Archiwum 06 czerwca 2023


cze 06 2023 czosnek w ogrodzie
Komentarze (0)

czosnek

Czosnki ozdobne mogą być wysokie na 1,5 m i niskie na 20 cm, są odmiany z kulistymi, fioletowymi kwiatostanami o 30 cm średnicy, większość lubi słońce, żyzne, próchnicze, przepuszczalne gleby, przed sadzeniem ziemię odchwaszczamy i kompostujemy, bo rosną kilka lat w 1 miejscu, wczesną wiosną tuż przed kwitnieniem zasilamy nawozem wieloskładnikowym, wysokie 2-3 razy w sezonie, podlewamy w upał. Po 4-5 latach zagęszczają się, wtedy w lipcu i sierpniu, kiedy liście zżółkną wykopujemy cebule, oddzielamy cebulki przybyszowe, trzymamy w zacienionym, przewiewnym miejscu, w innym miejscu sadzimy na przełomie września i października. Czosnki ładnie wyglądają z turzycami, miskantami i innymi trawami, w kilka-kilkanaście okazów z takimi samymi czosnkami, z różami. Kocimiętki, przywrotniki, floksy z racji niskiego pokroju zasłaniają żółknące liście czosnku. Nawet suche liście oddają cebulom substancje zapasowe na następny sezon, a kwiaty są po wyschnięciu liści.
Czosnek niedźwiedzi lubi półcień i cień, żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko kwaśne, stale lekko wilgotne gleby, podlewamy zwłaszcza wiosną, wiosną kompostujemy, dobrze zimuje w suchszej ziemi, po przekwitnięciu liście żółkną. W doniczkach lubi ziemię do kwiatów z 1/3 żwirku, północne parapety, podlewanie, gdy ziemia przeschnie na 1-2, co 2 tygodnie dajemy płynny nawóz w czasie podlewania. Czosnek najzdrowszy jest surowy. 5 wiązek umytych i osuszonych liści siekamy, dajemy 100 ml oliwy, sól, mieszamy, trzymamy kilka miesięcy w słoiku. Czosnek to przyprawa do kanapek, sałatek, surówek, zup, sosów, dressingów. Czosnek leczy nadciśnienie, miażdżyce, choroby serca, nadciśnienie. Czosnkowa oliwa 1 l oliwy tłoczonej na zimno zalewamy 25 umytych osuszonych liści bez ogonków, trzymam y w ciemnym chłodnym miejscu 4-5 tygodni, wyjmujemy liście, można 3 miesiące przechowywać w piwnicy nie w lodówce. Czosnek jest przeciwcukrzycowy, obniża ciśnienie, cholesterol, przeciwmiażdżycowy, przeciwzakrzepowy, przeciwbakteryjny, przeciwgrzybiczy, fungistatyczny, przeciwpasożytniczy, żółciopędny, odtruwający, przeciwnowotworowy, przeciwpierwotniakowy, leczy nadciśnienie, cukrzycę, miażdżycę, hiperlipidemię, hipercholesterolemię, przeziębienie, choroby zatok, serca, grypę, choroby oskrzeli, zapalenie żył, zaburzenia przepływu żółci, zapobiega zawałom, zatorom, zakrzepicy, chorobom bakteryjnym
nalewka i intrakt 1 część ziela na 5 części 40-60% alkoholu, macerujemy 7 dni, przy miażdżycy i nadciśnieniu 1 mały kieliszek raz dziennie rano, przez przeziębieniach i chorobach układu oddechowego 5-10 ml na miodzie kilka razy dziennie.
Napar 1-2 łyżki mleka parzymy w 200 ml mleka lub wody, pijemy 3-4 razy dziennie. U nas chroniony, rośnie w lasach, ale można uprawiać w ogrodzie.

czosnek niedźwiedzi