sie 29 2021

Życie w rzekach i Bałtyku


Komentarze: 0

 Nasze rzeki cały czas są zanieczyszczane przez rolników, którzy myją w nich dozowniki do oprysków, ludzi, którzy spuszczaja do wody szamba, wyrzucaja smieci. Prawdą jest, że więcej materii organiczenj daje rozkład martwej materii np. liście drzew liściastych i krzewów opadłe jesienią, obumarłe pędy rzecznych i nadrzecznych roslin zielnych, ciała i odchody zwierząt, ale ludzie wypuszczają także chemikalia, z pomyjami i szlamem z szamba idą detergenty, czyściki, proszki do prania, płyny do płukania, mydła, szampony, balsamy do ciała, płyny do mycia naczyń, z wodą z mycia opryskiwaczy idą środki owadobójcze, chwastobójcze i grzybobójcze, te rzeczy płyną w dół rzeki i do morza. Dawniej w rzekach było wiele ryb np. pstrągi, teraz jest to rzadkie zjawisko, również w ujściach rzeki wmorzu jest wiele organimzów m. in:

Minóg rzeczny Lampetra fluviatilis żyje w ujściu Wisły, larwy są w rzece, zakopane w mule i piasku, odkrytą maja głowę ze skrzelami, filtrują pokarm otworem gębowym, resztki usuwane są przez skrzela, dorosły zyje w ujściu Wisły, jest szarooliwkowy, ma okrągły otwór gębowy podobny do lejka, ssie nim krew ryb, części płetwy grzbietowej stykają się u nasady, po bokach ma po 7 okrągłych otworów skrzelowych, skóra pokryta jest sluzem, oczy zakrywa półprzezroczysta powieka.
Minóg strumieniowy Lampetra planeri zyje w górze rzek, ale zanieczyszczenie rzek też mu szkodzi, ma długie, wrzecionowate ciało, jest szary, pokryty sluzem, otwór gębowy to lejkowata przyssawka, ma dwa zabki, czaszkę jest chrzęstna, sa skrzela, otwór nosowy przez który wpada woda, gdy ssie krew ryb.
Minóg morski Petromyzon marinus żyje  wBałtyku, w góę rzek płynie by sie rozmnażac, ma brunatnożółtą skórę z ciemnymi plamkami, ciało jest długie, cylindryczne, pokryte sluzem, otwó gębowy to okrągła przyssawka, ma rogowe zęby w środku, 2 płetwy grzbietowe ciągną się do ogona, są jeszcze na ogonie, za oczami jest 7 otworów skrzelowych, w okresie rozrodu płynie w górę rzeki, koie dołek w mule, składa tam jaja, z których wylęgną sie larwy.
Lancetnik, szparoskrzelec lancetowaty Branchiostoma lanceolatum żyje w płytkich morzach Europy, miekkie, lancetowate, długie ciało, płetwa brzuszna rozgaęłzia sie tworzy fałdy boczne, metapleuralne, przy rozwidleniu jest otwór skrzelowy, atrialny, dalej jest odbytowy, wszystkie płetwy sa fałdami skórnymi, z przodu jest okrągły otwór gębowy otoczony czułkami, lancetnik jest rozdzielnopłciowy, zapłodnienie jest w wodzie.
Chełbia modra Aurelia aurita żyje w Bałtyku, ciało chełbii jest porzezroczyste, miękkie, na obwodzie ma ciałka brzeżne, ropalia, którymi odbiera swiatlo, w okół otworu gębowego sa 4 ramiona, którymi nagarnia pokarm, plankton, idzie on to jamy chłonno-trawiącej, po wchłonieciu resztki są usuwane przez otwór gębowy, rozmnażanie chełbi jest w wodzie, samice składa jajeczka, samiec plemniki, zapłodnienie jest w wodzie, powstaje larwa, planula, która zyje w planktonie, osiada na dnie, rozwija się polip, przylega do dna, ma 4 ramiona, którymi nagarnia pokarm do otworu gębowego, potem idzie do jamy chłonno-trawiącej, po strawieniu resztki sa usuwane otworem gębowym, z czasem polip fragmentuje się w krążki, powstaje strobila, krążki odrywają się, to strobilizacja, powstają efyry, młode chełbie, któe rozwijają się w meduzy, jest to pokolenie płciowe chełbi.
Śluzica pospolita Myxine glutinosa ma cylindryczne ciało, różową, nagą, pokrytą sluzem skórę, oczy sa slepe, pokryte skórą, na szczycie głowy jest nozdrze, którym woda płynie do otworu skrzelowego, gdy śluzica przysysa się do ofiary, woda po pobraniu tlenu odpływa otworami skrzelowymi, w kulistym otworze gębowym są zęby, które po zużyciu sa zastępowane nowymi, wpija sie ona w ciało ofiary, wiąże ciało w supeł, któy przesuwa do otworu gębowego, powstaje siła, która zasysa skórę i tkanki ryby, powstaje rana, którą sluzica wnika do ciala ryby i zjada ją od środka, zostaje szkielet i skóra, zęby ma rogowe, za słabe, żeby przegryśc skórę ryby.
W Bałtyku sa takze ryby:
śledź bałtycki, salaka Clupea harenguns membras podłużne ciało z daleko położona od glowy, uciętą płetwą grzbietową, płaska, szeroka odbytową, jajowatą brzuszną, długimi piersiowymi, rozwidlona ogonową.
Certa Vimba vimba długie, spłaszczpne bocznie, wrzecionowate ciało z bezłuskim kilem na brzuchu, miękki otwór gębowy, głowa trójkątna, ryjek zaostrzony, głeboko wcięta płetwa ogonowa, szaroniebieski grzbiet, srebrzyste boki, biały brzuch, żółte lub czerwone płętwy parzyste i odbytowa, w czasie tarła grzbiet i boki czarnieją, tył staje sie pomarańczowy lub żółty.
Rdzawiec Pollachius pollachius rzadki w Bałtyku, spłaszczony bocznie, szary, brzuch jasny, długi, cieńszy tył, ostry, długi pysk, 3 płetwy grzebietowe, długa, płaska brzuszna.
Motela Enchelyopus cimbrius długie, cienkie, zwężone z tyłu ciało, 2 długie płetwy grzbietowe, odbytowa, niepodzielna płetwa ogonowa, ma 4 wąsiki.
Pocierniec Spinachia spinachia grzbiet i ogon zielonobrunatne, złociste boki, kolce przed płetwą grzbietową, brązowe ciało z czarnymi, duzymi plamami na bokach.
Iglicznia Syngnathus typhle długie, wąskie ciało o siedmiokątnym przekroju, otacza je pierścień z plytek pancerza, 3 na bokach, 1 na brzuchu, wachlarzykowata płetwa ogonowa, nie ma płetwy odbytowej, maleńkie płetwy piersiowe, rurkowaty pysk.

 

Makrela atlantycka Scomber scombrus wąskie, cylindryczne cialo z tępym pyskiem, 2 płetwy grzbietowe, zielony lub niebieski grzbiet, jasny brzuch.
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz