnie na polach, łakach, miedzach, przydrożach.
Czyściec polny Stachys arvensis łodyga wzniesiona, liście jajowate, karbowane, dolne długoogonkowe, górne krótkoogonkowe. Kwiaty wargowe, kielich w nibyokółkach, mają lancetowate, wąskie ząbki. Owoc to rozłupka. Rośnie na polach, łakach, przydrożach.
Czyściec prosty Stachys recta sztywna, pojedyncza lub rozgałęziona łodyga, wyrasta z nierozgałęzionego kłącza, jest owłosiona. Górne liście siedząće, dolne krótkoogonkowe. Brzeg blaszki liściowej karbowany lub ząbkowany. Kwiatostan to grono na szczycie łodygi, ma kilka okółków w kątach zielonych przysadek, w okółku jest kilka kwiatów, z każdego wyrasta nitkowata przysadka, kielich owłosiony i dzwonkowaty, ma rurkę i ząbkidwuwargowa korona jest biała, w gardzieli pomarańczowa, Owoc to okrągła, brunatna, gładka rozłupnia. Rośnie na polach, łakach, przydrożach.
Czyściec roczny Stachys annua wzniesiona, silnie rozgałęziona łodyga, podługowate, nagie, ogonkowe liście. Żółte kwiaty w nibyokółkach. Roślica lecznicza, pomaga w nerwicach serca, leczy chorby jelit i żołądka, dróg oddechowych. Rośnie na polach, miedzach, łakach, przydrożach.
Dąbrówka żółtokwiatowa Ajuga chamaepitys ma wiele owłosionych, podnoszących się lub rozesłanych łodyg, które mogą się rozgałęziać. Dolne liście są niepodzielone, łopatkowate, górne są trójdzielne na lancetowate odcinki. Kwiaty wyrastaja z kątów przysadek, ząbkowany kielich jest krótszy od korony. Korona żółta, gardziel ma perpurowe kropki. Dolna warga trójklapowa, górną stanowią dwa małe ząbki. W środku korony jest pierścień włosków. Owoc to pokryte siateczką zmarszczek rozłupki. Rośnie na polach, miedzach, polnych drogach.
Driakiew gołębia Scabiosa columbaria łodyga wznieisona i rozgałęziona, najniższe liście łopatkowate i ząbkowane, łodygowe pierzastodzielne na wąskie odcinki. Kwiatostany to główki, kwiaty szypułkowe, fioletowe, wewnętzne lejkowate, zewnętrzne dzwonkowate. Roślina ozdobna, rosnie na murawach i w zaroslach.
Driakiew żółtawa Scabiosa ochroleuca łodyga wzniesiona, rozgałęziająca się, owłosiona, liście łodygowe pierastosieczne na równowąskie odcinki, owłosione, liście różyczkowe lirowate, pilkowane lub karbowane. Kwiatostan to główka, listki okrywy są omszone, żółtawe, grzbieciste, bezwonne, pięciokrotne kwiateczki, brzeżne kwiaty większe, maja kielichowaty kształt, rośnie w zaroślach, na murawach i przydrożach.
Dymnica pospolita Fumaria officinalis łodyga wzniesiona, rozgałęziona, naga, bruzdkowana. Ulstnienie gęste, liście podwójnie pierzaste, ogonkowe, odcinki są równowąskie. Purpurowe kwiaty z czerwonymi wierzchołkami i zielonymi grzbietami zebrane są w grona, dwie działki kielicha, cztery płatki korony, góny kończy się ostrogą, dwa sa zrośnięte. W kwiecie są 4 pręciki. Owoc to zielona, nerkowata niełupka. Korzeń jest cienki i pogięty. Roślina lecznicza, napar rozkurcza mięśnie gładkie, działa moczo i żółciopędnie, pomaga przy chorbach pęcherzyka żółciowego. rosnie na polach i miedzach.
Dymnica szerokolistna / szerokodziałkowa Fumaria rostellata łodyga rozgałeziona, podzielna blaszka liściowa, brzegi listków ząbkowane, różowe kwiaty z purpurowymi końcami. Owoc to kulistna niełupka. Rosnie na polach, zboczach i miedzach.
Dymnica różowa Fumaria schleicheri łodyga naga i rozgałęziona, gęste ulistnienie, liście jasnozielone, ogonkowe, potrójnie pierzastodzielne. Listki równowąsko-lancetowate. Kwiaty o purpurowo-różowych płatkach korony, dłuższych od okrągłych działek kielicha, szypułki sa dłuższe od przysadek. Kwiatostan to grono. Owoc to brunatnozielona, spłaszczona z boku, brunatno-zielona niełupka. Rosnie w ogrodach, polach, na miedzach i ugorach.
Dymnica drobnokwiatowa Fumaria vaillantii łodyga rozgałęziona, kanciasta, liście złożone z kilku jajowatych odcinków, kwiaty jasno fioletowe z ciemno fioletowymi końcami płatków. Zebrane są w grona na szczycie łodyg. Owoc to niełupka. Rosnie na polach, miedzach, ugorach.
Dziewanna pospolita Verbascum nigrum łodyga pojedyncza, u dołu okrągła, u góry kanciasta. Ulistnienie skrętoległe, liście jajowate, nasada dolnych jest sercowata, obejmują nią łodygę, od dołu pokryte są gwiazdkowatym kutnerem, od góry słabo owłosione, kwiatostan to grono na szczycie łodygi, żółte kwiaty wyrastają w kątach podsadek, jest podkwaitek-barwny, przekształcony liść rosnący pomiędzy kwiatem i węzłem szypułki, kielich owłosiony, korona pięciokrotna, jest 5 purpurowych, owlosionych pręcików, pylniki są nerkowate. Owoc to jajowata torebka. Roslina ozdobna i lecznicza, napar pomaga w bólach gardła, rośnie na podwórkach, działkach, nieużytkach, łąkach, miedzach, przydrożach. 
Dziewięćsił bezłodygowy Carlina acaulis rozeta pierzastych, powcinanych liści z kolcami wyrasta z grubego, drewniejącego, słabo rozgałezionego korzenia, palowy system korzeniowy, liście od spodu są pajenczynowate. Brak łodygi, rurkowate kwiaty zebrane są srebrzysty koszyczek wyrastający ze środka rozety, łuski okrywy mają kolce na brzegach, owoc to niełupka z puchem kielichowym-anemochoria. Roslina lecznicza, korzeń działa napotnie, wzmacniająco, przeciwbakteryjnie, przeciwgorączkowo, pomaga w chorobach układu pokarmowego-przeczyszcza i przeziębieniach. Roslina jadalna, dno koszyczków kwiatowych można jeść jak warzywa. Roślina ozdobna, wykorzystywany jest w sztuce podhalańskiej. Rosnie na murawach, łakach i polanach, ścisle chroniony.
Dziewięćsił popłocholistny Carlina onopordifolia łodyga krótka i pękata, pierzaste liście, owłosione, podzielone na pierzaste odcinki z kolcami na brzegach tworzą rozetę, kwiaty, bezszypułkowe, rurkowate, obupłciowe zebrane w koszyczek wyrastający ze środka liści, okrywy kwiatowe maja zewnętrzne zielone, kolczaste listki i wewnętrzne, luskowate, białe. Ścisła ochrona, rosnie na murawach kserotermicznych.
Dziewięćsił pospolity Carlina vulgaris mocna, kanciasta, wzniesiona łodyga rozgałęzia się na szczycie. Ulistnienie skrętoległe, od spodu liście mają pajęczynowate owłosienie, lancetowate, ogonkowe, drobno ząbkowane liście odziomkowe tworzą rozete, łodygowe są jajowate, siedzące, obejmują łodygę sercowatą nasadą, górne tworzą podsadki pod koszyczkiem, sa krósze od promieni okrywy. Kwiatostany to koszyczki na szczytach pędów, łuski są róznowąskie, mają rozgałęzione kolce, kwiaty są rurkowate, obupłciowe, zółte, korona ma 5 ząbków. Owoc to czerwona, owłosiona niełupka. Rosnie na łakach świeżych i półsuchych murawach.
Dziurawiec rozesłany Hypericum humifusum cienka, podnosząca się, ogróczolona, pusta łodyga, liście jajowate, ulistnienie okółkowe, kwiaty żółte, 5 wolnych, podługowatych, gruczolkowato ząbkowanych działek. Owoc to torebka. Roślina lecznicza, pomaga przy bólach żołodka. Rośnie przy drogach, na łakach, miedzach, nieużytkach, polach.
Dziurawiec zwyczajny Hypericum perforatum z rozrośniętego kłącza wyrastają pędy płone i kwiatonośne, łodyga u góry rozgałęzia się, u dołu drewnieje, jest naga, pełna, ma wiele gruczołków i 2 podłużne listwy, ulistnienie naprzeciwległe, liście nagie, siedzące, równowąskie lub eliptyczne, blaszka liściowa ma na brzegu zbiorniki olejków eterycznych i cała pokryta jest gruczolkami. Kwiatostan to baldachogrono, kwiaty szypulkowe, żółte, osadzone w kątach naprzeciwległych przysadek, działki są lancetowate i ogróczolone, 5 płatków, dużo pręcików. Owoc to wielonasienna torebka, nasiona czarne, kropkowane. Roslina lecznicza, ziele pomaga przy bólach brzucha, działa żółciotwórczo i żółciopędnie, uspakaja, łagodzi objawy depresji. Rośnie w polach, na łakach, miedzach, przydrożach.
Dziurawiec czteroboczny Hypericum maculatum łodyga czterokanciasta, rozgałęziona u góry, liście eliptyczne lub jajowate, zaokrąglone, ogonki są bardzo małe, kwiaty żółte, promieniste, pięciokrotne, eliptyczne płatki korony z czarnymi punkcikami na końcach. Działki kielicha szerokoeliptyczne bądź owalne, zaokrąglone na szczycie, całobrzegie, gruczołowato punktowane, krótsze od płatków korony. Owoc to jajowata torebka. Roslina lecznicza, działa żółciopędnie, wspomaga trawienie. Rosnie na łąkach, polach, miedzach, przydrożach.
Dziurawiec skrzydełkowaty Hypericum tetrapterum łodyga naga, czterokanciasta, dęta, wzniesiona, rozgałęziona na gorze, na krawędziach ma skrzydełka. Liście eliptyczne, ulistnienie naprzeciwległe. Kwiaty żółte, promieniste, pięciokrotne, zebrane w szczytowy gęsty kwiatostan. Płatki korony są lancetowate, pozbawione czarnych punktów. Działki kielicha wąskolancetowate, zaostrzone, całobrzegie, póltora raza krótsze od płatków korony. Owoc to torebka. Roślina lecznicza, działa żółciopędnie, poprawia trawienia, uspakaja. Rośnie łakach, brzegach wód i w rowach.
Dzwonek brzoskwiniolistny Campanula persicifolia pojedyncza łodyga wyrasta z czołgającego po ziemi kłacza, może być omszona lub naga. Liście ogonkowe, lancetowate, sztywne i błyszczące, brzeg blaszki liściowej ząbkowany. kwiatostany to kilkukwiatowe grona, pojedynczy kwiat jest dzwonkowaty, niebieski, ma szeroko rozstawione płatki korony, u podstawy szypułek są po 2 podkwiatki. Owoc to torebka, otwiera się w polowie długości. Roślina ozdobna. Rośnie w lasach i zaroślach. 
Dzwonek jednostronny Campanula rapunculoides ma czołgające się kłącze, łodyga jest czterokanciasta, pojedyncza i owłosiona. Liście dolne są sercowate i maja dlugie ogonki, liście łodygowe są lancetowate, skrętoległe, od spodu owłosione, kwiaty to zwisająće, niebieskie lub fioletowe dzwonki zebrane w grona, korona ma w połowie swojej długości 5 ząbków, odstające dzialki kielicha, owoc to torebka otwierająca się 5 otworkami u nasady. Roślina ozdobna, rosnie na miedzach, polach, łakach, przydrożach, miedzach.
Dzwonek okrągłolistny Campanula rotundifolia łodyga u dołu delikatnie omszona, rozgałęzia się u góry, wyrasta z czołgającego sie kłącza. Liście w rozecie są nerkowate, sercowate lub okrągłe, maja dlugie ogonki, łodygowe są małe, wąskie i lancetowate. Kwiaty błekitne, zwisająće, na dlugich ogonkach. Zrosły kielich ma szydlaste łatki. Owoc to torebka otwierająca się 3 dziurkami u nasady. Przedprątność, w młodych pakach pyłek wysypywany jest na pokryte włoskami płatki, które rozwijając się rozsypuja go dalej, zapylenie krzyżowe. słupek dojrzewa po obkurczeniu i opadnięciu na dno kwiatowe pylników. Roślina ozdobna, rosnie łakach, w lasach, na wrzoswiskach.
Dzwonek pokrzywolistny Campanula trachelium pojedyncza, owłosiona łodyga, liście są grubo, podwójnie piłkowane, liście odziomkowe mają sercowate nasady i długie ogonki. Pojedyncze, fioletowe kwiaty są w kątach liści, w nasadzie szypułek są dwa przykwiatki, płatki dzielą się na owłosione ząbki. Kielich jest owlosiony, kwiaty odstające, działki łaczą sie rąbkiem, owoc to torebka otwierająca się 3 otworkami. Roslina lecznicza pomaga przy bólach krzyża. Rośnie w lasach i zaroślach.
Dzwonek rozpierzchły Campanula patula łodyga wzniesiona, owłosiona, czterograniasta, dolne liście są ogonkowe, łopatkowate, karbowane, łodygowe są siedzące i lancetowate, w kwaitostanie przekształcone są w podsadki. Niebieskie, promieniste kwiaty z płatkami mającymi ząbki, kielich jest pięciodziałkowy, 5 pręcików, 1 slupek z trójdzielnym znamieniem. Płatki mają ciemniejsze nerwy. Torebka otwiera się 3 otworkami, które w czasie deszczu zamykają klapki, ma małe i błyszczące nasiona. Korzeń biały i wrzecionowaty, rośnie na łąkach i w lasach.
Dzwonek skupiony Campanula glomerata łodyga pojedyncza, owłosiona, tempokanciasta, liście odziomkowe mają oskrzydlone ogonki i sercowate, zaokrąglone lub ucięte nasady, górne są lancetowate i siedzące. Kwiatostan to główka z bezszypulkowych, fioletowych kwiatów, płatki są ząbkowane, słupek długości płatków. Walcowaty, zdrewniały korzeń. Rosnie na łąkch, w rowach, zaroślach. 
Farbownik lekarski Anchusa officinalis łodyga wzniesiona, prosta, szorstko owłosiona, liście równowąskie lub lancetowate, szorstko owłosione, kwiaty na krótkich szypulkach, kielich mocno podzielony, korona pięciokrotna, zrosłopłatkowa, fioletowa, na zewnątrz ma owłosione osklepki, wyrostki zamykające wlot do gardzieli. Owoce to pofałdowane, brodawkowate rozłupki. Roślina lecznicza, napar i odwar z ziela i korzenia działają wyksztuśnie pomagają w kaszlu i chorobach oskrzeli, roślina miododajna, rośnie na przydrożąch, wzgórzach i stokach.
Fiołek polny Viola arvensis łodyga ulistniona, mocno rozgałeziona, słabo owłosiona, liście ogonkowe, karbowane, dolne sercowate, góne eliptyczne, pierzastodzielne przylistki. Kwiaty szypułkowe, wyrastają z kątów liści, górne płatki sa biało-żółte, dolne żółte, ostroga długości przydatków kielicha, korona krótsza od kielicha. Owoc to torebka, brązowe nasiona, korzeń palowy. Rosnie w polach, na m iedzach, przydrożach, podwórkach.
Fiołek bławatkowy Viola suavis łodyga okrągła, podnosząca się, liście eliptyczne lub okrągłe, u nasady sercowate, karbowane, kwiaty fioletowe z białą lub niebieska gardzielą. Rosnie na łąkach i pastwiskach.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz