Kategoria

Przyroda, strona 41


wrz 01 2021 Od czego zależy nadwrażliwość na dźwięki...
Komentarze (0)

Wiele osób skarży sie, że zwyczajne dźwieki są dla nich nie do zniesienia, jednak wiele osób jest na te dźwieki wyczulonych. I reakcja na dźwieki wcale nie jest związana z głośnością dlatego często leczenie często jest podpinane pod psychoterapię. A przecież dźwiek oprócz głośności ma jeszcze czestotliwość, która również na nas wpływa. Ten wpis dotyczy dźwieków słyszalnych, gdyż o takich jest mowa, różni ludzie róznie postrzegają dźwieki zależnie od częstotliwości i głośnego, to co dla jednego jest hałasem dla drugiego jest do zniesienia. Skalą akustyczna pomiaru dźwięku przez ludzkie ucho jest fon, jest on liczbowo równy poziomowi natężenia o częstotliwości 1 kHz.
Parametry dźwieku:
-wysokośc dźwieku, czyli częstotliwość tonu podstawowego,
-głośność dźwięku, czyli maplituda i siła głosu, to subiektywne zjawisko pomiaru głosności dźwieku, zaczyna się w uchu, intepretowane jest w ośrodku słuchu, to indywidualne wrażenie słuchowe zalezne od człowieka, zależy od czasu trwania dźwieku, im dłużej słyszymy stały dźwięk tym ucho bardziej sie przyzwyczaja i impulsy nerwowe wysyłane do mózgu sa coraz słabsze (analogicznie z dotykiem, gdy opieramy sie o ściane czujemy ja wyraźnie, gdy trochę postoim wrażenie ucisku słabnie) dlatego np. syrena strażacka jest najgłośniejsza na początku i od cisnienia akustycznego panującego w ośrodku akustycznym (tu gdzie rozchodzą się fale dźwiekowe, fale to drgania materii, gazu, cieczy, czy ciała stałego).
-czas trwania dźwieku, trwa tak długo do póki instrument np struny głosowe wprawiają osrodek akustyczny np. powietrze w ruch, w raz z kocem drgań instrumentu kończy drgac powietrze, chyba, że fale odbiją się od materii np. gór, powierzchni lasu itd.-echo
-barwa dźwieku zalezy od ilości, rodzaju i natężenia tonów składowych, widmo akustyczne  to rozkład natężenia składowych dźwięku w zależności od ich częstotliwości.
Częstotliwość to liczba drgań w jednostce czasu.
Co nie co o procesie słyszenia
Narządem słuchu jest ucho, małżowina uszna działa jak antena skupiająca dźwieki, małzowina i kanał słuchowy przekazuja dzwieki na błonę bębenkową, która zaczyna drgać, odpowiednimi drganiami, błona przekazuje drgania na młoteczek, kowadełko i strzemiączko, które wprawiaja w ruch płyn-endolimfę w slimaku, endolimfa z kolei porusza rzęskami w narządzie Cortiego, zwanym też narządem spiralnym jest on w slimaku, komórkami rzęsatymi na powierzchni nabłonka wyscielajacego ślmak, rzęski mają zakończenia nerwu słuchowego, róznią sie od siebie, każdy rodzaj rzęski rejestruje inny ton czy częstotliwośc, to dzieki pobudzeniu odpowiedniej gr rzęsek rozrózniamy barwę głosu. Budowa rzęsek jest uwarunkowana gentycznie. I tu dochodze do aspektu fizjologicznego nadwrazliwości, niektórzy ludzie mogą mieć rzęski o lepszym powinowactwie na dane dźwieki niż inni, a ci inni za to sa wrażliwsi na inne dźwięki. Ludzie o wrażliwszych rzęskach są bardziej wrazliwi na dane dźwieki niz inni. Drgania rzęsek pobudzaja nerw sluchowy, którym impuls elektryczny płynie do ośrodka słuchu, gdzie dźwieki sa interpretowane, interpretacja może sie zmieniać np. osoby, które utraciły wzrok maja wyostrzony słuch, budowa ucha sie nie zmienia, ale zmienia się interpretacja w mózgu. Czasem na poziomie sslimaka wystepuje efekt maskowania czyli zagłuszanie jednego tonu innym, też jest to związane z wiekszym powinowactwem jednych rzęsek niz innych. Są 2 rodzaje komórek rzęsatych-zewnętrzne OHC wzmacniaja i zaostrzaja dany dźwięk i wewnętrzne przekazujące go do mózgu, tu sa zakończenia dendrytów nerwu słuchowego. Białko stereocilina ma duże znaczenie w odbieraniu dźwięków. Rzęski ułozone w 3 rzędach o rosnącej długości, połączone są zapieciami wzdłuz koniuszków i łacznikami, brak stereociliny spowodował niewytworzenie połaczeń i póxniejszą głuchotę, tak więc mutacje genu stereociliny mogą równiez spowodować nadwrażliwość na dane dźwieki, szczególnie, że ta często towarzyszy niedosłuchom (jedne dźwieki sa zbyt silne inne za słabe).
Reasumując nawrażliwość na dźwięki wcale nie musi być zjawiskiem psychologicznym a może byc fizjologicznym. Trzeba by zbadać czy grupa dźwięków na które dany człowiek xle reaguje nie ma podobnej częstotliwości, sa odpowiednie urządzenia pomiarowe. Warto przyzwyczajać się do dźwięków za dnia, ale jesli ktos w nocy nie zaśnie bez zatyczek, to nie powinien z nich rezygnować, niektórzy ludzie, nawet nie nadwrażliwi na dźwieki potrzebuja idealnej ciszy by usnąć, sa tacy co światło im nie przeszkadza a dzwieki tak i to normalne, zwierzęta społeczne i ludzie bardziej reagują wybidzeniem na dźwięki niz światło, to dla nich sygnał, że w ich społeczeństwie cos sie dzieje. Sa tez ludzie, którzy bez łagodnej muzyki czy tykania zegara nie zasną, są dzieci, które nie asną przy zgaszonym swietle, wszystko jest indywidualne, zależne od potrzeb czlowieka. Każdy z nas jest inny, zamiast z tym walczym trzeba to zakaceptować, to dzieki różnicą genetycznym człowiek skolonizował wszystkie środowiska lądowe.

wrz 01 2021 Narwal, piesek z ogonkiem na główce
Komentarze (0)

Narwal to szczeniak znaleziony w Missouri, ktoś go wyrzucił. Znaleźli go pracownicy ośrodka opieki nad zwierzętami Mac'sMission,który zajmuje się bezdomnymizwierzętami w stanie Misssouri. Narwal ma 10 tygodni, miał odmrożoną lapkę, na razie nie nadaje się do adopcji, bo musi zostać ostatni raz zaszczepiony, ale jest jest zdrowy. Czeka w schronisku w Jackson. Piesek urodził z ogonkiem na czole. To jest pozostalość po wchłoniętym bliźniaku, czasem silniejszy płód wchłania słabszy. Często wchlonie w calości, czasem zostają części ciała wchłoniętego plodu, u Narwala to ogonek. W medycynie nazywa się to zjawisko bliźniakiem pasożytniczym, gdzie wchłonięty fragment bliźniaka rozwija się i żyje podłączony do układu krążenia i nerwowego bliźniaka. Wewnątrz ciała może uszkadzać narządy zdrowego bliźniaka, jako dodatkowa konczyna nie zawsze przeszkadza. Takie bliźniaki zdażają się u wszystkich zwierząt i ludzi. Ogonek Narwala to fałd skórny wypełniony mięśniami i tkanką łączną niepołączony z kośćmi. Szczeniak nie może nim machać, ogon nie przeszkadza,nie boli, więć weterynarze postanowili go zostawić. Nie wiadomo czy ogonek urośnie wraz z Narwalem. Schronisko w Jackson przyjmuje zdeformowane zwierzęta, które same sobie nie poradzą. Zajmuje się nimi Zalożycielka Rochelle Steffen,która daje kalekim zwierzętom szanse na normalne życie. Wszędzie potrzeba takich Ludzi,którzy opiekują się chorymi zwierzętami. Piszęo Pani Rocgelle ponieważ trzeba honorować ludzi, którzy opiekują się zwierzętami, nie tylkozdrowymi, ale i chorymi, starymi, okaleczonymi, zdeformowanymi np. z rozszczepem podniebienia, bez kończyn lub z dodatkowymi kończynami.

wrz 01 2021 cuda natury
Komentarze (0)

W przyrodzie jest wiele zadziwiających rzeczy.

Trzeci liścień, przedstawiciele rodziny psiankowatych Solanaceae i kaktusowatych Cactaceae mogą mieć 3 liścienie. Są to rosliny dwuliścienne, ale czasem niezależnie od gatunku pojawia 3 liścień. Sa u pomidorów Lycopersicon sp. papryki Capsicum sp. pitaii Hylocereus sp. Mutacja odpowiedzialna za powstanie 3 liścienia decyduje też o wytworzeniu kilku pedów głównych. Za trzeci, a nawet czwarty liścień odpowiada mutacja genu AMP1.

Góra żar i Sidzin, w Sidzinie wydaje się, że woda płynie pod górę, na Górze Żar butelki i inne przedmioty toczą się pod górę. W rzeczywistości to złudzenie optycznie, na Górze Żar na drodze idącej w górę jest zakręt, to tam przedmioty spadają do góry, ale na tym zakręcie jest odcinek biegnący w dół, ludzkie oko nie zauważa go z powodu zakrętu i reszty drogi idącej w górę, więć w rzeczywistości przedmioty te spadają. Podobna sytuacja jest w Siedzinie, niby woda płynie do góry, jest podobna sytuacja, na pewnym odcinku idącym w górę jest spadek, któego ludzkie oko nie zauważa, można to potwierdzić badając teren poziomicą.

Kryształowa Rzeka, tu woda mieni się kilkoma kolorami, niebieskim, zielonym, czerwonym, fioletowym, rózowym, granatowym i żółtym, znajduje się w Kolumbii, oryginalna nazwa to Caño Cristales, jest w parku narodowym. Kolorystyka to wypadkowa żółci i zieleni piasku, zieleni glonów, błekitu wody oraz czerwieni roślin z rodziny zasennikowatych Podostemaceae Macarenia clavigera. Są to czerwone, od łodyg odchodzą ogonki liściowe na ich są owalne liście o cienkich blaszkach.

Krzywy las we wsi Nowe Czarnowo w Zachodniopomorskiem, rosnące tu sosny Pinus sp. sa zgięte pod kątem prostym od 20 sm do 3 m wysokości, potem rosną normalnie, uważa się, że celowo zdeformowano je nakładając na młode rośnki specjalne formy by wykorzystać je potem do produkcji mebli i elementów łodzi. Deformacje dotyczą tylko sosen z tego lasu. Dowiedizałam się z Funpage'u Ekologii, że sosny skrzywiono przez obcięcie pędu głównego i pozostawienie pędu bocznego, gałęzi, która przejęła jego funkcję. Dziękuję:)

Catatumbo, najdłuższa burza świata, w Wenezuelskim Parku Narodowym przy ujściu rzeki Catatumbo do jeziora Maracaibo burze trwają pół roku, pioruny we wszystkich kolorach uderzają do 480 razy na minutę, ostatnia burza trwa ponad pół roku, burze prawdopodobnie powoduje ukształtowanie terenu jezioro, do którego rzeka wpada znajduje się w obszarze wysokiego cisnienia, okoliczne góry niskiego. Ciepłe powietrze idzie do góry spotyka sie z chłodnym górskim i powstaje burza. Czerwone pioruny są czerwone dzięki metanowi, który wytwarza się w czasie rozkładu liści roślin porastających okoliczne lasy.

Ogniste tornado, powstają w czasie pożarów, kiedy temperatura powietrza jest niższa od temperatury ognia, powstaje wtedy wir płomieni.

Trąba wodna, tornado powstające nad tafla wody, zasysa ją, powstaje wodny wir.

Czerwone i niebieskie duszki, wyładowania elektryczne w chmurach burzowych na wysokosci 30-90 m. Powstają w wyniku oddziaływań pomiędzy chmurą burzową a jonosferą. Mają różne kolory dominuje czerwony i niebieski.

Rzeka Ognia, rzeka Rio Tinto przepływa przez złoża żelaza i siarki, zaweira kwas siarkowy i metale ciężkie, żyją tam bakterie, które wydzielaja kwas jako efekt uboczny metabolizmu, żyja też glony, pierwotniaki, bezkręgowce.

Halo, zjawisko optyczne zachodzące w atmosferze w okół Słońca lub Księżyca, można je zaobserwować w okół Słońca kiedy jest ono częściowo przesłonięte chmurami, ale przez nie prześwituje, wtedy widać wokół Słońca tęczowy okrąg lub dwa okręgi w pewnej odległości od siebie, halo wywołuje załamanie i odbicie światła od kryształków lodu w chmurach warstwowo-pierzastych kąta wysokiego Cirrostratus.

 

wrz 01 2021 neutralizacja toksyn w wątrobie
Komentarze (0)

Mamy w mitochondriach komórek całego ciała cytochrom p450, który neutralizuje ksenobiotyki, w tym toksyny i leki, najwięcej go wątrobie. To grupa 57 enzymów, z których 12 neutralizuje toksyny. Cytochrom p450 bierze tez udział w syntezie hormonów sterydowych i witaminy D. Ma dwa zadania, syntezę hormonów i odtruwanie organizmu, jest wapniozależny, dlatego wapn i witamina D są niezbędne do odtruwania organizmu. Potrafią rozłożyć nawet organiczne związki rakotwórcze. CYP to białka transbłonowe, które przenoszą elektron z NADPH na tlen, w reakcji uczestniczy hem cytochromu b łańcucha oddechowego w razie konieczności na FMN, FAD, hem cytochromu b i substrat, czyli ksenobiotyk. Cytochrom p450 jest w wątrobie, dlatego silne zatrucie niszczy wątrobę, leki, narkotyki, alkohol, środki ochrony roślin niszczą wątrobę.

Ksenobiotyk to jest wszystko, co obce, a dostanie się do organizmu i może oddziaływać na metabolizm. Wątroba neutralizuje toksyny i leki, dzięki czemu zmniejsza ich oddziaływanie na organizm, pozwala się najpierw zmienić je w mniej toksyczne lub obojętne związki i pozbyć. Komórki wątroby maja cytochrom p450, ten cytochrom to grupa oksygenaz utleniających ksenobiotyki. Ich liczba rośnie wraz z zanieczyszczeniem lub podażą ksenobiotyków, dlatego ludzie przyzwyczają się do używek i do leków, których potrzebują coraz więcej, by osiągnąć odpowiedni efekt np. jak ktoś nie bierze leków przeciwbólowych wystarczy jedna tabletka, by go znieczulić, ale jak ktoś bierze dużo danego leku, potrzebuje znacznie więcej, by przestać czuć ból, tak samo alkohol, ktoś kto nie pije, upije się jednym kieliszkiem wódki, ten kto dużo pije, wypije kilka butelek i może rozmawiać, a nawet robić prace domowe. Tak samo przyzwyczajamy się do substancji czynnych zawartych w ziołach i chociaż mają silne działanie lecznicze i zwykle używane są jako przyprawy, to ludzie, którzy dużo jedzą ziół potrafią bazylię, miętę, chili, oregano, czosnek, cebulę, pasternak, rozmaryn, lubczyk, cynamon, goździki, mniszek lekarski, pokrzywę, podagrycznik, jasnotę, pietruszkę, chrzan i musztardę na bazie gorczycy jeść w takich ilościach jak ludzie nieużywający ziół jedzą inne warzywa. W ten sam sposób przyzwyczajamy się do toksyn ze środowiska. Słabsze ksenobiotyki jak substancje czynne z ziół jesteśmy w stanie jeść w dowolnych ilościach, silniejsze jak leki, środki ochrony roślin, słabsze trucizny roślinne, toksyny z pleśni niszczą wątrobę w dużych ilościach, z silnymi truciznami roślinnymi i grzybowymi wątroba sobie nie poradzi, dlatego nie można jeść nieznanych roślin i grzybów.

 

wrz 01 2021 nieloty 9
Komentarze (0)

Kuroczub Pucrasia macrolopha on czarna głowa, niebieski tułów, brązowe skrzydła, rdzawobrązowa plama na piersi, białe pasy na żółtym karku, ona brazowa w ciemne plamki, białe podgardle, brązowe pasy na głowie i policzkach, żyje w parach lub samotnie, spiewa pieśni godowe, śpi na drzewach, wschodnia Azja.
Kuropatnik Ithaginis cruentus on szary lub niebieski wierzch, zółty lub zielony spód, czarna brew, puprpurowe podgardle i ogon, ona brązowa, iglaste lasy i krzewy w góach Tybetu, Himalajów.
Kuropatwiak rdzawy Galloperdix spadicea brazowy, rdzawawy tułów, szara głowa i ogon, samiec spiewa w porze godowej, jedzą nasiona, jagody, mięczaki i owady, gniazdują na drzewach, połykaja żwir, żyją na płd od Gangesu.
Kuropatwiak siwogłowy Galloperdix lunulata ona brazowa, ciemna czapeczka i brwi, on szara głowa i skrzydła, ceglasty wierzch, żółty spód, brazowe skrzydła, spód czarno nakrapiany wierzch biało, w gnieżdzie wyłożonym liścmi samica składa do 5 jaj, ona wysiaduje, oboje sie opiekują mieszka w drzewostanach, je częsci roślin i bezkręgowce, lasy Indii.
Kuropatwiak cejloński Galloperdix bicalcarata on biały spód z brązową pajęczynką, brazowy wierzch w białe kropki, głowa gęsto kropkowana, ona brazowa, szara twarz, białe podgardle i pierś, oboje mają rózowy dziób i czerwone nogi, je owoce, nasiona, pająki, mieczaki i owady ze sciołki, samica skłąda 2-5 jaj w zagłebieniu, deszczowe lasy Sri Lanki.
Kakapo Strigops habroptila papuga nielot, waży do 4 kg, ma zielone pióa, szarą puchową twarz i niebieski dziób, żyje w lasach Nowej zelandii, aktywna noca, dobrze sie wspina mocnymi nogami, je owoce, nasiona, korę i pyłek kwiatowy, w okresie godowym samce rywalizują o samice, pary sa tylko w czasie godów, samica składa 1-2 jaja, wysiaduje je przez 30 dni, samice jedzące duzo białka powijaja samczyki-pisklęta, gniazduje w dziuplach.
Kukawka kalifornijska Geococcyx californianus samiec brązowe pióra w białe plamy na piersi, bokach i grzbiecie, białe policzki z czerwona plamą,białawy brzuch i uda, długi ogon, szare nogi, długi dziób, brazowy czubek na głowie, samica biała lub brązowa pierś i brzuch, brazwy, biało nakrapiany wierzch,  zyje na płd-zachodzie USA i w Meksyku, gniazduje na kaktusach, je gryzonie, gady, owody, skorpiony, w porze godow samiec kukaniem wabi partnerkę, przynosi jej jedzenie, je po kopulacji, składa 3-7 jaj, wysiaduje je 18 dni, żyje w parach.