Komentarze (0)
Nogal namorzynowy Megapodius geelvinkianus głowa i skrzydła ceglasto-brązowe, reszta piór bura, je owoce, nasiona i owady, żyje w Tropikalnych i subtropikalnych lasach nizinnych Papui Zachodniej i Indonezji.
Nogal nowogwinejski Megapodius decollatus granatowe piór,a brązowe skrzydła, czerwone podgardle, ostry czubek z tyłu głowy, ciemne nogi i dziób, czarne oczy, zamieszkuje tropikalne i subtropikalne, wilgotne lasy góskie w Indonezji i Papui Nowej Gwinei, jaja składa w kopcach liści i z piasku.
Nogal melanezyjski Megapodius eremita szary spód, niebiesko-szary wierzch, pierś i szyja, brązowe skrzydła, żyje w tropiklanych i subtropikalnych lasach nizinnych i wilgotnych lasach górskich w Papui Nowej Gwinei i na Wyspach Salomona, jaja skłąda w kopcach z l.iści i piasku.
Nogal zmienny Megapodius reinwardt żółty dziób, rózowe nogi, brązowe skrzydła i czubek, reszta piór szara, je owoce, nasiona i bezkręgowce, jaja umieszcza w kopcach piasku, ściółki i liści by rozkład je ogrzewał, żyje w płd Nowej Gwinei i płn Australii.
Grdacz czarny Chamaepetes unicolor czarne pióra, czerwone nogi, niebieski, nagi kantarek, je owoce żyje w parach lub stadach na drzewach, lata lotem ślizgowym i aktywnym, w czasie toków gwiżdże i trzepocze skrzydłami, zyje w deszczowych lasach wysokogóskich w Ameryce Płd i Środkowej.
Grdacz płomienny Chamaepetes goudotii czarny wierzch, niebieska twarz, brązowy spód, rózowe nogi, je owoce, zyje w parach lub grupach, mieszka w Andach na granicy lasów wilgotnych.
Penelopina nigra czerwone korale on czarny, niebieskie skrzydła, okulary i ogon, czerwone nogi, ona ma niebieskie okulary i prążkowane w jasniejsze i ciemniejsze brązowe prązki, zamieszkuje wilgotne lasy górskie w górach Ameryki Płd.
Penelopa jasnolica Penelope argyrotis brązowe pióra, ciemniejszy, jasno nakrapiany grzbiet, rózowe nogi, czerwone korale, biała głowa, wachlarzowaty ogon, zyje w wilgotnych, góskich lasach Kolumbii i Wenezueli.
Penelopa brodata Penelope barbata brązowe pióra, szaroniebieska głowa, szara szyja i pierś, jasny spód, biała pręga na spodzie ogona, żyje w górach Peru.
Penelopa brunatna Penelope ortoni ciemne ciało, brązowy, jasno nakrapiany spód, szyja szara, biało nakrapiana, czarny czubek, czerwone korale, czarne nogi i dziób, żyje w Kolumbii i Ekwadorze w tropikalnych, przybrzeżnych lasach.
Penelopa andyjska Penelope montagnii czarne pióra, szary spód, czerwone korale, ma trąbioący głos, je kagody, żyje w koronach drzew w Peru, Argentynie, Kolumbii, Ekwadorze, w czasie toków śpiewa i trzepie skrzydłami.
Penelopa gujańska Penelope marail czarne, biało nakrapiane pióra, brązowy brzuch, czerwone korale, szara twarz, żyje w Ameryce Płd.
Penelopa krzykliwa Penelope superciliaris szary wierzch, ceglastobrązowy spód, brązowy ogon, szare nogi, czarny dziób, czerwone korale, żyje w Brazylli, Argentynie, Paragwaju.
Penelopa czerwonolica Penelope dabbenei brazowy wierzch i spód,s zara, biało nakrapiana pierś, czerwona szyja, żyje w Boliwii i Argentynie w wilgotnych lasach górskich.
Penelopa rdzawobrzucha Penelope purpurascens czerwony brzuch, brązowa pierś, czarna, biało nakrapiana pierś i góra szyi, brązowy wierzch, czarny czubek, czerwone korale, żółte nogi, brązowy ogon, czarny dziób, gniazdo z liści na gałązkach, samica składa tam 2-3 jaja i wysiaduje je, żyje w Ekwadorze i Wenezueli.
Penelopa kasztanowata Penelope perspicax zielono brązowy wierzch, brązowy, nakrapiany biało spód, czarny dziób, czerwone korale, rózowe nogi, żyje w lasach, w koronach drzew na równiku.
Penelopa białoskrzydła Penelope albipennis brazowe ciało, biały brzuch, czerwone korale, wachlarzowaty ogon, białe lotki i sterówki, żyje od 300 do 1300 m. n.. p. m, je owoce, kwiaty, liście i pąk roslin, gniazduje w koronach drzew, samica skłąda 2 jaja, zyje w Peru.
Penelopa zielonawa Penelope jacquacu czerwone korale, czarne pióra z zielonym połyskiem, biało nakrapiany spód, żyje w parach, w koronach drzew, ma trąbiący głos, w czasie toków trzepocze skrzydłami, żyje w Ameryce Płd.
Penelopa ciemnonoga Penelope obscura czarne pióra, biało nakrapiany spód, czerwone korale, rózowe nogi, czarny dziób, je owoce, kwiaty, pąki, liście i nasiona, zyje w koronach drzew w Ameryce Płd.
Penelopa piskliwa Penelope pileata biała głowa, czarna twarz, czarny, biało nakrapiany wierzch, brązowy, jasno podłużnie prązkowany spód, cieliste nogi, yje w tropikalnych i subtropikalnych, wilgotnych, nizinnych lasach Amazonii i Brazylii, je owoce, nasiona, liście, pąki i kwiaty.
Penelopa bagienna Penelope ochrogaster szary, biało nakrapiany wierzch, brązowy spód, pierś biało nakrapiana, czerwone korale, cieliste nogi, zyje w tropikalnyc i subtropikalnych lasach i bagnach Brazylii, je pąki, nasiona, owoce, liście i kwiaty.
Penelopa białobrewa Penelope jacucaca czarny wierzch, szary, biało nakrapiany spód, czerwone korale, białe brwi, cieliste nogi, czarny dziób, żyje w wilgotnych tropiklanych i subtropikalnych, suchych i wilgotnych lasach Brazylii.
Grdacz soplowaty Aburria aburri czarne pióra, cieliste nogi, niebnieski, trójkątny, krótki, masywny dziób, je owoce, zyje w koronach lasów w wilgotnych Andach.
Grdacz trynidacki Pipile pipile czarne pióra, niebieska skóra na podgardlu, białe plamy na skrzydłach i czubek, żyje w stadach, w koronach drzew, w wilgotnych, nizinych lasach Ameryki Płd.
Grdacz modrogardły Pipile cumanensis biała głowa, końce skrzydeł i pierś, reszta piór czarna, biała szyja, błękitny dziób, pomarańczowe nogi, je kwiaty i owoce, łączy się w pary, samica skłąda 3 żółtawe jaja w gnieździe z gałązek.
Grdacz czerwonogardły Pipile cujubi czarne pióra, biała plama na gardle, czapeczka i opaski na skrzydłąch, czerwone korale, cieliste nogi, w Boliwii i Brazylii zamieszkuje wilgotne, tropikalne i subtropikalne lasy.
Grdacz czarnoczelny Pipile jacutinga biała głowa i kark, opaski na skrzydłąch i szyja, czerwone korale, brązowy wierzch, czarny spód, rózowe nogi, żyje w Brazylii, Argentynie i Paragwaju, je owoce i nasiona.
Czakalaka północna Ortalis vetula biały brzuch, brązowe piersi, wierzch, czarna głowa, kark i szyja, w okresie godowym samiec ma czerwone podgardle, czarny ogon z brązowym końcem, je owoce, nasiona, pąki, żyje w lasach i krzakach, samica skłąda 2-4 jaja w gnieździe na drzewie lub krzewie, nogi i dziób niebieskie, żyje w Ameryce Śwrodkowej i na Płd Północnej.
Czakalaka szarogłowa Ortalis cinereiceps szara głowa, nogi i dziób, biały brzuch, reszta brązowa, zielony, brązowo zakończony ogon, zyje w Afryce, je owoce i jagody żyje w stadach rodzinnych po 6-12 osobników.
Czakalaka brązowoskrzydła Ortalis garrula brązowy wierzch i pierś, biały brzuch, rdzawa głowa, szara, bezpióra twarz, czerwone korale, zyje w lasach, suchych zaroślach i namorzynach, je owoce, nasiona i paki, w kwietniu maju samica składa 3 jaja, inkubacja trwa 26 dni.
Czakalaka rdzaworzytna Ortalis ruficauda brazowe pióra, głowa, ogon i końce skrzydeł sa popielate, czarne nogi i dziób, bezowy brzuch, je owoce i ansiona, żyje w koronach drzew, lata jak kura, samica w gniazdach z gałazek na drzewach składa 3-4 jaja, któe wysiaduje, żyje w lasach Kolumbii i Wenezueli.
Czakalaka rudogłowa Ortalis erythroptera rdzawa głowa i boki, brązowy wierzch,b iaławy spód, boki brzucha bezowe, brzuch biały, nogi niebieskie, nieowłosiony kantarek, je owoce i nasiona m. in. kawy i bananów, skłąda 3 jaja, inkubacja trwa 26-28 dni,zyje w lasach deszczowych Ameryki Płd.
Czakalaka barwna Ortalis wagleri czarny wierzch, brązowy brzuch, nogi i dzió szare, żyje w suchych lasach tropikalnych i wilgotnych subtropikalnych.
Czakalaka płowa Ortalis poliocephala czarne pióra, długi czubek, bezowy brzuch, rdzawe, nieopierzone otoczki oczu, żyje w tropikalnych i subtropikalnych, nizinnych suchych i wilgotnych lasach w Meksyku.
Czakalaka bura Ortalis canicollis brązowo-czekoladowy wierzch, brązowy spód, długi ogon, cieliste nogi, ciemny dziób, żyje w suchych i wilgotnych lasach tropikalnych i subtropikalnych w Ameryce Płd.
Czakalaka białobrzucha Ortalis leucogastra brazowy wierzch, czarnawy ogon, biały brzuch i opaska na końcu ogona, białąwe nogi, żyje w suchych i wilgotnych tropikalnych i subtropikalnych lasach i zaroślach Ameryki Płd.
Czakalaka kolumbijska Ortalis columbiana brązowy wierzch i jasniejszy spód, szara pierś, biały, podłużny pasek na skrzydle, cieliste nogi, ciemny dziób, je owoce i ansiona, zyje w lasach równikowych, składa 2 jaja do gniazd na gałęziach drzew. Czakalaka kreskowana Ortalis guttata brązowy wierzch, szary spód pierś i szyja czarno prązkowane, brazowy brzuch, nadbrzuszze szaro prązkowane, nogi i dziób niebieskie, żyje w lasach równikowych Ameryki Płd.
Czakalaka brunatna Ortalis araucuan brązowe pióra, je owoce i nasiona, zyje w gaęłziach drzew gdzie buduje z nich gniazda, zyje w Ameryce Płd.
Czakalaka łuskowata Ortalis squamata brązowe pióra, jaśniejszy, płowy, prązkowany spód, żyje wlasach Brazylii w koronach drzew, gdzie buduje gniazda, na spodzie pióra układają się jak łuski.
Czakalaka rdzawa Ortalis motmot wierzch brązowy, jasny spód w brązowe plamki, szare podogonie, żyje w lasach równikowych i na polankach, na nizinach Ameryki Płd. naga skora w okoł oczu, czerwona, naga skóra na szyi, żyje i gniazduje w koronach drzew, skłąda 2 jaja w październiku-listopadzie, je owoce i nasiona.
Czakalaka jasnobrewa Ortalis superciliaris brązowy brzuch, czerwone korale, reszta popielata, żeruje w koronach drzew, je owoce i nasiona, gniazduje w koronach drzew, w gniazdkach z gałęzi, żyje w wilgotnych i suchych l;sach Brazylii.
Czakalaka mała Ortalis ruficeps rdzawe boki, brązowa pierś, bezowy brzuch, czekoladowy wierzch, czerwone korale, je owoce, nasiona, żyje i gniazduje w gałęziach drzew, w lasach Brazylii.
Jednoróg Oreophasis derbianus żółty dziób, czerwone nogi, czarne pióra, pierś i góra brzucha białe, ogon i u piskląt są skrzydła brązowe, je bezkręgowce, owoce i liście, zyje na drzewach w lasach Ameryki Płd, samica skłąda 2 jaja w gniazdach na gałęziach drzew.
Czubacz rdzawy Nothocrax urumutum rdzawe pióra, końce skrzydeł brązowe, różowy dziób, niebieska naga skóra w okół oczu, brązowobury czub, różowe nogi, zmierzchowonocny trybżycia, zeruje sam lub w parach, zyje w lasach w pobliżu rzek w Ameryce Płd. na Równiku, gniazduje na drzewach, je owoce, nasiona i bezkręgowce.
Czubacz zmienny Crax rubra czarne pióra, czubek, żółty kantarek, niebieskosiny dziób, długi ogon u samca, brązowa, samica z prążkowaną głową i ogonem, żyje wparach lub pojedynczo w gałeziach drzew, ucieka biegnąc w czasie godów spiewa, żyje w nizinnych lasach Ameryki Płd.
Czubacz niebieskodzioby Crax alberti czarne pióra, biały brzuch i boki brzucha, niebieski dziób, mała głowa, długa szyja i ogon, samica brązowa, zyje w dorzeczu rzeki Magdalena, żyje w lasach.
Czubacz żółtoguzy Crax daubentoni czarne pióra, żółta narośl na szarym dziobie, czarne nogi opalizują na niebiesko, wierzch na zielono, zyje w lasach i na sawannach do 850 m. wys. w grupach po 100 zbierają się w kałużach, okres godowy jest w porze deszczowej, zyje w Kolumbii i Wenezueli.
Czubacz kędzierzawy Crax alector czarne pióra, cieliste nogi, dziób do 3/4 żółty, biały brzuch, zyje wilgotnych lasach płn Ameryki Płd.
Czubacz gołolicy Crax fasciolata samica ma czarne pióra biało prązkowany wierzch, biały spód czarnobiały czubek, samiec ma czarny wierzch, biały brzuch, żółtą narośl na dziobie, żyje w nizinnych lasach Ameryki Płd w strefie tropikalnej i subtropikalnej.
Czubacz koralowy Crax globulosa czarne pióra, biały brzuch, pomarańczowy kantarek, samiec ma czerwony kantarek, samica brązowe skrzydła, żyje w lasach Ameryki Płd wzdłuż cieków wodnych, żyje w parach, je paki, liście, owady, owoce, nasiona, skorupiaki, od czerwca do sierpnia trwa okres godowy, samica składa 2 białę jaja do zagłębienia w ziemi wyścielonego liścmi i gałązkami, pisklęta przez rok są przy rodzicach, dojrzałe sa po 2 latach.
Czubacz czerwonodzioby Crax blumenbachii czarne pióra i czubek, biały bruzch,c zerwony kantarek u samca, u samicy sa białe prązki na czubki i brązowe plamki na skrzydłach, reszta czarna, brzuch biały, żyje w parach, żeruje na drzewach i krzewach owocowych, je opadłe owoce, samiec huczy w okresie godowym, chronią się an gałęziach, żyje w pierwotnych lasach Brazylii