zioła i chwasty polne 5
Komentarze: 0
Komosa sina Chenopodium glaucum łodyga płożąca, liście dłoniastozłozone, zatokowo ząbkowane, od spodu owłosione, drobne kwiaty zebrane sa w kłosy rzekome, młode liście sa jadalne. Rośnie na polach, podwórkach i miedzach.
Komosa wielkolistna Chenopodium hybridum łodyga rozgałęziona, liście dłoniastozłożone, zatokowo ząbkowane, nasada sercowata. Drobne, pięciokrotne, promieniste kwiaty zebrane sa w wiechy. Owoce to drobne orzeszki otoczone zdrewniałym okwiatem, nasiona maja dolki, rosnie na polach, podwórkach, przydrożach, nieuzytkach.
Komosa wielonasienna Chenopodium polyspermum czterokanciasta, podnosząca się lodyga, liście ogonkowe, jajowate, ostro zakończone, całobrzegie, drobne, fioletowe, kwiaty zebrane sa w kłosy w kątach liści i na szczycie lodygi. Rosnie na polach, ogrodach i brzegach rzek.
Koniczyna biała Trifolium repens płożaca, zakorzeniająca się, gładka, pełna, bezlistna łodyga. Liście są odwrotnie jajowate, trójlistkowe, na długich ogonkach, brzegi sa ząbkowane, wieczorem liście odginają sie do góry, u nasady maja jasna plamę w kształcie podkowy, błoniaste, jajowate przylistki zrastają sie w rurkę obejmująca łodygę. Kwiatostan to kulista główka na długiej szypule, kwiaty sa motylkowe, białe, owoce to 2-4 nasienne, pękające strąki z drobnymi, sercowatymi, żółtymi nasionami. Płytko się zakorzenia, ma duzo korzeni przybyszowych. Roslina pastewna, miododajna, lecznicza, kwiaty pomagaja w reumatyzmie i artretyzmie. Rosnie na polach, miedzach, łakach, podwórkach, nieuzytkach, przydrożach.
Koniczyna łakowa Trifolium pratense podnosząca sie, przylegająco owłosiona łodyga, eliptyczne, trójlistkowe liście, liśtki całobrzegie, u nasady sa owłosione i szydlaste przylistki, motylkowe, purpurowe kwiaty, sa zebrane w kuliste lub jajowate główki, rurka kielicha jest z wierzchu owłosiona, w środku ma pierścien wlosków. Owoc to mały, jednonasienny strak. Korzeń palowy z wieloma korzeniami przybyszowymi. Roslina miododajna, pastewna i lecznicza, działa moczopednie i wyksztuśnie, rosnie na polach, łakach, miedzach, podwórkach, przydrożąch, w ogródkach.
Koniczyna pogięta Trifolium medium rozesłana, zygzakowato pogięta, przylegająco owłosiona łodyga, liście trójlistkowe, listki eliptyczne, delikatnie ząbkowane, przylistki orzęsione, trójkątne z szydlastym koncem. Kwiaty motylkowe, purpurowe, zebrane w kulistą główke, po dwie główki są zebrane, otoczone martwymi liśćmi, z zewnątrz rurka ma przylegające owłosienie, w środku pierścień włosków. Rosnie na polach, podwórkach, łakach, miedzach, w ogródkach, na przydrożach.
Koniczyna białoróżowa Trifolium hybridum dęte łodygi od dołu przylegają do ziemi, u góry sie podnosza, przylistki sa u nasady liści, są skurzaste, dlugoogonkowe, ogonkowe liście z trzech odwrotnie jajowatych, drobno piłkowanych listków, kwiaty motylkowe, najpierw sa białe, potem różowe, zebrane są w główki, szypułki kwiatów sa dłuższe od kielicha, żagielek dłuższy od skrzydełek i łódeczki. Owoce to 1-2 nasienne strąki. Roslina paszowa i lecznicza, napar z kwitnącego ziela działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, zmiękczający i przeczyszczający. Pomaga w dusznicy bolesnej i bólach mięśniowych. Rosnie na łakach, polach, miedzach, podwórkach, przydrożach, nieużytkach, w ogródkach.
Koniczyna polna Trifolium arvense łodyga kosmato owłosiona, rozesłana lub wzniesiona, liście trójlistkowe, listki drobno ząbkowane, owalne, kwiaty motylkowe, najpierw białe, potem różowe, zebrane w walcowate główki, nie maja przysadek, od zewnątrz gęsto owłosiona, rurka kielicha w środku naga. Roslina pastewna i lecznicza, odwar leczy biegunki. Rośnie na polach, łakach, miedzach, nieużytkach, podwórkach, przydrożach, w ogródkach.
Koniczyna różnoogonkowa Trifolium campestre łodyga wzniesiona lub rozesłana, ulistnienie skrętoległe, liście trójlistkowe, listki ogonkowe, środkowy liśtek ma długi ogonek. przylistki krótsze od ogonków, głowki z motylkowych, żółtych kwiatów leżą w kątach liści. Żagielek jest podłużnie marszczony, ząbki kielicha nagie. Rosnie na polach, podwórkach, przydrożach, łakach, miedzach, w ogródkach.
Kozłek lekarski Valeriana officinalis łodyga jest dęta, owłoisona od dołu, naga od góry, walcowata, bruzdkowana, u góry rozgałęzia się, liście są od spodu owłosione, liście rozety są ogonkowe, nieparzystopierzaste, łodygowe sa nieparzystopierzaste i siedzące, z łodygi wyrastaja trójkami. Kwiaty sa małe, białe, zebrane w baldachy na szczytach pędów. Przedprątność. Korona jest zrosłopłatkowa, pieciopłatkowa, lejkowata, 3 pręciki zrastają się z rurką korony, 1 słupek z trójdzielnym znamieniem. Zalążna trójomorowa, owoc to brunatny, jajowaty orzeszek z 4 żeberkami. Roslina lecznicza, kłacze i korzeń uspakajają i ułatwiają sen. Rosnie na polach, łakach, miedzach, przydrożach, podwórkach, w ogródkach.
Krowiziół zbożowy Vaccaria hispanica łoyga prosta, ulistnienie skrętoległe, po 2 liście w okółku, liście lancetowate, kwiaty pięciopłatkowe, jasnofioletowe, pojedyncze na szczytach pędów. Rosnie na polach, łakach, miedzach, nieużytkach, przy polnych drogach.
Krwawnik pospolity Achillea millefolium łodyga lekko rozgałęziona, liście ciemnozielone, wąskie, lancetowate, potrójnie pierzaste, odziomkowe ogonkowe, łodygowe siedzące i mniejsze, kwiaty zebrane są w koszyczki, zebrane w baldachogrono, w koszyczku jest 5 żeńskich języczkowych i środkowych, rurkowych, obupłciowych kwiatów, sa białe lub różówe, owoc to spłaszczona, srebrzsta, wąsko oskrzydlona niełupka, kłacze ma węzły, tworzy wiele rozet liści i łodyg, jest białe. Roslina lecznicza, kwiaty i ziele działaja przeciwzapalnie, bakteriostatycznie, przeciwkrwotoczne i rozkurczowe, wspomaga wydzielanie kwasu żołądkowego i żółci, pomaga na rany, choroby błon śluzowych i układu pokarmowego, krwotoki, przyprawa, młode liście nadaja sie do sałatek i zup. Roslina ozdobna. rosnie na polach, miedzach, łakach, nieużytkach, przydrożach, podwókach, w ogródkach.
Krwiściąg mniejszy Sanguisorba minor szorstka łodyga, liście nieparzystopierzaste z jajowatych, grubo ząbkowanych listków. Kwiaty zebrane sa w główki na szczytach rozgałęzień, sa różowe, w dole głowki sa kwiaty męskie z kilkunastoma pręcikami z białymi nitkami i żółtymi główkami, u góry żeńskie z dwuszyjkowymi szyjkami, owoc to nielupoka, korzęń jest długi i cienki. Roslina lecznicza, ziele i korzeń działają przeciwkrwotocznie, leczą zatrucia i biegunki, roslina jadalna, młode listki nadają się na zupy i sałatki. Roślina miododajna, rosnie na polach, łakach, miedzach, podwórkach, przydrożach, w ogródkach.
Krwiściąg średni Sanguisorba muricata kilka łodyg wyrasta z rozety liściowej, łodyga prosta, brązowa, kwiatonośna, liście rozety, podługowate, podzielna blaszka liściowa, odcinki sa jajowate i zabkowane, liście ogonkowe, kwiaty zebrane w jajowate główki, pojedyncze sa zielone, nitki pręcików sa długie, rózowe, główki żółte, wiele pręcików. Rośnie na polach, łakach, przydrożach, miedzach, podwórkach.
Krzywoszyj polny / farbownik polny Anchusa arvensis ma sztywne, kłujące włoski, łodyga jest wzniesiona, kanciasta, rozgałeziona, ulistnienie skrętoległe, siedzące, lancetowate liście z falistymi brzegami. Dolne licie maja ogonki, niebiesko-fioletowe kwiaty mają krótkie szypułki, kielich podzielny do połowy, korona grzbiecista, w środku ma owłosione osklepki, owoc to brunatna rozłupnia z żeberkiem.Rosnie na polach, łakach, podwórkach, miedzach, przydrożach, w ogródkach.
Kurzyślad błekitny Anagallis foemina łodyga płożąca, ulistnienie naprzeciwległe, liście jajowate, kwiaty niebieskie, pięciołatkowe, osadzone w kątach liści, płatki ząbkowane. Rośnie na polach i miedzach.
Kurzyślad polny Anagallis arvensis łodyga rozgałęziona, czterokanciasta, płożąca, ukorzenia się, ulistnienie naprzeciwległe lub okółkowe, liście siedzące, jajowate, ogróczolone, kwiaty szypułkowe wyrastaja w kątach liści, są niebieskie lub czerwone, płatki sa karbowane, ogróczolone, działki lancetowate i całobrzegie, krótsze od korony, pręciki przyrastaja dow wnętrza kwiatu, owoc to torebka z wieczkiem, korzeń jest bardzo rozgałęziony, roslian lecznicza, pomaga w zaburzeniach psychicznych. Rosnie na polach, przydrożach, nieużytkach.
Lenek stoziarn Radiola linoides drobna, rozesłana roslina, łodyga rozgałęziona, liście drobne, jajowate o sercowatej nasadzie, siedzące, po dwa w okółkach, kwiaty zebrane sa w główki na szczytach łodyg, sa białe i otoczone przylistkami. Rosnie na polach i miedzach.
Lepnica dwudzielna Silene dichotoma pojedyncza, prosta łodyga, liście równowąskie, po kilka w okółkach, łodyga rozgałęzia się na szczycie, rozgałezienia porastają rzędy kwiatów o białych, trójkątnych płatkach, podzielonych na 2 podługowate odcinki. Rosnie na polach, łakach, miedzach, przydrożach.
Dodaj komentarz