Komentarze (0)
Oset nastroszony Carduus acanthoides łodyga prosta, wzniesiona, kolczasto oskrzydlona, liście pierzastodzielne, brzegi blaszki liściowej kolczyste, jajowate koszyczki rosną na oskrzydlonych szypułkach, listki okrywy odstające, dno kwiatowe ma plewinki, rurkowate, purpurowe, przedprątne, dwuwargowe, owadopylne kwiaty, niełupka z pierścieniem puchu kielichowego. Rosnie na ugorach, przydrożach, przy lasach.
Ostrożeń krótkołodygowy / bezłodygowy Cirsium acaule bardzo krótka łodyga, liście pierzastosieczno-lancetowate o jajowatych odcinkach, kolczaste, ogonkowe, na spodzie mają szczeciniasto owłosione nerwy, fioletowe, rurkowate kwiaty zebrane są w jajowaty koszyczek, listki okrywy są kolczasto zakończone, górna część korony dzieli się na 5 łatek, owoc to niełupka z puchem kielichowym, rośnie na łąkach, murawach, obrzeżach lasów.
Ostrożeń błotny Cirsium palustre łodyga jest prosta, kolczasta, nierozgałeziona, liście rozety są pierzastosieczne, mają dwudzielne odcinki, na wierzchu nagie, od spodu kutnerowate, brzegi blaszek liściowych sa kolczaste, jajowate koszyczki z pajęczynowato osnuta okrywą, listki okrywy mają kolce, rurkowe, obupłciowe, fioletowe kwiaty, owoc niełupka z puchem kielichowym, rośnie na polach, łakach, miedzach, przydrożach, podwórkach, w ogrodach.
Ostrożeń lancetowaty Cirsium vulgare łodyga wzniesiona, rozgałeziona, kolczysta, liście pierzastodzielne, jajowate odcinki dzielą się na kilka łatek, od spodu owłosione, brzegi kolczaste, kwiaty rurkowe, fioletowe z kolczastymi listkami okrywy, zebrane sa w koszyczki, które zebrane są w grona. Rośnie na polach, miedzach, przydrożach, podwórkach, w ogródkach.
Ostrożeń łąkowy Cirsium rivulare łodyga wzniesiona, nierozgałęziona, pajenczynowato owłosiona, kolczasta, pod koszyczkiem naga, liście pierastosieczne, dolne jajowato-pierzastosieczne, ogonkowe, ogonek oskrzydlony, śrdkowe siedzące o sercowatej nasadzie, górne lancetowato-pierzstosieczne, liście rozety zatokowo-klapowate, rurkowe, obupłciowe kwiaty zebrane są w jajowate koszyczki z kolczastymi listkami okrywy, okrywa pajenczynowato osnuta, owoc to niełupka z puchem kielichowym, pod ziemią ma szerokie kłącze, pączki zimujące na powierzchni ziemi. Roślina lecznicza, można leczyć nią żylaki, rośnie na polach, łakach, miedzach, nieużytkach, ugorach, w ogródkach.
Ostrożeń polny Cirsium arvense obła, kanciasta, kolczasta, rozgałęziona, pajenczynowato owłosiona łodyga, liście wydłużone, pierzastowrębne lub pierzastosieczne, kolczaste, z wierzchu nagei, z dołu kutnerowate, dolne ogonkowe, górne siedzące, liścienie odwrotnie jajowate, długie, na krótkich ogonkach, siewka ma ulistnienie skrętoległe, fioletowe, rurkowate kwiaty w koszyczkach, korona pięciopłatkowa, krósza od puchu kielichowego, roslina dwupienna, pręciki mają długie nitki, owoc to niełupka z puchem kielichowym, silnie rozgałęziony korzeń, roslina pastewna. Roślina barwierska, barwi jedwab na fioletowo. Rosnie na polach, miedzach, łakach, ugorach, przydrożach.
Ostrożeń warzywny Cirsium oleraceum gruba, pusta, prosta, rozgałęziona łodyga, ulistnienie skrętoległe, liście owłosione, dolne nieparzystopierzastodzielne o lirowatym lub eliptycznym kształcie, odcinki są ząbkowane, górne obejmują nasadą łodygę, jajowate koszyczki wyrastają na szczycie łodygi na krótkich szypułkach, otaczają je zielone podsadki, okrywa-skupienie podsadek, jest pajenczynowato zasnuta, ma łuski z krótkimi kolcami, rurkowate, żółte kwiaty maja owłosione nitki pręcików. Owoc to niełupka z puchem kielichowym, walcowate poziome kłącze, z którego wyrastają nitkowate korzenie. Przedprątnośc, roślina miododajna, lecznicza, ziele działa przeciwzapalnie, moczopędnie, leczy gościec. Roślina jadalna, kłącza i całe młode rosliny to warzywo, rośnie w zaroślach, na łakach, polach, miedzach, nieużytkach, brzegach rowów, przydrożach.
Oman łąkowy Inula britannica łodyga wzniesiona, rozgałęziająca się, gęsto, wełnisto owłosiona, liście lancetowate, spodem filcowane, dolne ogonkowe, zwężają się w ogonki, górne są siedzące, ich nasady są sercowate, liście języczkowate, dolne odwortnie jajowate, żółte kwiaty zebrane w koszyczki z zielonymi okrywami, żółte kwiaty brzeżne są języczkowate, środkowe rurkowate, owoce to niełupki z puchem kielichowym, rośnie na łąkach, w zaroślach, na brzegach wód.
Oman wąskolistny Inula ensifolia czołgające kłącze, łodyga górą filcowana, ulistnienie skrętoległe, lancetowate liście obejmują nasadą łodygę, zaostrzone, żółte kwiaty zebrane w koszyczki z zielonymi okrywami, żółte kwiaty brzeżne są języczkowate, środkowe rurkowate, owoce to niełupki z puchem kielichowym, rośnie na murawach i w zaroslach.
Ostróżęczka polna Consolida regalis wzniesiona, rozgałęziona łodyga, nitkowate, potrójnie rozgałęzione liśćie, składające się z długich, nitkowatych łatek, niebieskie, grzbieciste, szypułkowe kwiaty zebrane są w grona, kielich ma 5 jajowatych działek, góna tworzy skierowaną do tyłu, zgiętą ostroge, korona ma 2 zrośnięte płatki zakończone ostrogą, przysadki krósze od szypułek. Owoc to spłaszczony mieszek z brunatnymi nasionami, roślina lecznicza, niszczy wszy, roslina barwierska, barwi na niebiesko. Rośnie na polach i miedzach.
Owies głuchy Avena fatua proste, okrągłe źdźbło, podługowate, brusdkowane liście, zwisające, szypułkowe kwiaty zebrane w wiechy na szczytach źdźbeł, ości mają trójkwiatowe kłoski, wiecha jest rozgałeziona. Owoc to ziarniak, rosnie na polach, na łakach, przydrożach, miedzach.
Owies szorstki Avena strigosa źdźbło długie, pogięte, podługowate, ostro zakończone liście, zwisające kłoski zebrane w wiechę na szczycie źdźbła, wiecha rozgałęzia się, dolne rozgałezienia rozgałęziają się na 3 gałązki, kłoski zielone, maja długie plewy. owoc to ziarniak, rośnie na polach, łakach, przydrożach, miedzach.
Ożedka groniasta Neslia paniculata krótka, oszona lodyga, liście są ogonkowe, lancetowate i całobrzegie, żółte kwiaty zebrane są w wiechę, owoc to orkągła łuszczynka z kończykiem, rosnie na polach, przydrożach. Owoc to okrągła łuszczynka z kończykiem.
Palusznik krwawy Digitaria sanguinalis wznoszące się źdźbło zagięte jest w łuk, źdźbła wyrastają w kepie, pochwy liściowe-miejsca gdzie nasady liści obejmują łodygę i kolanka-miejsca, z któych wyrastają liście u traw sa owłosione, tępy, krótki języczek, liście są lancetowate, faliste, od spodu owłosione, kwiaty zebrane są w kłosy na szczyciełodygi, lancetowate, ostre kłoski zebrane są parami, są 3 plewy, jedna ma owłosiony szczyt, druga brzegi, trzecia jest krótka. Owoc to podłużny, twardy, żółty ziarniak w twardych plewkach. Ziarniak jest jadalny, nadaje sie na kaszę. Rosnie na polach, miedzach, przydrożach, w ogrodach.
Palusznik nitkowaty Digitaria ischaemum rozgałęzione, posnoszące się źdźbła tworzą luźne kepy, pochwy liściowe nagie lub owłosione na brzegach, języczek, tępy i nagi, liście równowąskie z okrągłą nasadą, groniaste kłosy zebrane są w pęczki, okrągłe kłoski, owoc to ziarniak. Rosnie na polach i miedzach.
Pasternak zwyczajny Pastinaca sativa zdrewniały, cienki korzeń, łodyga jest bruzdowana, wzniesiona i owłosiona, liśćie odziomkowe dłoniaste, złozone z lancetowatych, ząbkowanych listków, trójklapowy listek szczytowy, liście łodygowe siedzące z pochwą. Żółte kwiaty z okrągłymi płatkami zebrane są w baldach, szypułki kwiatowe są owłosione. Owoc to skrzydlak-rozłupki z bocznymi skrzydłami i brązowymi nasionami. roślina jadalna, korzęń jest jadalny, rosnie na miedzach, polach, łakach, przydrożąch, pastwiskach.
Perz właściwy Elymus repens nagie, gładkie źdźbła, ulistnienie skrętoległe, liście równowąskie, zielone, otwarte pochwy liściowe, młode owłosione, stare nagie, u nasady liści są ostrogi, którymi obejmują łodyge, języczek ząbkowany, kwiaty zebrane są w jajowate, spłaszczone kilkukwiatowe kłoski, które są zebrane w kłosy w dwóch szeregach. Dwie lancetowate plewy, dolna ma oś. Owoc to równowąski, żółty, oplewiony ziarniak. Jasne kłącze ma wiele rozłogów. Roslina jadalna, ziarniaki sa jadalne, paszowe, ziarniaki nadają się na paszę, rosliuna lecznicza, kłącze działa przecwibakteryjnie, moczopędnie, żółóciopędnie, przeczyszcza, czyści krew leczy reumatyzm, trądzik, dnę mloczanową, kamicę żółciową, zatrucia pokarmowe, hemoroidy, nieżyty gónych dróg oddechowych. Robiono z niego miotły i szczotki. Rosnie na polach, podwórkach, łakach, miedzach, przydrożach, podwórkach.
Pępawa dachowa Crepis tectorum rozgałęziona, bruzdkowana łodyga, liście odziomkowe są pierzastodzielne i ząbkowane, łodygowe są siedzące, równowąskie o stralkowatych nasadach, uszka są skierowane do góry, kwiaty są żółte, języczkowe, zebrane w koszyczki, płatki maja żąbki, listki okrywy sa owłosione, owoc to wydłuzona, żebrowana niełupka z puchem kielichowym, rozgałęziony, wrzecionowaty korzeń. Rośnie na polach, łakach, przydrożach, podwórkach.
Pępawa dwuletnia Crepis biennis łodyga wzniesiona i rozgałeziona, ulistnienie skrętoległe, dolne liście są pierzastodzielne, górne proste, lancetowate, obejmuja łodygę uszkowatą nasadą. Języczkowe, żółte kwiaty zebrane są w koszyczki, zebrane w wiechy, owłosione i odstające listki okrywy. Owoc to brunatna, żebrowana niełupka z ;puchem kielichowym. Rosnie w rowach, na przydrożach, łakach, pastwiskach.
Pępawa nicejska Crepis nicaensis łodyga prosta, wzniesiona, liście pierzastosieczne, długie, kwiaty żółte, języczkowe zebrane w koszyczki, zebrane w wiechy, owoc to niełupka z puchem kielichowym. Rosnie na polach, miedzach, ugorach, przydrozach, w ogrodach, na podwókach.
Pępawa zielona Crepis capillaris łodyga brozdowana i owłosiona, liście dlugie, pierzastodzielne, żółte kwiaty języczkowe zebrane są w koszyczki, ostre, do połowy zrośnięte listki okrywy, owoc to nielupka z puchem kielichowym. rosnie na łakach, miedzach, polach, podwórkach, przydrożach.
Pępawa błotna Crepis paludosa pusta, wzniesiona łodyga, ulistnienie akrętoległe, dolne liście odwrotnie jajowate i ząbkowane, górne, jajowate liście obejmują nasada łodygę, żółte, języczkowe kwiaty zebrane są w koszyczki, zebrane w wiechy, owoc to niełupka z puchem kielichowym. Rośnie na bagnach, moczarach, nad brzegami rzek.