Kategoria

Przyroda, strona 104


sie 30 2021 ciało jako ekosystem
Komentarze (0)

Pisałam o koncepcji Ziemi jako organizmu, która jest teorią, teraz pora na prawdziwy fakt, czyli, że organizmy ludzi, roslin, zwierząt i grzybów stanowią ekosystemy. U ludzi i zwierząt jedynie układ krążenia jest pozbawiony mikroorganizmów, wszytskie inne narządy maja więcej komórek obcych niz własnych: układ krążenia-nerki, moczowody, pecherz, cewka moczowa, oddechowy, jama nosowa, krtań, tchawica, oskrzela, oskrzeliki, płuca, rozrodczy-macica, jajowody, jajniki, pochwa, nasieniowody, jądra, ujście cewki moczowej, pokarmowy-jama ustna, przełyk, żoładek, jelita, skóra. wszystko to ma własną florę bakteryjną, grzybiczą oraz wirusy i pierwotniaki, flora ta chroni przed chorobotwórczymi patogenami m.in dzięki allelopatii, pomagaja trawić np. błonnik. Bakterie tworzą na powierzchni tkanek mikrofilm, czyli warstwę swoich komórek komunikujacych się ze sobą.

Mikroflora skóry u zdrowych ludzi jest stała, są tu m. in. bakterie Staphylococcus epidermidisSaprophyticus aureusPropionibacterium acnes, na skórze są też mikroorganizmy przejsciowe jak: Streptococcus sp. Aerococcus sp. Bacillus sp. grzyb drożdżak Candidia sp. Gronkowiec to względny patogen (w warunkach osłabienia) bytuje w przedsionku nosa, gardle, pod pachami, w pachwinach, pomiędzy palcami dłoni i stóp.
Układ moczowo-płciowy, o ile mocz jest jałowy, o tyle sluzówki i nabłonki tych układów narządów mają swoja mikroflorę, sa tu te same mikroorganizmy co na skórze. Tu sa probiotyki chroniące przed inwazją patogenów jak pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus.
W układzie pokarmowym też, więcej tu E. coli, probionty, czyli pożyteczne bakterie niezbędne do utrzymania funkcji organu: Peptococcus sp. Ilość bakterii zalezy od stanu zdrowia i higieny. tu probiotyki to Bifidobacterium bifidum, Escherichia coli w jelitach odpowiada za trawienie 4-6% celulozy, syntezę witaminy B2, B6, B12, K.
Wydzieliny: łzy, mocz, pot, płyn mózgowo-rdzeniowy, krew, limfa są jalowe, natomiast obecnośc mikroflory w narządach pozwala zachować homeostazę i uchronić przed chorobami. Całe ciało stanowi ekosystem dla mikroflory. Także bakterie mają swoje wirusy, pierwotniaki zasiedlane sa przez bakterie, populacje mikroorganizmów w ciele utrzymują sie w równowadze tak jak w innych ekosystemach np. wyjałowienie skóry z bakterii powoduje namnażanie grzybni drożdżaka. Od najmniejszych po największe organizmy są ekosystemami. kolejny ekosystem to grzyby mikorytyczne z drzewami oraz ich mikroflory, całe drzewa z chrząszczami, pajęczakami, wijami, pierwotniakami, glonami, porostami, mszakami, grzybami oraz organizmami zywiącymi się nimi jak ptaki, organizmami zamieszkującymi je jak ptaki, wiewiórki, gryzonie, żbiki, rysie, w innych strefach klimatycznych torbacze, małpy oraz epifityczne rosliny naczyniowe-bromelie, storczyki, paprotniki. Takie ekosystemy dla bezkręgowców, mszaków, porostów i grzybów to też krzewy, martwe drzewa i krzewy, także byliny. także pasozyty jak mszyce, korniki stanowią częśc ekosystemu drzewnego, są pokarmem dla ptaków np. dzięciołów (korniki), stawonogów np. biedronek (mszyce). sa też pasozyty jak przedstawiciele zarazowatych Orobanchaceae i półpasozyty jak jemioła Viscum sp., które też mają swoja role w przyrodzie, np. owoce jemioły stanowia pokarm dla wielu ptaków.

 

Więc całe organizmy to nisze ekologiczne dla innych organizmów, każdy to osobny ekosystem różniący się proporcjami danych gatunków zależnie od środowiska np. skład porostowy czy stylu zycia np. flora bakteryjna
sie 30 2021 Szylkretowa kotka Venus
Komentarze (0)

 Kotka Venus znaleziona w mleczarni ma pół pyszczka czarnego pół rudego. Venus to samica mająca futro w 2 kolorach, weterynarze podają wyjaśnienie jakoby komórka jajowa została zaplodniona 2 plemnikami przenoszącymi dwa różne zestawy genów lub zostały pocęte 2 kotki, z których jeden wchłonął drugiego. Jest też inne wyjaśnienie, otóż kotki o ubarwieniu czarnorudym, czyli szylkretowe, wcale nie są takie rzadkie. Powstają w wyniku posiadania 2 różnych wersji alleli odpowiedzialnych za kolor futra. Wiemy, że tak futro zwierząt jak i ludzkie włosy są determinowane przez geny odpowiedzialne za kolor, jest wersja włosy rude (orange) i nierude (non-orange), obie wersje sa tak samo mocne, tylko geny odpowiedzialne za jasne wlosy są recesywne w stosunku do dominujących włosów ciemnych. Skoro w przypadku sierści rudej i nierudej żaden allel nie dominuje to zależnie jak rozmieszczone zostaja komórki listka zarodkowego, ektodermy (zewnętrznej warstwy gastruli) odpowiedzialnego za wytworzenie m. in. skóry i jej wytworów jak pazury czy sierść powstają plamy z allelami dającymi dany kolor. Jest to cecha głównie kotek (na 1000 kotek przypada 1 kocur) dlatego, że allele te znajdują się w chromosomie X, czyli tym determinującym płeć żeńską, kotka z para alleli XX dostaje obie wersje alleli, czarną i rudą. Kocury powstają w wyniku mutacji, trisomii XXY, lub kiedy w wyniku crossing over odcinek z chromosomu Y SRY determinujący płeć męską znajdzie się na chromosomie X, wtedy, bardzo rzadko rodzą się samce z parą chromosomów XX. Dlatego szylkretowe kocury są bezpłodne, w przypadku trisomii jest utrudniony równomierny podział chromosomów do gamet, co poraża płodność. Czasem mutacja w zyciu płodowym możę spowodowac namnożenie sie komórek odpowiedzialnych za rude futro, co ma miejsce i u kotów i u kotek, komórki z mutacji i bez niej róznie rozmieszczają sie w czasie rozwoju płodowego, takie kocurki sa płodne. Zdarzają się też trisomie XXY, wtedy jest kocurek szylkretowy, ale bezpłodny. Trisomie to bład podczas rozchodzenia się chromosomów, które zamiast rozdzielić się pozostają połaczone. Komórka XX lub XY łaczy się wówczas z komóką o kariotypie X lub Y. XYY nie daje efektu, XXY daje.

Zaleznie od genów odpowiedzialnych za sierść jasną lub ciemną jest wiele odmian kolorystycznych kotów szylkretowych, są brązowoczarne, jasnorudoczarne, cynamonowoczarne, rdzawoczarne,czasem może byc liliowe, a jasna opcja czarnego czasem wpada w niebieski, wtedy sa koty niebieskorude. Wyróżniamy umaszczenia szylkretowe czarne, niebieskie, cynamonowe, czekoladowe, liliowe, płowe i wiele innych.
Jesli dodatkowo jest biała plama, za którą odpowiada inny, niezależny gen (są koty łaciate tak czarnobiałe, jak szarobiałe czy rudobiałe) jest kotka tricolor, kocur też może byc, ale taka kombinacja jest jeszcze rzadsza.
Każdy kotek urodzony przez szylkretowa kotkę może mieć inny kolor. Także zapłodnienie dwoma róznymi plemnikami jest możliwe, tak jak ciąża mnoga częsta u psów i kotów (do 9 dzieci włącznie). Nie tylko sperma jednego kocura może zawierać rózne cechy jego przodków, ale i kotka kopuluje ze wszystkimi kocurami z okolicy, by nie zjadły potem jej potomstwa (każdy mysli, że dziecko jest jego, inaczej zjadłby je by samemu zapłodnic kocicę i roznieśc własne geny). Każdy z potencjalnych ojców zawiera materiał genetyczny reprezentujący rózne cechy dla potomstwa, ktore plemniki zapłodnia jaja, przekażą swoje cechy, do tego cechy kocicy i jej przodków oraz wspomniane połaczenie bliźniąt sa przyczyną róznych opcji kolorystycznych, często kocięta z jednego miotu mają rózne kolory.
Wykłady

 

Venus ma różnokolorowe tęczówki, jedna niebieska, druga zielona, albo jest to dowodem na połaczenie zarodków z genami odp. za różne kolory oczu, albo skutek nierównomiernego rozmieszczenia komórek ektodermy (tęczówka tez ma pochodzenie ektodermalne) z róznymi allelami, mogła też nastapic mutacja zmieniająca geny części komórek, z których powstały tęczówki, miała miejsce przed ich zawiązaniem.
sie 30 2021 Kaczki z rodzaju Anas sp.
Komentarze (0)

Wpis zainspirowany widokiem kaczki domowej, która dołączyła do stada krzyżówek i pływała z nimi po rzecze. Opiszę tu rodzaj Anas, do którego nalezy i krzyżówka i kaczka domowa.

Moręgówka Anas sparsa ciemnoszare pióra, liczne białe plamy na skrzydłach, pojedyncze niebieskie plamy na skrzydłach u samca, szary dziób, żółte nogi, wszystkożerny, je owoce, nasiona, bezkręgowce, larwy i poczwarki. Zamieszkuje Afrykę Zachodnią.
Kaczka żółtodzioba Anas undulata brązowszare pióra, spód w panterkę, żółty dziób z czarną pręgą na górze, szare nogi, on ma zielona opaskę na skrzydłach. Mieszka w płd i wsch Afryce.
Kaczka madagaskarska Anas melleri brązowszare pióra, spód z deseniem, szare nogi i dziób, on ma niebieską opaskę na skrzydłach, endemiczna dla Madagaskaru.
Kaczka pacyficzna Anas superciliosa brazowe pióra, żółtoczarne poprzeczne pasy na głowie i opaska na oczach, szary dziób, pomarańczowe nogi, niebieska opaska na skrzydle u samca, Nowa Zelandia, Australia, Nowa Gwinea, Indonezja.
Kaczka filipińska Anas luzonica ona brazowy wierzch, jasnoszary spód, on jasnoszare pióra, brazowe skrzydła z niebieską opaską, oboje mają ruda głowa i szyja, czarne pasy na czubku głowy, niebieski dziób, je krewetki, ryby, kraby, pokarm roslinny, żyje na Filipinach.
Kaczka białooka Anas laysanensis ona brazowe pióra z deseniem, biała plama wokół oczu, pomarańczowe nogi i dziób, on brazowe pióra, czarna głowa, żółte nogi, biała plama wokół oka, dziób zielononiebieski, Hawaje.
Kaczka chińska Anas zonorhyncha beżowoszare pióra, czarne skrzydła z białą plamą, kolor skrzydeł widoczny po ich rozłożeniu, białe policzki, czarny przód twarzy, czubek głowy i pasy po jej bokach, czarny dziób z pomarańczowym końcem, pomarańczowe nogi, wsch Azja.
Kaczka pstrodzioba Anas poecilorhyncha pióra na skrzydłąch brązowe, jano obrzeżone, na spodzie bezowe, brązowo obrzeżone, czarny dzió z pomarańczowa nasadą i żółtym końcem, pomarańczowe nogi, od nasady dzioba przez głowę idzie brązowy pas łączący się z brazowymi plecami, 2 ciemne pasy po bokach glowy na oczach, tropiki wsch Azji.
Kaczka krzyżówka Anas platyrhynchos samiec w szacie godowej, ma czarną głowę, brązowy grzbiet, skrzydła, pierś, na głowie jest zielona czapeczka, pod szyją jest biała obroża, brzuch i dół skrzydeł są szare, nogi czerwone, dziób żółty, białę sterówki z czarnym środkiem, samica jest brązowa w białę romby, grzbiet ciemniejszy, dziób pomarańczowy z czarna plamą, nogi czerwone, białozielonkawe jaja, pisklęta mają brązowe grzbiet, po bokach zółe plamki, brzuszki żółte, jasne skrzydełka, od oczek do głowy idą czarne pręgi, czubek głowy brązowy, szyjka żółta. Półkula północna.
Różeniec zwyczajny Anas acuta samiec ma długie środkowe sterówki, w szacoe godowej głowa i szyja są ciemnobrązowe, przód szyi biały, kark, plecy i boki szare, czarno prążkowane, spód ciała biały, lusterko zielonorude, niebieskie nogi i dziób, samica szara, ma brązowe cętki, zielonofioletowe lusterko, szata spoczynkowa samca taka jak u samicy, młode szarobrązowe, zielonkawe jaja. Euroazja i Ameryka Północna.
Brązówka Anas rubripes brazowe, bezowo obrzezone pióra, ciemna opaska na oczach i pręga na głowie, bezowa szyja i podgardle, bezowa pierś w brazowe plamki, szary dziób z czarnym pasem na górze, ciemnopomarańczowe nogi, zamieszkuje bagna, je rosliny, owady wodne i mięczaki, żyje w Kanadzie i na płn-wsch USA.
Kaczka florydzka Anas fulvigula brązowe pióra, bezowa twarz i szyja, czarna maska na oczach, czarny wierzch głowy, dziób i nogi pomarańczowe, dziób ma czarny koniec i plamke na nasadzie, on ma niebieską plame na skryzdłach. Zatoka Meksykańska.
Kaczka hawajska Anas wyvilliana brazowe pióra, pomarańczowe nogi, brazowy dziób, ciemna pręga na głowie i maska na oczach, on ma jaśniejszy kuper, ona biało obrzezone oczy, jest jaśniejsza, Hawaje.
Kaczka maskareńska Anas theodori wymarła, on szary, spód i szyja bezowe, biała twarz i obroża, boki glowy zielone, ona szary, cętkowany spód, brązowy wierzch, Mauritius.
Cyraneczka szara Anas gibberifrons brazowe pióra, ciemniejszy wierzch, niebieskoszary dziób i nogi, białoniebieska plama na skrzydłach, podmokłe tereny Indonezji.
Cyraneczka kasztanowata Anas castanea on rudobrązowy spód, czarny wierzch, zielona głowa, biały kuper, czarny dziób, ona brązowo marmurkowa, jasniejszy spód, niebieski dziób, zamieszkuje ujścia rzek i przybrzeżne tereny podmokłe pd. Australii.
cyraneczka auklandzka Anas aucklandica brazowe pióra, jasniejszy spód ciała, jego piers i glowa opalizuje na zielono, u kupra kaczor ma białą plame, terytorialne, monogamiczne, zamieszkują Wyspy Auckland.
Cyraneczka madagaskarska Anas bernieri bezowy spód z brązowym marmurkiem, pióra na skrzydłach brązowe, bezowo obrzezone, szare nogi dziób, lusterko czarne z białym pasem, zachodni Madagaskar.
Cyraneczka płowa Anas capensis szare ciało w ciemny marmurek drobniejszy na glowie, brazowe skrzydła, czerwony dziób z czarną nasadą, zileona, biało obrzezona opaska na skrzydłach, subsaharyjska Afryka.
Różeniec białolicy Anas bahamensis brazowe pióra z czarnymi cętkami, głowa brązowa, skrzydła też, czarne sterówki, biała szyja i twarz, czerwona nasada czarnego dzioba, jasny ogon, jest siwa odmiana jasna, Karaiby, Galapagos, Ameryka Pd.
Srebrzanka czerwonodzioba Anas erythrorhyncha jasny spód w brazowe cętki, rdzawa plama na szyi i plecy, czarne cętki na brzuchu, szare na piersi, ciemny wierzch glowy i skrzydła, czerwony dziób, ona brązowa, jasnobezowe policzki, ciemniejsze skrzydła, wsch. Afryka.
Różeniec żółtodzioby Anas georgica brazowe pióra, marmurek, żółty dziób, górna klapa czarna, jasne podgardle, żółtawe nogi, Ameryka Pd.
Różeniec kostkożerny Anas eatoni brazowe pióra, szary dziób z 2 równoległymi czarnymi pasami, on ma zielona, biało obrzezoną opaskę na skrzydle, pd wybrzeże Oceanu Indyjskiego.
Świstun Anas penelope samiec grzbiet ciemny, ogon i końce skrzydeł szare, boki jasnoszare, brzuch biały, ciemne nogi, niebieski dziób z czarnym końcem, brązowa głowa, czarne podgardle, zielone lusterko z czarną otoczką na skrzydle, samica, brązowe boki, głowa i szyja, bark jasnoszary w ciemniejsze kropki, skrzydła czarne w białe plamki, koniec ogona czarny, rude pisklęta. Połkula Pn.
Krakwa Anas strepera samiec w szacie godowej, ma ciemnoszarą głowę, czarny grzbiet, szare skrzydła z szaro-biało-czarnym lusterkiem, białą plamę na szarym brzuchu, nogi żółe, dziób żółty, pierś jasna w czarne plamki, samica i samiec w szacie zimowej mają białą szyję, pióra brązowe, na cąłym ciele ma białę i żółte plamki, czarny dziób z pomarańczowymi pasami po bokach, białę lusterko, żółte pisklęta, z brązowymi plamami po bokach i brązowymi grzbietami, żóławe lub różowe jaja. Półkula Pn.
Cyraneczka zwyczajna Anas crecca w szacie godowej głowa samca czerwonobrązowa, po boku głowy zielone pasy z białymi otoczkami, pierś kremowa w czarne cętki, grzbiet i skrzydła ciemne w białe prążki, na skrzydle zielone lusterko, samica ma brązowy wierzch z ciemnymi cętkami, biały brzuch, żółtawe jaja z zielonkawym odcieniem, pisklęta brązowe w plamki, mają ciemny pasek pod oczkami. Półkula Pn.
Cyraneczka karolińska Anas carolinensis samiec w szacie godowej ma zieloną głowę, częśc twarzową brązową, pierś, skrzydła i plecy szarobrązowe, na boku białą plamę, biały brzuch, w szacie zimowej podobny do samicy, samica brązowożółta w ciemne i jasne plamy, spód ma jasny. Półkula Pn.
Cyranka Anas querquedula szata godowa samca-głowa i szyja brązowe, pierś brązowa, centkowana, białe boki w czarne prążki, brązowey grzbiet, skrzydła mają niebieskie plamy i zielonkawe lusterka, szata spoczynkowa to brązowe pióra, samica brązowa, pisklęta brązowe, jaja żółtobrunatne. Euroazja.
Cyranka modroskrzydła Anas discors głowa i szyja samce czarne z fioletowym połyskiem, biały rogalik u nasady dzioba, reszta pió brązowa w ciemniejsze plamki, zielone lusterko, spód skrzydeł biały, szata zimowa i szata samicy są oliwkowobrązowe, błękitne pokrywy skrzydeł, samica ma biały brzuch, jaja są oliwkowe. Europa.
Płaskonos Anas clypeata szeroki dziób, samiec w szacie zimowej ma zieloną głowę, szarobrązowy grzbiet, białą pierś i brzuch, brązowordzawe skrzydła, samica ma pióa grzbietu i boków szare z białymi obwódkami, brzuch biały, samiec ma żółtą tęczówkę, szata zimowa samca taka jak u samicy, pisklęta szare, jaja zielonkawe. Europa.
Cyraneczka andyjska Anas andium brązowe, nakrapiane pióra, ciemniejsze skrzydła, ciemny dziób i nogi, Ameryka Pd.
Cyraneczka żółtodzioba Anas flavirostris szary spód, brązowo nakrapiana pierś, brązowe skrzydła w czarne plamy, czarne lotki, sterówki i ogon, żłty dziób z czarnym pasem na górnej klapie, szare nogi, brazowa głowa i plecy, Ameryka Południowa.
Nowo wyodrębnione gatunki:
Krzyżówka meksykańska Anas diazi brazowy nakrapiany wierzch, jasniejszy spód, niebieska opaska na skrzydle samca, bezowa szyja, ciemna maska na oku i pręga idąca przez głowę, Meksyk i pd USA.
Cyraneczka andamańska Anas albogularis jasnobrązowy spód, ciemnobrązowy wierzch, pióra nakrapiane, bezowa szyja, jasna plama na jej oku i ciemne policzki samca, pręga idąca przez głowę, dół twarzy bezowy jak szyja, Zatoka Bengalska.
Cyraneczka australijska Anas gracilis niebieski dziób, jasna szyja, brązowe pióra jasniejsze na spodzie, na tułowiu i skrzydłach deseń, ciemna plama na oku, podmokle tereny Asutralii.
Cyraneczka południowa Anas nesiotis brazowe pióra, białe tęczówki oczu, ciemniejsza głowa i pokrywy skrzydeł, dziób i stopy szare, łydki zielone, głowa samca opalizuje na zielono, Wyspy Campbela w Nowej Zelandii.

 

Cyraneczka rdzawa Anas chlorotis rdzawy spód i szyja, brazowa glowa, brązowe pokrywy, biały kuper, zielona plama na skrzydle, szaroniebieskie nogi i dziób, Auckland i Wyspy Campbela.
sie 30 2021 Wróble na życzenie
Komentarze (0)

Rodzaj Passer sp.

Wróbel mongolski Passer ammodendri szare ciało, ciemnoszare pokrywy skrzydełek z białymi pasami, rude pasy po bokach głowy, jaśniejsze policzki, czarne podgardle i głowa, czarny dzióbek, żółte nogi, Kazachstan, Uzbekistan, Chiny, Mongolia, zachodnia Azja.
Wróbel zwyczajny/domowy Passer domesticus samiec szara czapeczka, czarne policzki, szary spód, czarna plama na piersi i szyi, brązowy wierzch i ogon, samica rdzawobrazowy wierzch, jasny rdzawy spód, on ma czarny dziób, ona rózowawy, nogi oboje mają zółte, brazowszare piesklęta, białe, róznobiegunowe, brązowo nakrapiane jaja. Europa, Azja, Azja Mniejsza, Półwysep Arabski.
Wróbel apeniński Passer italiae brązowy wierzch, pokrywy skrzydeł, jasnoszary spód, białe policzki, czarne okulary, broda, podbródek i podgardle, szary ogon, biała plama u nasady dzióbka, krzyżówka domowego i sródziemnomorskiego, Basen Morza Śródziemnego.
Wróbel śródziemnomorski Passer hispaniolensis czarna szyja, jasne boki i pierś w czarne plamy, biały brzuszek, brązowy grzbiet, czarna twarz, białe policzki, pokrywy w brązowoczarne plame z białym wzorkiem, brązowa czapeczka, samica rdzawobrazowy wierzch, jasny rdzawy spód, Basen Morza Śródziemnego.
Wróbel pakistański Passer pyrrhonotus brązowy wierzch, szary spód, białe policzki, czarna maska i podbródek, czarnoszary dziób, żółte nogi, samica ma żółtawy spód, dolina Indusu.
Wróbel rudogłowy Passer castanopterus ruda głowa, boki skrzydeł, przód skrzydełek w podłuzne czarnoszare pasy, tył szarobrązowy, spód ciała szary, policzki białe, podbródek i twarz czarne, Somalia, Etiopia, Kenia, Dżibuti.
Wróbel cynamonowy Passer cinnamomeus on ruda głowa, wierzch skrzydeł, szary spód, czarna maska i podgardle, białe policzki, skrzydła w rudoczarnobiałe wzory, ona szara czapeczka, rude skrzydła w brązowoczarnobiałe plamki, szary spód, ciemniejszy wierzch, 2 brązowawe paski na oczach i nad nimi. Azja.
Wróbel oliwkowy Passer flaveolus żółty spód, czarny podbródek i okulary, tył głowy i skrzydła ceglaste, pokrywy brązowe w czarny deseń, reszta ciała szara, nasada ogona w kolorze ciała, reszta ciemniejsza, Birma, Tajlandia, Kambodża, Malezja, Wietnam, Laos.
Wróbel arabski Passer yatii czarna maska i pogdardle, boki szyi żółte, grzbiet bezowobrązowy, czarnobrązowe pokrywy skrzydeł, szare ciało, twarz ciemniejsza z 2 pasami w kolorze ciała, czarne, poprzeczne plamki wokół oczu. Basen Morza Martwego.
Wróbel palestyński Passer moabiticus on szare ciało, ciemniejszy wierzch, skrzydła brazowe w czarne plamy i białe plamki, ciemny ogon, czarna maska, cienka, biała opaska na oczach, ona brązowa, wierzch ciemniejszy, jasniejsza opaska na oczach, niżej ciemniejsza, cieńsza od ciała, skrzydłą w czarne plamy i białe plamki, Bliski Wschód.
Wróbel rudogrzbiety Passer iagoensis on rudy wierzch, czarna czapeczka, maska i podłużna kreska na podgardlu i górze torsu, spód szary, ogon szary, skrzydła brązowoszare w czarne białoobrzeżone plamy, ona brązowy wierzch, skrzydłą w czarne plamy, rudawa opaska na oczkach, czarne plamy na pokrywach skrzydeł, szary spód, Wyspy Zielonego Przylądka.
Wróbel rdzawy Passer motitensis szary spód, czarna maska, dzióbek i podgardle, rudy wierzch i głowa, ogon i skrzydła brazowe, nogi szare, suche, zalesione, sawanny Pd Afryki. Wróbel szarogrzbiety Passer insularis brazowy wierzch w ciemniejszy wzorek, on ma ceglaste boki głowy i plamki na skrzydełkach, ona nie, szary spód, on ma czarne policzki z białą opaska na oczkach, ona ma brązowoszare z brązową opaseczka, on ma czarny środek podgardla z białymi bokami, ona ma szare podgardle, jego dziób jest czarny, jej szary, Pn wybrzeże Afryki, basen Oceanu Indyjskiego.
Wróbel sudański Passer cordofanicus on rudy wierzch, szary spód, czarny pasek na głowie i środku pleców, brązowe skrzydła w czarne podłużne pasy, szarobrązowy ogon, czarne podłuzne pasy na rudej nasadzie skrzydeł ona rudy wierzch, brązowoszare pokrywy skrzydełek i ogonek, szary spód, dzióbek i nogi, pn-zach. Sudan, wsch. Czad.
Wróbel czarnogłowy Passer melanurus on szare ciało, czarny wierzch, brazowoszare pokrywy i ogon, białe policzki i boki głowy, ruda plama na skrzydłach, ona szara, ciemniejszy wierzch, brązowoszare skrzydła i ogon, ruda plama u nasady skrzydeł, ciemniejsza opaska na oczach, Pd. Afryka.
Wróbel siwogłowy Passer griseus brazowoszare skrzydła, wierzch i głowa, jasnoszary spód ciała, tropikalna Afryka.
Wróbel blady Passer diffusus szare ciało, skrzydła i ogon brązowe ze wzorkiem, żółta opaska u nasady skrzydeł, sawanny i lasy Zambii, Angoli i RPA.
Wróbel popielaty Passer zarudnyi szary wierch i skrzydła, ceglastożółte boki i plamy w górze skrzydeł, kremowy spód, czarna maska i podłużna plama na podbródku, czarnoszary dzióbek, Iran, Sahara, Azja Środkowa.
Wróbel pustynny Passer simplex on szary wierzch, biały spód, czarna maska i podłuzna plama na brodzie i pdogardlu, czarne plamy na żółtych skrzydłach, żółty dół pleców, brązowy ogon z podłużną czarną żółto obrzeżoną pręgą, ona brązowy wierzch, żółtawobiały spód, brazowy ogon, bezowe, brazowo nakrapiane jaja, pn Afryka i Azja Mniejsza.
Mazurek/wróbel polny Passer montanus brązowa czapeczka, czarne podgardle, białe policzki z czarnymi plamkami z boku, biała opaska na karku i szyi, brązowy wierzch w ceglaste, podłużne plamy, spód szary, boki bezowe, żółte nogi, czarny dziób, jaja sa białe, zielone, niebieski lub brązowe z brązowymi plamkami. Europa, Azja, Pn Ameryka, Australia.
Wróbel cytrynowy Passer luteus żółe ciało, skrzydła i ogon brązowe, może całe ciało być brązowe z rudawą głową i jasniejszym spodem lub brązowy wierzch, żółty spód i boki, nasada skrzydeł ceglasta, Afryka na pd od Sahary.
Wróbel złoty Passer euchlorus żółte ciało, ciemniejszy wierzch, brazowe skrzydła i ogon mają wzorek, sawanny w Somalii i Dżibuti.
Wróbel kasztanowaty Passer eminibey rdzawobrązowe ciało, ciemniejszy wierzch, brązowe skrzydła i ogon, szary dzióbek i kuper, Wsch. Afryka.
Rodzaj Petronia sp.

 

Wróbel skalny Petronia petronia czarna głowa, białe brwi, białe paski na oczach, piaskowe policzki, boki, szary wierzch, na skrzydłach i wierzchu, podłużne ciemne plamy, jasny spód, żółta plama na szyi, brązowy dziób, żółte nogi. Pd Europa, Afryka.
sie 29 2021 Leśne kwiaty 5
Komentarze (0)

Bluszczyk kurdybanek Glechoma hederacea łodyga podnosząca, rozgałęziona, miękka, naga, kanciasta, ulistnienie naprzeciwległe, liście okrągłe, karbowane, kwiaty dwuwargowe, fioletowe, kielich rurkowaty, góna warga ma 2 klapy, dolna 3, kwiaty żeńskie mają prądniczki, owoce to rozłepnie z 4 rozłupek, roslina lecznicza, ziele leczy chorobny żółądka i górnych dróg oddechowych, astme, kamicę nerkową, choroby pęcherza i skóry, roslina miododajna, ozdobna, przyprawa.
Dziurawiec kosmaty Hipericum hirsutum łodyga obła, wzniesiona, owłosiona, ulistnienie naprzeciwległę, liście jajowate, owłosione, krótkoogonkowe, żółe kwiaty na owłosionych szypułkach zebrane są w wiechy, przysadki, podkwiatki i działki owłosione i piłkowane, płatki podługowate, pręciki mają żółe gruczołki.
Czartawa pospolita Circaea lutetiana łodyga wzniesiona, owłosiona, podziemne rozłogi, ząbkowane, jajowate, owłosione liście, ogonki owłosione, kwiaty białe, drobne, zebrane w grona, maja długie szypułki, dolne płątki duże i jajowate, górne małe i cienkie, działki trójkątne, różowo-zielone.
Bodzieszek cuchnący Geranium robertianum łodyga rozgałęziona, owłosiona, pokladająca się lub wzniesiona, ulistnienie naprzeciwległe, liście łodygowe ogonkowe, pierzastosieczne, trójkątne, kwiaty wyrastają po 2 w kątach liści, działki owłosione, płątki różowe, odwrotnie jajowate, owoce to głądkie rozłupki, roslina lecznicza, odwar z ziela i korzeni leczy krwototki z nosa, biegunki i czerwonkę.
Chmiel zwyczajny Humulus lupulus płożąca, czterokanciasta, owłosiona łodyga, ulistnienie naprzeciwległe, liście długoogonkowe, dłoniastodzielne, odcinki jajowate, zaostrzone, ząbkowane, nasady sercowate, kwiaty męskie rosną w kątach liści, na szczycie łodygi tworzą wiechy, żeńskie zebrane są w szyszkowate kotki, nie mają okwiatu, silnie rozbodowany system korzeniowy, owoce to orzeszki, roslina lecznicza, uspakaja, leczy choroby prostaty, działa moczopędnie, bakteriostatycznie, leczy rany, wrzody, poprawia trawienie, młode pędy można jeść surowe i gotowane, w kosmetyce wyciąg dodawany jest do kremów, żeńskie kwiaty to przyorawa do brzeczki.
Żywokost lekarski Symphytum officinale wzniesiona, rozgałeziona, kanciasta, pusta, owłosiona łodyga, ulistnienie skrętoległe, liście jajowate, siedzące, zaostrzone, owłosione, fioletowe, krótkoszypułkowe kwiaty zebrane w sierpiki, kielich trwały, zrosłodziałkowy, korona dzwonkowata, w gardzieli sa osklepki, 5 pręcików zrośniętych nitkami z koroną, 1 słupek z szyjką wystającą z kwiatu i czterodzielnym znamieniem, gruby, pionowy, silnie rozgałeziony korzeń, owoc to rozłupnia z 4 rozłupek, roślina lecznicza, korzeń zwiększa liczbe leukocytów obojętnochłonnych, łagodzi stany zapalne układu pokarmowego, leczy wrzody, liście przykłada się na rany, wrzody, ropnie i oparzenia. Roślina ozdobna.
śledziennica skrętolistna Chrysosplenium alternifolium trójkanciasta, owłosiona łodyga, pełzające rozłogi, liście okrągłe, karbowane, z wierzchu owłosione, nasady wcięte, ogonki długie, ulistnienie skretoległe, kwiaty żółe, bezpłatkowe, są tylko działki zebrane w baldachogrona, otoczone są żółymi liśćmi, przedsłupnośc, roslina lecznicza, lezy choroby sledziony.
Kozłek lekraski Valeriana officinalis krótkie kłacze bez rozłogów, masywne łodygi, sądęte, walcowate, bruzdkowane, rozgałezione, liście rozety nieparzystopoerzastosieczne, liście łodygowe dolne ogonkowe, górne siedzące, wszystkie nieparzystopierzastosieczne, od spodu owłosione, kwiaty małe, białe, zebrane w baldachy, kielich przekształcony w puch, korona zrosłopłatkowa, lejkowata, ma 5 odstających ząbków, 3 pręciki zrośnięte z rurką korony, 1 słupek, trójkomorowa zalążnia i trójdzielne znamię, owoce to dlugie, brunatne, jajowate orzeszki z 3 bruzdami, roslina lecznicza, korzenie uspakajają i ułatwiają zasypianie.
Rzerzucha gorzka Cardamine amara kłącze z rozłogami z korzeniami przybyszowymi, łodyga pełna, naga, wzniesiona, ulistnienie skrętoległe, liście nieparzystopierzastosieczne, białe kwiaty z 4 długimi, białymi płatkami zebrane są w grona, 1 słupke, 6 czterosilnych pręcików, owoce to cienkie, długie łuszczyny.
Jastrzębiec leśny Hieracium murorum prosta, obła, rozgałęziona, kutnerowata łodyga, oszczepowate, długoogonkowe, owłosione, ząbkowane liście rozety, nasady okrągłe, 1 siedzący oszczepowaty, ząbkowany liść łodygowy, lancetowate, siedzace przylistki, kwiaty żółe zebrane w koszyczki, krywa ma owłosione łuski, kielich to włoski, korony żółte, kwiaty brzeżne jezyczkowate, środkowe rurkowate, owoce to szare, zebrowane niełupki z dzióbkami.
Przenęt purpurowy Prenanthes purpurea pojedyncza, obła, wzniesiona łodyga, podziemne, grube kłącze rozrasta się poziomo, liście łopatkowate, ogonkowe, karbowane, górne lirowate i karbowane, kwiaty fioletowe zebrane w koszyczki na długich szypułkach, okrywa naga, kwiaty języczkowate, działki zmienione w puch, jednokomorowy, dolny słupek ze spiralnie zwiniętym znamieniem, pręciki zrośnięte są w okół niego w rurkę, owoce to jasne, spłaszczone niełupki.
Żywiec cebulkowy Dentaria bulbifera naga, wzniesiona, nierozgałeziona łodyga z bulwkami w nasadach liści, ulistnienie skrętoległe, liście pierzastozłożone, listki podługowate, zaostrzone, piłkowane, górne liście podługowate, zaostrzone, piłkowane, długoszypułkowe kwiaty zebrane są w grona mają 4 wolne działki i 4 wolne, fioletowe płątki, 1 słupek, 6 pręcików, owoce to łuszczyny z okrągłymi nasionami.
Żywiec dziewięciolistny Dentaria enneaphyllos wzniesiona, obła, pojedyncza lodyga, ulistnienie okółkowe, liście dłoniastozłożone, listki ząbkowane, podługowate, ostre, zwisająće, długoszypułkowe kwiaty są kremowe i zabrane w grona, 1 słupek, 6 pręcikó, wolne płatki i działki.
Żywiec gruczołowaty Cardamine glanduligera wzniesiona, naga, nierozgałęziona łodyga, liście w okółkach, dloniastodzielne, odcinki podługowate, ostre, ząbkowane, fioletowe kwiaty tworzą grona, mają długie szypułki, 4 fioletowe, wolne płatki i 4 wolne działki, 6 prcików, 1 słupek, owoce to dlugie łuszczyny z okrągłymi nasionami.
Żywiec pięciolistny Dentaria pentaphyllos łodyga prosta, pojedyncza, liście dłoniastozłożone, listki jajowate, ząbkowate, zaostrzone, kwiaty zebrane w baldachgrona, dzwonkowate, fioletowe, 4 wolne płatki i działki, rurka korony ciemna, płatki jasne, owoce to łuszczyny.
Miesiącznica trwała Lunaria rediviva wzniesiona łodyga, ma kłącze, liście ogonkowe, sercowate, ząbkowane, fioletowe kwiaty zebrane w grona, małe pałtki, mniejsze działki, owoce to eliptyczne, spłąszczone łuszczyny.
Jarzmianka większa Astrantia major wzniesiona, naga, żebrowana łodyga, ulistnienie skrętoległe, liście długoogonkowe, ząbkowane, dłoniastodzielne, nagie, odcinki jajowate, kwiaty zebrane w baldaszki zebrane w grona, baldaszki maja rózowe okrywy z całobrzegich, lancetowatych listków, 5 wolnych, rózowych płatków, owoce to długoszypułkowe rozłupnie, roślina ozdobna. 
Podbiałek alpejski Homogyne alpina czołgające kłącze, ma owłosione rozłogi, łodyga jest wełnisto owłsiona, prosta, liście rozety okrągłe, długoogonkowe, karbowane, nasady sercowate, liście łodygi łuskowate, rózowe kwiaty zebrane są koszyczki, brzeżne, żeńskie, obupłciowe, języczkowate, wewnętrzne rurkowate, obupłciowe, owoce to niełupki z puchem kielichowym.
Wrzos pospolity Calluna vulgaris rozgałęziona, rozesłana łodyga, ulistnienie naprzeciwległe, liście igiełkowate, różowe, czterokrotne, dzwonkowate kwiaty zebrane są w grona, każdy otacza czterodziałkowy kieliszek, owoce to torebki, roslina ozdobna i miododajna, lecznicza, ziele uspakaja, działa przeciwzapalnie, moczopędnie, przeciwreumatycznie, leczy choroby nerek, wątroby, układu pokarmowego, reumatyzm.
Jastrzębiec kosmaczek Hieracium pilosella nierozgałęziony, kutnerowaty głabik, liście rozety ogonkowe, kutnerowate, odwrotnie jajowate, nasady wydłuzone, kwiaty żółe zebrane w koszyczki na szczycie łodygi kwiatosatnowej, zewnętrzne, języczkowate, mają czerwone smugi, środkowe rurkowate, listki okrywy są równowąskie i owłosione, owoce to żeberkowane niełupki, roslina lecznicza, ziele leczy czerwonkę, biegunki, wrzody żoładka i dwunastnicy, rany, wrzody, wysypki ropne, choroby płuc.
Mącznica lekarska Arctostaphylos uva-ursi brunatna, pękająca kora, młode pędy owłosione, ulistnienie skrętoległe, liście całobrzegie, odwrotnie jajowate, ogonkowe, brzegi owłosione, kwiaty na krótkich szypułkach, dzwonkowate, róozwe kwiaty, kielich ma 5 działek, 10 pręcików z rózkami, owoce to czerwone, mięsiste jagody, roslina jadalna, jagody są jadalne dla ludzi, roslina ozdobna, okrywowa i lecznicza, liście leczą choroby dróg moczowych, prostaty, zaburzenia oddawania moczu, roslina wykorzystywana w garbarstwie.
Pszeniec zwyczajny Melampyrum pratense naga, wzniesiona, czterokanciasta, rozgałeziona łodyga, ulistnienie naprzeciwległe, liście lancetowate, całobrzegie, krótkoogonkowe, przylistki tez lancetowate i caobrzegie, kwiaty żółe, zebrane w grona, kielich ma 4 działki, jest dzwonkowaty, korona żółta, ma prostą rurkę, u nasady są włoski, pierścień włosków u nasady korony, dwusilne pręciki, nasada słupka ma miodnik, owoce to jajowate, nagie torebki dwukomorowe, w każdej komorze po 2 nasiona, korzęń cienki, sałbo rozgałęziony, roslina miododajna.
Pomocnik baldaszkowy Chimaphila umbellata wzniesiona, owłosiona łodyga z rozłogami, liście lanmcetowate, piłkowane, owłosione, kwiaty pojednycze, białe, pięciołatkowe, płatki od dołu owlosione, owoce to owłosione, białe torebki z dzióbkami.
Kosmatka owłosiona Luzula pilosa prosta łodyga, liście rozety równowąskie, siedzące, łodygowe są mniejsze, równowąskie, kwiaty zebrane w rozrzutke, po 2 na gałązce, bloniaste podsadki, 6 lancetowatych działek kielicha, jednokomorowy słupek z trójdzielnym znamieniem, owoce to trójkątne torebki.
Bażyna czarna Empetrum nigrum łodygi płożące, gałązki owłosione, liście igiełkowate, kwiaty rózowe, zebrane w baldachogrona, kielich owłosiony, dzwonkowata korona, jednokomorowy słupek, zalążnia pękata, podzilene znamię długie nitki pręcików, czerwone pylniki, owoce to kuliste, czarne jagody, jadalne dla ludzi.
Tajęża jednostronna Goodyera repens prosta, owlosiona łodyga, liście sercowate lub owalne, mają przylistki i oskrzydlone ogonki, sercowate liście łodygowe przylegają do łodygi, białe, skrętolegle osadzone, dzwonkowate kwiaty zebrane są w grono, działki boczne rozchylone, płatki stulone, warżka bez ostrogi, owoce to rozdęte torebki.
Siódmaczek leśny Trientalis europaea prosta łodyga, liście w okółku, łopatkowate, ogonkowe, koniec blaszki liściowej owalny, kwiaty białe, pałtki zaostrzone, działki lancetowate, zalążnia pękata, znemie pałeczkowate, pręcki na długich, połaczonych błona nitkach, owoce to torebki pekające klapami.
Modrzewnica zwyczajna Andromeda polifolia rozgałeziona łodyga, liście równowąskie, od spodu białe, od góry ciemnozielone, kwiaty zebrane w baldachogrona, korona ma 5 płatków, kielich 5 działek, korona dzbaneczkowata, słupek z gruba zalążnią i szyjką, pylniki maja wyrostki, owoce to pięciokomorowe torebki, roslina ozdobna.
Kosmatka olbrzymia Luzula sylvatica krótkie, grube kłącze z rozłogami, roslina tworzy kepki, liście zielone, owłosione, lancetowate, grube, kwiaty zebrane w rozrzutki, podsadki są krótsze od kwiatów, 2 rzędy działek, płatki różowe, owoce to zaostrzone torebki z elajosomami, roslina ozdobna.
Lepiężnik biały Petasites albus gładkie, długie kłącz,e mięsista łodyga, ulistnienie skrętoległe, liście bezogonkowe, lancetowate, kwiaty zebrane w koszyczki, zebrane w grona, sa białe, żeńskie maja słupek z długa szyjką, dwudzielnym znamieniem i puch ze zmienionego okwiatu, mąskie maja 5 płatków zrosnietych w rurke, owoce to niełulki z puchem kielichowym.
Modrzyk górski Cicerbita alpina prosta, gruba, pojedyncza, owłosiona, wzniesiona łodyga, ulistnienie skrętoległe, liście nagie, lirowate, pierzastodzielne, ogonki oskrzydlone, kwiaty zebrane w koszyczki, zebrane w wiechy listki okrywy zachodzą na siebie dachówkowato, kwiaty niebieskie, języczkowe, obupłciowe, słupek ma cienką szyjkę działki zmienione są w puch, turkusowe pręciki zrosnięte pylnikami, owoce to żebrowane niełupki z puchem kielichowym. 
Świerząbek orzęsiony Chaerophyllum hirsutum owłosiona, rozgałeziona łodyga, liście pirzastodzielne, ogonkowe, owłosione, białe, pięciopłatkowe kwiaty zebrane w baldachy, roslina ozdobna.
Kozłek całolistny Valeriana simplicifolia długie, cienkie rozłogi, wzniesiona, naga, czterokanciasta, bruzdkowana łodyga, liście siedzące, naprzeciwległe, zrośnięte nasadami, jajowate, ząbkowane, kwiaty żeńskie białe, męskie różowe zebrane są w baldachy, owoce to niełupki z puchem kielichowym.
Niezapominajka błotna Myosotis scorpioides kanciasta, owłosiona, płożaca lodyga, podziemne, pełzające kłacze, lancetowate, owłosione liście, dolne ogonkowe, górne siedzące, niebieskie, pięciopłatkowe kwiaty zebrane są w sierpik, 5 owłosionych działek zrosniętych w rurke, w gardzieli są osklepki, pręciki zrosnięte nitkami z rurką, owoce to czterodzielne rozłupnie.
Pepawa błotna Crepis paludosa pusta, wzniesiona, prosta łodyga, ulistnienie skrętoległe, liście rozety ogonkowe, jajowate, karrbowane, łodygowe są lacetowate i obejmują nasadami łodygę, żółe, języczkowate kwiaty zebrane w koszyczki, zebrane w wiechy.
Wiele roslin leśnych rośnie też na polach, miedzach, podwórkach w zaroślach, wiele rośnie tylko w lasach, jednak to kwiaty kwitnące przed pojawieniem się liści wyróżniają lasy Środkowej Europy, dlatego musimy dbać o te lasy.