Kategoria

Przyroda, strona 122


sie 28 2021 Mszaki 1
Komentarze (0)
Mchy Bryophyta jest tu klasa Bryopsida, podklasa torfowce Sphagnopsida gametofit to łodyżka z główka i rozgałęzieniami bocznymi, na szczycie są rodnie, plemnie w kątach liści, gametofit rozwija się z plechowatego splątka, ma on 1 warstwę komórek jest przytwierdzony do podłoża chwytnikami, w czasie wzrostu gametofitu zanikają, w obrębie główki są rodnie, przy zapłodnieniu powstaje sporofit, dlugo zostaje w rodni, dorosły rozrywa jej ścianę, zostaje kołnierzyk, rodnia ma łodyżkę, pseudopodium, jest to twór gametofitu wznoszący rodnię ze sporofitem w górę, zarodnia ma komorę zarodni, z kolumienką, kolumella w środku, jest ściana zarodni, w komorze jest tkanka archesporialna, zarodnia ma wiczko, gdy zarodnki powstaną z tk. archesporialne, kolumienka rosnie cisnienie odrywa wieczko, listek torfowców ma 1 warstwę komórek, są 2 typy komórek, duże, wodonośne, martwe, do okoła nich sa 4 żywe asymilacyjne, stopa jest niewidoczna, seta wychodzi poza kołnierzyk.
Podklasa Andreaeidae cechy charakterystyczne to plechowaty, jednowarstwowy splątek, jest pseudopodium i zredukowana seta, łodyżka, gametofor rozgałęzia się dychotomicznie, widlasto są na niej skrętolegle ułożone listki, na szczytach gałązek są rodnie i plemnie, zarodnia otwiera się 4 szparami.
klasa płonniki Polytrichopsida, podklasa Polytrichidae, splątek zbudowany jest z rozgałęzionych nitek, przypomina glony trychonalne, ma części-caulonemę, z której powstanie plecha i chloronemę, która fotosyntetyzuje, na szczytach łodyżek są rodnie i plemnie, po zapłodnieniu jest zygota, powstaje sporofit, ma stope, setę i zarodnię z wieczkiem, gdy wieczko odpada, po dojrzeniu zarodników, widać ozebnię, perystom, zbudowana jest z komórek zgiętych w literę U, w śrdoku jest kolumienka, między nią a ścianą zarodni jest archespor, robi on zarodniki, zarodnia ma czepek, calyptrę, pozostałość rozerwanej rodni, listki są wielokomórkowe, liście mają epiderme, na wierzchu listkó jest kilka warstw komórek zwiękrzających powierzchnię asymilacyjną, tworzą one prostopadłe do powierzchni listka blaszki, wiązce przewodzącej odpowiadają leptoidy, komórki przewodzace asymilaty i hydroidy przewodzące wodę i sole mineralne. Na szczytach łodyżek są rodnie i plemnie otoczone dachówkowato zachodzącymi na siebie listkami tworzacymi miseczke, miseczki otaczaja skupienia rodniostanów, rchagoniospory i plemnistanów, anteridiofory, między rodniami i plemniami sa płonne wstaswki parafyzy.
Klasa mchy właściwe, prątniki Bryidae, z zarodnika powstaje splątek, ma rozgałęzione niteczki z chloronema i kaulonemą, z kaulonemy powstaje sporofit z chloronemy gametofit, ze splątka rozwija się ulistniona łodyżka, ma skupienia rodni i plemni, pomiędzy nimi sa parafyzy, szczytowe listki otaczaja rodnie i pleemnie, po zapłodnienium jest zygota, rozwija sie z niej sporofit, pozostałościa po rozerwanej rodni jest czepek, calyptra, zarodnia ma wieczko, w środku jest pozostałość z komórek U-kształtnych, w łodyżce są hydroidy, w secie hydroidy i leptoidy, listek ma 1 warstwę komórek z żebrem w środku, żebro jest wielowarstwowe, ma funkcję przewodzącą, ozębnia zależnie od wilgotności otwiera sie i zamyka, jak wilgoć zamykają się, sa gatunki ortotropowe, gónozarodniowe, wierzchołkowozarodniowe, ortokarpijne, rodnie i plemnie na szczycie głónej łodyzki, powstaja z komórki inicjalnej odpowiedzialnej za długośc po rozwoju zarodni roslina nie rosnie, są tu merzyk Mnium sp., Bryum sp., skrętek Funaria sp., bielistka Leucobryum sp. mają proste łodyżki i darniowy wzrost i plagiotropowe, bocznozarodniowe, pleurokarpijne, rodnie i plemnie są na szczytach odgałęzień bocznych, inicjalna komórka jest na szczycie głównej, cały czas jest aktywna generatywnie, cały czas łodyżka rosnie, po wytworzeniu zarodni płoża, są tu Plagiothecium sp., Rhitidiadelphus sp., tujowiec Thuidium sp.
Klasa glewiki Anthocerotophyta mieszają cechy mszaków, paprotników i maja własne cechy, z mszakami łączy je przemiana pokoleń, dominuje gametofit, sporofit jest luźno osadzony na trzoneczku, wspólne cechy z paprotnikami, zielony przez cały czas sporofit, endarchiczny rozwój gametangiów-są 2 komórki z górnej jest plemnia, z dolnej trozneczek, egzarchiczny, gdy z 1 komórki epidermy podzielonej równolegle do pow. jest plemnia i trzoneczek, w endarchicznym pomiędzy plemnia i trzoneczkiem jest komora plemniowa, rodnia ma taki sam rozwój. Cechy glewików, pomiędzy stopą i zarodnia jest merystem interkalarny, przez całe zycie robi elementy budujące zarodnie, zielony gametofit ma aparaty szparkowe, podłużny podział zygoty, reszta roslin telomowych ma poprzeczny, plechowaty gametofit ma kształt rózyczki, na spodniej stronie gametofitu sa szparki, pod nimi są komory powietrzne, u młodych osobników wypełnia je sluz, który z czasem schnie. Cały czas zielony sporofit ma stope tkwiącą w gametoficie, merystem interkalarny caly czas robi elementy zarodni, w długiej zarodni jest kolumienka, tkanka archesporialna róznicuje sie w komórki macierzyste zarodników i na plone, dające nibysprężyce, pseudoelatery, u wątrobowców była komórka macierzysta spor dająca zarodniki i płonna dająca elatery, tu jest z tkanki archesporialne komórka macierzysta i płonna, ona po kilku podziałach daje wielokomórkowe, nieregularnie rozgałęzione nibysprężyce, zarodnia peka 2 szparami, sporofit żyje tak długo jak gametofit, cały czas tworzy zarodniki, może życ dlużej.
Wybrani przedstawicele mszaków w Polsce:
płonnik cienki Polytrichum strictum darnie początkowo są ciemnozielone potem brązowe, wzniesiona, prosta łodyżka, listki lancetowate, w nasadach listków są pochwy, sześcienna, żółto-czerwona zarodnia, czepek żółto orzęśiony, żółe, gładkie zarodniki, długa, czerwonawa seta.
płonnik jałowcowaty Polytrichum juniperinum proste łodyżki, gałązki igiełkowate, odstające pod kątem prostym od łodyżki, listki przezroczyste,zielonkawe puszki zarodni owalne, wieczko ma szpiczasty kończyk, kolor zarodni żóławy, długa, pomarańczowa seta.
płonnik pospolity Polytrichum commune proste łodyzki, liście odstające pod kątem ok. 90 st. lancetowate, bardzo cienkie, brunatna seta, zarodnia z wieczkiem. 
płonnik jałowcowaty Polytrichum juniperinum tworzy luźne darnie, pokryty jest woskiem, łodyżka ma łuseczkowate listki z kończykami, listki pochwami obejmują łodyżkę, czworokątna, brązowa puszka. 
płonnik włosisty Polytrichum piliferum prosta łodyżka, cienkie, lancetowate listki, czerwone sty z długimi zarodniami z wieczkami.
złotowłos strojny Polytrichastrum formosum luźne darnie, proste łodyżki, gałązki ułożone spiralnie, są gwiazdkowate, pokryte cienkimi listkami, wzniesione zarodnie z jasnymi czepkami.
torfowiec błotny Sphagnum palustre niebiesko-zielony mszak, rozgałęzione łodyżki, górne gałązki skupione sa w główki, listki gałązkowe języczkowate, łodyżkowe zachodzą na siebie dachówkowato, są okrągłe, zarodnie są okrągłe, pseudopodium zielone.
Pędzlik murowy Tortula ruralis łodyzki proste, zgięte, łukowato wygięte, listki mają żebro wystające w łos, są brodawkowane, czerwona seta, puszka jajowata, perystom skręcony.
Pędzlik dachowy luźne darnie, listki odgięte, pochwiaste, na końcach zaokrąglone, żebro przecchodzi we włos, zarodnia jajowata.
Pędzlik pospolity Polytrichum commune proste łodyżki, listki odstające, lancetowate, brunatna seta, prosta zarodnia, zółe wieczko.
torfowiec bałtycki Sphagnum balticum łodyżka rozgałęziona, ciało zielone potem brunatne i jasne, listki języczkowate, okrągłe, brunatne zarodnie.
torfowiec brodawkowaty Sphagnum papillosum łodyżka i listki jasnozielone, z czasem brunatnieją, łodyżka rozgałęziona, listki języczkowate, zachodzą na siebie dachówkowato, zarodnia czarnawa, okrągła.
torfowiec brunatny Sphagnum fuscum zbite darnie, maja małe główki z najwyższych gałązek, łodyzka brązowa, listki łodyżkowe języczkowate, postrzępione, gałązkowe lancetowate, ząbkowane, są główki na szczytach łodyżek.
torfowiec cieniutki Sphagnum tenellum łodyżki rozgałęzione, listki łodyżkowe języczkowate, gałązkowe lancetowate, okrągłe, małe, beżowo-rózowe zarodnie, sa głóki na szczytach łodyżek.
torfowiec czerwonawy Sphagnum rubellum tworzy czerwone darnie, sa spłąszczone główki, gałązki sa białe, języczkowate, ząbkowane, na szczucie zaokrąglone listki łodyżkowe, gałzakowe sa lancetowate.
torfowiec Dusena Sphagnum majus rozgaęłzione łodyżki, długie listki łodyzkowe, są lancetowate, darnie od jasnozielonych po brunatne, języczkowate listki lodyzkowe.
torfowiec frędzlowaty Sphagnum fimbriatum zielone lub żółte darnie, gałązki i główki cienkie, listki lodyzkowe lopatkowate, gałązkowe jajowate, czerwone, okrągłe zarodnie.
torfowiec Girgensohna Sphagnum girgensohnii długie, lancetowate listki gałązkowe, małe, płaskie główki, jasnozielony kolor darni.
torfowiec jednoboczny Sphagnum subsecundum listki podługowate, małe główki, darnie brązowe lub jasnozielone, łodyżki brunatne.
torfowiec Jensena Sphagnum Jensenii małe, płaskie główki, listki gałązkowe lancetowate, łodyzkowe języczkowate, ząbkowane.
torfowiec kończysty Sphagnum fallax zbite darnie, listki łodyżkowe trójkątne z ostrymi kończykami, gałazkowe lancetowate, puszki okrągłe, gładkie zarodniki.
torfowiec Lindberga Sphagnum lindbergii brązowo-żółte darnie, listki gałązkowe języczkowate, główki małe, zarodnie okrągłe.
torfowiec magellański Sphagnum magellanicum rozgałęziona, czerwona łodyżka, listki łopatkowate lub języczkowate, gałązkowe okrągłe lub łódeczkowate.
torfowiec miękki Sphagnum molle podługowate listki gałżkowe, czarne, okrągłe zarodnie.
torfowiec nastroszony Sphagnum squarrosum zielony mech o zbitych darniach, łodyżkowe listki lancetowate, gałązkowe trójkątne z kończykiem, obejmuja okrągłymi nasadami łodyzki, zarodnie brązowe.
torfowiec obły Sphagnum teres brązowa łodyżka, małe, stożkowate główki, listki łodyżkowe języczkowate, gałązkowe jajowate z trójkątnymi dzióbkami.
torfowiec okazały Sphagnum riparium bardzo długie, podługowate, zwisające gałązki z małymi listkami, płąskie główki.
torfowiec ostrolistny Sphagnum capillifolium czerwona łodyżka, półokrągłe główki, trójkątne listki łodyzkowe, gałązkowe lancetowate.
torfowiec pierzasty Sphagnum subnitens rózowe, czerwone lub zielone darnie, listki lancetowate.
torfowiec płowy Sphagnum subfulvum krótkie gałązki z drobnymi, trójkątnymi listkami, małe, rosochate główki.
torfowiec pogięty Sphagnum flexuosum długie gałazki, maja trójkatne listki otulające je, główki sa bardzo mało widoczne.
torfowiec pokrewny Sphagnum affine długie, zgięte gałązki z drobnymi, lancetowatymi listkami, listki łodygowe języczkowate.
torfowiec Russowa Sphagnum russowii długie, zwisające gałązki z podługowatymi listkami, zielone, jajowate, zwisające zarodnie na brunatnych setach.
torfowiec skręcony Sphagnum contortum dlugie, szerokie gałązki z cienkimi, drobnymi listkami, małe główki.
torfowiec spiczastolistny Sphagnum cuspidatum zielona łodyżka, gwiazdkowate główki, trójkątne listki łodyżkowe, podługowate i ząbkowane gałązkowe. 
torfowiec szorstki Sphagnum compactum gwiazdkowate główki, szerokie, krótkie gałązki, listki gałązkowe lancetowate.
torfowiec środkowy Sphagnum centrale trójktne, długie gałązki, trójkatne listki gałązkowe, główki małe, gwiazdkowate.
torfowiec tępolistny Sphagnum obtusum drobne gałązki na główkach, są szerokie i krótkie, reszta długa i zwisająca, drobne, podługowate, tepe listki. 
torfowiec Warnstorfa Sphagnum warnstorfii długie, zwisające, cienkie gałazki, gwiazdkowate główki. Cienkie listki, darń najpierw zielona, potem czerwona.
torfowiec wąskolistny Sphagnum angustifolium zielona, potem brunatna, jasna darń, długie zwisające gałązki, listki gałązkowe lancetowate, płąskie główki z szerokimi gałązkami.'
torfowiec wklęsłolistny Sphagnum platyphyllum szerokie gałązki, małe gwiazdkowate główki, łuskowate, trójkątne listki.
torfowiec Wulfa Sphagnum wulfianum grube, równe gałązki, tworzą z łodyżkami okrągła twory, listki gałązkowe są drobne, trójkątne, darnie poduszeczkowate.
torfowiec zanurzony Sphagnum inundatum gwiazdziste główki, długie, trójkątne gałązki, drobne łuskowate listki. 
torfowiec ząbkowany Sphagnum denticulatum gwiazdkowate główki, długie, zgięte w dół gałązki, listki gałązkowe języczkowate, trójkatne, po dwa w okółku, otaczają pochwami gaąłzkę.
Porostnica wielokształtna Marchantia polymorpha liściokształtna plecha, m postać dużych, okrągłych, pofałdowanych tarczek. męski gametofit to ośmiopłatowa tarczka z plemniami na górze, żeński to parasolowaty twór na trzonku, ma promieniste wypustki. Ma tkankę spichrzową, asymilacyjną i przewietrzającą.
Gwiaździanka workowata Asterella saccata omszona, talerzykowata plecha, plemniostany na trzoneczkach w postaci talerzyków, rodniostany na trzoneczkach w postaci parasolek z promienistymi wyrostkami.
Mannia pachnąca Mannia fragrans podłużne, jajowate, ciemnozielone, omszone plechy, poprzeczny przekrój plechy przypomina odwrócona parasolke z chwytnikami.
Mannia skalna Mannia triandra plechy płaskie o nieregularnych kształtach podobne do liści, zarodnie na trzoneczkach okryte listkami tworzącymi parasolowaty, półokrągły twór, zarodnie sa czarne i okrągłe.
Wgłębka Hubenera Riccia huebeneriana rozgałęziona, okrągła, jasnozielona plecha, rozgałęzia się na nieregularne, spłaszczone rureczki, kóre rozgaęłziają się widlasto, całość wygląda jak kleks. 
Wgłębka rzęsista Riccia ciliifera sercowate, wypukłe plechy w kolorze blado zielonym, w środku plechy biegnie rynienkowata bruzda. Strefa przy gruncie jest cieńsza.
Wgłębka szara Riccia trichocarpa rozgałęziona plecha na rynienkowate, rozwidlone rureczki. Część przy gruncie jest cienka, rureczki kilkukrotnie się rozwidlają.
Wgłębka wodna Riccia fluitans wielokrotnie, krzaczasto rozgaęłziona, jasnozielona plecha.
Wgłębik pływający Ricciocarpos natans jajowata, kutnerowata plecha z rynienką w środku, jest jasnozielona, przypomina małe, bruzkowane jajeczka.
Stóżka okrągła Concephalum conicum podłużne, karbowane, rozgałęzione, liściaste plechy, maja brodawkowate wyrostki.
Bagniczka drobna Cladopodiella francisci podłużne, wzniesione, tępo zakończone łodyżki przypominaja kolumny otoczone różyczkowato otaczającymi ją szerokimi, krótkimi listkami.
Bagniczka pływająca Cladopodiella fluitans siateczkowane, wzniesione, ulistnione, okrągłymi, brodawkowanymi, siedzącymi listkami łodyżki, całośc zgniłozielona.
Głowiak łańcuszkowaty Cephalozia catenulata drobne, długie, widlasto rozgałęzione łodyżki, listki sa małe siedzące, języczkowate.
Nowelia krzywolistna Nowellia curvifolia rozgałęzione, jasnozielone łodyżki z kubeczkowatymi, siedzącymi listkami. kubeczki listków rozwidlają się na 2 części zakończone długimi kończykami, na których są skupika gemmuli-kupków z wegetatywnymi rozmnózkami.
Czubek delikatny Lophozia laxa widlasto rozgałęzione łodyżki z drobnymi, języczkowatymi listkami. Plecha zielona lub brązowa.
Czubek główkowaty Lophozia capitata rozagłęzione łodyżki z krągłymi, odstającymi, siedzącymi, naprzeciwległymi listkami.
Czubek Ruthego Lophozia rutheana rozgałęzione gałązki z trójkątnymi, szerokimi, języczkowatymi listkami ułozonymi naprzeciwlegle.
Sznurnik falistolistny Jamesoniella undulifolia rozgałęzione, mdłozielone, przezroczyste plechy, maja odwrotnie sercowate, cienkie listki obejmujące pochewkami gałązki.
Wieloklap Kunzego Barbilophozia kunzeana rozgaęłzione plechy z sercowatymi, cienkimi, w środku wciętymi, siedzącymi listkami.
Zgiętolist nadrzewny Anastrophyllum hellerianum drobne, proste łodyżki z naprzeciwlegle ułozonymi, jajowatymi, siedzącymi listkami, na ich szczytach są kuliste, czarne zarodnie.
Biczyca trójwrębna Bazzania trilobata rozgaęłzione lodyżki otoczone łuskowato zachodzącymi na siebie, szerokimi, zaokrąglonymi listkami.
Łuskolist rozesłany Lepidozia reptans mocno rozgaęłzione, okrągłe łodyzki z drobnymi, przezroczystymi, języczkowatymi, zaostrzonymi, siedzącymi, naprzeciwległymi listkami.
Piórkowiec kutnerowaty Trichocolea tomentella kilkukrotnie rozgałęzione, płaskie, zywo zielone plechy, rozgałęzienia sa cienkie i podłużne, przypuniają kilkukrotnie dłoniastodzielne listki.
Płozyk wonny Geocalyx graveolens łodyżki z krótkoogonkowymi, okrągławymi listkami, całośc przypomina pierzastosieczny liść z okrągłymi odcinkami.
Rzęsiak pospolity Ptilidium ciliare rozgałęzione łodyzki z okrągłymi gałązkami pokrytymi łuskowatymi, okrągłymi listkami. Końce gałązek są tępe.
Skosatka zanokcicowata Plagiochila asplenioides rozgaęłzione, brunatne łodyżki z dużymi, szerokimi, siedzącymi, przezroczystymi, naprzemianległymi, zachodzącymi na siebie listkami.
Skapanka błotna Scapania paludicola łodyżki rozgałęzione z listkami pochwiastymi, pochwy obejmują gałązki, listki sa jajowate, naprzemianległe, przezroczyste, zielone, zgięte do góry.
Płozik dwuzębny Lophocolea bidentata rozgaęłzione łodyżki z listkami rozdwojonymi na 2 rogi, listki sa siedzące.
Płozik róznolistny Lophocolea heterophylla rozgałęzione łodyzki z okrągłymi, siedzącymi, ustawionymi brzegami poziomo, rozwidlonymi na 2 trójkątne rogi listkami.
Narfotek nagi Odontoschisma denudatum łodyżki otoczone odstającymi, okrągłymi listkami. Ulistnienie naprzeciwległe. Na szczycie gałązek sa listki.
Narfotek torfowcowy Odontoschisma sphagni długie lodyżki sa brunatne, mają naprzeciległe, przezroczyste, okrągłe listki.
Miedzik pospolity Frullania dilatata mocno rozgaęłzione, długie łodyżki z okrągłymi, naprzemianległymi, siedzącymi listkami, sa tez odwrotnie trójkątne listki, sa małe w porównaniu z całą plechą.
Usznica spłaszczona Radula complanata stojące, prostokątne, mięsiste, jasnozielone plechy, jajowate, brązowe zarodnie na bladych, okrągłych, dlugich trzonkach.
Jednoczepek Hookera Haplomitrium hookeri rozgaęłzione plechy z cienkimi łodyżkami i dużymi, przezroczystymi, trójkątnymi listkami. Listki maja brodawki.
Lśniątka zakrzywiona Riccardia incurvata nieregularnie rozgaęłzione, cienkie, płaskie plechy, są zielone.
Lśniątka zatokowa Riccardia chamedryfolia drobna plecha, jest rozgałęziona, rozgaęłzienia sa okrągłe i płaskie.
Merkia irlandzka Moerckia hibernica okrągłe, liściaste, pomarszczone plechy.
Pallawicinia Lyella Pallavicinia lyellii duże, liściaste, języczkowate plechy. Sa całobrzegie i lekko pofałdowane.
Otruszyn drobny Blasia pusilla płaskie, liściaste, pofałdowane plechy, plecha ma nieregularny kształt.
Pleszanka pospolita Pellia epiphylla liściaste, owalne, karbowane, ciemnozielone plechy.
Glewik Anthoceros sp. ma rozgałęziona, liściastą plechę, plechy są okrągłe, nieregularnie karbowane, pofałdowane, zarodnie na długich, zielonych trzonkach otoczone kapturkiem.
Prątniki
Strzechwa darniowa Grimmia pulvinata poduszkowate darnie, podłużne listki mają na końcach białe włoski, zarodnia okrągła i żebrowana ma dzióbkowate wieczko.
Skrętek wilgociomierczy Funaria hygrometrica krótkie łodyżki, listki jajowate, zebrane w pączek w wilgoci odstają, brązowa seta z gruszkowatą zarodnią.
Merzyk groblowy Mnium hornum męskie osobniki tworzą rozety, żeńskie mają czerwone zarodnie, listki są ostre, żabkowane, zarodnia jajowata. Wieczko ma brodawkę.
Rokiet cyprysowy Hypnum cupressiforme listki sa ostre, zachodzą na siebie dachówkowato, łodyżki są rozgałęzione. zgięta puszka zarodnionośna, wieczko ma dzióbek.
Skrzydlik cisolistny Fissidens taxifolius ciemnozielone darnie, nierozgałęziona łodyżka, długie listki rosną w 2 rzędach, u podstawy łodyżek sa zarodnie.
Opończyk szczypcowy Encalypta vulgaris łodyżki maja ostre, dlugie listki, długa ciemnobrązowa seta, zarodnia żółtobrązowa z czepkiem.
Opończyk krętozarodniowy Encalypta streptocarpa niebieskawe darnie listki wydłużone, języczkowate, rozmnóżki nitkowate powstają w góze łodyżek, czerwona seta, cylindryczna zarodnia, dwurzędowa ozębnia.
 

 

sie 28 2021 Rośliny zarodnikowe
Komentarze (0)

Tu przedstawię rośliny zarodnikowe, wszystkie rośliny należą do roslin naczyniowych Tracheophyta, tu są gromady widłaki Lycopodiophyta Euphyllophyta.

Widłaki: klasa widłaki jednozarodnikowe, widłaki właściwe Lycopodiopsida, mają 1 typ zarodników, z zardonika jest podziemne, bulwiaste, bezzieleniowe przedrośle, ma chwytniki, które kotwiczą go w podłożu, wytwara rodnie i plemnie, po zapłodnieniu jest zygota, rośnie z niej diploidalny sporofit, są liście płone-trofofile i zarodnionosne-sporofile, w górze mają kłos zarodnionośny, wiązka przewodząca  to aktynostela, drewno ma uwypuklenia, jest otoczone łykiem, na przekroju przypomina gwiazdkę, wiele ma kleptostelę-listwy drewna zanurzone w łyku, rozmnażanie na przykładzie widłaka Lycopodium sp. Widłak może mieć rozgałęzione, ulistnione łodygi, dojrzałe rosliny tworzą pędy rosnące pionowo w górę. Są to kłosy zarodnionośne (sporofilostany). Każda część sporofilostanu to przekształcony liść. Sporofilostan składa się z liści zarodnionośnych (sporofili). Każdy listek tworzy u nasady jedną zarodnię, powstają w nich po 4 zarodniki. W czasie suszy ściana zarodni pęka i wysypuja się jednakowe zarodniki. One kielkują w jednakowe przedrośla. Po 6 - 7 latach z zarodników kiełkują przedrosla o burakowatym kształcie. Mlode przedrośle ma mikoryzę z grzybami, żyje pod ziemią, górna część wzrasta na powierzchnię, wytwarza tam rodnie i plemnie. Po 12 - 15 latach dojrzałe przedrośle tworzy rodnie i plemnie. w rodni jest powloka z wody, plemniki maja dwie wici. Płyną tam plemniki, jest zapłodnienie krzyzowe, powstaje zarodek, który wrasta korzeniem zarodkowym w gametofit i jest przez niego odżywiane.Widłaki rozmnażają się też przez rozmnóżki i rozłogi.mają pęd, korzenie, liście z pojedynczą wiązką przewodzącą, tu są wdiłakowce włąściwe Lycopdiales z rodziną widłakowatych Lycopodiaceae mają kłącze, pędy z igiełkowatymi liśćmi odstającymi, na szczycie pędów są kłosy zarodnionosne z zarodniami, widłak Lycopodium sp. widłączek Lycopodiella sp. widlicz Diphasiastrum sp. wroniec Huperzia sp.
Widłąki różozarodnikowe Isoёtopsida długie, ostre liście z języczkiem-ligullą u podstawy, różnozarodnikowe są męskie mikrospory i żeńskie makrospory, są zdolne do przyrostu na grubośc, przedrośla są zredukowane, niewiele większe od zarodników, są tu widliczkowce Selaginellales z widliczkowatymi Selaginellaceae tylko widliczka Selaginella sp. sporofit ma łodygę, liście i korzenie. Gdy dojrzewa tworzy kłosy zarodnionośne ze sporofilami. Na liściach zarodnionośnych powstają różne typy zarodni. Na dolnej stronie są megasporangia tworzące duże zarodniki, na górze są mikrosporangia tworzące małe zarodniki. W megasporangiach dojrzewa tylko jedna megaspora, po mejozie są 4, w mikrosporangiach dojrzewa wiele mikrospor. Zarodniki kiełkują w zarodniach. Z mikrospor rozwijają się gametofity męskie, z megaspor żeńskie. Mikrospora przechodzi jeden podział, powstaja dwie komórki, jedna tworzy gametofit męski i przedrosle męskie, druga organ rozrodczy tego gametofitu, czyli plemnię. 8 komórek tworzy ściane plemni, 4 są plemnikotwórcze. W wyniku ich mitozy powstaje 256 plemników. Plemniki maja po dwie wici. Po rozerwaniu ściany plemni rozsiewają się. W megasporangium powstaz 4 megaspory. Jedna rozwija się dalej by oszczędzić substancje odżywcze. Megaspora kiełkuje w żeńskie przedrośle większe od męskiego. Komórki przedrośla dziela się w plechę, ściana megaspory pęka, część przedrośla wychodzi na zewnątrz., tworzy chwytniki, może żyć na ziemi. Tu tworzą się rodnie. Woda zmywa z góy plemniki do przedrośla żeńskiego. Płyną do rodni. Jest zapłodnienie powstaje zygota, dzieli się w zarodek. Odżywiany jest przez gametofit żeński. Potem się uniezależnia. Gametofit męski jest uproszczony.byliny lub pnącza, rozgałęziona łodyga, skórzaste liście, drobne, u nasady liści są bezieleniowe języczki, którymi rosliny pobierają wodę, na nich są zarodnie, widliczka ostrozębna Selaginella selaginoides i szwajcarska Selaginella helvetica. Poryblinowce, porybliny Isoetales poryblinowate Isoetaceae z poryblinem Isoetes sp. rosliny wodne lubią piaszczyste podłoże i wilgoć, mają bulwiastą oś, od niej rosną korzenie, są nierozgałęzione lub słabo widlasto rozgałęzione, na szczycie kłodziny jest pióropusz liści, są rozszerzone u podstawy, w dole mają zarodnie z pasmami płonnej tkanki, tworzą przegrody, nad nią jest ligulla twór związany z liściem, przyrost wtóny umozliwia merystem leżący mi.ędzy korą pierwotną i łykiem, do środka tworzy drewno i łyko, na zewnątrz korę, jest 1 wiązka przewodząca ma 4 kanały sluzowe, pióropusz liści w dolnej części ma makrosporangia w górnej mikrosporangia, mikrospory są małe, makrospory do 0,5 cm maja kolce, gametofity są dwupienne, starsze liście mają u nasady makrosporangia, które robią makrospory, z których bedzie przedrośle żeńskie, młode liście w środku mają mikrosporangia, które robią mikrospory z nich jest przedrosle żeńskie mają kilka rodni z pojedynczymi komórkami jajowymi, męskie mają jedna plemnię z wieloma plemnikami, plemniki płyna do komórek jajowych po zapłodnieniu jest nowy sporofit, poryblin jeziorny Isoëtes lacustris, poryblin kolczasty Isoëtes echinospora.
Euphyllophyta to klad obejmujący dawne paprotniki i rosliny nasienne SpermatophytaMonofilofity to rośliny zarodnikowe tu są:
Psylotowe, psyloty Psilotopsida długi, okrągły gametofit wyglada jak kłącze, żyje pod ziemią, prowadzi mikoryzę, ma zredukowaną wiązkę przewodzącą, jest zielony, sporofit to kłącze z rozgaęłzionymi widlasto pędami i łuskowatymi liśćmi.
Klasa psylotowe Psilotopsida rząd psylotowce Psilotales rodzina psylotowate Psilotaceae zielone, rozgałęzione, nadziemne pędy z okrągłymi zarodniami, proste, angie, rozgałęzione łodygi, liście małe łuskowate, psylot Psilotum complanatum, tmezypterys Tmesipteris sp.
Podklasa Ophioglossidae Nasięźrzałowce Ophioglossales nasieźrzałowate Ophioglossaceae liść dzieli się widlasto na szeroą jajowatą lub pierzastodzielną, języczkowatą część asymilacyjną i wąską część zarodnionośną z kłosem lub wiechą zarodni mają owalne, krótkie kłącze, korzenie współżyją z grzybami, ogonek liściowy możę rozgałęziac się   liście są widlasto na część płonną, asymilacyjną i zarodnionośną, płonna jest niepodzielna, jest syfonostela-listwy drewna i łyka i dktiostela listwy drewna i łyka otoczone miękiszem, dominuje sporofit, na szczycie liście są zarodnie na krótkich, grubych trzoneczkach lbu zatopione w sporoficie, zarodnie nie mają mechanizmó otwierających, tkanka archesporilana robi zarodniki, z zarodników powstają przedrośla, są osiowe, przypominaja podziemną częśc rośliny, okrąły gametofit współpracuje z grzybami, nasięźrzał pospolity Ophioglossum vulgatum i azorski Ophioglossum azoricum, podejźrzon księżycowy Ophioglossum azoricum Helminthostachys sp. Mankyua chejuense.
Klasa skrzypowe, skrzypy Equisetophyta Sphenophyta z kłącza wyrastają obok liści asymilujących tworzy nieasymilujące pędy zarodnionośne. Na szczycie sporofitu jest sporofilostan, to przekształcony liść tworzący zarodnie (sporangia). W czasie przekształcenia jeden z liści zwija się w tarczkę, pod nią powstają zarodnie z tkanką sporogenną. Po mejozie powstają zarodniki z długimi wyrostkami (elaterami, hapterami). W wilgoci się zwijają, rozwijają dgy jest sucho i jest rozsiewanie. Zarodniki kiełkują na wilgotnym podłożu. Z takich samych zarodników powstają przedrośla męskie i żeńskie. Męskie są słabiej rozwinięte, wytwarzaja plemnie z orzęsionymi plemnikami. Na żeńskich powstają rodnie. Gdy przedrosla są blisko siebie, plemniki płyną do rodni i powstaje zarodek, odżywiany przez gametofit żeński. Męski zamiera. zarodnie u prostszych leżą szczytowo na trzoneczkach, u bardziej rozwiniętych tworzą parasolowaty tarczowaty liść zarodnionosny, sa liście zarodnionośne i asymilacyjne, tu jest podklasa Equisetidae rząd skrzypowce Equisetales rodzina skrzpowate Equisetaceae rodzaj skrzyp Equisetum sp. rozgaęłzione, podziemne kłącze z nitkowatymi korzeniami, pęd ma długie międzywęźla i krókie węzły, z których wyrastaja dookoła okółki długich, igiełkowatych liści, liście zrośnięte nasadami w pochewkę otaczającą łodygę, na spodzie liści są zarodnie, płodne pędy mają bezzieleniowe łodygi w węzłach otoczone łuseczkowatymi liśćmi i jajowate kłosy na szczycie, slrzyp polny Equisetum arvense i inne. 
Strzelichowe Marattiopsida podklasa Marattiidae rząd strzelichowce Marattiales rodzina strzelichowate Marattiaceae nadziemne, plechowate, zielone gametofity, wielowiciowe plemniki, sporofity mają krótkie łodygi skrętoległe, kilkukrotnie pierzastodzielne, trójkątne liście tworzą rozetę na szczycie pędu, długie ogonki z 2 przylistkami po odpadnięciu liścia osłaniają łodygę razem z ogonkami, na spodize blazek liściowych są zarodnie, mogą być zebrane w kupki lub zrośnięte w synangia, Angiopteris sp. Danaea sp. Christensenia sp. strzelicha Marattia sp.
Klasa paprocie, paprociowe Polypodiopsida tu dominuje sporofit, ma organy: korzeń, krótką, podziemną lodygę, kłącze i liście. sa małę, nie mają przyrostu na grubośc, nie mają merystemów bocznych, młode liście sa pastorałowato zwinięte, wiązka przewodząca to syfonostela-listwy drewna otoczone listwami łyka i diktiostela-listwy drewna i łyka otoczone miękiszem. Dominuje sporofit. U Polypodium sp. liście pełnią funkcję rozrodczą, na spodzie liścia, pod zawijką (induzjum) w skupieniach rozwijają się sporangia (zarodnie). W środku zarodni jest tkanka sporogenna, przechodzi mejozę, z każdej komórki macierzystej powstają 4 spory. Przy suchym powietrzu pierścień zarodni się kurczy, zarodnia się otwiera, zarodniki wysypują się. W podłożu zarodnik kiełkuje w przedrośle. Gametofit jest plechowaty, ma sercowaty kształt. Ma ryzoidy (chwytniki) czerpiące wodę. Wytwarza rodnie i plemnie. W anteridiach powstają orzęsione plemniki. Archegonium ma krótką szyjkę, nad komórką jajawą jest komórka kanałowo - brzuszna. Plemniki z wodą płyna do rodni jest zapłodnienie krzyżowe. Powstaje diploidalna zygota, która rozwija się mitotycznie w zarodek, wytwarza on zawiązek korzenia (korzeń zarodkowy).   Gametofit odżywia zarodek. Zarodek wytwarza liście, może fotosyntetyzować, wtedy gamtofit zamiera.
Podklasa długoszowe Osmundidae długoszowce Osmundales długoszowate Osmundaceae u podstawy pędu sa korzenie przybyszowe, syfonostela, nie ma przyrostu wtórnego, pęd otulają ogonki liściowe, duże, trójkątne liście kilkakrotnie pierzasto dzielne, końcowe listki owalne, cienkościenne zarodnie na trzoneczkach z pierścieniem komórek otwierajacym je są na brzegach odcinków, gametofity zielone, długo zyją mają żebro, sporofit ma podziemne kłącze, korzenie i kilka-kilkanaście nadziemnych liści, liści po obumarciu są trwałe ich nasady otulają łodygę dając pozorny przyrst na grubość, nie przyrastają, ale pokrywają je coraz grubsze warstwy nasad liściowych, liście mają do 2 m, na 1 liściu jest część asymilacyjna, na szczycie bezizeleniowa część zarodnionośna, zarodnia ma krótki gruby trzoneczek, 1-2 warstwy komórek, przedrośla powstają w zarodni, sa plechowate, do 5 sm dł. mają żebro wzłuż plechy to pasmo grubościennych komórek, długosz królewski Osmunda regalis Leptopteris sp. Osmundastrum sp. Todea sp.
Rozpłochowce Hymenophyllales rozpłochowate Hymenophyllaceae kłacze, krótkie pędy, trójkątne, duże, pierzastodzielne kilkukrotnie liście, odcinki dalszych rzędów też są trójkątne, w kątach listków są okrągłe zarodnie na długich trzoneczkach, 1 warstwa komórek w listkach, w porze suchej wysycha w wilgotnej nabiera wody i funkcjonuje, rozpłoch Hymenophyllum sp. skaliżęs Trichomanes sp. 
Glejcheniowce Gleicheniales glejcheniowate Gleicheniaceae duże, tropikalne paprocie z pierzastodzielnymi, języczkowatymi liśćmi, odcinki języczkowate lub podługowate, na spodniej stronie mają 2 rzędy zielonych i okrągłcych kupków zarodnionośnych, pędy rozgałęzione, podziemne kłącze, Gleichenella sp. Gleichenia sp. Dipteridaceae ogonkowe, dłoniastodzielne liście, ogonki sa długie, odcinki dziela się na mniejsze odcinki, na spoodniej stronie liści są widoczne wiązki przewodzące, dłoniaste unerwienie i kupki zaro0dnionośne, krótki pęd, Dipteris sp. Cheiropleuria sp. Matoniaceae dłoniastodzielne, ogonkowe liście długie odcinki I rzędu z drobnymi, owalnymi odcinkami II rzędu, końce odcinków I rzędu mogą sie zawijać, liście mają długie ogonki, tworzą rozety, Matonia pectinata Phanerosorus sarmentosus.
Szparnicowce Schizaeales brzeżne zarodnie na trzoneczkach po dojrzeniu pękają szczelinami, wężówkowate Lygodiaceae wężówka Lygodium sp. cienkie, owłosione, wspinające sie i płożące kłącze, szybko rosną maja trójkątne dłoniastodzielne liście, odcinki sa rzadkie pokryte owalnymi, drobnym,i odcinkami, wężówka pogięta Lygodium flexuosum. Splątkowate Anemiaceae splątka Anemia sp. owłosione, pełzające się lub podniesione kłącze, liście rozgaęłzione na część asymilacyjna i zarodnionosną. Szparnicowate Schizaeaceae liście maja na szczycie merystem wierzchołkowy, część asymilacyjna pierzastodzielna, trójkątna, odcinki grube, część zarodnionośna ma grono zarodni na trzonku, szparnica Schizaea sp. Actinostachys sp.
Olbrzymkowce Cyatheales jedne są płożące, inne drzewiaste jest wysoka łodyga z pióropuszem liści na szczycie. Metaxyaceae pełzające kłącze, podnosi się, na szczycie owłosione, pierzastodzielne języczkowate liście, równowąskie listki, wiązki przewodzące proste lub rozgaęłzione, otwarte, Metaxya lanosa, Metaxya rostrata. Diksoniowate Dicksoniaceae drzewaiste paprocie, wysoka kłodzina, na szczycie pióropusz trójkątnych, kilkukrotnie pierzastodzielnych listków, odcinki zbliżając się do końca są coraz mniejsze, sa włoski zamiast łusek są też epifity, diksonia Dicksonia sp. Calochlaena sp. Lophosoria sp. Olbrzymkowate Cyatheaceae duże, drzewiaste paprocie, są kłącza i kłodziny zakończone pióropuszem pirzastodzielnych, zwężających się ku końcowi liści z równowąskimi odcinkami, liście są podługowate, mają włoski, na spodzie sori, syfonostela, są też epifity, olbrzymka Cyathea sp. Otężałkowate cibotiowate Cibotiaceae otężałek Cibotium sp. masywne, pełzające, lekko podnoszące kłącze, diktiostela lub syfonostela, owłosione przy ogonkach, 2-krotnuie, pierzstodzielne liście, listki podługowate, ogonki owłosione, otężałek siny Cibotium glaucum, otężałek królewski Cibotium regaleCulcitaceae pełzające lub podnoszące się kłacze, syfonostela, duże, trójkątne, kilkukrotnie pierzastodzielne, Culcita coniifoliaCulcita pilosaPlagiogyriaceae gładkie, pełzające kłacze, może się pdomosić, pierzastodzielne liście lub pierzastopowcinane, języczkowate odcinki, młode liście mają liście ze śluzem, Plagiogyria sp. Loxsomataceae długie, pełzające kłącze, syfonostela, są włoski, kupki zarodni na końcach zyłek, zarodnie na trzoneczkach, liście dwukrotniepierzastodzielne, trójkątne, listki karbowane, Loxsoma cunninghamiiLoxsomopsis pearceiThyrsopteridaceae tylko Thyrsopteris elegans owłosione, podnoszące się lub wyprostowane kłacze, liście duże, trójkątne, 3-krotnie pierzastodzielne, końcowe odcinki języczkowate, odcinki wyższych rzędów trójkątne, kupki zarodnionośne są w dolnej części liścia, częsci zrodnionośnej, góna jest asymilacyjna.
Paprotkowce Polypodiales zawijki indusium boczne lub centralne trzonki zarodni, zielony gametofit, liście są różnie zbudowane, podziemne kłącze tworzy pod ziemia korzenie, nad ziemia liście, na spodzie liści są zgrupowania zarodni to kupki zarodnionosne-sori, sorus to liczba poj. są nerkowate, okrągłe, ;odłużne to cecha taksonomiczna, dojrzałe zarodnie sa brązowo-żółte, kupka ma łożysko-uwypuklenie dolnej epidermy liścia z zarodniami, narodnie mają długie, cienkie trzoneczki i otoczają je zawijki, są skurzaste lub błoniaste-wytwór epidermy lub łożyska, jest diktiostela, ogonek liściowy ma skomplikowaną budowę, wiązki przewodzące się rozgaęłziają przed wniknięciem do ogonka, zarodnie mają w okół pierścień z grubych komórek annuus, on rozrywa ściany zarodni z dojrzałemi zarodnikami. Saccolomataceae pełzające kłącze, krótkie kłodziny, liście 1-lubkilkukrotnie pierzastodzielne, listki lancetowate lub podługowate. Cystodiaceae Cystodium sorbifolium pierzastodzielne liście, są języczkowate, dłguie, pełzajace kłącze, krótkie kłodziny, listki owalne, karbowane. Lonchitidaceae kłącze podziemne, pióropusz rzadkich, trójkątnych, 2-3 razy pierzastodzielnych liści, końcowe odcinki owalne. Lindsaeaceae krótkie, pełzające kłącze, 2-3 pierzastodzielne liście, boczne zawijki, okrągławe listki, Lonchitis sp. Lindsaea sp. Orliczkowate Pteridaceae pełzające lub wyprostowane kłącza, brzeżne sori, liście trójkątne, wąskie, pierzastodzielne, listki jajowate, orliczka kreteńska Pteris creticaDennstaedtiaceae brzeżne zawijki, krótkie, pełzające, wołosione kłącza, rynienkowate ogonki liściowe, liście duże, trójkątne, pierzastodzielne, listki końcowe owalne, długie przylegają do siebie na odcinkach, orlica pospolita Pteridium aquilinum. Paprotnicowate Cystopteridaceae małe paprocie z kłączami i dużymi, trójkątnymi, ogonkowymi, pierzastodzielnymi kilkukrotnie liśćmi, odcinki I rzędu są daleko od siebie, okrągłe sori, Acystopteris sp. Cystoathyrium chinense Cystopteris sp. Gymnocarpium sp. Rhachidosoraceae podziemne kłącze, długie, ognkowe, trójkątne pierzastodzielne liście, listki pierastodzielne, końcowe odcinki siedzące, okrągławe, na ich spodzie są owalne sori, Mesosorus RhachidosorusRhachidosorus sp. Diplaziopsidaceae grube kłącza, pojedynczo pierzastodizelne lub języczkowate lekko powcinane lub pofałdowane liście, są ogonkowe, sori na ich spodzie, nerwy widoczne z obu stron, Diplaziopsis sp. Homalosorus sp. Zanokcicowate Aspleniaceae kłącze z ogonkowymi, trójkątnymi, wąskimi, pierzastodazielnymi liśćmi, listki również pierzaste, końcowe ogonki owalne, mogą być równowąskie, pierzastodzielne z owalnymi listkami całobrzegimi lub całobrzegie, języczkowate, ostre, sori z zawijkami, zanokcica skalna Asplenium trichomanes, Hymenasplenium sp. Hemidictyaceae liście ogonkowe, trójkątne, pierzastodzielne wyrastają z kłącza, listki podługowate, całobrzegie, siedzące lub krótkoogonkowe z nasadami sercowatymi, mają wyraźnie widoczny nerw główny, listki leża daleko od siebie, liście sa bardzo duże, sori sa nitkowate po spodniej stronie, Hemidictyum sp. Zachylnikowate Thelypteridaceae pełzające kłącze, trójkątne, pierzastodzielne liście, odcinki podługowate, tępe, moga być głęboko karbowane w owalne odcinki i trójkątne, nerkowate sori pod zawijkami, ogonki krókie w porównaniu z blaszką liściową, zachylnik błotny Thelypteris palustrisCyclosorus sp. Macrothelypteris sp. Phegopteris sp. Pseudophegopteris sp. Rozrzutkowate Woodsiaceae kłącze, trójkątne pierzastodzielne, liście z trójkątnymi listkami pierzasotdzielnymi na okrągłe odcinki lub karbowanymi, sori maja rózne kształty zaleznie do gatunku, odcinki moga być ząbkowane, siedzące, sori moga byc okrągłe, nerkowate, podłużne, rozrzutka alpejska Woodsia alpina, paprotnica górska Cystopteris montana, cienistka trójkątna Gymnocarpium dryopteris. Onokleowate Onocleaceae długioe, pełzająće kłącze, liście asymilacyjne i zarodnionosne, ogonkowe, pierzastodizelne, jezyczkowate, odcinki tez języczkowate, brazowe sori pod zawijką, Onoclea sensibilisOnocleopsis sp. pióropusznik strusi Matteuccia struthiopteris. Podrzeniowate Blechnaceae kłącze, długie, podługowate, pierzastodzielne liście, listki siedzące, równowąskie, jajowate, owalne, okrągławe, długie, leżą w odległości od siebie lub blisko, na spodniej stronie mają 2 równoległe, jasnobrązowe rzędy sori, podrzeń żebrowiec Blechnum spicantSadleria cyatheoides, Doodia sp. Wietlicowate Athyriaceae kłącze pelzające, liście szerokie, trójkątne, pierzastodzielne, odcinki I rzędu odstają od siebie sa trójkątne i pierzastodzielne, II przylegaja są pdoługowate lub owalne, siedzące, akrbowane, na spodzie mają białę, podłużne, nieregularnobrzegie sori, wietlica samicza Athyrium filix-femina. Hypodematiaceae podziemne kłącze, młode liście są pastorałowato zwinięte, ogonki liściowe i nerw głóny, brązowozielone, liście jezyczkowate, pierzastodzielne, sztywno skierowane w górę, listki podługowate, zrośnięte nasadami po obu stronach osi, tworzą blaszkę liściową, mają okrągłe sori pod zawijkami, Hypodematium sp. Leucostegia sp. Nerecznicowate Dryopteridaceae tęgie, pełzające lub wyprostowane kłacze, ogonkowe, trójkątne, pierzastodzielne liście, odcinki I rzędu leżą w odległości od siebie są podłużne, tójkątne, pierzastodzielne na owalne, siedzące, przylegajace do siebie odcinki lub języczkowate, trójkątne, ząbkowane, brązowe, okrągłe sori w 2 rzędach, nerecznica samcza Dryopteris filix-mas, bolbitis Heudelota Bolbitis heudelotiiLomariopsidaceae podziemne pełzające kłacze, długie, języczkowate, skórzaste, pierzastodzielne liście, odcinki owalne lub podługowate, błyszczące, grube, głebkko karbowane lub całobrzegie, leża w odległości od siebie, siedzące lub krótkoogonkowe o sercowatych nasadach, naprzemianległe lub naprzeciwległe, sori po wewnętrznej stronie liści, Cyclopeltis sp. Thysanosoria sp. Lemariopsis sp. Nefrolepisowate Nephrolepidaceae Nephrolepis sp. kłącze pełzające, liście języczkowate, pierzastodzielne, wiotkie, zwisające w dół lub wzniesione i rozpierzchłe, listki owalne lub podługowate zaostrzone w trójkąt, naprzeminaległe, siedzące, bardzo króko ogonkowe lub zrośnięte nasadami twaorzącymi blaszkę liściową-wtedy liście są głęboko karbowane, nafrolepis sercolistny Nephrolepis cordifoliaTectariaceae kłącza, ogonkowe, pierzasteodzielne liście, listki I rzędu trójkątne pierzastodzielne, II rzędu podługowate, trójkątne, karbowane, głeboko powcinane na spodzie maja wiele okrągłych kupków zarodnionosnych, Tectaria sp. Heterodonium sp. Hypoderris sp. Oleandraceae naziemne lub epifity, proste lub pierzastodzielne liście, sori po obu stronach żebra, języczkowate, naprzemianległe, siedzące lub nibyogonkowe listki, l;iście mają długie ogonki, Arthropteris sp. Oleandra hainanensisPsammiosorus sp. Dawaliowate Davalliaceae podziemne pełzające, włochate, naziemne kłącze, liście ogonkowe, trójkątne, pdowójnie pierzastodzielne, odcinki I rzędu sa trójkątne i odstają od siebie, II sa owalne i przylegają, Araiostegia sp. dawalia Davallia sp. Davallodes sp. Pachypleuria sp. Paprotkowate Polypodiaceae podziemne, pełzające kłącze, ogonkowe, pierzastodzielne, długie, języczkowate liście, listki podługowate, dostające, moga być pojedynczo pierzastodizelne maja okrągławe listki, sori na liściach zarodnionośnych, są okrągłe, flebodium złociste Phlebodium aureum, płaskla, włosie rogi Phlebodium aureum sp. paprotka zwyczajna Polypodium vulgare, paprotka przejściowa P. interjectum, drynaria Drynaria sp.

 

Podklasa saliwiniowe Salvinidae Salwiniowce Salviniales różnozarodnikowe, marsyliowate Marsileaceae podwodne nitkowate pędy, długoogonkowe liście z 4-dzielnymi blaszkami liściowymi wyrastają z kłącza, okrągłe zarodnie na trzoneczkach rosną w kątach liści kąłcze płożące po mulistym dnie, kłącze tworzy korzenie przybyszowe i liście na długich, cienkich ogonkach, na szczycie jest blaszka liściowa podzielona na 4 części, przypomina 4-listną koniczynkę, młode liście są pastorałowato zwinięte, sporokarpia są w dole ogonka liściowego na trzoneczkach, otacza je gruba, skórzasta ściana, w środku sa kupki zarodnionosne zanurzone w galaretowatym soroforze, jest kilka kupek pod zawijką, z 1 strony sa mikro, z 2 makrosporangia, jesienią dojrzałe zarodnie odrywają się opadają na dno, gdzie zimuja i wiosną po mechanicznym uszkodzeniu ściany sorofor się wylewa i wypycha kupki na zewnątrz, zarodniki opadają na dno, żeńskie przedrośle ma kilka komórek wegetatywną i 1 rodnie, męskie ma 2-4 wegetatywne i 2 plemnie, w plemni powstają 32 plemniki, jest zapłodnienie i zarodek, z którego powstanie młody sporofit, wiązka to syfonostela amfifloiczna, cylindry drewna otoczone cylindrami łyka, saliwinia czterolistna Marsilea quadrifolia gałuszka Pilularia sp. marsylia Marsilea sp. Regnellidium sp. Saliwiniowate wiąślowate Salviniaceae okółkowe ułożenie liści na łodydze, każdy okółek ma 3 liście, 2 pływające, zielone, pływają na pow. wody, nie maja szparek, 3 podwodny podzielony na odcinki, przypomina korzeń, na liściach pływających są włoski zapobiegające zanurzeniu, żyje w starorzeczach, na pływających liściach są kuliste sporokarpia, są 2 męskie mikrosporangium ma 64 mikrospory, sa w płynnej plazmie-massuli, żeńskie maja 32 makrospory dojrzewa 1, reszta degeneruje, w sporokarpium jest 1 kupka, we niej najpierw mikro i makrospora, potem zostaje tylko albo mikro albo makrospora, kupkę potacza zawijka, to 2 warstwy komórek, między nimi jest powietrze, jesienią dojrzałe kupki odrywają sie opadają na dno zbiornika, gdzie zimują, reszta zamiera, wiosną dzięki uszkodzeniu zawijki jest uwolnienie zarodnikó, mikrospora rozwija się w przedrośle męskie, makrospora w żeńskie, męskie ma komórkę wegetatywną i 2 plemnie, żeńskie zieleni się na szczycie i tworzy rodnie, pływa po pow. wody,  pędy pływaja po wodzie liście nawodne sa płaskie, eliptyczne, nasady sercowate, na końcu wklęsłe, podwodne sa nitkowate jak korzenie, brak korzeni, sporokarp ma mikro i makrosporangia, salwinia wiąśl pływająca Salvinia natans, azolla karolińska Azolla filiculoides.
sie 28 2021 Mszaki
Komentarze (0)

 Mszaków w Polsce mamy wiele gatunków mszaków, większośc jest w satnie rozróżnić tylko wprawne oko. Mszaki mają 3 gromady, mchy Bryophyta, wątrobowce Hepaticopsida i glewiki Anthocerotophyta. U mchów i wątrobowców jest egzogeniczny sposób powstania rodni i plemni, na gametoficie jest poprzeczny podział komórki macierzystej, z któej powstaje sporofit, z dolnej częśći jest trzoneczek, z górnej rodnia lub plemnia. Sposób endogeniczny, gdy komórka dzieli się do środka i rodnie i plemnie są w plesze-otoczone komórkami gametofitu. Wątrobowce maja ciała śluziste w komókach, które w preparatach załamuja swiatło. U wątrobowców dominuje zielony gametofit, jest haploidalny, ma postać plechy, czasem może być zróżnicowana na proste wiązki przewodzące, tkanki okrywające i wzmacniające. Są tu klasy Marchantiopsida i JungermanniopsidaJungermanniopsida są proste, mają łodyżkę, listki i chwytniki, oraz rodnie i plemnie, mają rodnie i plemnie, plemniki są dwuwiciowe lub wielowiciowe, w wilgoci idą do rodni, po zapłodnieniu jest zarodek, rozwija się w sporofit, ma on stopę, którą przytwierdza się do gsmetofitu, łodyżkę setę i zarodnię, zielony sporofit tkwi stopą w rodni, po dojrzeniu zarodników traci chloroplasty, staje się brązowy lub czarny, rosnie 1 cm/godz, rozrywa ściany rodni, wydostaje sie na zewnątrz, resztki rodni tworzą kołnierzyk do koła sety, rodnie i sporofit osłaniają liściowate twory peryancjum-osłonka. sporofit rosnie, pobiera wodę z gametofitu, która idzie do sety, zarodnia otwiera się 4 klapami, w miarę dojrzewania zarodników, w środku zarodni jest elaterofor z elaterami, które w wilgoci skręcają się, gdy jest sucho rozkręcają się i wiatr rozsiewa zarodnki, po wysypaniu zarodników klapy otwierają się ukazując elaterofor. Marchantiopsida maja plechy dobrze zorganizowane, są wiązki przewodzące, tkanki okrywające, wzmacniające, plecha dwupienna, tworzy rodnie lub plemnie. Na plesze męskiej jest anteridiofor, trzoneczek z talerzykowatym plemniostanem, który ma plemnię, archegoniospor to trzoneczek z rodniostanem są na nich kubeczki z wegetatywnymi rozmnóżkami, gemmami. Od spodu rodniostanu są promieniście rozchodzące się wyrostki z rodniami, na archegoniosporze jest jego wytwór perychecjum, który otacza rodnie.  W wodzie z plemni plemnik płynie do rodni, zapładnia komórkę jajowa, powstaje młody sporofit, dojrzewa, traci chloroplasty,rośnie, rozrywa ściany rodni, jej pozostałośc to otaczająćy setę kołnierzyk, zarodnia rozpada się na 4 klapy i wysypuja sie zarodniki. Gametofit ma jednowarstwową epidermę, od górnej strony sa aparaty szparkowe, jest tkanka przewietrzająca z komorami powietrznymi przy aparatach szparkowych, jest tkanka miekiszowa, wzmacniająca i przewodząca na żebrach, dolna, kilkuwarstwowa epiderma tworzy żebra, są chwytniki trzymające plechę w podłożu. Tu jest rodzaj wgłębka Riccia sp. Jungermanniopsida mają 2 rzędy Jungermanniales ze sztywnymi lodyżkami i z okółkowym ulistnieniem po 3 listki w okółku oraz Metzgeriales z dychotonicznie rozgałęzionymi łodyzkami.

sie 28 2021 Nagonasienne
Komentarze (0)

 Tu opiszę systematykę nagozalązkowych, nagonasiennych Gymnospermae. Są tu klasy:

Sagowcowe Cycadopsida ma rząd sagowce Cycales z sagowcowatymi Cycadaceae tylko sagowiec Cycas sp. mają kłodzinę i na szczycie pióropusz pierzastych liści, wąskie listki, są rozdzielnopłciowe, kwiaty to szyszkiowate skupienia makrosporofili i mikrosporofili, dwupiennośc, sagowiec podwinięty Cycas circinalis, sagowiec odwinięty Cycas revoluta. Zamiowate maczugowcowate Zamiaceae długa, wąska lub bardzo króka, zeroka zalezy od rodzaju, kłodzina, pióropusz liści, liście skrętoległe na szczycie kłodziny, listki mogą się widlasto dzielić, mają korzenie koralowe wiążace azot z powietrza, dwupienne, żeńskie makrosporofile rosną z osi, sa proste, zgłowień możdżeniec Encephalartos sp. maczugowiec Zamia sp. głąbiec Dioon sp. rózyca Ceratozamia sp.
Miłorzębowe Ginkgoopsida, podklasa Ginkgooidae, rząd miłorzębowce Ginkgoales, rodzina miłorzębowate Ginkgoeae, rodzaj miłorząb Ginkgo gatunek miłorząb dwuklapowy Ginkgo biloba drzewo, młode mają stożkowatą koronę, starsze cylindryczne, prosty pień, kora szarobrunatna, bruzdkowana, są długopędy na nich krótkopędy, żańskie pączki są krótkie i okrągławe, męskie długie, grube, skrętoległe, wachlarzowate liście, dwupiennośc, męskie kwiaty zebrane w żółte kotki, żeńskie brązowe szyszki, zółe nasiona z osnówką.
Iglaste, szpilkowe Corniferae, Pinopsida Sosnowce Pinales sosnowate Pinaceae drzewa i krzewy, długie szpilki, szyszki męskie nietrwałe, szybko odpadają łuski, żeńskie i męskie mają twarde, skrętoległe łuski, sosna zwyczajna Pinus sylvestris, świerk pospolity Picea abies, jodła pospolita Abies alba, modrzew europejski Larix decidua, cedr Cedrus sp. 
Gniotowce Gnetales przęslowate Ephedraceae przęśl Ephedra sp. krzewy, drzewa lub pnącza, liście skurzaste szybko opadają, łodygi asymilują, naprzeciwległe lub w okółkach, dwupienne, zebrane w kłosy podparte są podsadką, żeńskie mają 2 łuski i przysadki, czerwienieją i mięśnieją w czasie dojrzewania nasion, prześl skrzypowata Ephedra equisetina. Welwiczjowate Welwitschiaceae, welwiczja przedziwna Welwitschia mirabilis gruby, krótki pęd, większośc jest pod ziemią, rozszerza się ku górze, 2 duże, mięsiuste liście, dwupienna, żeńskie są zebrane w grobe, gruszkowate kolby, są brązowe, męskie w stożkowate czerwone kwiatostany, krótki, gruby krozeń. Gniotowate Gnetaceae liany, drzewa lub krzewy, są naczynia w drewnie, naprzeciwległe, wrzecionowate liście, jednopłciowe kwiaty w strobilach tylko gniot Gnetum sp.
Klasa Cupressopsida araukariowce Araucariales araukariowate Araucariaceae drzewa, gruby pień, naprzeciwległe gałęzxie, drewno ma jamki, szpilkowate lub jajowate liście, u Agatis sp. mają ogonek, męskie kwiaty zebrane w długie szyszki z łuskowatymi mikrosporofilami, wolne mikrosporangia, żeńskie mają łuski wspierające, szyszki sa kuliste, igława wyniosła Araucaria heterophylla, soplica, damara Agatis sp. soplica moca Agatis robusta, wolemia szlachetna Wollemia nobilis. Zastrzalinowate Podocarpaceae drzewa i krzewy, mogą być małę, płożące, liśćie lancetowate lub jajowate lub owalne, blaszka liściowa całobrzega lub karbowana, ząbkowana, krzewy mają szpilki, kwiaty zebrane w kłosowate szyszeczki, nasionko otacza osnówka w żywym kolorze, łzawnik obłuszyn Dacrydium sp. nierozwidnia Nageia sp. zastrzalin Podocarpus sp. Kokietnik Phyllocladus sp. wliczany jest do rodziny kokietnikowatych Phyllokladaceae pęd rozgałęziony okółkowo, końce pędów rozgałęzione naprzeciwlegle, są rozszerzone wachlarzowato to liściaki, fotosyntetyzują, skrętoległe, równowąskie liście, kwiaty męskie kotkowate, pyłek ma 2 skrzydełka, żeńskie na szczytach phylloidów-liściaków. 

 

Cyprysowce Cupressales sosnicowate Sciadopityaceae sośnica japońska Sciadopitys verticillata gęsta stożkowata korona, cylindryczna u starszych osobników, podwójne, okółkowe igły na szczytach gałązek skupione sa w okółki, jednopienna, szyszki jajowate, brązow-szara łuszcząca się kora, gałęzie szaro-brązowe z łuskowatymi igłami, roślina ozdobna. Cyprysowate Cupressaceae krzewy i drzewa, spłaszczone końce pędów, rozgałezione, liściaki, pojedyncze, naprzemianległe lub okółkowe szpilki, starsze liście skórzaste, mikrosporangia leża na mikrosporofilach, makrosporofile są zebrane w kuliste szyszki lub mięśnięjące szyszkojagody, cypryśnik błotny Taxodium distichum, mamutowiec olbrzymi Sequoiadendron giganteum, cyprys wiecznie zielony Cupressus sempervirens, żywotnik olbrzymi Thuja plicata, jałowiec pospolity Juniperus communis. Cisowate Taxaceae drzewa i krzewy, liście pojedyncze, skrętoległe często leżą w 2 rzędach po bokach, jedno lub dwupienne strobile męskie są drobne, pojedyncze lub w pęczkach, liściokształtne mikrosporofile, pojedyncze nasiona otoczone mięsistą, barwną osnówką, cis pospolity Taxus baccata, głowocis japoński Cephalotaxus harringtonii, czwórczak/torreja orzechowa Torreya nucifera.
sie 28 2021 Kwiatowe dwuliścienne 11
Komentarze (0)

Jaskrowe Ranunculidae nadrząd Ranunculanae
Berberysowce Berberidales Nandinaceae podzielna blaszka liściowa, liście i listki ogonkowe, listki wrzecionowate, liście dłoniastodzielne, kwiaty zebrane w wiechy, owoce to jagody. Podophyllaceae zioła z ogonkowymi dłoniastodzielnymi liscmi, szeroko jajowatymi, zaostrzonymi listkami, obupłciowe, szypułkowe kwiaty owoce to jagody. Ranzaniaceae dłinaiastodzielna blaszka liściowa, kwiaty z rozwiniętym okwiatem zebrane w pęczki, owoce to jagody. Jaskrowce Ranunculales jaskrowate Ranunculaceae skrętoległe liście, podzielna, mocno powcinana blaszka liściowa, listki okwiatu w 1-2 okółkach, jest kielich i korona, kwiaty promieniste lub grzbieciste, zamknięte owocolistki, owoce to mieszki, orzeszki lub jagody. rodzina berberysowate Berberidaceae skrętoległe ulistnienie, liście pojedyncze lub złożone, promieniste kwiaty, szerokie, okrągławe płatki, owoce to jagody. Krępieniowate Lardizabalaceae dłoniastodzilelne liście, listki jajowate lub owalne, duże okragławe podsadki, różowe kwiaty zebrane w grona, owoce są w mieszkach. Makowate Papaveraceae gł. zioła, rzadko drzewa i krzewy Bacconia sp. Dendromecon sp. ulistnienie głównie skrętoległe, może być naprzeciwległe, okółkowe i rozeta, liście pierzastodzielne, blaszka liściowa podzielna kilkukrotnie, liście ogonkowe bez przylistków, 4-płatkowe kwiaty, kwiaty obupłciowe, symetria promienista, dwuboczna lub grzbiecista, dwudziałkowy kielich, płatki korony w 2 okółkach, owoce to głównie torebki, nasiona mają elajosomy.  Eupteleaceae olszanka Euptalea drzewa lub krzewy, pojedyncze, skrętoległe, ogonkowe, silnie użyłkowane liście, kwiaty zebrane w pęczki, przedpratnośc, owoce to szypułkowe skrzydlaki. Miesięcznikowate Menispermaceae pnąćza z róznokształtnymi liśćmi, drobne, kilkupłatkowe kwiaty zebrane są w grona, owoce to pestkowce. Circaeasteraceae są tu 2 rodzaje bylin Circaeaster agrestis ma łopatkowate, okółkowe liśćie zwężająće się w ogonki i 5-płatkowe kwiaty z cienkimi, podłużnymi płatkami i i Kingdonia uniflora sercowate, wcięte na końcach liście otaczają łodygę, szczytowy kwiat z okrągławymi 5 płatkami.
Srebrnikowce Proteales Sabiowate Sabiaceae drzewa i pnącza, liście podzilene, listki wrzecionowate, drobne kwiaty z koroną i kielichem, owoce to pestkowce, sabia Sabia sp.  Meliosma sp. Ophioocaryon sp. lotosowate Nelumbonaceae kłącza zakorzeniają się na dnie zbiornika, duże, okrągławe liście, często faliste brzegi, długie, sztywne ogonki, kwiaty promieniste, wiele płątków i pręcików, dno kwiatowe ma kształt odwróconego stożka ze słupkiem na szczycie, owoce to orzeszki otoczone dnem kwiatowym, tylko lotos Nelumbo sp. np. orzechodajny Nelumbo nucifera. Srebrnikowate Proteaceae drzewa i krzewy liście ogonkowe, pierzaste, listki wrzecionowate, proste brzegi blaszek lub ząbkowane, kora brązowa z przetchlinkami, kwiaty drobne barwne, wiele rurkowatych zebrane w główki lub koszyczki otoczone ząbkowatymi liścmi podkwiatostanowymi, owoce to orzechy, srebrnik królewski Protea cynaroides. Platanowate Platanaceae tylko platan Platanus sp. drzewa, łuszcząca się kora, 5-klapowe liście dłoniaste, drobne kwiaty w główkach, platan klonolistny Platanus acerifoliaparzeplinowce Myrothamnales z parzeplinowate Myrothamnaceae z parzeplinowcem Myrothamnus krzew ze skórzastymi, długimi, języczkowatymi, całobrzegimi liścminaprzeciwległymi, kwiaty zebrane w kotki, parzeplinowate mają naprzeciwległe, jezyczkowate, sztywne liście, w czasie suszy czernieją i schną, w czasie deszczu rozwijają się i zielenieją, rozdzielnopłciowe kwiaty zebrane są w kłosy i podparte przysadkami, owoce to rozłupnie. Goździkowe Caryophyllidae nadrząd Caryophyllanae rząd goździkowce Caryophyllales rodzina rosiczkowate Droseraceae rosliny wodne mają liście okółkowe lądowe rozetę, liście przekształcone sa pułapki wabiąće, unieruchamiające, niszczące i trawiące owady, 5-krotne kwiaty z działkami i płatkami, pręciki leża w okółkach, są tu rosiczka Drosera sp. i aldrowanda Aldrovanda sp. Dzbanecznikowate Nepenthaceae z rodzajem dzbanecznik Nepenthes zdrewnaiałe łodygi, liście zmienione w dzbankowate twory, są duże, barwne, mają obrzeże-kołnierzyk z wydzieliną, którą owad je i wpada do środka zamyka sie klapka-wieczko, które chroni enzymy trawienne przed rozcięczeniem w deszczówce, obok liści pułapkowych są liście podłużne asymilacyjne, drobne kwiaty w kłosach szczytowych. Rosolistnikowate Drosophyllaceae drewniejąca, lekko rozgałęziona łodyga, długie, cienkie, zwijające sie pastorałowato liście pułapkowe pokryte siedzącymi gruczołkami, kwiaty mają 5 wachlarzaykowatych płatków, owoce to torebki, jest tu 1 gatunek: rosolistnik portugalski Drosophyllum lusitanicum. Ancistrocladaceae 1 rodzaj Ancistrocladus pojedyncze, skrętoległe liście ogonkowe, blaszka falująca, drobne, obupłciowe kwaity w wierzchotkach. Dioncophyllaceae krzewy lub pnącza, skórzaste, skrętoległe liście ogonkowe są zabkowane, 5 wolnych działek, 5 białych płątków, zebrane są w wierzchotki. Pomorzlinowate Frankeniaceae wąskie, grube, owalne liście, trąbkowate kwiaty z rózowymi 5 płatkami, są okrągł, działki zrosłe w rurkę, 1 rodzaj pomorzlin Frankenia sp. Tamaryszkowate Tamaricaceae drzewa krzewy lub krzewinki, skrętoległe, iglaste lub łuskowate liście, drobne, obupłciowe kwiaty w kłosach lub gronach, owoce to torebki. tu są września pobrzeżna Myricaria germanica i tamaryszek Tamarix sp. Ołownicowate zwaciągowate Plumbaginaceae byliny, krzewy, liany rosliny jednoroczne, liście skrętoległe, pojedyncze, całobrzegie, mogą miec uszka nie mają przylistków, obupłciowe, promieniste, trąbkowate kwiaty zebrane w wierzchotki, skupione w główki, kłosy, grona i wiechy, 5 zrosłych działek, 5 zrosłych płatków, tu jest zawciąg pospolity Armeria vulgaris i ołownik Plumbago sp. Rdestowate Polygonaceae gryka Fagopyrum sp., szczaw Rumex sp, rdest Polygonum sp., rdestówka Fallopia sp., rdestowiec Reynoutria sp., szczawior Oxyria sp, zioła, drzewa, krzewy, pnącza, skrętolełe liście, zebrane w rozety lub okółkowe, pojedyncze lub zredukowane, niektóre mają gatkę-pochewkę z przylistków, drobne, 3 krotne, wiatro lub owadopylne kwiaty zebrane w wiechy lub grona, owoce to trójgraniaste orzeszki. Rhabdodendraceae rodzaj  Rhabdodendron całobrzegie liście, krótkie działki, mięsiste płatki, kwiaty zebrane w kwiatostany, mają hypancjum, miseczkowate dno kwiatowe, owoce to pestkowce. Simmondsiowate Simmondsiadaceae jest tu jojoba Simmondsia chinensis mały, silnie rozgałęziony krzew, naprzeciwległe ulistnienie, liście całobrzegie, wrzecionowate, ogonkowe, kwiaty męskie zebrane w główki, u nasady liści, żeskie na szcyztach gałązek, owoce to trójklapowe torebki, dwupienność. Asteropeiaceae z rodzajem Asteropeia sp. drzewa i krzewy, krótkoogonkowe, całobrzegie liście, brak przylistków, ulistnienie skrętoległe, kwiaty zebrane w torebki. Physenaceae Physena ulistnienie skrętoległe, całobrzegie liście, kwiaty zebrane w grona w kątach liści, okwiat z kilku listków w okółkach, oowce to niepękające, jednonasienne torebki. Microteaceae Microtea sp. jednoroczne rosliny zielne, ulistnienie skrętoległe, kwiaty zebrane w grona, owoce to niełupki. Goździkowate Caryophyllaceae gł. zioła oraz krzewy i pnącza, naprzeciwległe ulistnienie, liście całobrzegie, pojedyncze, promieniste, 5-krotne kwiaty, jest kielich i korona, płątki mogą zwężac się w paznokcie, wzór kwiatowy *K5C5A5+5G(5), owoce to torebki, orzeszki l;ub jagody. Achatocarpaceae z 1 rodzajem Achatocarpus drzewa lub krzewy z kolacami, liście ogonkowe, skrętoległe, okrągławe, całobrzegie, bez przylistków, kwiaty zebrane w wiechy lub grona, dwupienność, owoce to mięsiste jagody. Szarłatowate Amaranthaceae ulistnienie naprzeciwległe lub skrętoległe, liście języczkowate, ogonkowe lub siedzące, niepozorne kwiaty zebrane w grona lub wiechy. Stegnospermataceae ze Stegnosperma sp. krzewy, liany, drzewa, ulistnienie skrętoległe, ogonkowe liście bez przylistków, promieniste kwiaty mają 5 wolnych działek i 5 wolnych płątków zebrane są w szczytowe wiechy lub w wiechy w kątach liści, owoce to torebki. Libawowate Limeaceae drzewa, krzewy lub krzewinki ulistnienie skrętoległe, brak przylistków, drobne kwiaty zebrane w wierzchotki lub pojedyncze, kieich ma 5 wolnych, zielonych działek, korona 5 wolnych, kremowych płatków, owoce to niepękająće torebki, Lophiocarpaceae 2 rodzaje Corbichonia sp.-kielich pięciodziałkowy, wiele płatków i Lophiocarpus sp.-pojedycnczy, 5-listkowy okwiat zioła, krzewy, liście pojedycncze i cąłobrzegie, kwiaty zebrane w grona lub wierzchotki, owoce to niełupki lub torebki. Barbeuiaceae 1 gat. Barbeuia madagascariensis skrętoległe ulistnienie, liście ogonkowe, bez przylistków, całobrzegie, pierzascie użyłkowane, owalne, długoszypułkowe kwiaty zebrane są w grona, mają odsadki, 5 zaokrąglonych działek, bez płątków, dwukomorowy słupek, owoc to dwunasienna torebka drewniejąca. Gisekiaceae Gisekia sp. mięsiste rośliny zielne, pokładają się lub wznoszą, naprzeciwległe, owalne, całobrzegie, krótkoogonkowe liście bez przylistków, promieniste, krótkoszypułkowe, 5-krotne, zebrane w wierzchotki kwiaty, 5 owalnych, białych, rózowych lub czerwonych płatków, owoc zbiorowy. Przypołudnikowate, pryszczyrnicowate Aizoaceae sukulenty liściowe, mięsiste, okrągłe lub kamieniopodobne, walcowate liście magazynujące wodę, wielopłatkowy, złożony, barwny okwiat. Szkarłatkowate, alkiermesowate Phytolaccaceae liście długie, lancetowate lub języczkowate, kwiaty mogą być zróznicowane na kielich i koronę lub nie, są obupłciowe, promieniste, zebrane w grona, owoce to jagody. Sarcobataceae Sarcobatussp. gruboszowate, kolczaste krzewy, ulistnienie skrętoległe, liście całobrzegie, mięsiste, niepodzielna blaszka liściowa, jednopłciowe kwiaty-jedno lub dwupiennośc, męskie kwiaty nie mają okwiatu są zebrane w kotki, żeńskie są pojedyncze, mają 2 mięsiste listki, które pózniej otaczają owoce. Dziwaczkowate, nocniowate Nyctaginaceae zioła, drzewa i pnącze, ulistnienie skrętoległe, liście pojedyncze, całobrzegie, jęzoczkowate, kwiaty 5-krotne, barwne zebrane w baldachogrona, owoce to orzeszki, tu jest dziwaczek Jalapa Mirabilis jalapa. Ugłastowate Molluginaceae jednoroczne lub byliny, mogą być gruboszowate, ulistnienie naprzeciwległe, skrętoległe, okółkowe, pojedyncze, cąłobrzegie liście, sa błoniaste przylistki lub ich nie ma, kwiaty promieniste, 4 lub 5 płatków jednopłciowe lub obupłciowe, dwu lub jednopienność, owoce to torebki. Halophytaceae Halophytum ameghinoi płożace rozgałęzione pędy, ulistnienie skrętoległe, brak przylistków, kwiaty zebrane w grona, w kątach liści, najpierw są kwiaty zeńskie bez okwiatu, mają 3 przysadki, potem meśkie z 4 listków, jednonasienne owoce mają zdrewniałą okrywę. Wćwiklinkowate Basellaceae mają kłącza i bulwy, pojedyncze, sercowate, ogonkowe liście, kwiaty drobne, pojedyncze, owoc w mięsitym i trwałym okwiecie. Zdrojkowate Montiaceae rozgałęzione łodygi,  zioła z naprzeciwległymi łopatkowatymi lub lancetowatymi liśćmi, kilkupłatkowymi i działkowymi kwiatami zebranymi w wierzchotki, owoce to torebki tu jest zdrojek błyszczący Montia fontana. Didiereaceae sukulenty drzewa i krzewy, łodygi magazynujące wodę to roślina ma cienkie, długie, igiełkowate liście, mogą być sa okrągławe lub owalne, mają ciernie, obupłciowe kwiaty. Porwinkowate Talinaceae zioła i półkrzewy z okółkowymi, łopatkowatymi liścmi, 5-krotne kwiaty, owoce to jagody, tu są 2 rodzaje porwinek Talinum sp. Amphipetalum sp. Portulakowate Portulacaceae rozgaółzione łodygi, zielne, naprzeciwległe ulistnienie, liście łopatkowate, kilkupłatkowe i kilkudziałkowe kwiaty, owoce to torebki np. portulaka pospolita Portulaca oleracea. Anacampserotaceae gruboszowate półkrzewym, bulwiaste korzenie, mięsiste pędy, grube, języczkowate, naprzeciwległe liście, mogą być w rozetach, kwiaty mają 2 działki i 5 płatków. Kaktusowate Cactaceae sukulenty krzewy z mięsistymi liśćmi okrąłumi lub owalnymi, mięsiste łodygi o równych kształtach z cierniami, któe są przekształconymi liścmi, rozbudowane, bulwiaste korzenie z niewielkimi częściami nadziemnymi, duże, barwne, okazałe kwiaty, trąbkowate, słupki i pręciki wsytają na zewnatrz, owoce to nibyjagody.