Komentarze (0)
Łasicowate Mustelide:
Łasica Mustella nivalis zmaieszkuje Europę, Pn Azję i PN Afrykę, zamieszkuje niziny i góry ponad 2000 m. n.p. m.długie, smukłe ciało do 30 cm długości z ogonem, krótkei kończyny, małe zaokraglone uszka, jasnobrunatnożółtawe futro, , spód białawy, zimą zmieniaja kolor na biały, nocny i naziemny tryp zycia, je ptaki, gryzonie, gady i owady, które wyciąga z norek, żyje samotnie lub w rodzinnych grupach, samica rodzi 4-7 młodych.
Łasica górska Mistella altaica żyje między Rosja a Chinami, kolor brunatnożółtawy, spód białawy, mniejsza od łasicy, nocny tryb życia, je głównie gryzonie, ptaki, płazy, gady, ryby i owady, po miesięcznej ciąży rodzi do 8 młodych, przez 2 miesiące karmi je mlekiem, zagrożona wydziela śmierdzący płyn z gruczołów odbytowych i krzyczy.
Kałanek łasica syberyjska Mustela sibirica żyje w Chinach, Japonii, Rosji, Korei, Tajlandii, długie ciało, krótkie łapki, rudawa sierść na twarzy i szyi biała plama, 40 cm dł. nocny tryb życia i o zmiechrzu, gdy mało jedzenia poszukuje go, gniazda buduje w dziuplach, norach innych zwierząt i między kamieniami, slepe nowordoki otwieraja oczka po miesiącu po 2 tyg. mają mleczne zęby.
Łasica długoogonowa Mustella frenata nogi krótkie, brązowe łapki, wierzch rudobrązowy, spód żółty, białą plama na podbródku, nocny i samotny drapieżnik polega na słuchu i węchu, dobrze sie wspina. Ameryka Pd.
Mustella africana mała brązowe, biały pasek na brzuchu, zyje w amamzonii.
Soból Martes zibelina zamkieszkuje lasy sosnowe i świerkowe pn Azji, od Syberii po Chiny, gęsta, miękka, ciemnobrunatna sierść, żółtoczerwonawa plama na gardle, żeruje za dnia, żyje na ziemi, dobrze się wspina, wiewiórki i inne gryzonie, owoce i jagody.
Kuna domowa kamionka Martes foinaciemne, brązowe futro, plama na gardle i szyi jest biała, zyje w Europie, zach i śr Azji, na nizinach i w górach, lubi otwarte i skaliste tereny, u nas lubi wsie i miasta, nocny tryb życia je króliki, myszy i inne gryzonie, dobrze sie wspina, zagrozona przenosi młode w zębach, wiedzie samotniczy tryb życia poza okresem rozrodczym.
Kuna leśna tumak Martes martes mieszka w Europie od Skandynawii po Bałkany, Azji Mniejszej, na zachodzie Syberii, lubi lasy wysokopienne, żyje na nizinach, w lasach i górach do 2000 m. n. p. m, waży do 2,5 kg, ogon ma 25 cm, brunetne futro z żótawą plamą na gardle i przodzie piersi, dobrze sie wspina, je drobne ptaki i ssaki, poluje nocą wspina sie na drzewa, chroni sie w dziuplach, między korzeniami i skałami, nie buduje nor, ciąża trwa 9 miesięcy, rodzi się 3-6 młodych, przez 6-7 tyg. sa karmione mlekiem, potem upolowanymi przez mamę zdobyczami.
Kuna amerykańska Martes americana brązowe futro, rudawa plama na piersi, je małe ssaki, owoce, warzywa, padlinę, żaby, ryby, gady, płazy, owady, poluje nocą i o zmierzchu, samitniczy tryb zycia, młode rodzą się w dziupli lub między skałami.
Kuna żółtogardła Martes flavigula żółe gardło, kremowy tułów, czarnawe łapki, głowa, gfutroa uszami i ogon, żyje w środkowej Azji, przez 3-4 miesiące mlode są z mamą poza tym samotnicza.
Kuna wodna Martes pennanti brazowe futro, ciemniejszy tył ciała, białe plamy na piersi i brzuchu zyje w Ameryce Pn. poluje na małe kręgowce, owady, po 12 miesiącach ciąży rodzą się 3 młode, po 7 tygodniach otwierają oczy, gniazdo jest w dziupli.
Norka amerykańska Mustella vison pochodzi z Kanady i Stanów Zjednoczonych, ma płaską głowę, krótkie, szerokie uszy, wydłuzona sylwetka, brązowe futro z białymi plamkami od spodu, poluje nocą, zyje pojedynczo lub w grupach rodzinnych przy rzekach i jeziorach, poluje na wodne zwierzęta, dobrze sie wspina i pływa.
Norka europejska Mustella lutreola żyje w Europie, brązowe futro, białe plamy pod brodą i na gardle, je ssaki, ryby, płazy, gady i owady, rodzi 2-7 młodych.
Gronostaj Mustella erminea zyje w Europie, Azji i Ameryce Pn na terenach otwartych, skrajach lasów, kamienistych terenach górskich na dużych wysokosciach, smukłe, wrzecionowate ciało do 30 cm dł, płaska głowa, mały pysk, krótkie kończyny, wierzch brunatny, spód żółtawy, zzimą te z zimniejszych stref bieleją, czubek ogona zostaje czarny, aktywny przez cała dobę, kryjówka do nory opuszczone przez inne zwierzęta, je ptaki, norniki i inne gryzonie, gady, płazy i owady, by zdezorientować ofiarę robi zygzakowate skoki.
Borsuk pospolity Meles meles żyje w lasach, na nizinach, formacjach krzewiastych, w Europie i Azji, w poblizu pól i domów, masywne ciało waży do 20 kg, krótkie kończyny, ogon ma 12-20 cm, futro na plecach czarne, na bokach szare, od spoduciemnie, glowa w podłużne białoczarne pasy, wszystkożerny, nocny, wykopuje nory, do których jest kilka wejść, zima wpada w letarg.
Borsuk amerykański Taxidea Taxus zyje w Ameryce od Kanady do Meksyku, szarorude futro, spód szyi ciemniejszy, głowa czarna w białe podłuzne pasy, biała pręga idzie od nosa przez kark do grzbietu, krótkie nogi, masywna sylwetka, nocny samotnik z obszarów otwartych, je ssaki, gady, owady, pestki słonecznika, kukurydzę i inne rosliny, kopie nory w ziemi, je gryzonie i jadowite węże.
Rosomak Gulo gulo żyje w zimnych lasach Skandynawii pn Azji i Ameryki Pn, z ogonem ma dł 1,3-1,5 m, 40-45 cm wys, waży do 30 kg, długi pysk, mocne łapy z długimi, zakrzywionymi pazurami, gęste, czarnobrązowe futro z jasną plama na głowie i szarożółtym pasem po bokachje renifery, kozice, młode losie, zima padline, dobrze sie wspina, zjada rybołowa zwyczajnego polując w gniazdach.
Balizaur Arctonyx collaris zyje w Chinach, Indochinach i Sumatrze, żółtobrunatny lub szary, łapy i brzuch czarne, gardło jasne, o zmierzchu i nocą poluje, kopie w ziemi, dobrze pływa, je robaki, drobne bezkręgowce i korzonki, których poszukuje ryjąc w ziemi silnymi zębami.
Ratel Mellivora capensis zamieszkuje całą Afrykę, Półwysep Arabski, zachodnią Azję, Nepal, Indochiny oprócz puistyń i lasów deszczowych, ma krótkie, masywne łapy z długimi zakrzywionymi pazurami, popielatobiałąwe futro na grzbiecieod spodu i po bokach czarniawe, jasna pręga idzie od oczu do ogona, wzystkożerny, sierśc długa i szorstkaje miód, owoce, jagody, korzonki, ptaki ,gady, drobne ssaki, gęste futro chroni go przed ukąszeniami węży, na które poluje.
Fretka Mustella furo pochodzi z Ameryki Pn i Hiszpanii, kolor od brunatnego przez nakrapiane do białego, małe zwierzę, smukłe, krótkie łapki, ogon ma 7-20 cm dł, o zachodzie i w nocy poluje na ptaki i drobne ssaki, je owoce i rosliny, ciekawska, ruchliwa, zaprzyjażnia sie z ludźmi i domowymi zwierzętami. Z tchórzem łączy sie w tchórzofredkę.
Tchórz zwyczajny Mustella putorius żyje w Europie, Azji, Ameryce Pn, zróznicowane siedliska zamieszkuje gł w pobliżu cieków wodnych, mieszka w poblizu ludzi, giętkie, smukłe ciało, krótkie łapki, ogon do 15 cm dł. futro brunatnoczarne, czarnobiałe na pysku, tworzy maskę, silna, krótka żuchwawydłuzone, zaostrzone zęby, dobrze rozwinięte kły, aktywny o zachodzie słońca i w nocy, je ptaki, ssaki, owoce, zagrozony wystrzykuje z gruzołów odbytowych cuchnącą ciecz.
Tchórz stepowy Mustela eversmanii żółte futro, czarnobrązowe lapy, dobrze pływa i nurkuje, drapieznik, aktywny nocą, zyje w Europie Wschodniej.
Tchórz czarnołapy Mustela nigripes z Ameryki Pn, żółtawe futro, szary spód, czarne łapy i twarz, mięsożerny, samice są mniejsze, nocny tryb zycia.
Zorilla Ictonyx striatus zyje w całej Afryce na pd od Sahary, zamieszkuje sawanny, półjałowe obszary, lasy i wydmy, ma wydłuzona sylwetkę, spiczasty pysk, ogon długości ciała, gęste, lśniące czarne futro z białawymi, szerokimi pręgami, na głowie są 3 duże, białe plamy, długie, ostro zakończone pazury przednich łap, prowadzi nocny tryb życia, przebywa głównie na zimei, je jaja drobne kręgowce, węże.
Poecilogale albinucha nocna, z pd Afryki, czarny spód, żółte podłuzne pasy na grzbiecie, biała szyja i głowa.
Prewiaska Vormela peregusna tchóz marmurkowy, ma duże óżłtawe i brązowe plamy na plecach przypominające żyłkowanie marmuru, żyje na Wschodie Europy po Mongolię w Azji, od spodu futro czarniawe, biały ogon z czarnym czubkiem, je susły, chomiki, inne gryzonie, jaszczurki, owady i larwy, zagrozona wydziela cuchnącą ciecz z gruczołów odbytowych.
Wydra Lutra lutra zyje na całej ziemi poza Australią i Madagaskarem, ma długie ciało, krótkie lapy z błona pławną, potężny ogon, oczy, uszy i nos są przesunięte do góry by mogła obserwować okolicę spod wody, futro ma krótką, ciemnobrunatną z wierzchu, kremową od spodu, duzo czasu spędza w rzekach i jeziorach, błona pławna ułatiwa poruszanie sie po błotnistych brzegach, dobrze sie wspina i skacze, je ryby, skorupiaki, żyje samotnie lub w grupach rodzinnych, aktywna przez całą dobę, przy ludziach nocą, norę kopie przy rzece lub jeziorze, ma wejście z wody na głębokości 1 m, komin wentylacyjny, parzenie jest zimą po 2 miesiącach rodzi się 2-3 młode karmione mlekiem 2 miesiące, mama uczy je pollować wypuszczając na lądzie zywe ryby, oraz wynurza sie trzymając młode na plecach i zanurze się by utrzymały sie na wodzie.
Wydra morska Enhydra lutris zyje u wybrzeży Pacyfiku, ma 1,2 m długości z 30 cm ogonem, waży do 37 kg, szeroka głowa, krótka szyja, stopy spięte błona pławną, czarnobrunatne futro, głowa, pierś i gardło są szarokremowe, zyje samotnie lub w grupach rodzinnych, je ryby i zwierzęta wodne, łapie zdobycz z zasadzki lub pościgupływa szybko po dnie poruszając piasekstrasząc drobne zwierzęta chwytane w całości lub wykorzystywane jako przynęty dla ryb, zanurzona wytrzymuje 5-6 minut.
Wydra wielka Pteronura brasiliensis ariraria żyje w rzekach i jeziorach Brazylii i Gujany i pn Argentyny, ciemnobrązowa sierść, na brodzie i gardle jest biaława, przekracza 1 m dł, waży do 35 kg, ogon ma do 70 cm, jest spłaszczony, słuzy jako broń, poluje za dnia zyje w rodzinnych grupach po 5-8 osobników, teren łowiecki grupy ma 10 km2, je ryby, drobne ssaki, gady i ptaki, w płytkich wodach poluje sama, w głebokich stadnie odcinając ofiarą drogę ucieczki, jak inne wydry teren znaczy moczem i odchodami.
Wydra karłowata Aonyx cinerea żyje w Azji pd-wsch i na archipelagu malezyjskim, ma niepełne błony pławne na łapach, mniejsza od innych wydr, ma szczątkowe pazury, je mięczaki i słodkowodne skorupiaki, dobrze rozwinięte trzonowce, zyje w grupach do 10 osobników, wydaje ponad 12 odgłosów o róznym znaczeniu.
Wydrzyca afrykańska Aonyx capensis żyje od Liberii do Etiopii i od dorzecza Kongo do Afryki pd, zyje na stawach, trzęsawiskach i ciekach wodnych przepływających przez lasy deszczowe, ma masywne ciało do 1 m długości, ma 40 cm gruby ogon, waży 15-25 kg, żyje w niewielkich grupach rodzinnych, parach lub samotnie, ciąża trwa 2 miesiące, rodzi się 1-3 młode, pozostaja przy mamie 60 dni, usamodzielniają sie i dojrzewaja płciowo po roku.
I kilka innych gatunków
Skunks zwyczajny Mephitis mephitis należy do skunksowatych, zyje w Ameryce Pn, ma czarne futro z 2 białymi paskami od karku po nasadę ogona, gruczoły okołoodbytowe wystrykują cuchnącą ciecz, je gryzonie, jaja, owady, żyje w norach z 1 samcem i wieloma samicami, zimą zostaje w norze.
skunks długoogoniasty Mephitis macroura zyje w Ameryce Pn i Srodkowej ma czarny spód i boki oraz biały wierzch ciała, zamieszkuje zróznicowane tereny od stepów po lasy, raz w roku po 2 miesiącach ciąży rodzi 6 mlodych, mięsożerny.