Kategoria

Przyroda, strona 35


wrz 01 2021 Pora roku, lato
Komentarze (0)

Lato to kolejna z 4 pór roku klimatu umiarkowanego, astronomiczne zaczyna się od przesilenia letniego w czerwcu,kiedy jest najdłuższy dzień w roku, trwa przez czas, kiedy dnia ubywa, ale jest dłuższy od nocyi trwa do zrównania dnia z nocą we wrześniu. Lato klimatyczne jest kiedy średnie dobowe temperatury powietrza przekraczają 15 st. C. Lato fenologiczne dzieli się na wczesne lato to czas dojrzewania zbóż, owocowania borówek, czereśni, wczesnych wiśni, poziomek i truskawek, przypada na 2 ostatnie dekady czerwca, dojrzewają czerwone i żółte porzeczki, kwittną bez czarny, liguster pospolity, szałwia łąkowa, maki, chabry bławatki, ostróżeczka polna, większość kwiatów ogrodowych i chwastów polnych, kwitną trawy, pełnia lata, czyli lato właściwe przypada na lipiec, sierpień i początek września, kwitnie lipa, są żniwa, owocują gruszki, wczesne jabłka, czereśnie, wiśnie, śliwki, mirabelki, maliny czerwone i żółte, czarne porzeczki, agrest, jeżyny, jeżynomaliny, owocuje bez czarny i jarzębina. Dalej kwitną chwasty, w tym dzwonki, wrotycz, dziurawiec, dziewanna, cykoria podróżnik, krwawnik pospolity, to pora kwitnienia ziół i owocowania traw. Ptakki dorastają, uczą się latać, uczą się samodzielności, ssaki rodzą się, odrastają od piersi, ucząs ię samodzielności, zaczynają się drugie lęgi ptaków w ciągu roku. Latem zwierzęta wykazują pełną aktywność, żerują, drapieżniki polują, w dniu przesilnenia letniego jest najdłuższy okres dobowy syntezy witaminy D w skórze oraz jest ona najefektywniejsza. W czerwcu jest największa aktywność mózgu, wiosną i latem człowiek wytwarza najwięcej endorfin, serotoniny i dopaminy. Jesteśmy najszczęśliwsi, zdażają się jednak deszcze, dla nas nieprzyjemne, dla roślin stanowiące źróło wody do picia, zasilające wody gruntowe, cieki i zbiorniki wodne, są też burze. Owocuja pierwsze warzywa pełnia lata, pomidory, ogórki, cebula, papryka, czosnek, wczesnym latem sałata, kalarepa, rzodkiewka, późnym latem są cukinia, bakłażany i patisony. Ptaki odlatujące przygotowują się do odlotu siadając na gałęziach i drutach. Lato to gody jaskółek i jerzyków. Owocują jagody i borówki. Przez całe lato jest masowe kwitnienie i owocowanie roślin ozdobnych w ogrodach.

wrz 01 2021 Leje krasowe
Komentarze (0)

Tutaj opiszę ciekawe zjawisko. Leje krasowe powstają w wyniku procesów krasowych, czyli rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne, krasowieniu ulegają wapienie, gips, dolomity, sól kamienna, kreda. Proces polega na chemicznej reakcji wody Co2 i skały, woda nasycona CO2 z atmosfery lub gnijących szczątków organicznych styka sie ze skałą:  CaCO3 + H2O + CO2 → Ca(HCO3)2, potem woda z wodorowęglanem wapnia wnika w skały, gdzie zachodzi odwrótna reakcja powstania węglanu wapnia, powstają nacieki, są stalaktyty, czyli wytrącony węglan wapnia w postaci zwisających z sufitu jaskini sopli, stalagmit, czyli odwrotnośc stalaktytu, powstaje gdy krople wody nasyconej węglanem wapnia spadają w jedno miejsce i wytrąca się osad, połaczenie stalaktytu i stalagmitu, które z  czasem następuje daje kolumne stalagaat Ca(CO3)2=CacO3+H2O +CO2. Leje krasowe powstają w wyniku rozpuszczenia dużej powierzchni skały przez wodę i zapanięcia stropów kanałów krasowych.
Inne formacje krasowe to:
ospa krasowa powstaje przez wypłukiwanie niewielkich fragmentów pionowej skały np. w czasie deszczu, tworzą się pory,
żłobek i żebro krasowe-spływająca woda np. rozpuszczony śnieg wypłukuje w skale koryta, powstają długie, głebokie na kilka cm żłobki rozdzielone żebrami krasowymi, uwał powstaje przez połączenie kilku lejów krasowych,
polje to kotliny powstałe z połaczenia kilku lejów i uwiałów, przypominają doliny górskie,
ostaniec krasowy to wysokie wzniesienie wapienne, które nie zostało wypłukane przez wodę,
ponor dziura w skale wydrążona przaz płynącą wodę, woda ta płynie tą dziurą, zamiast okrążyć skałę,
wywierzysko to źródło krasowe, otwór w skale, którym wody spod ziemi wypływaja na powierzchnie tworząc źródło,
studnia krasowa to pionowy tunel powstały przez rozpuszczenie skały przez wody opadowe, woda rozpuszcza skałę wzdłuż pionowych szczelin,
jaskina to duża szczelina skalna wypłukana przez wody, które opadły zostawiając szczelinę,
makarony to długie, cienkie, na całej długości podobne stalaktyty,
pizolity, powstają na dnie jaskini we wgłębieniach wypełnionych ruchomą wodą, ziarna skał i drobne kamyki zostają otoczone węglanem wapnia, mają szorstką powierzchnie, powstają w spokojnych wodach,
perły jaskiniowe mają gładką powierzchnie powstają w wartkich wodach,
draperie powstają na stromych ścianach jaskini dzięki spływającej nimi wodzie, węglan wapnia wytrąca się w postaci odstających od ściany falbanek,
Misy martwicowe powstają na dnie jaskini podczas parowania wody, są to zagłębienia powstałe z wytrąconego z wody węglanu wapnia, maja kręgi, slady poziomu wody,
terasy trawertynowe wypływająca z gorących źródeł woda z CO2 i związkami wapnia ochądza się, wytrąca się węglan wapnia osadza sie na nierównościach terenu i tworzy schody, tarasy, baseny, misy odzielone od siebie zaporami, którymi spływa woda.
Krasowienie zależy od klimatu, najsilniejsze jest w gorącym i wilgotnym, ukształtowania terenu, na płaskim woda głebiej wsiąka, od ukształtowania zależy rzeźba, stężenia CO2, na dużych wysokościach krasowienie zachodzi szybciej.

wrz 01 2021 Litopsy
Komentarze (0)

Litopsy Lithops sp. zwane żywymi kamieniami lub kamykami to sukulenty liściowe z rodziny pryszczyrnicowatych (przypołudnikowatych) Aizoaceae. Pochodzą z Afryki, mają dużę, mięsiste, naprzeciwległe liście zrosnięte ze sobą nasadami, ich nasady tworzą pochwy, które okrywają zgrubiałą, pękatą łodygę. Liście mają rózne kolory, od różnych odcieni zielonego, po odcienie brązów, beżów i szarości i czerwieni, co zależy od gatunku i odmiany. W rozwoju jest pryrost na grubość, to rośliny dwuliścienne. Kiedy nowe liście zawiązują się na łodydze, rosną, wypychają stare, które więdną, ale zanim opadną litops może mieć 4 liście, starsze są barziej z zewnątrz, są ustawione prosstopadle do szczeliny pomiędzy młodymi Od września do października litopsy kwitną, łodyga rośnie, na jej szczycie rozwija się pączek kwiatowy, który wychodzi po za liście, z pączka rozwija sie pojedynczy żółty, biały, różwy, białożółty, białoróżwy lub czerwonawy kwiat. Kwiaty są duże, talerzykowate, jest kilka zielonych działek kielicha i wiele płatków korony, w środku jest pojedynczy słupek otoczony wieloma pręcikami. Kwiaty mają promienistą symetrię. Liście mogą się rozgałęziać, u niektórych gatunków i odmian zrastają się niżej, a przedziałek pomiędzy mini jest większy, u innych zrastają się mocniej, a przedziałek to tylko podłużna szczelina, przez którą wyrasta łodyga kwiatowa. Znamy 40 gatunków litopsów, ale sa one do siebie bardzo podobne, a poszczególne odmiany różnią sie od siebie kolorem liści, marmurkiem na ich szczytach, stopniem szostkośći górnej powierzchni liści, od gładkich po bardzo pofałdowane i kolorem kwiatów, więc do ich oznaczenia potrzeba wielkiej znajomości tych roślin. Ich oznaczanie utrudnia fakt, że wszystkie gatunki dowolnie się ze sobą krzyżują. Nazwa litopsy pochodzi od greckiego określenia kamień-lithos, a odkrył je William John Burchell w 1811 r. Litopsy rosną na pustyni, dlatego ich liście mają rozbudowany miękisz wody, jest on również w łodydze. Są podobne do kamieni, żeby roślinożerne zwierzęta ich nie widziały, ten mimetyzm, czyli upodobnienie organizmów do środowiska celem ukrycia się chroni je przed zjadaniem. Litopsy lubią przepuszczalne podłoże z mieszaniny piasku i żwiru, suche powietrze, jakie panuje w ich strefie klimatycznej, nadmiar wilgoci powoduje, że chorują. Lubią obfite, ale rzadkie podlewanie i są u nas uprawiane jako ozdobne kwiaty doniczkowe.

wrz 01 2021 Ludowe zastosowanie ziół 2
Komentarze (0)

Pietruszka siewna Petroselinum sativum dziczeje, leczyła i wzmacniałą dziąsła, pobudzała apetyt, leczyłą zaburzenia trawienia, dodawał sił, poprawiała odpornośc, dawała długowiecznośc, jedzono ją na surowo.
Pierwiosnek lekarski Primula veris leczył migreny, bezsennośc, napięcia nerwowe, dolegliwości związane z miesiączką i menopauzą, wino regulowało krążenie krwi.
Podbiał pospolity Tussilago farfara dym leczył astmę, śieże liście roztarte z miodem przykładano do opuchlizny, młode liście do owrzodzeń pozylakowych, wywarem z liści przemywano rany, okładano obrzęki, wywar z korzenia leczył podagrę, gościec, świeży sok wcierano w nos by pozbyc sie kataru, herbatka ułatwiała odksztuszanie.
Pokrzywa zwyczajna Urtica dioica lek na krwawienia, gojący, liście to warzywo, łodygę wykorzystywano w przemysle włókienniczym, przedzień Św. Jana wieszano ziele na drzwiach i bramach by chronić dom przed złymi duchami, wiechy rosliny chroniły przed urokami, dym przepędzał chmury, tkaniny przeganiały złe duchy, liście w winie leczyły żołądek, skurcze jelit, mdłości, mlode liście ze ślimakami przeczyszczały, nasiona w winie leczyły zatrucia rtęcia, grzybami, ukąszenia gadów, zatrucia tojadem, maśc z sadła niedźwiedzia z liśćmi i nasionami leczyły podagrę, utarte, włozone do nosa liście hamowały krwawienie, wszawicę i wrzody leczono wodnym naparem z liści, pokrzywa leczyła swieżbie, chroniła przed piorunami, liść włozony do buta chronił stopy przed odparzeniem w tańcu.
Porzeczka czarna Ribes nigrum napar z liści i pączków leczył gościec, krwotokom, puchlinie wodnej, skazie limfatycznej, środek napotny, jadalne owoce na przetwory i na surowo. Poziomka pospolita Fragaria vesca roslina ozdobna, moczopędna, miała własciwości przeciwjadowe, przeciwgorączkowe, wino z nasion pietruszki i ziela poziomki pomagało wydalić kamienie nerkowe, sok z owoców niwelował przykry zapach z ust, owoce z cukrem i cynamonem działały moczopędnie, przeczyszczająco, przeciwgorączkowo, moczopędnie, z winem i cukrem leczyła zapalenie płuc, śledziony, gorączkę i suchośc w ustach, liście dodawano do warzyw i kleików dla chorych, z ziela robiono wode elczniczą, z owoców syrop na miodzie, konfekty, miodek, korzęń wkładany do nosa lub trzymany w ręku leczył krwawienia z nosa, odwar przykładano do ukąszeń przez pajaki, sok ze świeżego ziela i owoców wkraplano do chorych oczu, herbatki poziomkowe leczyły szkorbut, kamicę nerkową, żółciową, przeziebienie, żółtaczkę, wypryski, gruźlicę, wrzody, owoce wtarte w skórę odbarwiały piegi, owoce z mlekiem i cukrem wzmacniały rekonwalescentów, leczyły biegunki i zaparcia, świezo utarte owoce przykłądano do egzemy, liście wzmacniały, łagodziły dolegliwości miesiączkowe, leczyły podagrę i miażdżycę, świeże liście przykładano na rany i wrzody, suszonymi posypywano oparzenia, 3 kg świezych owoców z cebulą i sledziem wypędzało tasiemca.
Prawoślaz lekarski Althaea officinalis lek na cholere, krozęń gotowany w winie leczył choroby żołądka, czerwonke, biegunki, korzęn w mleku z figami i lukrecja leczył kaszel, gotowany w occie ból zębów, z miodem na rany, gotowany w sadle koguta lub gąsiora był przykładany do piersi w chorobach płuc, wino działało moczepdnie, wypłukiwało kamienie nerkowe, śluz z prawoslazu usmieżał podrażnione surówki, ziele leczyło choroby układu pokarmowego, zewnętrznie leczył obrzmiałe piersi w czasie laktacji, potłuczenia, opuchlizny, artretyzm, gotowane, przyłozone do pępka ziele przeczyszczało, dziś leczy chrypke, kaszel, choroby układu oddechowego, kolke nerkową, kamice, łagodzi ból przy wyrastaniu pierwszych zebów, naparem zkwiatów przemywa sie ropnie na powiekach, zapalenie spojówek, lewatywę robi soe przy biegunkach, naparem płucze sie gardła.
Rdest ptasi Polygonum aviculare lek przeciwcukrzycowy. 
Rokitnik zwyczajny Hippophaë rhamnoides owoce leczyły choroby i uszkodzenia skóry i wewnętrzne stany zapalne.
róża dzika Rosa canina robiono zniego syrop wzmacniający cieżarne i noworodki, owoce wzmacniały i uzupełniały niedobory przy niedożywieniu, roslina ozdobna, Rzymianie nosili w czasie uroczystości wianki z dzikiej rózy, poduszki wypełnione płatkami zapewniały spokojny sen, płatki gotowane w winie elczyły choroby jelit, biegunke, świeżymi okładano choroby skóry i oczu, perfuma i talizman chroniący od zła, lek przy krwawieniach i krwiopluciu a takzę krwawych wymiotach, czerwonce i kamicy nerkowej, hamowała krwawienia dziąseł i miesięczne, marmolada z owoców i nasion leczyła choroby dróg moczowych, róza leczyła podagrę, koklusz, kaszel miąższ z sokiem z cytryny i pigwą leczył febrę, owoce leczyły choroby serca, nadciśnienie, choroby wątroby, płatki kwiatowe leczyły niestrawnośc, bóle gardła, choroby skory, rany, odwar z młodych gałazek leczył biegunki, wodą rózaną przemywano chore oczy, galssami nacieranoukąszenia błonkówek.
Rumian szlachetny Anthemis nobilis środek przeciwbólowy, obniżał gorączke, leczył choroby kobiece, dzis stany zapalne, choroby układu pokarmowego i pęcherza mocozwego, rozkurczający, wiatropędny, pobudzający apetyt, regulujacy trawienie leczy choroby gardła, jamy ustnej, skóry, działa ściągająco.
Rumianek pospolity Matricaria chamomilla sok z rumianku leczył wątrobe, kwiaty bóle głowy i oczu, woda, w której sie gotował leczyła bóle rodzenia, poprawiał humor, pobudzał miesiączkowanie, wzmagał potencję mężczyzn, niszczył glisty, proszek z rumianku z miodem leczył astmę, rumianek leczył wszy, przebarwienia, wybielał piegi, leczył wągry, apsozyty uszu, stłuczenia, naderwanai mięśni, kwiatami wypychano materacyki lagodząc każdy ból, napar odświeżał zepsute mięso.
Ruta zwyczajna Ruta graveolens środek moczopędny i rozkurczowy, sadzona w ogródkach odpędzała zło i złe czary, dziewczęta idąc do kościoła wplatały kwiaty ze włosy, w czasie ślubów nosiły rutowe wianki, symbol niewinności, w Wigilę dawano krowom opłatki z dodatkiem ruty by zabezpieczyc je przed czarami, obłożenie rutom wg legendy miało uodpornic na wzrok bazyliszka.
Rzodkiew czarna Raphanus sativus leczyła kaszel i choroby płuc, łagodziła dolegliwości kobiece i poprawiała wzrok.
Serdecznik pospolity Leonurus cardiaca lecdyzł choroby serca, działał rozkurczowo, ściągająco, pobudzał miesiączkowanie, środek moczopędny, obniżający poziom glukozy we krwi. Skrzyp polny Equisetum arvense lek przeciwkrwotoczny, z czerwonym winem leczył gruźlicę, kapiele ujędrniały ciało, nacieranie leczyło rany i krwotoki zewnętrzne, proszek ze skrzypu z wodą leczył wrzody wątroby i macicy w winie wrzody wątroby, upławy, uszkdozenia jelit, rany w przewodzie pokarmowym, leczył krwotoki wewnętrzne i wymioty, gnijące rany, wrzody, nowotwory, okładano, przemywano wyciągiem lub skrzypem chore miejsca, używany bł do kapieli, parówek i nasiadówek, odwar leczył gruźlicę, bronchit, kamicę narkową, choroby nerek i pęcherza moczowego, leczono nim padaczke, krwotoki z nosa, robiono okłady na egzemy i liszaje.
Stokrotka polna Bellis perennis ziele leczy krwawienie z płuc i przewodu pokarmowego, środek przeciwgoroczkowy, wzmacniający, regulujący miesiączkowanie, pobudzajacy metabolzim, moczopędny, napar obniża ciśnienie krwi i przeciwdziała miażdżycy, środek wyksztuśny, leczy choroby dróg oddechowych, działa ściągająco na przewód pokarmowy, kapiele i oklady działaja ściągająco, leczą rany, owrzodzenia, krwawe wybroczyny i wykwity skórne.
sosna zwyczajna Pinus sylvestris w Wigilie wieszano na suficie wierzchołkisosny by chroniły dom przed urokami, pączki, igły i szyszki w serwatce lecyzły reumatyzm, szkorbut, puchlinę wodną, gruźlicę, smoła sosnowa leczyła choroby skóry i paznokci, popiół z igieł przykłądany do dziąseł leczył bóle zębów, z gotowanych w wodzie igieł z dodatkiem ługu robiono wełnę sosnową na materace dla chorych na reumatyzm, w pozostałej wodzie kapano chorych na podagrę, jedzone na czczo nasiona leczyły astmę, nalewka spirytusowa na pączkach i szyszkach leczyła gruźlicę pluc, wiory z trumny sosnowej pite z maką i wódką chroniły przed przepukliną, odwar z pączków, leczył szkorbut, artretyzm, działał moczopędnie, łagodził swiąd, balsam Kapotsky z mlodych pędów i zywicy limby leczył ukąszenia żmii, dzioby po ospie, wklepany w czoło dodawał rozumu.
Szałwia lekarska Salvia officinalis w Egipcie po epidemiach dodawano liście do jedzenia by pobudzic płodnośc ludzi, w Grecji była symbolem zdrowia i długowieczności, lek w chorobach kobiecych, drżeniu rak i niedowładach, leczono nia udary mózgu, urazy i porażenia, we Francji ziwązana z kultem Matki Bożej, wg. chrześcijaństwa ma zdolnośc dawania ulgi w cierpieniu, zjadane liście odstraszały złe duchy, wierzono, że zjedzona w maju dawała nieśmiertelność, wierzono, że ściąga owady, ptaki, gady i płazy, lecyzła czkawke i nerwicę, przyprawa, wcieranie świeżego liścia w zęby wybielało je, odświeżało oddech, kapano w wywarze niemowlęta, jedzono dla wzmocnienia w czasie epidemii, liście wkładano do modlitewników by ozeźwiały księży.
Szarłat wyniosły Amaranthus cruentus roslina jadalna dziczejąca, w Ameryce Płd, dodawała sił wojownikom, wypiekano z niej bułki, tortille, kleik, sporządzano napój atoli, zboże i jarzyna.
Szanta zwyczajna Marrubium vulgare leczyła choroby dróg oddechowych, sok z miodem leczył gruźlicę, wdychano tez opary powstałe przy jej gotowaniu, noszona przy sobie chroniła przed złem.
Szparag lekarski Asparagus officinalis dzieczeje, afrodyzjak, w Egipcie smazony z żółtkami, miodem i mlekiem wielbłada wyzwalał erekcje, odwary z kłączy leczyły choroby układu krążenia, nerek, reumatyzm, padaczkę, kąpiele leczyły ropnie i choroby skóry, nalewka z jagodami leczyła impotencję, w Chinach leczono podagrę, cukrzycę, środek moczopędny i poprawiający nastrój.
Slaz zaniedbany Malva neglecta jarzyna. Śliwa tarnina Prunus spinosa sadzona koło domów, leczyła przeziębienia, herbatka z kwiatów odtruwała, z płatków robiono konfitury, sok zniedojrzałcyh owoców leczył biegunki, kora leczyła febrę.
Tasznik pospolity Capsella bursa pastoris w Rosji wsypywano do butelek ze spirytusem pokruszone ziele, oblepiano ciastem butelki, wkładano do pieca i powstawała nalewka, byął środkiem hamującym krwawienia i lekiem napotnym, przeciwkrwotocznym i moczopednym.
Tatarak zwyczajny Acorus calamus środek przedłużający życie i przeciw chorobom żoładka, w Zielone Świątki zdobiono nim wnętrza domów, kłącza dodaje sie do kompotów, zjada sie je kandyzowane, leczono nim gruźlice, kłącze leczyło ból zębów, wzmacniało struny głosowe, leczył choroby układu pokarmowego, obrzęki, oparzenia, koklusz, kąpano w nim noworodki, robiono nasiadówki przy chorobach kobiecych, leczył owrzodzenia, trąd, zaburzenia pamięci, przeciwdziałał starzeniu, środek przeciwreumatycnzy i przeciwcukrzycowy, sproszkowane kłącze leczyło katar.
topola czarna Populus nigra przebywanie w jej poblizu i dotykanie jej leczyło chporoby skóry.
Tymianek zwyczajny/macierzanka tymianek Thymus vulgaris w Egipcie balsamowano nim zwłoki dodawano go do kadzideł, symbol siły i odwagi, przyprawa, damy dawały go swym rycerzom, leczono nim rany, kapano się w nim na powiększenie biustu, w bukietach niwelował zapach zwłok, smazone na patelni ziele jako kataplast przykładano na bolące miejsca przy artretyzmie i reumatyzmie, lek bakteriobójczy, koił nerwy, pobudzał do działania, robiono z niego zdrowe herbatki.
Wierzba biała Salix alba symbol budzącego się zycia, płodnosci, biblijny symbol mądrości i radości, rzeczy zrobione z wierzby m. in. palmy wielkanocne miały działanie magiczne, chorniły dom i uprawy przed burza i gradem, prtzebywanie w pobliżu drzewa zwiekszało płodność kobiet i zwierząt, wierzono, że czarownice latały na wierzbowych miotłach, kora leczyłą fegrę i kaszel, źródło chininy i aspiryny, przeciwgoraczkowy, przeciwreumatyczny i uleczący bóle głowy, choroby sledziony, niezyty jelit, wzdęcia, biegunke, zewnętrznie, leczyła trudno gojące się rany, potliwośc stóp, bakteryjne zapalenia skóry.
Wrzos zwyczajny Calluna vulgaris środek moczopędny, rozkurczowy, przeciwbakteryjny, łagodnie przeciwzapalny, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, poprawia trawienie, zwiększa łaknienie, leczy kamicę nerkową, choroby zoładka i jelit, stany zapalne pęcherza moczowego.
Żywokost lekarski Symphytum officinale leczył rany, złamania kości, wrzody zołądka, zapalenia przewodu pokarmoweo, niezyt jamy ustnej, gardła i krtanii.

wrz 01 2021 Ludowe zastosowanie ziół
Komentarze (0)

Arcydzięgiel litwor Angelica archangelica ma jadalne kłącza, korzenie, lodygi, żucie korzeni miało zapewnić długie życie, wyciąg stanowił melisowej karmelickiej leczącej zaburzenia trawienia i nerwice, balsam komandorski leczył rany i owrzodzenia, sproszkowany leczył choroby płuc, sok zmieszany z cukrem wzmacniał odporność, Lapończycy robili z niego i mleka renifera ser, jedli kłacza, łodygi i korzenie, sok z korzenia gotowany w winie odtruwał.
Arnika górska Arnica montana w czasie przesilenia letniego rolnicy kładli w narożnikach pól bukiety z arniki co chroniło przed gradem, zasiana w oknach chroniła przed uderzeniami piorunów, ziele, kwiaty i korzenie uznawano za leki na padaczkę, wylewy, bóle serca, środki łagodzące wstrząsy mózgu.
Babka lancetowata Plantago lanceolata jej naisona leczyły czerwonke, kaszel i przyspieszały gojenie sie ran, sok zmieszany z winem leczył wewnętrzne krwotoki, napar i sok leczyły choroby dróg oddechowych, zapalenie pecherza moczowego, febrę, ziele stosowano w chorobach układu pokarmowego, dróg oddechowych, na trudno gojące się rany, wiórki z korzenia wkładano do ucha, by złagodzic bóle zębów, sluz z nasion leczył biegunki i dezynterie, sluzył też do płukania gardła, sok z lisci leczył febrę, użadlenia pszczół, trzmieli, działał przeciwzakrzepowo i przeciwbólowo, liscie utarte z białkiem przykładano do ukąszeń przez zmije, zmiażdzone z sola, smalcem przykładano na wrzody, ciepłe rozgotowane liście przykładano na kolke brzuszną. 
Bez czarny Sambucus nigra  w wigilię św. Jana chaty przystrajano gałązkami czarnego bzu, łopianem oraz bylicą chroniło to przed pożarem i epidemią, liście, kwiaty, pączki liściowe, kora, nasiona, z kawiatów robione wodę bzową i wypełniano nimi poduszeczki leczące ból ucha, podbrzusza, reumatyzm, owoce nadaja się na soki, marmolady, powidła, wina, liście słuzyły za plastry i okłady, robiono z nich maści, pedy prażone w smalcu słuzyły stosowano z bólach gośćcowych, proszek z mlodych liści leczył zatwardzenia, herbata z octem leczyła choroby układu oddechowego.
Bluszcz zwyczajny Hedera helix przetwory zbyły środkiem łagodzącym ból w postaci okładów, obmywań, kąpieli robiono płukanki w chorobach jamy ustnej i gardła, a także w bólach reumatycznych i artretycznych.
Bluszczyk kurdybenek Glechoma hederacea leczył choroby układu pokarmowego, moczowego i oddechowego, choroby wątroby, wzmacniał wydzielanie żółci, odtruwał.
borówka czernica Vaccinium myrtillus robiono błekitną farbę z owoców, suszone owoce i soki zmieszane z alkoholem pite jako kropelki leczyły biegunki, dezynterię, roztroje żołądka, odwar z liści leczył u dzieci glistnice i owsiki u dorosłych krwawienia przy hemoroidach, z owoców robiono alkohole.
Brzoza brodawkowata Betula pendula zwiastunka wiosny i symbol wieczności, gałązki chronił domy, pola i gospodarstwa przed złem, miotła brzozowa chroniła przed złodziejami, mozna różdżka wykryć cieki wodne, sok brzozowy ma cukry, biogeny, witaminy, białka, z kory robiono dziegieć leczący glisty, wszy i kleszcze, egzemy, liszaje, grzybice, wkładki do butów z kory chroniły przed potliwościa stóp.
Bylica piołun Artemisia absinthium wyciag dodany do atramenty chronił ksiązki przed owadami,  i myszami, posypanie sproszkowanym zielem poscieli chroniło przed insektami, w kopach zyta chroniły przed szkodnikami, okładano obtarte stopy liśćmi piołunu, sadzony w okół pasiek chronił pszczoły przed chorobami, leczył rany, oczyszczał krew, obsypanie nim łagodziło ból nerek, picie ekstraktuleczyło zatrucia pokarmowe, liście zmieszane z białkiem to okład na uderzenia, składnik wódki piołunówki-absyntu.
buklwica zwyczajna Stachys officinalis zadzona przy domu chroniła przed czarami, ziele było przyprawą, leczyło nerwice, bóle głowy, leki, nerwobole.
chaber bławatek Centaurea cyanus wierzono, że korzen noszony na szyi hamuje krwawienia z ran i nosa, proszkiem posypywano rano, leczył szkorbut, stany zapalne wątroby, ukąszenia owoadów i zmiji, proszek zmkwiatów leczył trudno gojące się rany, wrzody goleni (żylaki), czyraki, środek żółciopędny, napotny, moczopędny, leczy puchline wodną, choroby nerek i oczu, leczy kurzą ślepotę, napar reguluje miesiączki.
chmiel zwyczajny Humulus lupulus dawniej lek na bezsennośc, nadpobudliwośc seksualna, środek pobudzający apetyt, szyszek używa się do robienia piwa, młode pędy to warzywo jadalne, włókna chmielu służyły do wyrobu lin i tkanin workowatych.
Chrzan pospolity Armoracia rusticana świeżych liści uzywano jako okłady przy bólach głowy i reumatyzmie, na bóle mięśni i urazy ścięgien stosowano okłady ze sproszkowanego korzenia, kobiety pracujące na roli okładaly glowy liśćmi chroniąc się przed udarem, picie korzenia startego z winem leczyło zaparcia, syrop z chrzanu i octu leczył malarię, chrzan leczył infekcje, okładanie papka lydek chronilo przed potliwościa stóp, wykorzystywano go do produkcji alkoholi, zmieszany z piwem i winem leczył szkorbut, gościec i choroby skóry, korzen pobudza pracę nerek i zoładka, gotowany z miodem leczył chrypkę i zaflekmienie, gotowany w occie z owdą wzmiacniał dziasła i niwelował przykry zapach z ust, korzeń działał moczopędnie, ususwał kamień i piasek z nerek.
Cykoria podróznik Cichorium intybus ziele święcono w czasie Matki Boskiej Zielnej, kwitnące ziele powieszone na ścianie chroniło domowników przed chorobami zakaźnymi, ziele leczylo choroby układu pokarmowego i uzupełniało poziom biogenów.
Dąb szypułkowy Quercus robur w Grecji przepowiadano z liści i żołedzi jakośc plonów, obfity wysyp żołedzi zapowiadał korzystną hodowlę zwierząt w przyszłym roku, wczesne czerwienienie liści pożary, wczesne opadanie liści dlugą i srogą zimę, żółędzie sa jadalne dla ludzi, zbierano je jak orzechy laskowe wcześniej od ziarniaków pszenicy, żołedzie były dodawane do chleba.
Dziurawiec zwyczajny Hypericum perforatum dawniej lek uniwersalny, leczyło jedzenie nasion z mieszanych z miodem, uspakajał, w Izraelu wierzono, że daje moc przeciwstawienia sie przemocy i chronił kulturę przed innymi państwami, u nas na Świętego Jana robiono wieńce z kwiatów, sok z dziurawca służył przepowiadaniu chorób i odstraszaniu złych duchów, ziele rozsypane na podłodze w czasie porodu, w pieluszce dziecka i poscieli matki oraz wianuszki powieszone w oknie chroniły dziecko przed podmienieniem, ziela uzywano jako środka moczopednego, usuwającego kamienie moczowe, leczącego oparzenia, rany, wrzody, biegunki, gruźlicę, ze względu na czerwony kolor soku leczono nim krwotoki wewnętrzne.
Dziewanna wielkokwiatowa Verbascum densiflorum w Grecji robiono z niej amulety, w polsce wierzono, że wódka z dziewanny odpędza zło, korzeń w proszku gotowany w alkoholu leczył biegunki i choroby płuc, sok z korzenia pomieszany z winem leczył febrę, trzymanie w ustach ciepłego korzenia leczyło ból zebów, wywar korzenia w occie służył do płukania jamy ustnej i gardła, korzen był przeciw robakom, sok z liści i kwiatów wcierano w brodawki, wywar z liści i kwiatów leczył choroby oczu, do oparzeń przykładano swieże liście, zmęczone nogi mocozno w wywarze z kwiatów dziewanny i lisci babki, przykładanie lisci moczonych w occie leczyło wrzody i wole, robiono z dziewanny soki, maści, herbatki, alkohole, odwary, maści zmieszanej z masłem leczyły rany i wrzody i inne choroby skórne, lewatywa z naparu z kwiatów leczyła biegunki i dezynterię, sokiem z ziela przemywano oczy w czasie stanów zapalnych, wywar z kwaitów i korzeni był środkiem moczopędnym leczącym podagrę, kamicę nerkowa i działającym moczopednie, sok z rozgniecionych kwiatów z winem leczył dzumę, proszek z kwiatów zapobiegał pekaniu sutek u matek karmiących, alkoholową nalewka nacierano przy bólach krzyża, stawów, gośćcu, odwar sluzył do podmywań i nasiadówek przy hemoroidach, liście przykładane do bolących miejsc łagodziły ból, rozdrobniony proszek dodany do paszy leczył choroby płuc u bydła, przykładanie stłuczonych liści leczyło koniom kopyta, okład z gotowanych liści leczył guzy u ziwerząt, przeziębionym kotom dodawano do mleka napar z kwiatów, korzenie z maka i kaszą tuczyły drób.
Fiołek trójbarwny Viola tricolor stosowany jako środek czyszczący krew, leczący zapalenie płuc i choroby skóry, potłuczym zielem okładano przepukliny u dzieci, sok leczył żółtaczke i astme, ziele przykładano na rany i wrzody, sokiem z miedem smarowano krosty i świeżbie, odwar z kwiatów dawano matkom karmiącym by leczyć oseski starszym dzieciom dawano proszek z ziela z mlekiem i chlebem, jadło się kwiaty kandyzowane w cukrze.
głog dwuszyjkowy Crataegus laevigata owoce dodawano do maki przy pieczeniu chleba, środek nasercowy, leczył podagrę, krwawenia wewnętrzne, zapalenie opłucnej, głogi porastające miedze chroniły plony przed szkodnikami, w Wielka sobote palono cienrie w ognisku co chroniło plony przed zniszczeniem, wywar z glogu leczył ból zębów, chorowite dzieci kąpano w wodzie gdzie gotowano gałazki głogu, owoce jadły blade dzieci i niejadki.
Gorczyca czarna Brassica nigra przyprawa i skladnik sosów gorczycowych.
Gorczyca biała Sinapis alba usmieżała bóle zębów, leczyła szkorbut, działaała moczopędnie, pobudzła trawienie, młode liście w sałatkach, działały jak afrodyzjak, plastry gorczycy z octem leczyły wszystko.
Grążel żółty Nuphar lutea składnik preparatów, napojów i syropów zmniejszających libido, kłącze stosowano jako jarzyne.
Hyzop lekarski Hyssopus officinalis roslina slużąca do oczyszczania świątyń i obmywania trędowatych, działał przeciw nowotworom, chorobom skóry, sledziony, macicy, wątroby, leczył choroby pluc, gruźlicę, wzmiacniał płuca i ołdek płukano naparem gardlo, pito herbatki z miodem, mlode, smazone pedy leczyły choroby żoładka, gałązki między stronami książeczki do nabożeństwa ożezwiały księdza zapachem.
Jałowiec pospolity Juniperus communis w średniowieczu był uniwersalnym lekiem na wszystko, panaceum,  moczopędny, napotny, czyszczący krew, wzmacniający i łagodzący choroby zoładka, dymem z jalowca okadzano domy w ochronie przed dżuma i duchami, wiosna okadzano nim bydło by było zdrowe, w drogę zabierano gałazki by uchronić nogi przed obtarciami, masło robione w maselnicy z drewna jałowcowego lepiej sie zbijało, gałazka za świętym obrazkiem lub kapeluszem chroniła dom przed czarami, wywar z gałązek i owoców leczył wysypkę, liszaje i chronił przed resztą chorób, wywar z drewna służył do kapieli przy podagrze, reumatyzmie, chorobach skóry, odwar z owoców działał moczopędnie, napotnie, leczył puchline wodna i kamicę nerkową, powidła dodawano do mleka, piwa i wina, żucie owoców też chroniło przed chorobami, z jagód zporządzono w Holandii gin, który pierwotnie slużył jako środek moczopędny. 
jarząb pospolity Sorbus aucuparia łowcy ptaków wabili je owocami, z rzucania jesienią owoców wrózono katastrofy, gaąłzka pod łózkiem młodzieży niwelowała sny erotyczne, gaąłzki wplatano w wieńce dozynkowe by były dorodne plony, lek wzmacniający serce i ogólnie wzmacniający, nalewka obnizała libido mężczyzn, kwiaty były wykorzystywane moczopędnie i przeczyszczająco, owoce leczył biegunki, choroby płuc, nerek, wątroby.
jemioła pospolita Viscum album odwary leczyły wszystkie choroby, maści robiono z owoców, jej liście wieszano w czasie Bożego Narodzenia, miały zapewnić szczęście i chronic dom przed czarami. Jezyna fałdowana Rubus plicatus owoce leczyly przeziebienia i inne choroby. Krzew płonne pędy sa kanciaste, liscie nieparzystozłożone miękkie, piłkowane, owłosione, promieniste, białe lub rozowe, 5-krotne kwiaty w gronach, czarne zlozone owoce, pestkowce na wspólnym dnie kwiatowym, roslina jadalna surowa, na soki, dżemy, nalewki, lecznicza, elcyz przeziębienia, grypy, źródło salicylanów, kapiele łagodza owrzodzenia, rany, choroby skóry (opisuję ją, gdyż wcześniej nie była opisana przeze mnie na blogu).
Jeżówka purpurowa Echinacea purpurea leczyła rany, przeziębienia, ukąszenia węży, rzadko występuje w Polsce.
Kalina koralkowa Viburnum opulus środek przeciw nowotworom i dusznicy bolesnej, odwar z owoców posłodzony miodem leczył krwawienia z przewodu pokarmowego, odwar z korzenia leczył histerię, drgawki, bezsennośc, w pięsniach ludowych symbolizowała młodośc i piekno.
Kasztanowiec zwyczajny Aesculus hippocastanum drzewko ozodbne, jego gałązki regenerowały siły zcyiowe człowieka.
Kminek zwyczajny Carum carvi nasiona były lekiem poprawiającym trawienie, codzienne jedzenie chronilo przed nagłą smiercią, przyprawa, nasiona czasem zmieszane z winem leczyły choroby żółądka, wątroby, wzdęcia, działały moczopędnie, z napoaru robiono lewatywy przy biegunce, czerwonce, upławach, rozgotowana miazga leczyła choroby płuc i dróg oddechowych, maść choroby oczu.
Kocanki piaskowe Helichrysum arenarium ziele leczyło choroby pasożytnicze i odstraszało mole, środek żółciopędny, moczopędny, przeciwreumatyczny, dzis dodawane do wiązanek, palm, wianuszków i wieńców dożynkowych.
Kolendra siewna Coriandrum sativum rzadko zdziczała, maści leczyły bóle głowy, jedzono owoce, nasiona, ziele, zastępowała pieprz, była lekiem poprawiającym trawienie, utartymi liścmi leczono różę, owoce dodawano do wina by je wzmocnic, leczyła zawroty głowy, bóle zołądka, biegunki, czerwonkę, dziwny posmak w ustach, robaczyce, sok z rosliny z dodatkiem olejku rózanego lecyzł opuchnięte piersi, woda z nasion leczyłą ból głowy, kolendra utrwalała piwo, leczyła opuchnięte oczy, odzywiała mózg, kandyzowane ziarna były jedzone jako słodycze, obrzucano się nimi w czasie imprez.
Konwalia majowa Convallaria majalis wino konwaliowe i nalewka z kwiatów leczyły epilepsję, była roślina ozodbną.
kozłek lekarski Valeriana officinalis lek przeciwko skurczom pochodzenia nerwowego, skłądnik odtrutek, lek na wszystkie choroby i czary, leczyła choroby wątroby, sledziony, kamienie nerkowe i piasek, działała moczopędnie, lecyzłą żółtaczke, epilepsje, histerię.
Krwawnik powpolity Achillea millefolium leczono nim rany i strupy u ludzi i bydła, krwotoki z nosa, leczono plamy i przebarwienia, okłady z ziela leczyły stany zapalne i ropne, wewnętrznie ziele stosowano na biegunki, przekrwienia, bóle trzewne, kolki, owoce piklowane leczyły bóle brzucha, kolki żoładka, utłuczone i przyłozone na czoło leczyło krwawienia z nosa, żucie korzenia bóle zębów, krwawnik pity z winem leczył rany cięte i kłute, gotowany w occcie dział moczopędnie, w winie leczył upławy i guzy, wdychano suszone liście na bóle głowy, masci z ziela leczyły rany, wrzody i fistuły.
Kruszyna pospolita Frangula alnus lek żółciopędny i dezynfekujący przewód pokarmowy, odwar z kory i owoców leczył świerzb.
Len zwyczajny Linum usitatissimum czasem dziczeje z upraw, roslina oleista i włóknista, leczył plamy, przebarwienia, liszaje, chorby paznokci, konwenty leczyły kaszel, chrypkę, zastrzaly, kąpiele łagodziły choroby kobiece, przykłądanie do oczu płatków namoczonych w wywarze z nasion wyostrzało wzrok, leczył biegunki, czerwonki, chorby nerek i pęcherza.
Lipa drobnolistna Tilia cordata symbol niewinności, nadziei i czystości w Grecji, święte drzewo Słowian, pod nia były narady wojenne, tańce, sądy, chroniła przed vurzami i złem, z łyka robiono kosze, cedzidła, meble i inne sprzęty, z drewno robiono posągi i naczynia, wypalano je na węgiel rysunkowy i składnik prochu, na lipach robiono kapliczki, liście przykłądano na chore oczy, działały przeciwbólowo i odkażająco, pączki liści leczyły wrzody, oparzenia i wzdęcia, na bóle glowy przykładano liście i pito herbatkę z kwiatów, środek przeciw wypadaniu włosów, węgiel drzewny z jej drewna laczył biegunki i czerwonke, herbatkę pito przy padaczce, puchlinie wodnej, zawrotach glowy, kaszlu, regeneruje siły witalne cżlowieka, leczy zmęczenie nerwowe, roslina mkiododajna, dobra dla pszczół.
Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale rzadko dziczeje, ziele ma moc sprawiania, że ktoś odwzajemni naszą milość, korzenie lecza bóle wątroby, nasiona zastępują pieprz, skłądnik kapieli kosmetycznych, środek wiatropędny, moczopędny, pobudzający krwawienia miesiączkowe oraz zwiększający popęd płciowy.
Łopian większy Arctium lappa tłuczony korzeń lagodził ból, leczył stłuczenia i złamania, zmieszany z białkiem i sola leczył ugryzienia przez psy, wywar z nasienia leczył kamicę nerkową, gruźlicę leczył alkohol z nasion i owoców limby, lek oczyszczający krew, moczopędny, przeiwreumatyczny, leczący podagrę, wrzody, czyraki, kiłe, ukąszenia żmij, owadów, zakażenia, gruźlicę węzłów chłonnych, hemoroidy, bole zębów, zatrucia związkami rtęci, liście przykładano na rany, owrzodzenia i oparzenia, sokiem myto liszaje i zmiany przy luszczycy, nasiona dziaały moczopędnie i przeczyszczaly, z korzeni i łoju robiono leczące maści, sok z lisci, pędów i korzeni leczył szkorbut.
Macierzanka piaskowa Thymus serpyllum dzięcielina, leczyła choroby i dolegliwości kobiece.
Mak polny Papaver rhoeas jedzono pączki kwiatowe, w Egipcie przyozdabiano kwiatami groby, środek uspakający i powlekający w bólach gardła.
Manna jadalna Glyceria fluitans ziarniaki były spożywane przez ludzi i zwierzęta np. ptactwo, ziarniaki podawano chorym i osłabionym dla wzmocnienia organizmu.
Malina właściwa Rubus idaeus syrop z owoców byl odżywczy i wzmacniający, roztarte z wodą i miodem kwiaty służył do przemywania oczy przy zapaleniu spojówek, sok z liści z miodem leczył astmę, gotowane w winie posłodzone miodem liście leczyły wrzody na piersiach, sok z ziela z winem leczył brodawki, ukąszenia węzy, zmii, owoce były lekiem na żółtaczke, kamicę nerkowa, upławy, z malin robiono herbatke i środek napotny, poprawiała trawienie, leczyła niedokrwistość, sklerozę, bóle żoładka, odwary z miodem leczyły odre, odwar z liści łagodził bóle menstruacyjne, okłady z suszonych i świezych liści leczyły choroby skóry, w Tybecie napar z liści leczył nerwice, neurastenie i infekcje, napar z pędów zimowych leczył kaszel, z młodych był napotny, odwar z kwaitów przeciwgorączkowy.
Marchew siewna Daucus carota warzywo, łagodzi bóle brzucha, pobudza apetyt, libido, działa moczopednie, pomga wydalić kamienie moczowe, działała wzmacniająco i odrobaczająco.
Melisa lekarska Melissa officinalis dziczejąca, miododajna, wzmacniająca, działaał przeciwdepresyjnie, łagodziła bóle głowy, serca, żoładka, zatrucia grzybami, astme, reumatyzm, leczyłą zaćme, choroby wątroby, okłady lecyzły gościec, urazy, wrzody, picie naparów poprawiało pamięc.
Mięta pieprzowa Mentha piperita dziczejąca, w Egipcie uzywana do mumifikacji zwłok, w Rzymie nosozno wianki z mięty by pobudzić pracę mózgu, odświeżała oddech. Mniszek pospolity Taraxacum officinale sok leczył puchline wodną, choroby wątroby i bielmo, ziele leczyło ukąszenia skorpionów, Słowianie leczyli nim przebarwienia i plamy wątrobowe, leczył gorączke choroby zakaźne, żołądka, wątroby, puchline, malarię, ziele gotowane z soczewicą leczyło biegunke i czerwonke, korzeń z winem i octem leczył zatrzymanie moczu, z ziela z korzeniami robiono nalewki, świeże ziele przykładano na rany cięte i kłute, poprawia przemiane materii, leczy chorby skóry, syrop z kwiatów łagodzi kaszel.
Morszczyn pęcherzykowaty Fucus vesiculosus źródło jodu regulującego pracę tarczycy.
Nagietek lekarski Calendula officinalis nalewka z kwiatu leczyla choroby wątroby, pęcherzyka żółciowego, sledziony, żółtaczke, skurcze żołądka, nadciśnienie, kaszel, choroby serca, kamienie nerkowe, zaostrzał wzrok, picie soku pobudzało miesiączke, zeznętrznie leczył rany, proszek zkwiató leczył bóle zębów i wzmacniał odpornośc, liście leczyły nagniotki i brodawki, nalewka z kwiatów leczy rany, skaleczenia, wrzody, płucze się nim gardło przy jego chorobach.
Nawłoć pospolita Solidago virgaurea lek na ukąszenia grzechotników, środek gojący rany, moczopędny, zapobiegający kamieniom nerkowym.
Ogórecznik lekarski Borago officinalis Rzymianie pili wino by dodać sobie odwagi do walki, pito je też by pozbyc się smutku, środek oczyszczający krew, w Polsce wino wzmacniało serce, leczyło chorby żoładka, gruźlicę, łagodziło gorączke, robiono z niego soki, wina, wódki, syropy, konfekty, ziele jedzono w surówkach, gotowany w rosole z kury leczył żółtaczkę, gotowany korzeń leczył suchość w gardle, zgagę, mdłości, środkiem czyszczącym był jedzony z tłuszczem, migdałami i masłem, zapobiegał febrze, pomagał w chorobach serca i układu oddechowego, smazono świeże kwiaty lub mieszano z cukrem, robiono z nich napoje, dziś zewnętrznie leczy rany, oparzenia, wrzody, wewnętrznie choroby nerek, artretyzm, skazę moczową, reumatyzm, trądzik.
Oman wielki Inula helenium pomagał zachować odwage, napar z kwaitów działa moczopędnie, przeciwzapalnie, korzęń niszczy pasozyty, odstrasza wszy, komary i meszki.
Orzech włoski Juglans regia święte drzewo, symbol płodności, liścmi nacierano bydło by nie gryzły go gzy i muchy, świeże liście lecyzły gruźlicę wężłów chłonnych, nalewka na mlodych orzechach leczyła biegunki, odwar z liści leczył krzywicę i gruzlicę, olej z liści leczył krwotoki wewnętrzne, podagrę, zwalczał robaki, liście smazone w tłuszczu leczył rany i owrzodzenia, naparem z liści leczono bielmo, pito go przy kaszlu, dojrzałe owoce porawiały wzrok, mlode potencję, gotowano je z cynamonem na zupę, jedzono olej z owoców, używano go do produkcji farb.
Ostropest plamisty Silybum marianum oczyszczał drogi moczowe, owoce i olejek lecza choroby wątroby, żółtaczke, oczyszczają krew, leczą zatrucia grzybami.
Owies zwyczajny Avena sativa dziczejący, codzienne jedzenie płątków owsianych i kleiku zwiększało popęd plciowy, odmładzało, przeciwdziałało starzeniu się.
Perz własciwy Elymus repens w czasie głodu z szusu mieszanego z mąka pieczono chleb, zjadano ziarniaki, zupę robiono z niego z dodatkiem kaszy i mleka, fermentując na drożdżach dawał piwo, podczas wlak Chińczycy pościelali perzem spanie, dawali sobie nim sygnały, podczas pogrzebów niesiono go przed konduktem żałobnym, środek napotny, moczopędny, leczący wypryski, stany zapalne gardła, oskrzeli, gruźlicę, zapalenia stawów.