Kategoria

Piękny dom i ogród, strona 39


sie 30 2021 Ikebana
Komentarze (0)

japońska sztuka układania kwiatów-ikebana. Jej historia sięga końca VI w. n. e. początkowe bukiety z kwiatów i gałązek były proste, tu kwiaty skierowane były ku niebu, bardziej złożone kompozycje pojawiły się w XVI w. Najbardziej znany mistrz to Senkei Ikenobō. W tych bukietach ważny jest każdy szczegół jak gatunek, kolor uzytych roslin, kształt kwiatów, gałęzi, czy użytych w kompozycji kamieni, światło i miejsce położenia bukietu, ikebana ma symbolikę, ukazuje 3 elementy: ludzkość, niebo i ziemię, początkowo używano 3 kwiatów lotosu, najdłuższy symbolizował niebo, niższy czlowieka, najniższy ziemię, czyli cżlowiek jako istota pomiędzy niebiem a ziemią. Obecnie róniez rosliny symbolizują ludzi, którzy rodzą się, dojrzewaja i starzeją, a naczynie ziemie, na której żyjemy, z której czerpiemy energię i siły (człowiek i istoty żywe są zbudowane z tych samych pierwiastków co gleba, czyli ziemia, rosliny pobieraja z ziemi biogeny, ludzie jedzą rosliny i zwierzęta jedzące rosliny lub inne zwierzęta, pierwiastki są w tym zamknietym obiegu). Wszystkie elementy są skierowane do nieba, co oznacza obowiązek rozwoju ludzkości, rozwoju duchewego i intelektualnego, obok ciała jest dusza i rozum. Dla ludzi z innych kultur ikebana ma charakter ozdobny.

Najpopularniejsze typy ikebany:
-rikka-półtorametrowa kompozycja 7-9 elementów składających się z kwiatów chryzantemy, pędów bambusa i gałązek sosny ustawionych pod kątem 45 st. robiona z okazji Nowego Roku.
-nageire-kwiaty ustawione w ostrosłup znajdujące sie w wysokim naczyniu.
-shoka/seika-kiwaty rózy, lilii i aspidistrów ułozone w trójkąt.
-moribana-bukiet z 4 odmian jednego gatunku gł. mieczyków lub chryzantem w płaskim naczyniu.
-heika-kilka odmian jednego gatunku gł. kalii, lilii, chryzantem, piwonii ustawionych w wysokim naczyniu.
Nowsze style to m. in.
-morimoro-kwiaty z krótkimi łodyzkami lub owoce ułożone w małym wiklinowym koszyczku lub niskiej miseczce.
-kakebans-skomplikowane kompozycje liści, gałłłązek i roslin pnących.
-gigant-powiększenie innych rodzajów ikeban do nawet 25 m wysokości.
-zeneika i juyika-urozmaicone kompozycje z kwiatów, owoców, mchu i gałązek.
-jiuybana-kompozycje, w których kwiaty się farbuje, wyrywa im płatki, łamie lodygi, dodaje sie gałezie, pióra kwiatów i inne naturalne ozdoby [http://www.dom.pl/ikebana-japonska-sztuka-ukladania-kwiatow.html]. Początkowo ikebana służyła do ozdoby świątyń potem pałacu cesarza. co ciekawe Benedyktyni z Tyńca prowadzą kurs ikebany mimo jej pochodzenia z zupelnie innej kultury. Tynike czyli wykorzystanie bukietów w liturgii chrześcijańskiej mają troche inną symbolikę, podkreslaja i służą misterium liturgicznego skupiając na nim uwagę, kierują na spotkanie z Bogiem Żywym, współgraja z innymi elementami wystroju sakralnego wnętrza, nie zastepuja jednak samej liturgii. Tyniecka ikebana słuzy nie tylko do ozdoby kościółw, ale równiez domów [http://tynike.benedyktyni.com/kwiaty-w-liturgii/]. Tyniecka ikebana tu ikebana tradycyjna wykorzystuje rosliny tak jak rosną w przyrodzie, aspekt ekologiczny i zwrócenie uwagi na porządek rzeczy, rosliny jak ludzie kiełkują, rosną, wydaja kwiaty-rozmnażają się, przekwitaja, daja owoce, usychają. Wszyscy jestesmy istotami żywymi i ludzie i kwiaty i zwierzęta, wszyscy pochodzimy z pierwiastków znajdujących sie w ziemi: azot, węgiel, siarka, kobalt, nikiel, wodór, tlen, magnez, mangan, żelazo, fosfor, potas, sód, chlor, chrom, wapń, molibdem i inne (celowo podałam razem biogeny roslinne i zwierzęce), ale czlowiek ma też rozwój duchowy i intelektualny, na którym powinien sie skupić. Takie jest przesłanie. W chrześcijańskich kompozycjach wykorzystuje sie inne gatunki niż w japońskiej ze względu na symbolikę kwiatów oraz naturalna florę danej strefy geograficznej, chociaż dziś to drugie nie jest problemem. a przesłaniem chrześcijańskiej ikebany jest dążenie do połączenia człowieka z Bogiem.
Kwiaty symbolizuja cżłowieka, jego dojrzewanie i rozwój ważne w każdej kulturze. Jak ktoś jest zainteresowany kursami to podaje link: http://tynike.benedyktyni.com/terminy-warsztatow/
sie 30 2021 Jak dbać o draceny
Komentarze (0)

Draceny to popularne rośliny doniczkowe, które mają zebrane w pióropusz liście, które są albo skierowane w górę albo opadające, zielone lub kolorowe. Najpopularniejsze draceny to dracena obrzeżona Dracaena marginata, która jest odporna, ma rozgałęzioną łodygę i sztywne, lancetowate liście skierowane w górę. Lubi wilgotne powietrze, dobrze jest zatem zraszać roślinę, szczególnie w ciepłe dni. Najlepiej postawić ją w jasnym miejscu, ale tak, aby nie padały na nią bezpośrednie promienie słoneczne. Zimą temperatura nie powinna spadać poniżej 15 st.C. Przesadzamy ją raz na 2-3 lata do doniczki większej o rozmiar od poprzedniej, w sezonie nawozimy ją co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym, w czasie spoczynku zaprzestajemy zasilania, rozmażamy przez rozmnóżki wierzchołkowe lub pocięcie lodygi.

Dracena odwrócona Dracaena reflexa drzewiasta dracena, która ma  łukowato wygięte, długie, lancetowate liście, zielone z pięknymi, kremowymi brzegami. Lubi jasne, ale nie nasłonecznione miejsca, potrzebuje dużo ciepła, temperatura nie może spadać poniżej 15 st. C. W okresie wzrostu, od marca do sierpnia trzeba ją obficie podlewać, w czasie spoczynku, jesienią i zimą tak, by ziemia nie wyschła Dracena nie toleruje i nadmiaru wody pozostającej w podstawce, może to spowodować gnicie korzeni i nadmiernego przesuszenia bryły korzeniowej, można ją zraszać. Od marca do sierpnia roślinę należy nawozić co dwa tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym. Przed okresem spoczynku nawożenie trzeba ograniczać aż do całkowitego zaprzestania. Wiosną przesadzamy młode osobniki co rok, starsze co 2-3 lata do doniczki wiekszej o 1 rozmiar. Rozmnażamy je przez sadzonki wierzchołkowe długości 10–15 cm, pobrane z miękkich pędów bocznych i przez pocięcie głównej łodygi na fragmenty 5–8 cm długości, każdy musi mieć dobrze wykształcone oczka, umieszczamy je poziomo w podłożu, pąkami do góry.
Dracena wonna Draceana fragrans ma gruby pień i lśniące, zielone z żółtozielonym pasem pośrodku liście. Lubi jasne miejsca z rozproszonym światłem, zimą trzeba przestawić w miejsce bardziej nasłonecznione, aby liście nie straciły ozdobnych pasków, podłoże do uprawy draceny musi być próchniczne, przepuszczalne np. ziemia uniwersalna albo specjalna ziemia do juk, palm i dracen, koniecznie z drenażem. Wiosną i latem dracenę trzeba je umiarkwoanie podlewać, ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, natomiast zimą podlewa się tylko wtedy, gdy podłoże w doniczce nieco przeschnie. Dracena nie lubi zalewania korzeni. Temperatura uprawy w sezonie powinna wynosić 20–25 stopni Celsjusza, a zimą 18–21 st. C. Od marca do września dracenę nawozi się co 2 tygodnie nawozami do roślin ozdobnych z liści. Kurz z liści usuwamy wilgotną szmatką. Liście można nabłyszczać.Młode draceny przesadza się co roku, a starsze co dwa lata, przesadza się do doniczki o 1–2 rozmiary większej od poprzedniej.

 

Dracena Sandera Dracaena sanderiana ma pokrój wzniesiony, liście są wąskie, lekko poskręcane, lancetowate, ostro zakończone, często są paskowane,mają zielono-kremowy lub zielono-żółty kolor. Roślinę uprawia się w doniczce w podłożu lub w wodzie, dobrze rośnie jasnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Roślina lubi dużo światła rozproszonego, ale bezpośrednie nasłonecznienie może doprowadzić do wyshchnięcia liści, lubi ciepło, temperatura nie powinna spadać poniżej 15-16 st. C. Uprawia się ją w żyznej, przepuszczalnej glebie. Do uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych można dodać trochę mchu i gliny. Zaleca się stosować solidną warstwę drenażową np. z keramzytu. Musi być obficie podlewana, ale przed każdym podlewaniem podłoże powinno lekko przeschnąć, zima podlewanie ograniczamy do minimum, woda musi być odstana i miękka, ten gatunek źle reaguje na chlor i uzdatniacze wody. Od wiosny do jesieni warto co 2-3 tygodnie stosować nawozy dla roślin o ozdobnych liściach. Sporadycznie trzeba dokonywać przeglądu rośliny w poszukiwaniu szkodników np. mszyc, tarczników, miseczników, jej wrażliwe punkty to kąty liści.  Roślinę przesadza się raz na kilka lat, gdy korzenie zaczną przerastać otwory w donicy. Po za tym jest łatwa w uprawie [https://www.wymarzonyogrod.pl/rosliny-doniczkowe/rosliny-doniczkowe/dracena-rozne-gatunki-draceny-do-uprawy-w-doniczkach-zdjecia,65_1829.html] Ogólnie draceny lubia jasne, ale rozproszone światło, ciepło, w sezonie średnia temperatura musi wynosić min. 21 st. zimą nie przekraczać 13. są gatunki, ktore wymagają minimum 18 st. C, latem wymagają podlewania 1-2 razy w tygodniu, zimą rzadziej, nadmiar wody trzeba odlać, żeby korzenie jej nie zgniły, wyjątek to dracena Sandera. Raz na dwa tygodnie roślinę warto zasilić nawozem płynnym rozcieńczonym w wodzie do podlewania. Trzeba dbac o wysoką wilgotność powietrza i zraszać liście, by nie opadały. Na dnie nowej doniczki należy ułożyć warstwę drenażową, za którą mogą posłużyć drobne kamyki lub keramzyt, a następnie wypełnić ją próchniczą ziemią, z duża ilością składników pokarmowych, o odczynie pH 6,3 - 6,8. Starszych okazów nie trzeba przesadzać, wystarczy dosypać wierzchnia warstwę gleby. Do dracen nadaje się uniwersalna gleba do palm, dracen i juk. Draceny romnażamy przez sadzonki wierzchołkowe, odcinamy końce wierzchołków, moczymi w ukrozeniaczu i wkładamy do doniczek z meiszanką torfu z piaskiem. Aby sadzonki się ukorzeniły warto utrzymywać podwyższoną temperaturę podłoża, w granicach 24-25°C. Możemy pociąc bezlistną lodygę i jej fragmenty posadzic w mieszance torfu z piaskiem w osobnych doniczkach, w tym przypadku ukmorzenianie trwa dłużej. mozna nacięc pęd draceny, nacięcie wlożyć do woreczka z ziemią, roslina puści tam korzenie i wkładamy ten fragment z korzeniami do ziemi, trzeba go odciąc od rośliny macierzystej [https://poradnikogrodniczy.pl/dracena-pielegnacja-przesadzanie-rozmnazanie-odmiany.php].
sie 30 2021 Najpopularniejsze gatunki domowych dracen
Komentarze (0)

Dracena smocza Dracaena draco wysoki, ciemnoszary pień rozgaęłziony na wiele rozgałęzionych gałęzi, które kończą się pióropuszem szablowatych, białozielonych liści tworzących parasol, kwiaty sa zielonobiałe, owoce mięsiste i pomarańczowe.

Dracena wonna Draceana fragrans ma gruby pień i lśniące, lancetowate liście są zielone z żółtozielonym pasem pośrodku liście, kwiaty wonne, mają 6-krotny,dzwonkowaty okwiat, 6 pręcików i 1 slupek, sa małe,zielonobiałe, zebrane w wiechę, owoce to orkągłe, żółte, jednonasienne jagody.
Dracena obrzeżona Dracaena marginata, która jest odporna, ma rozgałęzioną łodygę i sztywne, lancetowate, zaostrzone liście skierowane w górę.
Dracena odwrócona Dracaena reflexa drzewiasta dracena, która ma  łukowato wygięte, długie, lancetowate liście, zielone z pięknymi, kremowymi brzegami.
Dracena Sandera Dracaena sanderiana ma pokrój wzniesiony, liście są wąskie, lekko poskręcane, lancetowate, ostro zakończone, często są paskowane, mają zielono-kremowy lub zielono-żółty kolor.
Dracena Hookera Dracaena aletriformis rozgałęziona łodyga z pióropuszem lancetowatych, jasnoobrzeżonych liści, purpurowe kwiaty zebrane są w grona.

 

Przyczyny żółknięcia liści dracen. Mogą to być choroby albo atak owadów-szkodników? Mogą potrzebować nawożenia albo wymiany ziemi. Szkodzi im zbyt suche powietrze i bezpośrednie nasłonecznienie, trzeba nawilżyć powietrze np. poprzez położenie mokrego ręcznika na grzejniku, który parując nawilży powietrze. Można zrobić nawóz z czarnej herbaty, po zaparzeniu rozrywając torebkę i wysypując zawartość do doniczki, można też rozkruszyć papierosy do ziemi albo podlać wodą z surowego mięsa, wtedy rośliny dostaną substancje organiczne z liści herbaty, tytoniu albo krwi. Jeśli gnije pęd draceny to znaczy, że dracena jest nadmiernie podlewana. Latem podlewa się co 2-3 tygodnie zimą rzadziej. Być może trzeba przesadzic je do ziemi z drenażem na dnie i rzadziej podlewać. Draceny nie lubią stać w pobliżu kaloryferów, trzeba je przestawić w inne miejsce.I nawilżać powietrze. Tu są rady: https://poradnikogrodniczy.pl/choroby-draceny-liscie-zolkna-opadaja-suche-konce-lisci.php
sie 30 2021 Ogródek łatwiejszy do wyplewienia
Komentarze (0)

Jeśli chcemy uniknąć stosowania środków ochrony roślin, które są inne dla róznych grup roślin, możemy posadzić rośliny, które nie zarastają lub są latwe do plewienia. Słabo zarastają rośliny gęste, wysokie, szybko rosnące, które zagłuszają chwasty. Takie rośliny słabo zarastają, a jeśli nawet to są to pojedyncze chwasty łatwe do wyrwania. Do takich roślin ozdobnych należą irysy, liliowce, piwonie, sadźce, hortensje, floksy, frezje, łubiny, zwarte onętki, rozchodniki, astry, cynie, dalie, złocienie, margerytki, gęste i zwarte kępki aksamitek, ogrodowe odmiany maków i bławatków, trzeba je plewić, kiedy młode pędy wyrastają spod ziemi, kiedy się rozrosną, same zagłuszają chwasty. Wysokie malwy i lilie są proste do plewienia ze względu na pojedyncze pędy i wysoki wzrost, można do koła nich kosić. Słabo zarastają rośliny, które same są chwastami jak mięta, barwinek, pierwiosnki, stokrotki, poziomki, niezapominajki. Stokrotki, pierwiosnki i poziomki plewimy do okoła nich, a niezapominajki i mięta rozrastają się tak, że blokują wzrost innych chwastów, tylko nieliczne mogą się przez zwarte kępki przebić, a te łatwo powyrywać. Dobre są wysokie trawy ozdobne i krzewy jak tawuła japońska, pięciornik krzewiasty, migdałek trójklapowy, pigwa pospolita, która kwitnie wiosną. Krzewy owocowe warto prowadzić tak przy nadać im formę drzewek, wtedy łatwo je plewić i zbierać owoce. Tu nadają się wszystkie krzewy owocowe i ozodbne, które można pozostawić gałęzie przy gruncie, wtedy ograniczą rozrost chwastów. Źle plewi się krzewy pokryte cierniami, dlatego, że kłują. Poziomki owocują i wydają kwiaty przez cały sezon, tak samo stokrotki, są odmiany poziomek o kolorowych lub wysokich kwiatach, niezapominajki kwitną wiosną do połowy lipca, potem ich suche pędy kwiatowe i młode kępki liści również ograniczają wzrost chwastów. Wszystkie odmiany mięty bardzo szybki się rozrastają zagłuszając wzrost innych roślin, więc warto ograniczyć jej terytorium specjalnymi ogranicznikami, wszystkie gatunki jasnotowatych rosnące w naszym klimacie się nadają na taki ogródek. Te roślinki oprócz walorów ozdobnych i słabego zarastania oraz łatwego plewienia dodatkowo są przyprawami i mają lecznicze właściwości, a poziomki jadalne owoce, więc te roślinki nam się przydadzą w innych celach niż ozdobne. Dobrym rozwiązaniem są też skalniaczki, gdzie otoczone kamieniami rosną specjalne gatunki roślin, a dla chwastów jest mało miejsca, więc nie rozrastają się tak bardzo jak na dużej powierzchni gleby.

sie 30 2021 Popiół w ogrodnictwie
Komentarze (0)

Wiecie, że popiół z opalanych drewnem pieców i kominków nadaje się do użyźniania gleby pod uprawy? Popiół użyźnia zarówno warzywa i owoce jak kwiaty. Możemy nim w bezwietrzne dni podsypywac rośliny lub możemy mieszać go z kompostem. Kopczyki z popiołu zmieszanego ze sproszkowaną korą chronią przed mrozem wrażliwe rośliny, posypane popiołem ściezki nie są sliskie i nie stanowią zagrożenia upadkiem, do posypywania ścieżek nadaje się też popiół z węgla. Podsypanie roślin popiołem stanowi barierę dla ślimaków jedzących te rośliny [http://www.zielonyogrodek.pl/zastosowanie-popiolu-w-ogrodzie]. Popiół drzewny ma fosfor, wapń, potas, magnez i inne biogeny, ale nie ma azotu, który trzeba dodawać np. w postaci saletry amonowej. Popiół to alternatywa dla mineralnych nawozów. wysokie pH popiołu wykorzystujemy do odkwaszania gleb dla roślin, które potrzebują alkalicznych gleb. Twarde drewno z dębu, jesionu czy grabu daje więcej popiołu niż miękkie jak lipina, drewno sosnowe czy brzozowe. Drzewa i krzewy iglaste dają mniej związków mineralnych od liściastych. Przez sezon grzewczy zbieramy popiół, by przez cały sezon wegetacyjny od wiosny do jesieni nawozić nim glebę. Warto go wymieszać z kompostem, popiół z drzew iglastych wymaga więcej kompostu niż z drzew liściastych. Im wyższe pH naszej gleby, tym mniej dajemy popiołu. Popiół lubią rośliny ozodbne takie jak jasminowiec, ligustr pospolity, dereń, głóg i bukszpan wieczniezielony, rośliny kwasolubne jak borówka wysoka, jagoda kamczacka, jagoda goi, różanecznik, azalia, pieris i rośliny iglaste nie znoszą popiołu. Popiołem mozna nawozić też trawnik [http://poradnikogrodniczy.pl/popiol-drzewny-jako-nawoz.php]. Za to powstały podczas spalania węgla, oczyszczony żużel nadaje się pod uprawy hydroponiczne. Rośliny pobierają minerały z ciekłej fazy gleby rozpuszczone w wodzie, w takiej formie są dla nich dostępne. Żużel stanowi bazę dla substratu, którym jest płyn z rozpuszczonego w wodzie nawozu, gdzie mozna sadzić rosliny w szklarniach. Podczas oziębienia klimatu, kiedy potrzeba będzie więcej ogrzewac i wzrośnie zużycie węgla oraz produkcja żużlu, gleba będzie zamarznięa i pod grubą warstwą sniegu, a rośliny będzie można uprawiać jedynie w szklarniach, wtedy będzie można użyć żużlu jako podłoża dla roślin. Wadą jest to, że żużel potrzebuje mieszanki z torfem, o który wtedy będzie trudno, wręcz zmarzlina i snieg uniemożliwią jego wykopanie i odnawianie. ale dzisiaj w domach możemy uprawiać w ten sposób doniczkowe rośliny ozdobne m. in. kaktusy czy epifityczne sotrczyki i kózkowate. Wysadzamy do tej mieszanki siewki podobnie jak do ziemi i co jakiś czas spryskujemy preparatem z nawozem, wodnym roztworem odpowiedniego dla danej rośliny nawozu, który zaspokoi jej potrzeby żywieniowe. A doniczkę z rosliną umieszczamy w takim oświetleniu i temperaturze, jakiej dany gatunek potrzebuje. Siewki bardzo dobrze ukorzeniają się w żużlu zmieszanym z torfem. Mieszanka ta stwarza też większą wilgotność niż ziemia [http://dzialkowiec.pixelart.com.pl/hydroponika-technika.html]. Taki zużel trzeba najpierw przygotować, wypłukać i zneutralizować, że mozna go było wymieszać z torfem.