sie 29 2021

zioła i chwasty polne 4


Komentarze: 0

Jaskier kosmaty Ranunculus lanuginosus łodyga prosta, szorstko owłosiona, kłacze krótkie i włókniste, liście dłoniastodzielne, na jajowate, piłkowane odcinki. Żółte, pięciokrotne kwiaty o nagim dnie kwiatowym i symetrii promienistej. Owoc to sucha, okrągła niełupka ze ślimakowato zwiniętym dziobkiem, w środku jest jedno nasiono. u nasady pylników są niewytwarzające nektaru miodniki osłonięte zastawką. Rosnie w łęgach i wilgotnych lasach liściastych i mieszanych.
Jaskier ostry Ranunculus acris łodyga wzniesiona, rozgałęziona, miękko owłosiona, liście na dlugich ogonkach, dłoniastosieczne, okrągłe, złożone z podługowatych, ząbkowanych odcinków, liście łodygowe są mniejsze i mniej podzielone. Kwiaty żółte, promieniste, mają 5 działek i 5 płatków, wiele słupków i pręcików jest spiralnie ułożone, z kłącza wyrastaja grube korzenie. Przedsłupność, roslina lecznicza, wywar z liści pomaga na wypryski. Roslina ozdobna. Rosnie na polach, podwórkach, łąkach, w lasach i miedzach.
Jaskier polny Ranunculus arvensis łodyga wzniesiona, liście odziomkowe są niepodzielne, łopadkowate, ząbkowane na szczycie, łodygowe dolne są trójdzielne na równowąskie odcinki, górne podwójnie trójdzielne o wrębnych odcinkach. Kwiaty żółte, pięciokrotne, promieniste, na długich, owłosionych szypułkach, w czasie kwiatnienia odginają się, wiele słupków i pręcików. Miodniki z zastawkami. Owoce mają długie, zakrzywione dziobki, zebrane są w owocostan. Rośnie na plach, miedzach, przydrożach, ugorach, podwórkach, działkach.
Jaskier rozłogowy Ranunculus repens pęd wyrasta z kłacza, łodyga czołgająca się, ma nadziemne rozłogi zakorzeniająće się u nasad liści. Trójklapowe liście są nierególarnie ząbkowane, dzielą się na trójdzielne odcinki. Środkowy odcinek ma ogonek, boczne nie. Żółte, błyszczące, promieniste kwiaty rosna na długich, bruzdkowanych szypułkach. Mają 5 płatków i działek, i spiralnie ułozone wiele pręcików i słupków. przedsłupność, roslina ozdobna, rosnie na łakach, polach, brzegach rzek, podwórkach, w rowach.
Jaskier bulwkowy Ranunculus bulbosus łodyga prosta i owłosiona, u nasady zgrubiała, palowy system korzeniowy, krótki korzeń ma wiele korzeni bocznych. Liście trójdzielne na równowąskie odcinki, owlosione, środkowy odcinek ma krótki ogonek. Żółte, wierzchołkowe, pięciokrotne, promieniste kwiaty, działki przylegaja do szypułki kwiatowej. Owłosiony owocostan z orzeszków z zagiętymi małymi dzióbkami. Roślina ozdobna. Rosnie na łakach, murawach, przydrożach.
Jasnota biała Lamium album prosta, wzniesiona, nierozgałęziona, czterokanciasta łodyga, ma podziemne kłącze z wieloma rozłogami. ulistnienie naprzeciwległe, liście sa sercowate, owołosione, grubo piłkowane, białe kwiaty wyrastają pionowo w kątach liści, symetria grzbiecista, kwiaty wargowwe z dwiema wargami, trwały, zrosłodziałkowy kielich, słupek jest pomiędzy 4 wypułkymi komorami, pylniki są owłosione, dolna warga ma 2 ząbki. Owoc to rozłupnia, rozpada się na 4 trójgraniaste, jajowate, ciemnoszare rozłupki, nasioan maja elajosomy-myrmekochoria (rozsiewanie przez mrówki). roslina miododajna zapylana przez blonkówki. Roslina lecznicza, kwiaty działają przeciwzapalnie, ściągająco, wyksztusnie, napar leczy choroby dróg rodnych, obfite i bolesne miesiączki, stany zapalne dróg oddechowych, moczowych i układu pokarmowego, zewnętrznie nadaje się na okłady na rany, oparzenia, choroby skóry. Może pomódz w krwiopluciu, bólach zębów i reguluje metabolizm. Liście są jadalne. Rosnie na polach, przydrożach, podwórkach, łakach, miedzach, ogródkach, w rowach.
Jasnota różowa Lamium amplexicaule czterokanciasta, u góry owłosiona, wzniesiona łodyga rozgałęzia sie przy ziemi. Ulistnienie naprzeciwległe, liśćie karbowane, od spodu nagie, z wierzchu owłosione, dolne liście sa ogonkowe, szeroko sercowate, łodygowe wrosłe, okrągłe i karbowane. Kwiaty różowe, wyrastają w okółkach w kątach liści, w górze lodygi, symetria grzbiecista, są dwuwargowe, górna warga ciemniejsza, dolna ma plamki, rurka korony dłuższa od kielicha, kielich trwały, zrosłodziałkowy, przedprątnośc i owadopylność, owoc to rozłupnia. Rośnie na polach, miedzach, łakach, przydrożach, podwórkach, w ogródkach.
Jasnota plamista Lamium maculatum łodyga jest wzniesiona, rozgałęziająca sie, czterokanciasta, może byc owłosiona, ulistnienie nakrzyżległe, jajowate, delikatnie owłosione, karbowane liście moga mieć na wierzchu jasne plamy. Kwiaty purpurowe, wargowe, grzbieciste, maja 2 wargi, warga górna ma 2 podłużne krawędzie i jest krótkoowłosiona, warga dolna posiada ciemniejsze fioletowe plamy na środkowej klapie, część rurki korony jest oddzielona pierścieniem włosków. Płatki korony maja po 2 ząbki, pylniki sa owłosione, słupek ma długą szyjkę i 2 znamiona, kielich jest trwały i zrosłodziałkowy, pylniki sa czerwone, pyłek pomarańczowy. Owoc to rołupnia, rozpada sie na 4, jajowate, ciemnoszare, trójgraniaste rozłupki osadzone na trwałym dnie kwiatowym, man kłacze i rozłogi. Roslina ozdobna i miododajna, słupek i pręciki dojrzewają jednocześne. Nasiona maja elajosomy. rosnie przydrożąch, pastwiskach, w zaroślach, rowach, na podwórkach i w ogródkach.
Jasnota purpurowa Lamium purpureum czterokanciasta, wzniesiona, rozgałęziona przy ziemi lodyga, u dołu jest zielona, u góry różowa, naga, rozgałęzia się w kątach liści. Ulistnienie nakrzyżległe, liśćie karbowane, nagie od spodu, owłosione na wierzchu, dolne są szerokie, sercowate, na długich ogonkach, górne mają krótkie ogonki. Liście na szczycie łodygi sa różowe, unerwienie pierzaste. Purpurowe kwiaty rosną w kątach liści, na szczycie łodygi, są grzbieciste i dwuwargowe, dolna warga jest ciemniejsza, górna owłosiona, szyjka słupka pomiędzy 4 wypuklymi komorami, trwały, zrosłodziałkowy kielich, rurka korony ma pierścień włosków, owoc to żółta rozłupnia z białymi cętkami, rozpada się na jajowate rozłupki. Roslina miododajna, rosnie na polach, miedzach, podwórkach, łakach, przydrożach, ogródkach.
Kanianka lnowa Cuscuta epilinum łodyga rozgałęziona, możę być pojedyncza, żółto-zielona lub zaróżowiona, liście równowąskie, brzeg blaszki liściowej gładki, kwiaty są siedząće, żółte, zebrane w kłabki na szczytach pędów, rurka korony kulista, ząbki zaostrzone, w gardzieli sa podłużne, ząbkowane osklepki-wyrostki zamykające wlot gardzieli przylegające do rurki. Osklepiki wyrastają z nasady pręcików, dwukrotny słupek z nitkowatymi znamionami, zalążnia dłuższa od szyjki i znamienia, owoce to kuliste torebki z wieczkami, nasiona są okrągłe, zoochoria i hydrochoria, rośnie na polach i miedzach.
Kanianka koniczynowa Cuscuta trifolii bezlistna, silnie rozgałęziona łodyga z ssawkami, kwiatostan to główka z białych lub różowych, trąbkowatych kwiatów, rurka jest ciemniejsza, ząbki jaśniejsze, odstają pod kątem 90 st. Bezzieleniowy pasożyt obligatoryjny, podłącza się ssawkami do wiązek przewodzących żywicieli-koniczyny i lucerny, rosnie na łakach, polach, podwórkach, miedzach.
Kanianka macierzankowa Cuscuta epithymum pnąca łodyga z przyssawkami, liście zredukowane do bezzieleniowych łusek, kwiaty są drobne, promieniste, zebrane w pęczki. Owoc to torebka z kilkoma nasionami. Bezzieleniowy, pasożyt obligatoryjny. Rośnie na ciepłych murawach.
Karmnik bezpłatkowy Sagina ciliata łodyga ciemno zielona, płożąca,  równowąskie liście wyrastają w okółkach z węzłów. Kwiaty białe, promieniste, maja 5 płatków i działek, środek jest żółty. Roslina tworzy płożącą warstwę, rosnie między skałami, na drogach, przydrożąch, w polach, na łakach.
Karmnik rozesłany Sagina procumbens roslina darniowa, łodyga pokładająca się, zakorzeniona, równowąskie liście w okółkach, są orzęsiona z brzegu. Kwiaty są szypulkowe, drobne, białe, mają 4 płatki i 4 tępe działki, płatki sa krótsze od działek, są 4 słupki, owoc to torebka, jest dluższa od kielicha. Roslina ozdobna, rosnie w rowach, na polach, miedzach, łakach, przydrożach, podwórkach.
Kąkol polny Agrostemma githago łodyga wzniesiona, rozgałęziająca się, ma dlugie, miekkie włoski. Ulistnienie naprzeciwległe, liście równowąskie, miękko owłosione długimi włoskami. Pojedyncze kwiaty sa na szczytach łodyg i w kątach liści. Mają długie szypułki, trwaly, pięciodziałkowy, kielich, działki są trójkatne, korona z 5 czerwonych, wolnych płatków krótszych od działek, owoc to torebka z ciemnymi, kanciastymi nasionami z brodawkami, przedprątność. Roslina lecznicza, zewnętrznie napar z ziela służy do przemywania ran, egzem, wyprysków.Rosnie na polach i miedzach, w pobliżu pól uprawnych.
Kłosówka miękka Holcus mollis rozmnaża się rozłogami, tworzy gęste darnie, źdźbło ma silnie owłosione kolanka. Pochwy liściowe są nagie i otwarte, liście są nagie i podługowate, u podstawy blaszki liściowej jest tepy języczek liściowy, kwiaty zebrane są w wiechy, jajowate kłoski zielone kłoski z nagimi, ostrymi plewami, plewki są słabo owłosione, owoc to lekki ziarniak z plewkami. Plewy to przekształcone liście wyrastające u nasady kłosów, plewka dolna to też przekształecenia liści, jest odpowiednikiem przysadki, górna jest mniejsza, powstaje z zewnętrznego okółka okwiatu. Roslina pastewna, umacnia grunty, rosnie na murawach piaskowych, miedzach i nieużytkach.
Kocanki piaskowe Helichrysum arenarium podziemne kłącze, pęd i liście pokryte są srebrnymi, filcowatymi włoskami, łodyga rozgałęziona, uliatnienie skrętoległe, liście równowąskie, tępo zakończone, kwiaty żółte i pomarańczowe, zebrane są w kuliste koszyczki, koszyczki zebrane są baldachokształtna wiechę, okrywa kwiatowa błoniasta i sucha, brzeżne kwiaty są żeńskie i języczkowe, wewnętrzne rurkowe i obupłciowe, owoc to pięciokanciasta niełupka z puchem kielichowym, roślina ozdobna i lecznicza, odwar z kwiatów leczy choroby wątroby i woreczka żółciowego, działa, żółciopędnie, moczopędnie, przeczyszczająco, pomaga przy reumatyzmie. rosnie na polach, ugorach, miedzach, nieużytkach, polnych drogach.
Kocimiętka właściwa Nepeta cataria miękko owłosiona, rozgałęziona łodyga, naprzeciwległe, ząbkowane liście maja krótkie ogonki, dolne są trójkątne, góne podlugowate, nasada sercowata, białe lub różowe, wargowe, grzbieciste kwiaty mają u nasady okółki, dolna warga jest purpurowa, owoc to naga, gładka rozlupnia. Roslina lecznicza, ziele uspakaja, działa żółciopędnie, moczopędnie, pobudza trawienie, może byc przyprawą. Rosnie na podwórkach, polach, miedzach, w ogródkach, na przydrożach i w zaroślach.
Kokornak powojnikowaty Aristolochia clematitis kłacze pełzające, łodyga pojedyncza, wzniesiona, wijąca się, naga. Liście maja długie ogonki, ulistnienie naprzemianległe, blaszka liściowa szeroka, trójkątna, nasada sercowata. Brzeg blaszki liściowej drobno ząbkowany. Peki pułapkowych, żółtych, rurkowatych, grzbiecistych kwiatów z pojedynczymi wargami wyrastają w kątach liści. Pojedynczy słupek na krótkiej szyjce, wnętrze korony robi nektar, owady wchodzą tam i wyjdą dopiero po uschnięciu pręcików, sześciodzielne znamię słupka i 6 pręcików zrośniętych ze sobą i szyjką słupka, owoc to torebka. Roślina ozdobna i lecznicza, ziele leczy choroby układu sercowo-naczyniowego i skóry. Rosnie na polach, łakch, przydrożach, brzegach rzek, podwórkach, w ogródkach.
Komosa biała Chenopodium album łodyga owłosiona, wzniesiona, bruzdkowana, pojedyncza i gruba, u nasad liści sa purpurowe plamy, ciemnozielone, matowe, lancetowate liście, nasada klinowata, brzegi całe lub ząbkowane, kwiatostany wyrastają w kątach liści, kwiatostany to kłebiki zebrane w wiechy, kwiaty maja 3 działki, najpierw sa zielone, potem czerwone, 1 pręcik i 1 słupek. Owoce tod robne orzsechy otoczone zmięśniałym okwiatem. Roślina jadalna, tylko młode nasiona i młode liście, starsze liście i nasiona po ugotowaniu i odlaniu wody. Roslina lecznicza, korzen i ziele leczą kaszel i zapalenie oskrzeli, zewnętrznie na rany. Rosnie na polach, podwórkach, miedzach, w ogródkach.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz