Komentarze (0)
Ani psy ani koty nie potrzebują dużej ilości węglowodanów, psy trawią skrobię, ale jej nadmiar zmienia pH w moczu przyczyniając się do kamieni moczowych i nerkowych. Pies jest mięsożerny, może jeśc zarówno padlinę jak i świeżą zdobycz, psy domowe potafią trawic skrobię, glukoza jest dla nich źródłem energii, jednak wystarczy, żeby węglowodany stanowiły 10% diety. Organizm psa pomimo zmian w układzie pokarmowym jest organizmem mięsożercy i wzrost węglowodanów kosztem tłuszczy i białek zmienia ich pH moczu (trawiąc białka organizm wytwarza amoniak, który wątroba zmienia w mocznik, który wydalany jest z moczem, jednocześnie go zakwaszając), węglowodany w diecie podnoszą pH moczu i mogą powodować kamicę. Ruch ani utrzymywanie wagi nie pomoże, ponieważ nerki i tak filtrują krew, mocz i tak się wytwarza i musi mieć odpowiednie właściwości.
Jeszcze gorzej jest u kota, który jest typowym drapieżnikiem wytwarzającym glukozę z alaniny przy udziale tłuszczu, na drodze glukoneogenezy. Ttrzustka kotów wytwarza niewiele amylazy trzustkowej-drapieżniki nie mają amylazy ślinowej, amylaza trzustkowa rozkłada je do maltozy i maltotriozy, które enzymy jelutowe rozkładają do monocukrów w rąbku szczątkowym, skąd wchłaniane są do krwi przy udziale jonów sodu, zbyt wysokie stężenie glukozy w jelicie blokuje transportery glukozy, która zamiast do krwi idzie do kuwety. U kota transportery glukozy w jelicie SGLT1 i SGLT2 transportują ją aktywnie do naczyń wlosowatych, glukoza żyła wrotna płynie do wątroby, która ja magazynuje. Koty mają mało glukokinazy wątrobowej robiącej glikogen, więc nie są w stanie obniżyć zbyt dużego stężenia cukru w osoczu. U drapiezników glukoza stale wytwarzana jest z białek. Koty do utrzymania poziomu cukru potrzebują stałego dostepu do karmy, głód powoduje u nich stłuszczenie wątroby. Brak adaptacji do dużej podaży węglowodanów powoduje retinopatie, kiedy glukoza reaguje z białkami budulcowymi nabłonków naczyń, kanalików nerkowych, komórek nerwowych itd. w Wielkiej Brytanii i USA, gdzie przeważają karmy oparte na węglowodanach koty chorują na nerki częściej niż w krajach gdzie przeważają karmy mięsne https://barfnekorepetycje.pl/kot-a-weglowodany/
Zarówno psy jak koty mogą być uczulone na plastik, zdarza się, że uczulają tworzywa sztuczne wyścielające legowiska, co skutkuje świądem, gryzieniem się drapaniem, ranami, gorsze jest uczulenie na plastikowe miski, wtedy owrzodzenie dotyczy jamy ustnej co uniemożliwia jedzenie i picie, nosa, co utrudnia oddychanie. W razie objawów na ciele trzeba zmienić legowisko, a w razie ran na pysku zmienić miskę na ceramiczną lub metalową. Warto zaopatrzyc się u weterynarza w maści na alergie, żeby ułatwić gojenie i złagodzić dyskomfort. Najlepsze są hipoalergiczne legowiska pokryte poliestrem lub kodurą w przypadku alergii na tworzywa bawełną wypełnione silikonowymi kuleczkami, ale też wełną, pierzem, wata, w przypadku braku alergii pianką.
Każa zmiana i choroba u zwierzęcia wymaga wizyty u weterynarza i podjęcia leczenia, często stosowania specjalnej diety opracowanej do danego schorzenia np. nerek i stosowania leków.