Kategoria

Przyroda, strona 40


wrz 01 2021 Mruczenie kota na zdrowie
Komentarze (0)

Koty są naszymi przyjaciółmi. Ich obecność obniża ciśnienie, poprawia humor, sprawia, że szybciej wracamy do zdrowia, mobilizuje układ odpornościowy. Dawniej były 3 teorie na temat powstawania kociego mruczenia. Pierwsza mówiła, że mróczenie jest spowodowanie wibrowaniem fałszywych strun głosowych, położonych obok więzadeł głosowych. Druga mówiła, że turbulencje przepływu krwi wywołuja wibracje w klatce piersiowej i tchawicy, których energia jest przekazywana powietrzu w jamach zatok, gdzie powstaja fale akustyczne. Trzecia mówiła, że są to pozafazowe skurcze mięśni krtani brzusznej i częsci przepony. Niedawno odkryto, że mruczenie powstaje w kościach gnykowych położonych między podstawą języka a podstawą czaszki. Impulsy nerwowe aktywują mięsnie położone w pobliżu strun głosowych powodując ich wibrujące skurcze, mięśnie poruszają kośćmi, drgania rozchodza się po całym ciele. mruczą koty domowe i rysie, koty mruczą, gdy delektują sie jedzeniem albo cieszą głaskaniem, ale także kiedy rodzą i są ranne. Ich mruczenie ma częstotliwość 50 do 150 herców. Odkryto, że drgania o takich częstotliwościach wpływaja na gęstość kości, zwiększając ją. dlatego u kotów złamania goją się szybciej, ale nie tylko u kotów, również u ludzi i innych zwierząt jak psy, które miały kontakt z mruczącymi kotami i drgania przechodziły na nich. Mruczenie to forma komunikacji - ciche mruczenie informuje o chęci do zabawy, gluche to prośba o spokój, głośne to radość z głaskania lub zabawy, a bardzo głośne mowi o dominującej pozycji kota. Poprzez mruczenie kocięta mówią mamie czego potrzebują. Koty mrucząc poruszają ciała w drgania, które usuwaja skutki ich mało aktywniego stylu życia, mruczenie wzmacnia kości i ścięgna kotów. Takie mruczenie przyspiesza regenerację kości o 20%. Chore koty mruczą, by wprawić się w ruch, dzięki któremu szybciej zdrowieją. Mruczenie zwiększa też siłę i sprawność mięśni. Większa gęstość kości to mniejsze zagrożenie osteoporozą. Warto więc trzymac kota na kolanach i tulić się do niego.

wrz 01 2021 Mszar
Komentarze (0)

Rojst inaczej obszar bagienny, niski porośnięty krzewinkami i karłowatymi drzewami. Podobnym środowiskiem jest mszar, czyli bezodpływowy zależny od wód opadowych obszar zdominowany przez mszaki, krzewinki z rodziny wrzosowatych jak żurawina, błotna Oxycoccus palustris łodyga brunatna, delikatna, płożaca, liście drobne, jajowate, sine od spodu, tępe lub zaostrzone, brzegi liści są podwinięte, rózowe kwiaty wyrastaja po 3-4 na długich szypułkach maja podwinięte płatki i drobne podkwiatki, owoce to kuliste, czerwone jagody z drobnymi, zielonymi nasionami. Roslina jadlana owoce nadają sie na kisiele, galaretki, są dodatkiem do musli, roślina lecznicza, owoce działaja moczopędnie, pomagają w zapaleniu pęcherza.
żurawina wielkoowocowa Vaccinium macrocarpon brązowa, rozgałeziona łodyga, liście eliptyczne, od spodu szarozielone, o podwiniętych brzegach, kwiaty są na długich szypułkach, maja po 2 podkwiatki, działki sa niepozorne, płatki odgięte do tyłu, nitki pręcików owłosione, owoce to czerwone jagody, roslina jadalna, owoce są jadalne.

Bagno zwyczajne Ledum palustre gałęzie wyprostowane, rudo owłosione, ulistnienie skrętoległe, liście są eliptyczne, krótkoogonkowe, kutnerowate, brzegi są podwinięte, kwiaty białe, pięciokrotne, symetria promienista, 5 działek, 5 jajowatych płatków, kwiaty zebrane są w baldachy, owoce to pękające 5 klapami torebki ze spiralnie zwiniętymi nasionami. Roślina lecznicza, liście i młode pędy leczą gościec, reumatyzm, ból zębów, stawów, krzyża, odstrasza mole.

Z roślin zielnych dominujewełnianka pochwowata Eriophorum vaginatum tworzy kępy, łodyga prosta, wzniesiona, pełna, obł, liście cienkie, szporstkie, rynienkowate, odziomkowe, kwiaty zebrane pod podsadką w jajowate kłos, listki okwiatu nitkowate, przysadkilancetowate, owoce tto orzeszki z puchem z przekształconych płatków, puchem wypycha się pościel

Rosiczka okrągłolistna Drosera rotundifolia łodyga prosta, wzniesiona, liście rozety długoogonkowe, okrągłe, mają włoski gruczołowe z lepką wydzieliną unieruchamiająca owada, przylistki do połowy zrośnięte z liśćmi, kwiaty na łodygach kwiatostanowym zebrane w grono, drobne, białe, 5-płatkowe, promieniste kwiaty, owoce to trójkomorowe torebki, roślina lecznicza, pomaga przy gorączce, bólach menstruacyjnych, bólu zebów.
Rosiczka długolistna 
Drosera anglica łodyga to wzniesiony głąbik, liście rozety podłużne, owalne, z włoskami gruczołowymi na trzoneczkach, długoogonkowe, przylistki zrośnięte z liścmi do połowy, 6-płatkowe, białe kwiaty w gronach, owoce to gładkie torebki.
Rosiczka pośrednia 
Drosera intermedia łodyga to kłabik, liście rozety długoogonkowe, łopatkowate, zrośnięte z liśćmi u nasady, włoski na powierzchni górnej liści na trzoneczkach, 6-płatkowe, białe kwiaty w gronach, owoce to kuliste, bruzdkowane torebki.
Rosiczka owalna Drosera obovata łodyga to głąbik, liście szerokie, krótkie, łopatkowate, czerwonawe z włoskami gruczołowatymi, kwiaty białe, 6-płatkowe, drobne, w gronach, owoce to torebki.

Na mszarach rosnie dużo torfowców, z czasem zmieniają w torfowiska

 

wrz 01 2021 myszołów na życzenie
Komentarze (0)

Rząd: szponiaste Accipitriformes
Rodzina: jastrzębiowate Accipitridae
Rodzaj: Buteo
Gatunek: myszołów zwyczajny Buteo buteo. Ptak drapieżny zamieszkujący Europe, Azję i Afrykę, w Europie Środowej i Zachodniej są osiadłe. Wygląd: spód ma brązową szyję, jasną pierś w brązowe plamy, brązowy brzuch, beżowe podogonie, brązowy ogon, spód skrzydeł ma czarną nasadę, biały środek i czarne końce, wierzch brązowy, forma jasna ma biały spód i boki, biały grzbiet w brązowe plamy.
Gatunek: myszołów włochaty Buteo lagopus. Ptak drapieżny zimujący w Europie Zachodniej.
Wygląd: szary w brązowe plamy, na tułówiu i nogach okrągłe, na szyi podłużne, spód biały, biała plama na kuprze, ogon samca ma kilka ciemnych psaków, samicy 2, dziób zakrzywiony, nogi żółte, w locie widać czarna plamę na przegubie jasnej części skrzydeł, puch piskląt biały, jaj biała, ciemno nakrapiane.
Rozmnażanie: samice myszołowów składają 2-3 jaja, szaro, brazowo lub fioletowawo nakrapiane, okres wylęgania trwa 33 dni, oboje rodzice karmiamlode, ojciec przekazuje pokarm matce, ona go rozdrabnia i podaje pisklętom. Młode latają po 50-55 dniach. Po 2 miesiącach młode opuszczaja gniazdo. 
Życie: myszołowy zamieszkują lasy, pola, drzewostany, kepy drzew i krzewów, zarośla, miedze, nieużytki. Budują gniazda w koronach drzew lub rozwidleniach gałęzi, gniazdo ma ok. 1 m średnicy, zbudowane jest z gałązek. Wycinanie i zabudowywanie tych terenów to dla nich zagrożenie.
Pokarm: myszołowy polują na małe ptaki, ssaki, gady, płazy, duże owady, dżdżownice.
włochaty gniazduje na ziemi lub w skałach, ale nie w Polsce tylko w tundrze, zwyczajny gniazduje u nas.
Myszołowy sa objęte scisłą ochrona gatunkową. Zagraża im wycicnanie lasów, kęp drzew i drzewostanów

wrz 01 2021 myszołowy
Komentarze (0)

Rozdzaj Buteo.

Myszołowik popielaty Buteo plagiatus bezowy brązowo cętkowany wierzch, szary, poprzecznie prązkowany spód, żółty dziób i nogi. Jaja białe, niebieskawe, 6 tygodni trwa pierzenie. żyje w Płn Amazonii i Trynidadzie.

Myszołowik prążkowany Buteo nitidus pomarańczowe nogi, czarny ogon z 3 białymi prążkami, szare poprzecznie prązkowane upierzenie, wierzch ciemniejszy od spodu, białe lub niebieskawe jaja, pierzenie trwa 6 tygodni. Zamieszkuje Amerykę Połd. w okolicach równika.

Myszołów siwogłowy Buteo ridgwayi samica większa od samca, głowa i kark szare, steróki ciemnoszare z 3 białymi paskami, reszta ciała w białorude pasy, lotki czarne, samica ma rudobrązowe pokrywy skrzydeł, krytycznie zagrozony zamieskzuje Dominikę na Małych Antylach.

Myszołó rdzawoskrzydły Buteo lineatus rude upierzenie, brzuch ma jasniejsze poprzeczne pasy, szyja, plecy rude, skrzydła brązowe w ciemne i białe plamki, zamieszkuje wilgotne lasy Ameryki Płn.

Myszołów szerokoskrzydły Buteo platypterus wierzch brązowy, spód biały w rude prązki, ogon w czarnobiałe pasy, spód skrzydeł biały z ciemna krawędzią, żyje w lasach liściastych Ameryki Pn. zimuje w Południowej.

Myszołów hawajski Buteo solitarius wierzch szarobrązowy, prązkowany, spód biały z szarymi plamami na piersi, głowa i szyja szare, dziób i nogi dorosłych są żółte, prowadzi samotniczy tryb życia, żyje na Hawajach.

Myszołów białogardły Buteo albigula brązowy, ciemniej cętkowany wierzch i pokrywy skrzydeł, szyja biała, brazowe boki, biały brzuch po bokach nakrapiany brązowymi plmkami, pierś biała w brązowe plamy, żyje w Andach.

myszołów krótkoogonowy Buteo brachyurus upierzenie brazowe, brzuch i pierś mają białe, poprzeczne plamki, całość ciemniej prążkowana, dziób i nogi jasnożółte, jeden z mniejszych myszołowów, żyje na pd. Ameryki Pn i w Ameryce Pd.

Myszołow preriowy Buteo swainsoni brązowy wierzch, beżowy spód, pierś w brazowe pasy, szyja beżowa, jasna odmiana ma wierzch brązowy, spód szarobrązowy, pierś brązowa, gardło białe, spód skrzydł biały, reszta kremowa, odmiana ciemna ma spód skrzydeł płowy, żyje na równinach i w rzadkich lasach Ameryki Pn. zimuje w Południowej.

Myszołów galapagowski Buteo galapagoensis brazowy grzbiet, pokrywy skrzydeł brązowe w białe plamy, szyja, kark brązowe, pierś rdzawa, brzuch bezowy, oba w brazowe plamki, uda beżowe, endemiczny dla Galapgos, je bezkręgowce i małe kręgowce.

myszołów czarny Buteo albonotatus ciało czarne, pokrywy skrzydeł w białe, poprzeczne paski, nogi i dziób jasnożółte, żyje w suchych, ciepłych obszarach obu Ameryk.

Myszołów rdzawosterny Buteo jamaicensis odmiana jasna ma głowę, gardło, grzbiet brązowe, białą pierś, ceglasty ogon, ciemna ma wierzch brązowy, spód rdzawy, zyje w Ameryce Srodkowej i Pd. w basenie Morza Karaibskiego.

myszołów patagoński Buteo ventralis brazowy, biało nakrapiany, brazowo plamkowany wierzch, biały spód, brzuch brązowo nakrapiany, głowa i szyja brazowe, zamieszkuje umiarkowane, tropikalne, subtropikalne lasy Ameryki Pd.

Myszołów włochaty Buteo lagopus szary w brązowe plamy, na tułówiu i nogach okrągłe, na szyi podłużne, spód biały, biała plama na kuprze, ogon samca ma kilka ciemnych psaków, samicy 2, dziób zakrzywiony, nogi żółte, w locie widać czarna plamę na przegubie jasnej części skrzydeł, puch piskląt biały, jaj biała, ciemno nakrapiane, zamieszkuje tundrę, zimuje w Europie Zachodniej.

Myszołów królewski Buteo regalis odmiana jasna ma wierzch jasnobrązowy, spód biały, boki mają rdzawe poprzeczne prązki, ciemne, półksiezycowate plamy na nadgarstkach, skrzydła w ciemne poprzeczne plamki, rdzawy ogon, ciemna tułów brazowy, ogon jasny, zamieszkuje prerie na pd. Ameruki Pn.

Myszołów plamisty Buteo auguralis szarobrązowy wierzch, kremowy spód, biały brzuch w czarne kropki, szyja, głowa i ogon brązowe, mieszka w Afryce.

myszołów białobrzuchy Buteo augur czarny wierzch, biały spód, boki szyi białe w czarne plamy, spód skrzydeł biały w czarne plamy, dziób i nogi żółte, mieszka w Nanibii, Angoli i Etiopii.

myszołów przylądkowy Buteo rufofuscus spód skrzydeł czarny z białą opaska, boki brzucha czarne, brzch, pierś białe, rdzawa plama na piersi, szyja, głowa i wierzch czarne, odmiana ciemna ma spód czarny lub rdzawy, zyje w Afryce.

Myszołów zwyczajny Buteo buteo spód ma brązową szyję, jasną pierś w brązowe plamy, brązowy brzuch, beżowe podogonie, brązowy ogon, spód skrzydeł ma czarną nasadę, biały środek i czarne końce, wierzch brązowy, forma jasna ma biały spód i boki, biały grzbiet w brązowe plamy. Zamieszkuje Europe, Azję i Afrykę.

Myszołów amurski Buteo japonicus wierzch brązowy, ogon kremowy, spód szyja rdzawa, pierś kremowa, brzuch brazowy, plamisty, głowa brązowa, biały deseń na skrzydłach, mieszka w Japonii, Chinach, Mongolii.

Myszołów himalajski Buteo refectus wierzch brązowy, nakrapiany, spód kremowy, rdzawo nakrapiany, żyje w Himalajach.

myszołów górski Buteo oreophilus czarne wierzch, głowa, szyja, biały spód w czarne plamki, czarny dziób, żółte nogi, mieszka w Afryce.

Myszołów leśny Buteo trizonatus rdzawa głowa, brązowy wierzch, kremowy spód, rude boki, mieszka w wiecznie zielonych lasach Afryki.

myszołów madagaskarski Buteo brachypterus brazowy wierzch, biały spód, rzadkie, rdzawe, duże plamy na piersi i po bokach brzucha, szyja rdzawa, brązowy, biało obrzezony ogon, białwy dziób o nogi, endemiczny dla Madagaskaru.

Kurchannik Buteo rufinus brazowy wierzch, pokrywy skrzydeł mają czarne, białoobrzezone oczka, jasnobrązowa głowa w ciemne plamki, biały spód, płowy ogon, czarny dziób, żółte nogi, żyje w Europie Środkowe, Wschodniej, Azji, na Półwyspie Arabskim, w Sokotrze, mieszka na terenach otwartych i stepach, 1 lęg w roku z kilku jaj.

Myszołów mongolski Buteo hemilasius brązowy wierzch, biały spód, szyja rdzawa, podłużne pasma plamek zachodzą na pierś, brzuch ma rzadsze rdzawe plamki, głowa biaława w brązowe plamki, ciemny ogon, żółte nogi i dziób z czarną końcówką, żyje Azji Środkowej.

myszołów zielonoprzylądkowy Buteo bannermani wyodrębniony ze zwyczajnego, zamieszkuje Wyspy Zielonego Przylądka, brązowy wierzch, jasniejszy, cętkowany spód. wielu uważa, że to podgatunek zwyczajnego.

 

wrz 01 2021 rośliny naczyniowe
Komentarze (0)

Paprocie:

Długosz królewski Osmunda regalis podziemne, rozgałęzione kłacze, sa liście asymilacyjne i liście zarodnionoście, liście asymilacyjne mają jajowate odcinki, część ich blaszki jest podzielona na długie, karbowane odcinki, górna część ma sporofilostany. Roslina ozdobna.
Jezycznik zwyczajny 
Phyllitis scolopendrium niepodzielne, zaostrzone liście z łuskowatymi ogonkami, zarodnie wyrastają w szeregach, otoczone są zawijkami, krótkie, podnoszące się, łuskowate kłącze. Roślina ozdobna.
Marsylia czterolistna 
Marsilea quadrifolia cienkie, podwodne kłącze, liść podzielony na 4 okrągłe odcinki, roslina jednoroczna, produkuje makrospory i mikrospory, przedrosle opada na dno, na wiosnę wypływa i rozwija się nowy organizm.
Nerecznica krótkoostna 
Dryopteris carthusiana liście długie, trójkątne, listki szerokorozstawione, mają owalne, karbowane odcinki, na spodzie liścia drobne kupki zarodnionośne. Roslina lecznicza, kłącze leczyr any, gościec i pasożyty.
Nerecznica samcza 
Dryopteris filix-mas kłącze ma korzenie przybyszowe, liście są trójkątne, młode pastorałowato zwinięte, starsze trójkątne, pierzastodzielne, odcinki drugiego rzędu są jajowate, leża blisko siebie, na spodzie liścia są zarodnie pod zawijkami. Roslina lecznicza, kłącze leczy rany, gościec i tasiemce.
Orlica pospolita 
Pteridium aquilinum długie, poziome, rozgałęzione kłącze, duże, trójkątne, poziome liście, są podwójnie pierzastodzielne, listki są w pewnej odległości od siebie, ich odcinki przylegaja do siebie, brązowe, kolczaste zarodniki, roślina jadalna, młode liście można jeść.
Paprotka zwyczajna 
Polypodium vulgare pierzaste liście z długimi, zaokrąglonymi listkami, kupki zarodnionośne leżą w 2 rzędach na spodnich stronach listków, brunatne, czołgające się kłącze z lancetowatymi łuskami.
Nerecznica górska 
Dryopteris expansa liście na ogonkach, są pierzastodzielne, trójkątne, listki tez pierzastodzielne na podługowate, karbowane listki, młode liście pastorałowato zwinięte, kłacze rozgałęzione, brązowe, na spodzie listkó okrągłe kupki zarodnionośne.
Nerecznica grzebieniasta 
Dryopteris cristata grube kłącze, liście poierzastodzielne, trójkątne, odcinki trójkątne, naporzemianległe, końcowe odcinki pilkowane, na spodzie sa kupki zarodnionośne.
Nerecznica szerokolistna 
Dryopteris dilatata trójkątne, skosnie wyrastające liście, pierzastodzielne na pierzastodzielne, jajowate odcinki, ogonki łuskowane, liście zarodnionośne mają na spodzie sori-kupki zarodnionośne.
Paprotnica górska 
Cystopteris montana liście potrójnie pierzastodzielne, końcowe odcinki jajowate i karbowane, dolne liście najdłuższe, kłącze czołgające się.
Paprotnica krucha 
Cystopteris fragilis liście pierzastodzielne, listki i odcinki są rozstawione, odcinki okrągłe i piłkowane, długie, rozgałezione kłącze.
Paprotnica sudecka 
Cystopteris sudetica liście rozety trójkątne, pierzastodzielne, ogonek nagi, odcinki długie.
Paprotnik Brauna 
Polystichum braunii liście rozety trójkątne, pierzastodzielne, krókoogonkowe listki, zarodnie grupowo zebrane na spodzie listków, kłącze z brunatnymi listkami.
Paprotnik ostry 
Polystichum lonchitis kąłcze się ukorzenia, pokrywają je nasady ogonków, sztywne, pokryte łuskami pierzastodzielne liście rozety, długie, pojedyczne odcinki, brunatne zarodniki. 
Pióropusznik strusi 
Matteuccia struthiopteris liscie wyrastaja pionowo, są podługowate, zaostrzone, rozszerzają sie ku górze, są pierzastodzielne, odcinki są karbowane, sori na brzegach blaszek liściowych.
Podrzeń żebrowiec 
Blechnum spicant liście asymilacyjne podługowate, pierzastodzielne na nitkowate odcinki, długie, proste liście zarodnionośne, mają na spodzie zarodnie, długie, brązowe kłącze z korzeniami.
Rozrzutka alpejska 
Woodsia alpina liście pierzastodzielne, naprzemianległe listki również, listki sa trójkątne, końcowe odcinki sa okrągłe, zarodnie pod zawijkami, krótkie kłącze.
Salwinia pływająca 
Salvinia natans pionowe, pływające kłacze, ulistninie okółkowe, liście pływające są pierzastodzielne na okrągłe odcinki, podwodny przypomina korzeń, zarodnie otoczone podwójną zawijką są w kulistym sporokarpie, leżącym w kącie liścia pływającego.
Wietlica alpejska 
Athyrium distentifolium podziemne, rozgałęzione kłącze, gęste, trójkatne, podwójnie pierzastodzielne liście rozety, listki lacetowate, kuliste zarodnie pod zawijkami są na liściach zarodnionośnych identycznych z płonymi.
Wietlica samicza 
Athyrium filix-femina podziemne, rozgałęzione kłącze, trójkątne, poziome liście z trójkątnych, równowąskich, pierzastodzielnych odcinków, odcinki drugiego rzędu piłkowane, sori pod zawijką sa w 2 rzędach wzdłóż nerwu głównego.
Zachyłka/Cienistka Robarta 
Gymnocarpium robertianum pojedyncze, długoogonkowe, trójkątne, potrójnie pierzastodzielne liście, odcinki są trójkątne, liście płonne i zarodnionośne są takie same, płodne mają skupiska nagich kupków zarodnionośnych.
Zachyłka/Cienistka trójkątna / cienistka trójkątna 
Gymnocarpium dryopteris liście dłoniastodzielne na trójkątne, podwójnie pierzastodzielne odcinki, końcowe odcinki podłużne, mają na spodnich brzegach sori, słabo rozgałęzione kłacze z brunatnymi luskami.
Zanokcica zielona 
Asplenium trichomanespodziemne kąłcze, ogonkowe, pierzastodzielne liście, jajowate, krótkoogonkowe, naprzeciwległe, karbowane listki.
Zanokcica kończysta 
Asplenium onopteris liście ogonkowe, pierzastodzielne podwójnie, listki i liście trójkątne, końcowe odcinki odwrotnie jajowate, szerokoogonkowe, ściśle chroniona, wymierająca.
Zanokcica niemiecka 
Asplenium germanicum długoogonkowe liście pierzastodzielne, listki jajowate, podobne do łyżeczek, początkowe dłoniastokarbowane, mają krótkie ogonki.
Zanokcica ciemna 
Asplenium adiantum-nigrum liście pionowe, cienkie, tójkątna, podwójnie pierzastodzielne, odcinki sa blisko siebie, sori na spodniej stronie liści.
Zanokcica klinowata 
Asplenium cuneifolium nagie, gęste liście, są jajowate, potrójnie pierzastodzielne, odcinki 3 rzędu są owalne, sori na spodzie liści.
Zanokcica murowa 
Asplenium ruta-muraria liście podwójnie pierzastodzilne, końcowe odcinki są łopatkowate, ogonkowe, równowąskie sori na spodzie listków, okrągłe kłacze z pionowymi korzeniami.
Zanokcica północna 
Asplenium septentrionale podługowate, rozwidlone liście, mają podługowate odcinki, podługowate sori zajmują dolna powierzchnię listków, liście tworzą gęsta kepę, posziemne kłącze z korzeniami.
Zanokcica serpentynowa 
Asplenium adulterinum podługowate, pierzastodzielne liście mają okrągłe odcinki, są ułozone naprzeciwlegle i karbowane, sori sa na wszystkich liściach, na spodnich stronach, rozgałęzione kłacze jest krótkie i grube.
Zanokcica skalna 
Asplenium trichomanes pierzastodzielne, ogonkowe, podługowate liście na jajowate odcinki, ogonki cienkie, sori na spodzie listków, roslina lecznicza, ziele działa wykrztuśnie.
Skrzypy:
Skrzyp bagienny 
Equisetum fluviatile wysoka, prążkowana, rozgałęziona łodyga z przewodem powietrznym, ulistnienie okółkowe, liście ząbkowate, pochwy otulają węzły, jajowate zarodnie są na szczycie zielonych pedów zarodnionośnych, liście tych pędów są małe, pekate i ustawione ku górze, kłącze ma przewód powietrzny..
Skrzyp błotny 
Equisetum palustre podziemne kłącze tworzy poziome rozłogi, ma przewód powietrzny, od niego odchodzą wiązki korzeni, mogą być bulwki magazynujące skrobię, zielona, rozgałeziona łodyga z przewodem powietrznym, ulistnienie okółkowe, pochwy walcowate, liście długie, cienkie, okrągłe, ustawione ku górze, na kłasach zarodnionośnych są łuskowate liście, na szczycie sa szpiczaste zarodnie.
Skrzyp leśny 
Equisetum sylvaticum żebrowata, rynienkowata, rozgałęziona łodyga z przewodem powietrznym, gałęzie zwisają łukowato, ulistnienie okółkowe, liście nitkowate, pierzastodzielne, zwisające, odcinki nitkowate, kłącze długie i rozgałęzione, ma powietrzny przewód, zarodnie na szczycie kłosów zarodnionośnych, które początkowo są brunatne, potem zielenieją, rozgaęłziają się, tworzą liście, jajowata zarodnia na brunatnym trzonku, kłos zarodnionośny po wysypaniu zarodników odpada.
Skrzyp łakowy 
Equisetum pratense łodyga prosta, wyrasta z pełzającego, podziemnego kłącza z nitkowatymi korzeniami i powietrznym przewodem, jest zielona, ma przewó powietrzny, liście są długie, pierzastodzielne na małe, jajowate listki, parasolowato zagięte w dół, ulistnienie okółkowe, kłosy zarodnionośne w międzywęźlach mają brunatne łuski, liście są małe, parasolowato opadają w dół, ulistnienie okółkowe, jajowate zarodnie na szczytach kłasów zarodnionosnych.
Skrzyp olbrzymi 
Equisetum telmateia rozgałęzione kłącze podzielone na węzły i międzywęźla, jest owłosione, ma przewód powietrzny, łodyga prosta, zielona, z przewodem powietrznym, ulistnienie okółkowe, liście są długie, nitkowate, podnoszące się, zrośnięte pochwami, kłosy zarodnionośne bezzieleniowe, okryte brunatnymi, trójkątnymi łuskami, na szczytach są jasne, jajowate zarodnie. Roślina ozodbna i jadalna, je sie młode pędy zarodnionośne, lecznicza, ziele zapobiega kamicy nerkowej, miażdżycy, leczy astmę, choroby oskrzeli układu moczowego.
Skrzyp polny 
Equisetum arvense prosty, bezzieleniowy kłos zarodnionośny, okryty łuskami z trójkątnych, brązowych, okółkowych liści, podłużna zarodnia, pęd płonny jest zielony, ma powietrzny przewód, ulistnienie okółkowe, liście cienkie, długie, parasolowato zgięte do góry, kłącze brunatne, czołgające się z przewodem powietrznym. Roślina lecznicza, ziele zapobiega miażdżycy i kamicy nerkowej, leczy miażdżycę, choroby oskrzeli, astmę i choroby układu moczowego, roślina kosmetyczna, zapobiega trądzikowi, czyrakom, ujędrnia skórę.
Skrzyp gałęzisty 
Equisetum ramosissimum kłącze podziemne, ma w środku przewód powietrzny, może mieć bulwki ze skrobia, w węzłach rosną pędy, korzenie nitkowate, pędy płonne zielone, żeberkowane, mają przewody powietrzne, ulistnienie okółkowe, liście zrośnięte nasadami tworzą pochwę otulającą łodygę, mają kształt drobnych, wolnych ząbków, kłos zarodnionosny zielony, ma pochwy liściowe otulające go, na szczycie jest zielona, jajowata zarodnia.
Skrzyp pstry 
Equisetum variegatum pędy żeberkowane, w środku mają przewód powietrzny, sa silnie rozgałęzione, pokładajace się, ulistnieni okółkowe, pochwy dzwonkowate, liście w wformie drobnych ząbków, klos zarodnionośny zielony, otula go czarna pochwa liściowa, wyrastaja z niej kremowe ząbki, żółta, okrągława zarodna na szczycie.
Skrzypo zimowy 
Equisetum hyemale łodyga prosta, sztywna z przewodem powietrznym, okalają ją brązowe pochwy liściowe i zrośnięte białe liście, klosy zarodnionosne sa takie same, na szczytach maja zarodnie z kończykami, kłącze długie, ma przewód powietrzny, nitkowate korzenie leżą okółkowo. 
Skrzyp pośredni 
Equisetum litorale łodyga i kłącze mają przewód powietrzny, kłącze długie, brunatne, łodyga prosta, zielone, ulistnienie okółkowe, liście długie, cienkie, maleja ku górze, sa odięte łukowato do góry, bezzieleniowe kłasy zarodnionosne, węzły pokryte pochwami liściowymi i drobnymi łukami, na szczycie są jajowate zarodnie.
Widłaki:
Widłak goździsty 
Lycopodium clavatum długie, płożące pędy, widlasto rozgałęzione, ulistnienie skrętoległe, liście lancetowate, całobrzegie, prostopadłe do lodygi, liście zarodnionośne długie, lancetowate, zebrane w walcowate kłosy na szczycie pędu, korzenie są rozgałęzione, wyrastają z całego, podziemnego pędu. Roślina lecznicza, działa moczopednie, leczy kamienie moczowe, choroby wątroby, rany, wypryski, luszczycę.
Widłak jałowcowaty 
Lycopodium annotinum czołgający pęd widlasto się rozgaęłzia, ulistnienie skrętoległe, małe, lancetowate, całobrzegie lub piłkowane liście, kłosy zarodnionosne na szczytach pędów, są z jajowatych liści zarodnionośnych, kłosy są brunatne, roślina lecznicza, zarodnijki lecza rany, skałdnik zasypek dla niemowląt.
Widłaczek torfowy 
Lycopodiella inundata pełzające, widlasto rozgaęłzione, ukorzenione na całej długości nitkowatymi korzeniami pędy, ulistnienie skrętoległe, liście drobne, lancetowate, na szczytach pędów są kłosy zarodnionośne z żółtych, lancetowatych, skrętolegle ułożonych liści zarodnionosnych.
Widlicz cyprysowy 
Diphasiastrum tristachyum krótkie łodygi, ulistnienie skrętoległe, liście długie, podługowate, podnoszące, na szczytach widlasto rozgałęzionych łodyg są żółte kłosy zarodnionośne z drobnych, lancetowatych, skrętoległych liści zarodnionośnych, pod ziemia łodyga ukorzenia się.
Widlicz Isslera 
Diphasiastrum issleri łodyga widlasto rozgaęłziona, pod ziemią ukorzeniona, ulistnienie skrętoległe, liście drobne, cienkie, długie, kłosy zarodnionośne na szczycie pedu są długie, walcowate, tępo zakończone z masywnych, skrętoległych, jasnozielonych, lancetowatych, przylegających do siebie liści.
Widlicz spłaszczony 
Diphasiastrum complanatum łodyga widlasto rozgałęziona, liście też widlastorozgaęłzione, splaszczone, odcinki długie, płaskie, ulistnienie nakrzyżległe, na szczytach pedów na długich trzonkach są żółte, walcowate kłosy zarodnionośne z drobnych liści zarodnionośnych, roslinam lecznicza, robi się z niej zasypki dla niemowląt, leczy wszy i inne pasozyty, z zarodników robi się formy odlewnicze. 
Widlicz Zaillera 
Diphasiastrum zeilleri łodyga widlasto rozgałęziona, liście też, listki składają sie z drobnych, owalnych odcinków, przypominaja warkocz, na długich, rozgałęzionych na szczycie trzonkach sa kłosy zarodnionosne, są żółte, z okrągłych liści zarodnionośnych, przypominaja warkocz, pęd ukorzenia sie pod ziemią.
Widlicz alpejski 
diphasiastrum alpinum widlasto rozgałęzione łodygi mają liście ułosone skrętolegle, liście sa grube, łuskowate, pęd z liśćmi przypomina warkocz, na szczytach pędów są grube, jasnozielone, walcowate kłosy zarodnionosne z grubych liści zarodnionośnych, przylegających do siebie. 
Wroniec widlasty 
Huperzia selago wzniesiona, widlasto rozgałęziona łodyga, ulistnienie skrętoległe, liście lancetowate, całobrzegie lub piłkowane, odstające od pędów, brak kłosa zarodnionosnego, nerkowate zarodnie w kątach liści zarodnionośnych.  
Widliczka ostrozębna 
Selaginella selaginoides rozgałęzione pędy, są pędy wzniesione i czołgające, ulistnienie skrętoległe, liście lancetowate, ostre, kłosy zarodnionosne na szczytach pędów, liście zarodnionośne sa brunatne, długie, lancetowate, cieniek, odstają od siebie, zarodnie dolne sa suże, mają 4 makrospory, góne są małe, nerkowate, robia mikrospory.
Widliczka szwajcarska 
Selaginella helvetica widlasto rozgałęziona, pęzająca łodyga, liście ułozone skrętolegle, są drobne, jajowate, siedzące, kłosy zarodnionośne są długie, brunatne, długie trzonki okryte są jajowatymi, czerwonawymi łuskami, liście zarodnionośne zielone, przezroczyste, jajowate, w ich katach sa okrągłe zarodnie.
Poryblin jeziorny 
Isoëtes lacustris tworzy kepy, łodyga jest krótka i bulwiasta, korzenie cienkie, wiąskowe, liście są długie, szydlaste, tworzą rozetę, przy korzeniach sa grubsze, są kłacza, roślina ozdobna, akwariowa.
Poryblin kolczasty 
Isoëtes echinospora długie, grube korzenie, mała, bulwiasta łodyga, liście grube, mięsiste, podługowate, jest kłącze.
Podejźrzon księżycowy 
Botrychium lunaria podziemne kłącze i 1 liśc, dzieli się on na 2 części, część zarodnionośna jest kilkukrotnie pierzastodzielna, część płonna pojedynczo pierzastodzielna, listki siedzące, okrągłe, całobrzegie.
Podejźrzon marunowaty 
Botrychium matricariifolium liśc dzieli się na częśc zarodnionosna, jest kilkukrotnie rozgałęziona, na rozgałęzieniach są brązowe, okrągłe zarodnie, część płonna jest pierzastodzielna na okrągłe, siedzące odcinki.
Podejżrzon pojedynczy 
Botrychium simplex z kłącza wyrasta liśc, jest podzielony na długą, cienką, zygzakowato ppogiętą część zarodnionośną z gronem okrągłych zarodni na szczycie i część płonną, okrągłą, pierzastodzielną na czworokątne, siedzące odcinki.
Podejźrzon rutolistny 
Botrychium multifidum liście wyrastają z kłącza, są dwukrotnie pierzastodzielne, trójkątne, końcowe odcinki są okrągłe, liśc zarodnionośny na długim, grubym trzonku, rozgałęzia sie w wiechę z zarodniami.
Podejźrzon wirgilijski 
Botrychium virginianum liście rozety trójkątne, podwójnie pierzastodzielne, końcowe odcinki siedzące, naprzeciwległe, okrągłe, liście poziome, liście zarodnionośne s na długich trzonkach, na szczytach maja grona żółtych zarodni.
Nasięźrzał pospolity 
Ophioglossum vulgatum krótkie, podziemne kłącze, 1 liśc podzielony na część płonną, która jest duża, całobrzega, jajowata, tepa, zarodnionośna ma postać okrągłego, długiego trzonka z gronem żółtych, okrągłych zarodni na szczycie.