Archiwum 18 września 2024


wrz 18 2024 Jak ratować zwierzęta w czasie powodzi
Komentarze (0)

Powódź to zagrożenie też dla zwierząt. Kiedy trzeba się ewakuować trzeba jak najwcześniej zgromadzić potrzebne rzeczy-wodę butelkowaną, leki w nieprzemakalnej apteczce dla nas i pupila, saszetki z karmą, ubrania, buty, rzeczy dla dzieci i seniorów, których mamy pod opieką-tak jak przed podróżą. Najlepiej trzymać to w plecaku, który można łatwo nałożyć na plecy, ręce przydadzą się do czego innego. Najlepiej wyjechać możliwie wcześniej, podczas powodzi zwierzę może spanikować i uciec, a osba niedołężna może nie być w stanie poruszać się odpowiednio szybko. Jeśli tylko pojawi się komunikat o możliwości powodzi najlepiej od razu wyjechać do rodziny lub znajomych mieszkających na niezgrożonych terenach. Jeśli jesteśmy młodzi, silni i mamy pod opieką tylko zwierzęta można zawieźć je do kogoś ze znajomych lub rodziny. Każdy właściciel kota musi mieć transporter, w którym można bezpieczne wozić i nosić pupila, psy najlepiej trzymać na smyczy, by pupil nie uciekł w panice. Niektórzy twierdzą, że nie zawsze możliwe jest zabranie zwierzęcia, jeśli jest ryzyko powodziowe najlepiej trzymać zwierzę blisko domu-kota nie wypuszczać, psa nie wypuszczać poza ogrodzenie, by łatwo można było je zabrać. Każdy osobnik musi mieć swój transporter lub szelki.
Jeśli zostajemy w domu najlepiej wziąć zwierzęta i leki na wyższe piętra. Krowy, kury, owce, konie najlepiej wypuścić i wyprowadzić na wyżej położone miejsca, a jeśli nie ma takiej możliwości po prostu wypuścić, by mogły uciec, ptaki domowe można wypuścić, ale kanarki i papugi nie przeżyja w Polsce, trzeba w klatkach zabrać je ze sobą. Paszę i wodę dla zwierząt gospodarskich trzeba zabezpieczyć. Pamiętajmy też, że woda może podmyć fundamenty i budynek może się zawalić, silna fala może rozbić ściany, wybić okna, podobne jak niesione przez n ią rzeczy-drzewa, samochody, słupki. W czasie ewakuacji zwierzęta muszą mieć obroże z identyfikatorem, książeczkę zdrowia, psy karty szczepień. Absolutnie nie wolno zostawiać zwierząt, a psy łańcuchowe trzeba natychmiast spuścić, psy w kojcach wypuścić. W czasie powodzi nie wolno pozwalać zwierzętom pić wody powdziowej, kąpać się w niej, spacerować ze zwierzętami w pobliżu wody i mułu-mogą być skazone chemicznie, biologicznie i pod wodą i mułem mogą być ostre przedmioty. Zwierzęta nie mogą jeśc, wąchac ani lizać padliny. Karmicielki kotów razem z ekopatrolem powinny zatroszczyc się o zabranie kotów najpierw w klatkach do domu lub innego miesjca, potem wywieźć, tak samo karmicielki psw-psy łatwiej pójdą za karmicielami niż koty. Jeśli zbliża się fala trzeba informować innych, by spuścili psy z łańcuchów i zabrali zwierzęta ze sobą. Widząc zwierzęta, którym woda odcięła drogę ucieczki trzeba wezwać straż miejską lub inne służby.
Wiedząc, że zbliża się powódź można też przesadzić kwiaty do doniczek i wywieźć je razem z roślinami doniczkami-one tez mają prawo do życia. Dlatego ważny jest system wczesnego ostrzegania, nielekceważenie alertów i zadbanie o wszystko z wyprzedzeniem, kilka godzin wystarczy, na ratowanie życia. Służby radzą też zabezpieczenie dokumentów, które potrzebne będą do odszkodowań i uzyskania innych form pomocy, co prawda w przeciwieństwie do istot żywych papiery można wyrobić na nowo, ale to niepotrzebna komplikacja, która opóźnia pomoc.

kotki