Komentarze (0)
Ptakom robimy karmniki do których sypiemy ziarno, sadzimy drzewa i krzewy z zimotrwałymi owocami, wieszamy słoninę i kulki z ziarna. Kotom dajemy karmę suchą, mokrą, pilnujemy, by zwierzęta miały wodę do picia. Dzikie ssaki też potrzebują karmienia, dla nich robimy paśniki. Paśnik to zadaszone korytko na odpowiedniej wysokości, do którego wkładamy warzywa i karmę. Paśniki robimy dla saren, jeleni, zajęcy, danieli, dzików, wkładamy tam marchew, buraki, karpiele, kapustę, siano, ziemniaki, bukiew, żołędzie, kasztany, ziarna zbórz. Karma jest sucha-siano, słoma, liściarka-;iście z łodygami, soczysta-owoce i warzywa, kiszonki.
Obok karmy dzikiej zwierzynie zapewniamy lizawki, czyli skrzyneczki zawieszone na słupku, do których wkładamy bryłkę soli, sól topi się, spływa po supie, zwierzęta zlizują ją uzupłeniając elektrolity.
Leśnie zwierzęta karmimy w porozumieniu z leśnikami lub przedstawicielami kół łowieckich, karma musi być odpowiednia dla gatunku, mieć odpowiedni skład. Karmimy w stałym miejscu o stałej porze, regularnie. W łagodne zimy zwierzęa radzą sobie, dokarmianie rozleniwia je.
Ptaki karmimy, gdy jest mróz i śnieg, nie przerywamy karmienia, dajemy ziarna-słonecznik, rzepak, zboża, len, pszenicę, pestki dyni, drobną kaszę, słoninę. Chleb pod wpływem wilgoci pęcznieje i gnije dając zatrucia. Karmnik i paśnik czyścimy. Karmniki odwiedzają dzwońce, wróble, mazurki, sikorki, czyże, szczygły, zięby, kowaliki, kosy i inne https://konstantynowo.poznan.lasy.gov.pl/dokarmianie-zwierzyny Karmy mjsi być tyle, żeby zwierzęta zdążyły zjeśc ją w krókim czasie, by się nie psuła. Można też dokarmiać wiewiórki, które zimą mają gody, dajemy słonecznik,ziarna kukurydzy, orzechy, rodzinki, jabłka, kasztany, marchew, cukinię, nasiona grabu. Pszczołom w ulach dajemy syrop cukrowy, można go kupić lub zrobić z cukru i wody w proporcji 1:1, 3:2, 2:1 przez mieszanie np. 1 kg cukru z 1 litrem wody.od końca zimy do przedwiosnia dajey im ciasto miodowo-cukrowe-mieszamy cukier z miodem w stosunku 3:1, na 1 kg cukru pudru dajemy 25-30 g miodu, podgrzewamy miód do 50-60 st, dajemy cukier, wyrabiamy, dodajemy cukru dopóki ciasto nie będzie stałe. Można dać ciasto drożdżowo-pyłkowe, drożdże piwne ugniatamy z cukrem 10-13 g drożdży na 1 kg cukru pudru lub przy niedoborze pyłku pyłkowo-miodowe-40 dag obnózy pyłkowych, 120 dag cukru pudru, 40 dag płynnego miodu, mieszamy pyłek z cukrem, dodajemy miód, mieszamy do uzyskania plastycznej masy. Na zimę najlepiej dawać ciasto miodowo-cukrowe i syrop cukrowy, w lutym dodajemy ciasto drożdżowo-cukrowe i miodowo-pyłkowe http://www.eko.um.ostrowiec.pl/index.php?ekoostrowiec=aktualnosc&obiekt=600
https://odr.pl/doradztwo/produkcja-zwierzeca/pszczelarstwo/pasieka-w-lutym/
Sarny, zające, jelenie i daniele żyjące w wśrodpolnych zadrzewieniach i zaroślach można dokarmiać samodzielnie tymi samymi karmami w taki sam sposób jak zwierzęta żyjące w lasach. Dla zwierząt ważne jest też pojenie przez zostawianie wody, wybijanie lodu w strumieniach i rzekach itd. Pojenie jest ważniejze od karmienia, dłużej organizm wytrzymuje bez jedzenia niż bez wody, dodatkowo w niskich temperaturach woda ucieka przez nerki.
Warto dać pościel, koce, karmę dla schronisk oraz dokarmiać o poić bezdomne psy i koty
Jestem za tym, żeby na zimę brać psy i koty do domu lub chociaż do innego ogrzewanego pomieszczenia, gdzie muszą mieć posłanie, wodę i jedzenię, jeśli jednaak ktoś nie może trzymać psa w domu, a nie ma ogrzewanego garażu, szopy, trzeba budę zapezpieczyć. Stawiamy ją na nóżkach, by odizolować od ziemi, wejście zatykamy zasłonką z PCV, która nie przepuszcza wiatru i mrozu, stawiamy budę pod murem, by osłonić od wiatru, mona wybrac model z osłoniętym tarasem. Ważny spadzisty dach, by śnieg opadał. Wnętrze budy wyścielamy słomą, która nie przemaka, ściany wykładamy styropianem. Psu zdejmujemy obrożę, spuszczamy z łańcucha. Dajemy psu ciepłą wodę z olejem, więcej jeść, miski myjemy, dbamy o higienę https://www.keko.pl/pl/blog/pies-w-budzie-zima-jak-o-niego-dbac-1546774872.html Budę można wymościć sklejką, dyktą, słomianymi matami, agrowłókniną