Najnowsze wpisy, strona 17


paź 10 2024

w obronie szopów i nutrii


Komentarze (0)

nutria

W tym wpisie chciałabym stanąć w obronie szopów i nutrii, którym wydano decyzję o odstrzale. Po pierwsze każdy żywy organizm chce żyć, każdy organizm boi się śmierci. Zabijanie niewinnych zwierzą jest niemoralne, szopy nam nie zagrażają. Nie można winić drapieżnika za to, że poluje na mniejsze zwierzęta-robi to, by przeżyć, mięso jest dla niego pożywieniem. Człowiek ma rozum więc nie musi zabijać. To my sprowadziliśmy szopy i nutrie do Polski. Oba gatunki są łatwe do oswojenia i łagodne, atakują tylko zagrożone-jak każde inne zwierzę. Zaróno nutrie jak i szopy mają prawo do życia.
Nutrie żyły w Rybniku od lat nikomu nie przeszkadzając, nagle teraz zaczęły komuś wadzić.dobrze, że pozwolono utworzyć dla nich azyl, gdzie będą wyserylizowane i zabezpieczone. Pet Patrol Rybnik zaczął je odławiać. Absurdem jest zakaz oswajania szopów i nutrii z natury. Rozumiem, że nie można oswajać i zabierać z natury gatunków chronionych i zagrożonych, ale dlaczego nie inwazyjnych? Przecież wiadomo, że osoba opiekująca się takimi wysterylizuje pupila, zaszczepi na wściekliznę i będzie dbac o jego zdrowie. Lepiej sterylizować i pozwolić żyjącym obecnie zwierzętom w spokoju dożyc dożyć końca swych dni niż zabijać.
Proponuję utworzenie takich samych azyli dla szopów i pozwolenie na oswajanie ich osobom prywatnym. Nutria potrzebuje dużo miejsca, dostęp do światła dziennego, basenika-nutria jest ziemno-wodna, zabezpieczenia przed drapieżnikami, zimnem, deszczem, ucieczką, hoduje się samca z 7-8 samiczkami siostrami, by nie walczyły. Nutria ma dzieci 2 razy w roku, do 12 sztuk w miocie, karmimy je mieszanką opartą na sianie, liściach, warzywach, owocach z dodatkiem karmy dla gryzoni. Oczywiście można nutrię wykastrować i hodować pojedynczą w wolierze.
Szop jest inteligentny, zwinny, szybki, ciekawski, żywy, psutne, potrzebuje miejsca, szopiego towarzysza do zabawy-najlepsza jest zewnętrzna woliera z drzewami, krzewami, basenikiem, półroczne szopy kastrujemy, na zimę zwalnia tempo, można wyprowadzać go na smyczy. Szop je mięso, zołedzie, owoce, jagody, żołedzie, truskawki, melony, kukurydzę, ziemniaki, ale głównie mięso, jaja, nie toleruje mleka, żyje 13-15 lat. Szop pływa 5 km/h może pływac do kilku godzin, biega 24 km/h, może pocic się i ziać jednocześnie, ma 40 zębów przystosowanych do jedzenia mięsa i roślin, ma wibrysy jak kot, matka porozumiewa się z dziecmi dźwiękami, pozostałe dźwięki służa do komunikacje między dorosłymi szopami, słyszy 50-80 Hz, ma czuły słuch i dotyk, myje jedzenie przed zjedzeniem, obraca stopy o 180 st, schodzi z drzewa głową w dół jak kowalik, czasem rodzi się albinos.
Nie przeceniałabym chorób roznoszonych przez szopy i nutrie, jedyna groźną chorobą dla zdrowych ludzi jest wścieklizna, ryzyko zakażenia nią jest takie samo jak od innych zwierząt, wiadomo, że podchodzi się do dzikich zwierząt, zresztą te zdrowe uciekają przed ludźmi. Dla zdrowego człowieka kontakt z pozostałymi zwierzęcymi patogenami działa jak szczepionka, która na krzyżowej drodze uodparnia nas na naprawdę dla nas groźne ludzkie choroby np. dojarki krów były odporne na czarną ospę dzięki kontaktowi z ospą krowią, dzieci mająće kontakt z psią nosówką nie chorują na odrę. Dla ludzi groźne są ludzkie choroby, przed którymi chroni kontakt z ich zwierzęcymi odpowiednikami, a choroby bakteryjne atakują tylko ludzi z obniżoną odpornością, żeby się zarazić balteriami czy pasożytami trzeba by wejść w bardzo bliski kontakt z dziekim zwierzęciem, a dzikie zwierzęta uciekają przed ludźmi, nie pozwalają się dotykać ani brać na ręce, podchodzą na bezpieczną dla nich odległość.
Podsumowując nie można zabijać zwierząt bez potrzeby ani usprawiedliwiać tego wymysłami.

szop

 

paź 08 2024

Prawdziwe misterium


Komentarze (0)

W skiążce Misterium Dean Konntz wysnuł tezę, że ludzie i psy ewolułowali razem wzajemnie się doskonaląc, nie wiele jest hipotez, które przyjmuję bez weryfikacji, ale akurat w tej pięknej baśniowej książce akurat jest ziarnko prawdy. Nikt nie wie jak doszło do udomowiednia wilka, najprawdopodobnie udomowiosno psy na Syberii 23000 lat temu, ale mogło dojść do kilku udomowień jednocześnie lub w różnych odcinkach czasu i miejscach Eurazji niezależnie od siebie. Prawdopodobnie wilki przyłączyły się do nas celem łatwego zdobycia pokarmu-resztek, bezpieczeńśtwa-ludzie i zwierzęa broniły się wzajemnie, w końcu wilki zaczęły pomagac nam polować, szukać zaginionych i rannych. Różne rasy powstały przez selekcję naturalnych mutantów, które reprezentowały wybrane cechy, zależnie od okoliczności łagodność lub łowność, opikuńczośc, siłę, szybkość itd. rasy powstawały także samoistnie zależnie od środowiska. Całe lata psy za jedzenie, schronienie i miłość pomagały strzec domów, stad, majątków itd. Dziś mamy ponad 300 ras psów naturalnych powstałych w wyniku mutacji i sztucznych stworzonych przez ludzi. Ludzie aktywnie uczestniczyli w powstawaniu psich ras przez selekcję wybranych osobników i krzyżowanie istniejących ras o wybranych cechach. Nasza obecność pozwoliła psom uzyskać zdolnośc do bezwarunkowej miłości, akceptacji i przebaczania, tych cech ważnych we wszystkich religiach możemy uczyć się od psów. Czy jesteśmy w stanie je przyswoić to już inna sprawa. My braliśmy czynny udział w powstawaniu psich ras, psy przyłączył się do nas i tak jest do dziś, a może było tak, że któryś z pierwotnych ludzi zajął się osieroconymi wilczkami i wychował je jak swoje, albo przypadkiem wilk i człowiek byli zdani na siebie jak w filmie Alfa.
W książce oprócz wspólnej ewolucji był wątek telepatii między specjalnymi psami i później ludźmi. Na telepatii się nie znam, ale psy dzięki węchowi potrafią wyczuć zapach swojego czlowieka z kilometra, dzięki czemu wiedzą kiedy nadchodzi-również było o tym w książce, potrafią wyczuwać nasze nastroje po zmianach chemicznych w ciele zachodzących pod wpływem emocji, czlowiek może manipulować czlowiekiem, ale nie psem, on zawsze wyczuwa nasze intencje. My ludzie poznajemy swoje emocje po mimice i mowie, przez rozmowę, psy również mają swoją mimikę-skomplikowany system ruchów mięsni twarzowych kreslający uczucia i chęci, swoje dźwięki-warczenie, skomlenie, rózne odmiany szczekania, ale również bardzo czuły węch, którym wyczuwają zmiany zapachu towarzyszące stanom emocjonalnym, można panować na mimiką i słowami, ale nie można zmienić odczuwanej emocji i tym samym reakcji chemicznych w ciele. Psy także wyczuwają zamiary, wiedza kto jest dobry, kto stanowi zagrożenie, ludzie nie są w stanie tego zweryfikować, ale pies to czuje. Pies wyczuwa zagrożenie ze strony tak ludzii nawet łagodny pies wtedy warczy, nie dopuszcza do domu lub swoich ludzi nienawistnika. Tak samo pies izoluje swoich ludzi od dzikich potencjalnie niebiezpiecznych zwierząt i innych psów. Psy wyczuwają również zagrożenia abiotyczne jak trzęsienia ziemi, powodzie, pożary, o ile sytuacja psa budzącego ludzi, kiedy poczuje dym lub gaz jest łatwa do wy tlumaczenia, o tyle inne katastrofy na pierwszy rzut oka trudniej, ale psy mają innych zakres słyszenia, słyszą wyższe dźwięki niż my, czują wobracje, zanim my je poczujemy, potrafia określić skąd idzie zagrożenie i ciągnąc człowieka w inną stronę. Nie jest mistyczna moc umysłu, ale wrazliwsze zmysły niż u ludzi, które pozwalają odbierać emocje i stany pogody lub tektoniki. Psy potrafią rozróżnić mikrowstrząsy od ruchu ulicznego lepiej od sejsmografów.
Nie tylko psy wyczuwają zagrożenia, praktycznie każde zwierzę wyczuwa nadchodząće klęski i katastrofy. Każda matka czuje potrzeby swoich dzieci. Także koty wyczuwają nasze uczucia i nastroje. Bardziej dotyczy to kotów udomowionych, które spędzają z nami lata i znają nasze rakcje niż wolnożyjących, widujących ludzi sporadycznie, które nie miały jak nauczyć się naszych zachowań i reakcji, ale nawet one też rozróżniają nasze nastroje i uczucia z prostej przyczyny-zestaw hormonów i reakcji bochemicznych towarzyszących uczuciom jest ten sam u wszystkich kręgowców. Żyjące z nami zwierzęta potrafią rozrózniać nasze nastroje po gestach, mimice i tonie głosu.
Reasumując nie wiemy czy telepatia jako taka istnieje, a książka Misterium jest fikcją, ale gatunek psa domowego jest wyjątkowy, inne zwierzęta domowe i dzikie także. Zwierzęta jako jedyne posiadają realną empatię, czyli zdolnośc wspólodczuwania na zasadzie pobudzenia receptorów węchowych z przepływem sygnału do ośrodka węchu i komikacji owego z układem limbicznym-tak jak u nas zapachy budzą określone wspomnienia. My możemy cieszyć się cudzym szczęściem, smucić czyimś nieszczęściem, może być nam kogoś żal, możemy współczuć, możemy okazywać miłosierdzie, ale nigdy nie odczujemy tego samego co drugi człowiek.
A sama książka bardzo mi się podobała, dobrzy bohaterowie, baśniowa historia, ale takie też są potrzebne, ksiązki są po to, by czytać też o sprawach całkiem fantastycznych, jak ktoś lubi realistyczne historie niech obejrzy Dlaczego Ja.

psiak

paź 03 2024

doniczkowe rośliny kwitnące


Komentarze (0)

bromelia

Anturium lubi dużą wilgotność powietrza, jasne, rozproszone światło, od 18 do 23 st, przez cały czas, podłoże to ziemia liściasta i podłoże torfowe z kompostem o pH 4,5-5,5, podlewamy przez włożenie na minutę do wody całych korzeni lub podlewamy miękką deszczówką, co 2 tygodnie nawozimy płynnym nawozem, wiosna przesadzamy, wtedy można podzielić roślinę
prymula pierwiosnek lekarski lubi ciepłe miejsca, półcień lub słońce, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne gleby, mrozoodporna, pierwiosnek storczykowaty nasiona do skrzynek siejemy w kwietniu i maju, do ziemi na przełomie sierpnia i września, lubi przepuszczalne, żyzne, próchnicze, wilgotne gleby, cień, mrozoodporny
prymulki, pierwiosnek różowy lubi cień, żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne gleby, na zimę okrywamy gałązkami iglaków, doniczki wnosimy do zimnego jasnego pokoju, w doniczce musi być drenaż, podlewamy pierwiosnki na balkonie wolą chłód, lubi półcień, podlewanie-2 razy w tygodniu wypełniamy podstawkę, piersiosnek kubkowaty zimujemy w 10-12 st, pierwiosnek pospolity po przekwitnięciu sadzimy w ogrodzie
hoja piękna ma jasnozielone, lancetowate liście, białe, mięsiste gwiazdkowate kwiaty z różowymi przykoronkami, wrażliwa na zastój wody i przelanie, znosi suszę, ale woli mieć wilgoć, doniczka musi mieć odpływy, gleba dobrze zdrenowana, przepuszczalna, niezbyt żyzna, uniwersalna ziemia kwiatowa, przesadzając wiosną można podzielić ją lub pobrać sadzonki pędowe, można zapewnić jej spoczynek w 10-15 st
wrzosy w doniczkach lubią stale wilgotną, kwaśną glebę do wrzosów, po zakupie warto przesadzić do większej doniczki i nowego podłoża dla wrzosów, wrzosy lubią słońce, warto posadzić je na grobie ziemnym zakopując w ziemi doniczkę, wtedy przeżyją zimę, inaczej warto zabrać je do domu kiedy temperatura spada, wrzosy lubią szerokie doniczki o 15 cm średnicy, na dno sypiemy keramzyt, na niego glebę dla wrzosów, na tej samej głębokości co w sklepie sadzimy wrzosy, na wierzch dajemy korę sosnową, która zapobiegnie parowaniu wody, doniczka musi mieć otwory i podstawkę na wodę, stanowisko musi być osłonięte od wiatru, woda musi nie mieć wapnia, doniczki zimujemy w jasnym, chłodnym pomieszczeniu
słonecznik doniczkowy od marca do końca maja siejemy na palety lub do doniczek, w 18-20 st wschody są po 2 tygodniach, sadzimy 4-6 listne sadzonki w rozstawie 25-30 cm, do doniczek siejemy nasiona do żyznej, przepuszczalnej ziemi końcem kwiernia, zabezpieczamy przed przymrozkami, gotowe sadzonki sadzimy po 15 maja nie uszkadzając korzeni, donic nie przestawiamy, lubi słońce, połdudniowe balkony, podlewamy codziennie, ziemia musi być stale wilgotne, co 10 dni dajemy nawozy wieloskładnikowe
skrzydłokwiat lubi glebę żyzną, próchniczą, przepuszczalną, lekko kwaśną, umiarkowanie wilgotną, półcień, podlewamy miękką wodą w temperaturze pokojowej, liście wycieramy z kurzu wilgotną ściereczką, można je zraszać miękka wodą, zima mus mieć 16 st.
kalia lubi gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne, przewiewne, obojętne, wilgotne, półcień i słońce, podlewamy 2 razy w tygodniu, w czasie kwitnienia zraszamy liście, nawozimy wtedy nawozem wieloskładnikowym, w kwietniu do lipca ma spoczynek w 13-16 st, potem przenosimy do ciepła, pod koniec września przesadzamy do ziemi inspektowej z torfem, do grudnia trzymamy w 10 st
kamelia japońska lubi lekkie, żyzne, próchnicze gleby, lekko kwaśne, umiarkowanie wilgotne, półcień, kwitnie na biało, różowo, czerwono, ma duże skórzaste liście, lubi jasne osłonięte miejsca,, może być ziemia ogrodowa z torfem, umiarkowanie podlewamy, w czasie kwitnienia słabiej, lubi zraszanie, w czasie kwitnienia nawozimy, najlepiej je na balkonie, jesienią przycinamy, wnosimy do pokoju o temperaturze 6-12 st, co 3 lata przesadzamy, wiosna przed wyniesieniem hartujemy
kalocefallus Browna lubi słońce, lekki cien, lekkie, przepuszczalne, mało żyzne, suche, kwaśne podłoże, znosi okresową suszę, nie lubi zasolenia i zyznej ziemi, od kwietnia do września można dawać maleńkie dawki nawozu
celozja kłosowa lubi śłońce, zyzne, stale wilgotne gleby, nie lubi przesuszenia i przelania, doniczka musi mieć drenaż i odpływy, usuwamy zwiędłe kwiatostany
kalanchoe żyworódka lubi jasne stanowisko, nie toleruje zimna poniżej 12 stopni, podlewamy raz w tygodniu bez moczenia liści, woli suszę od przelania, lubi uniwersalna ziemię z piaskiem w proporcji 3:1 lub podłoże dla sukulentów, usuwamy zwiędłe kwiaty, nawozimy co 2 tygodnie, kwitnie, gdy czas ciemności wynosi 12 godzin
echmea wstęgowata lubi rozproszone światło, słońce, stale lekko wilgotną glebę, podlewamy 2 razy w tygodniu odstana wodą lub deszczówką do rozety-utrzymujemy w niej stały poziom wody 2,5 cm, wymieniamy ją co 3 tygodnie, lubi 18-24 st, młode nie znoszą temperatur poniżej 20 st, lubi małe doniczki z torfem ogrodniczym, przesadzamy rośliny wychodząće z doniczki, po przekwitnięciu usuwamy ostrym nożem ęd kwiatowy, rozetki przesadzamy do nowych doniczek, odrosty korzeniowe odcinamy od rośliny matecznej, sadzimy w małych doniczkach z drenażem i torfem, sadzonki u podstawy oddzielamy gdy mateczna roślina obumrze, wokół nowej rozetki ugniamy podłoże i mocno podlewamy
strelicja biała lubi jasne, ciepłe, słoneczne miejsca, zdrenowane, przepuszczalne gleby, woda nie może zalegać w doniczce, między podlewaniami musi przeschnć ziemia, nie lubi przeciągów, wiosną i latem regularnie mocno podlewamy, w zimie słabiej, lubi 20-25 st, dajemy nawóz dla kwitnących kwiatów
fiołek afrykański lubi przepuszczalne, próchnicze, lekko kwaśne gleby-mieszankę torfu z perlitem, wschodnie parapety, zimą trzymamy bliżej szyby z dala od otwartch okien, podlewamy odstaną wodą na podsatwkę, nadmiar wody odlewamy, nie spryskujemy liści, lubi ciepło, słońce, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie, toleruje cień i półcień, podlewamy miękką wodą w temperaturze pokojowej, lubi wilgotne powietrze, między podlewaniami ziemia musi przeschnąć, podłoże to ziemia liściowa, torf i piasek w proporcjach 1:1:1 lub lekka ziemia torf i perlit w proporcjach 1:1:1, ma omszone nerkowate liście i barwne kwiaty, lubi przepuszczalne, próchnicze, lekko kwaśne gleby-mieszankę torfu z perlitem, wschodnie parapety, zimą trzymamy bliżej szyby z dala od otwartch okien, podlewamy odstaną wodą na podsatwkę, nadmiar wody odlewamy, nie spryskujemy liści
hoja różowa lubi jasne, rozproszone światło, przepuszczalne gleby uniwersalne dla roślin doniczkowych, umiarkowanie wilgotne podłoże, podlewamy gdy wierzch gleby przeschnie, zimą mniej, zraszamy, nawozimy nawozem dla roślin kwitnących, nie lubi nadmiaru wody, sadzonki pędowe i wierzchołkowe ukorzeniamy w wodzie, po 2 tygodniach mają korzenie, po 2-3 miesiącach sadzimy-odcinamy ostrym nożem 10-15 cm sadzonki, odcinamy dolne liście na 5 cm łodygi, wkładamy do wody, ukorzeni się też liść z ogonkiem, co tydzień wymieniamy wodę w naczyniu, sadzimy w przepuszczalnej glebie z perlitem, piaskiem, glebą dla kaktusów, wiórkami kokosowymi
gerbera lubi wilgotną ziemię, zraszanie, podlewanie, ziemię ogrodową z drenażem, bryła korzeniowa ma być lekko ponad glebą, lubi torfowe, próchnicze, żyzne, przepuszczalne gleby umiarkowanie wilgotne, obojętne, rozproszone światło, wrażliwe n zalanie i suszę, w czasie wegetacji musi mieć 19-21 st, w czasie spoczynku 10-12 st, zima ograniczamy podlewanie, nie nawozimy, dajemy światło
storczyki lubią światło rozproszone, wilgotne powietrze co tydzień zanurzamy je w miękkiej, odstanej wodzie w temperaturze pokojowej, czekamy aż nadmiar wody obcieknie, latem lubią 24 st, zimą 18, rozmnażamy w czasie przesadzania rozsadzając bryłę korzeniową z liśćmi
oplątwa wystarczy kawałek kory lub drewna zwilżany wodą, rozmnażamy przez podział pędu, lubi rozproszone światło, wilgotne powietrze, latem 18-24 st, zimą 15, dwa razy w tygodniu zraszamy przegotowaną, kilka dni odstaną wodą lub deszczówką, nadmiar wody usuwamy odwracając roślinę, można raz na 4 tygodnie zanurzyć ją w wodzie, by się napiła, dzięki korzeniom powietrznym pobiera wodę i biogeny z powietrza, 2 razy w miesiącu zasilamy płynnym nawozem dla roślin kwitnących w czasie podlewania, używamy najmniejszej dawki
bromelia lubi rozproszone jasne światło, wilgotne podłoże, ma duże liście, na łodydze kwiatonośnej kolorowe przylistki, lubi ciepło, latem 22-24 st, zimą 18-20, nie lubi przeciągów i zimna, podlewamy odstaną miękka wodą lejąc ją do wnętrza rozety
hoja australijska lubi jasne, rozproszone światło, półcień, dużą wilgotnśc powietrza, zraszanie, 15-25 st,przepuszczalne, dobrze zdrenowane gleby, doniczki z odpływami, nie lubi zastoju wody, gleby uniwersalne dla roślin doniczkowych, latem mocno podlewamy, zimąż mniej, by liście nie wiotczały, w sezonie co tydzień dajemy połowę dawki nawozu dla roślin kwitnących lub storczyków
strelicja królewska lubi ciepło, słońce, zima 15-18 st, duże donice, uniwersalne podłoże z domieszką gliny, latem może być na zewnątrz, od października ograniczamy podlewanie, zimujemy w 10-15 st, połową stycznia zaczynami normalnie podlewać i dajemy nawozy dla kwitnących roślin
stefanotis bukietowy lubi przepuszczalną glebę o pH 6-6,5 jak mieszanka ziemi liściowej i darniowej lub ziemi doniczkowej z piaskiem, co 1-2lata wiosną przesadzamy rośliny, na dnie doniczki dajemy drenaż, starszym uzupełniamy wierzchnią warstwę gleby, wycinamy rozrośnięte, wyłysiałe pędy, lubi rozproszone światło, przestrzeń, latem 20 st, zimą 12-14 st, nie lubi przeciągów, od marca do końca września podłoże ma być stale lekko wilgotne, często, mocno podlewamy miękka, letnią wodą, latem zraszamy liście, wycieramy z nich kurz, poza wegetacją podłoże utrzymujemy lekko wilgotne przez cały czas, od kwietnia do września dajemy 1/2-1/3 niskoazotowego nawozu co 2 tygodnie, kiedy temperatura osiągnie 20 st ukorzeniamy sadzonki zdrewniałe, kawałek pędu ma mieć 4 liście, podłoże z piasku i perlitu, ukorzeniają się 1-2 miesiące
hoja długolistna lubi rozproszone światło, temepraturę pokojową, zimą 10 st, podlewamy co 1-2 tygodnie, przesadzamy gdy musimy w lutym-marcu delikatnie przesadzamy do większej doniczki z substratem torfowym z dodatkiem piasku i drenażem, zostawiamy pęd kwiatostanowy po przekwitnięciu
dzwonek lubi rozproszone światło, wilgotne podłoże, żyzne, przepuszczalne podłoże lekko zasadowy-można dodać marmurowy grys lub potłuczone skorupki jaj, zamgławianie, usuwamy zwiędłe kwiaty
golteria chilijska lubi jasne lub półcieniste miejsca, chłodne pokoje, wiosne i lato w ogrodzie, lekko wilgotne gleby, podlewanie, zakwaszanie gleby kilkoma kroplami soku z cytryny, nawozimy płynnymi bezwapiennymi nawozami
golteria rozesłana lubi lekko kwasne do kwaśnych, przepuszczalne, zasobne w biogeny, torfowe, umiarkowanie wilgotne gleby, półcień, chłód, latem wynosimy do ogrodu, przed posadzeniem kompostujemy glebe, ogrodową mieszamy z kompostem lub torfem, sadzimy w rozstawie 30x40 cm, zasypujemy ziemią, podlewamy, wiosna i wczesnym latem odcinamy sadzonki wierzchołkowe, sadzimy do doniczek z torfem i piaskiem, po kilku tygodniach się ukorzenią, sadzimy go ogrodu, w ziemi podlewamy nie przelewamy, dajemy nawozy bez wapnia, usuwamy chore pędy, w doniczkach lubi światło rozproszone, umiarkowane podlewanie, co 2 tygodnie od wiosny do jesieni naawozimy nawozami bez wapnia dla wrzosowatych, glebę zakwaszamy sokiem z cytryny, w zimą trzymamy w 18 st
cyklamen lubi półcień, cień, stale lekko wilgotne gleby, wodę lejemy do pdostawki, nie zraszamy liści i kwiatów, nadmiar odlewamy, lubi chłód od 10 do 15 st, nocą chłodniej, wodę lejemy do podstawki, nadmiar usuwamy, rozmnażamy z nasion, młode kwitną po 7-9 miesiącach, latem ma czas spoczynku, przesadzamy latem w sierpniu
sępolia fiołkowa lubi ciepło, słońce, ale nie bezpośrednie nasłonecznienie, toleruje cień i półcień, podlewamy miękką wodą w temperaturze pokojowej, lubi wilgotne powietrze, między podlewaniami ziemia musi przeschnąć, podłoże to ziemia liściowa, torf i piasek w proporcjach 1:1:1 lub lekka ziemia torf i perlit w proporcjach 1:1:1, ma omszone nerkowate liście i barwne kwiaty
róża lubi rozproszone światło, umiarkowanie wilgotne podłoże, zraszanie liści, od marca do serpnia dajemy rozcieńczone wodą płynne wieloskłądnikowe nawozy, zimujemy w chłodnym pomieszczeniu-szklarni, na werandzie, można owiąc doniczkę agrowłóknina i postawić na styropianie,
chryzantema lubi żyzne, świeże, piaszczysto-gliniaste, gliniaste, przepuszczalne, umiarkowanie suche, żyzne, przepuszczalne, obojętne gleby, słońce, półcień, mrozoodporna, w marcu nasiona siejemy do skrzynek, trzymamy w 22 st, siewki pikujemy do doniczek trzymamy w 12-15 st, sadzimy w połowie maja do ziemi, wolą gleby ubogie, lubi wapienne gleby, nie lubi ciężkich gleb, złocień krzewuasty lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne gleby lekko zasadowe do zasadowych, słońce, półcień, ciepłe, zaciszne miejsce, nie znosi przesuszenia i zalania, podlewamy często umiarkowanie, czasem uszczykujemy wierzchołki, usuwamy zwiędłe kwiaty, podczas podlewania dajemy nawóz dla roślin kwitnących, zimujemy w jasnym pokoju z 10-15 st, wiosną przycinamy pędy, wiosną i latem pobieramy sadzonki pędowe lub siejemy nasiona
złocień wielki lubi przepuszczalne, średnio żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby, ciepłe stanowisko, słońce, usuwamy przekwitłe koszyczki, w chłodniejszych rejonach okrywamy na zimę
złocień krzewiasty lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne gleby lekko zasadowe do zasadowych, słońce, półcień, ciepłe, zaciszne miejsce, nie znosi przesuszenia i zalania, podlewamy często umiarkowanie, czasem uszczykujemy wierzchołki, usuwamy zwiędłe kwiaty, podczas podlewania dajemy nawóz dla roślin kwitnących, zimujemy w jasnym pokoju z 10-15 st, wiosną przycinamy pędy, wiosną i latem pobieramy sadzonki pędowe lub siejemy nasiona
gardenia jaśminowata lubi mieszankę ziemi darniowej i kompostowej z torfem i piaskiem w równych proporcjach lub substrat torfowy z małą ilością ziemi kompostowej, podłoże ma mieć pH 5-6, na dnie musi być drenaż, lubi światło, temperaturę 18-20 st, kiedy zaczyna kwitnąć 15-18 st, nie toleruje temperatur poniżej 10 st, podlewamy w czasie kwitnienia, zimą rzadko, woda musi być odstana, w temperaturze pokojowej, lubi wilgotne powietrze, świeże powietrze, kurz usuwamy z liści wilgotną ściereczką, nie lubi przeciągów, używamy wolno działających lub płynnych niskowapniowych nawozów co 3-4 tygodnie, dajemy połowę zalecanej dawki, usuwamy przekwitnięte kwiaty, po kwitnieniu przycinamy pędy, młode gardenie przesadzamy co roku wiosną, starsze, gdy korzenie wystają z doniczki, nie lubi przesuszenia ani przelania, ziemia musi być lekko wilgotna
frizea lśniąca lubi wilgotność powietrza 60%, jasne, rozproszone światło, latem 20-25 st, zima 18-20, dobrze do podstawki dać kamyki lub torf i zraszać liście rośliny, podlewamy miękką, przegotowaną, letnią wodą latem 3 razy w tygodniu, zimą 1-2 razy, wodę wlewamy do rozety na głębokość 3 cm, po pewnym czasie wymieniamy, co 2 tygodnie nawozimy w czasie wzrostu i kwitnienia połową zalecanej dawki, sadzonki muszą mieć pół rozmiaru rośliny macierzystej, odrywamy je, sadzimy w ziemi torfowej z piaskiem ma być lekka i przepuszczalna, musi mieć drenaż, 2 dni trzymamy w cieniu, potem 3 tygodnie w 24 st i dużej wilgotności powietrza, rozmnażamy wiosną i latem, sadzonki muszą mieć korzenie
margaretka lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne gleby lekko zasadowe do zasadowych, słońce, półcień, ciepłe, zaciszne miejsce, nie znosi przesuszenia i zalania, podlewamy często umiarkowanie, czasem uszczykujemy wierzchołki, usuwamy zwiędłe kwiaty, podczas podlewania dajemy nawóz dla roślin kwitnących, zimujemy w jasnym pokoju z 10-15 st, wiosną przycinamy pędy, wiosną i latem pobieramy sadzonki pędowe lub siejemy nasiona
szałwia lekarska lubi przepuszczalną wapienną, żyzną, glebe, podlewanie, słońce, drenaż, w ogrodzie lubi słońce i półcień, pod osłonami siejemy w kwietniu, w maju do gruntu, na miejsce stałe sadzimy od maja do lipca w rozstawie 40x40 cm, wiosną kompstujemy, lubi osłonięte stanowiska
zawciąg nadmorski lubi gleby ubogie, piaszczyste, przepuszczalne, słońce, kwitnie od maja do września, kwiaty są różowe lub białe, lubi stanowiska ciepłe, osłonięte od wiatru, na zimę trzeba go okrywać sadzimy go jesienią lub wczesną wiosną, odległość między sadzonkami musi mieć 25-30 cm, młode roślinki podlewamy, siejemy namoczone wcześniej nasionka od maja do lipca do inspektu, rozsadzamy we wrześniu, 2 razy w sezonie nawozimy nawozem z dużą ilością potasu i fosforu, nie znosi gleb gliniastych, skorupiejących i podmokłych
ananas lubi jasne rozproszone światło, południowy parapet, podlewamy gdy przyschnie wierzchnia warstwa wody, w czasie wzrostu i zawiązywania owoców więcej podlewamy, nie przelewamy, zimą zraszamy go, można podstawkę z kamykami napełnić wodą, nie nabłyszczamy liści, lubi małe dawki uniwersalnych nawozów, glebę dla kaktusów z dodatkiem torfowca, podłoże dla bromelii, lekką, przepuszczalną, na dnie dajemy kilka cm żwiru, keramzytu, gdy korzeni wypełnią doniczkę przesadzamy, młode odrosty o połowie wysokości matecznej rośliny wiosną ukorzeniamy i sadzimy w nowej doniczce,przez 3 tygodnie muszą mieć 25 st i dużą wilgotność powietrza, przez kilka dni trzymamy w cieniu
afelandra lubi jasne, rozproszone światło np. Przez firankę, lubi 20-24 st, zimuje w 15-18 st, ziemia musi być stale lekko wilgotna, liście zraszamy miękką, odstaną wodą można postawić obok miskę z wodą, w zimie ograniczamy podlewanie, od marca do sierpnia dajemy co 2 tygodnie płynny nawóz mineralny dla roślin doniczkowych, roślinę przycinamy, jesienią ograniczamy podlewanie i obniżamy temperaturę do 17 st, w lutym przycinamy na 15 cm, zostawiamy 3-5 silnych pędów, przesadzamy do większych doniczek i nowej ziemi uniwersalnej dla roślin doniczkowych, dno musi mieć cienki drenaż z keramzytu lub kamyczków, w kwietniu pobieramy sadzonki wycinając młode pędy, ukorzeniamy w wodzie lub w piasku o 20 st, szkodzi jej przeciąg
begonia bulwiasta lubi ciepło, słońce, znosi półcień, najlepiej kwitnie w 20 st, lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko kwaśne gleby, do ziemi dodajemy perlit, keramzyt i piasek, na dnie musi być keramzyt, sadzimy w lutym i marcu, trzymamy w jasnym pokoju w 18-20 st, po zahartowaniu wynosimy na balkon w 2 połowie maja, po 15 maja można sadzić do ziemi, glebę utrzymujemy stale lekko wilgotną, w gruncie ściółkujemy glebę, warto dodać hydrożel, podlewamy umiarkowanie, regularnie, co 2-3 tygodnie przez cały sezon dajemy wieloskładnikowy nawóz i specjalistyczny dla kwitnących kwiatów, przed przymrozkami wykopujemy bulwy, podsuszamy przez 2 tygodnie czyścimy, trzymamy w piasku lub torfie w skrzynkach, trzymamy w ciemnym pomieszczeniu w 7-10 st, w lutym i marcu sadzimy do doniczek, podlewamy, rozmnażamy sadzonkami i dzieląc bulwy, na przełomie lutego i marca bulwy wkładamy do skrzynek w8-10 st, gdy kiełkują podcinamy do 2 pączków, cięcie zabezpieczamy węglem aktywnym, sadzonki dajemy do wilgotnej gleby w jasnym, ciepłym miejscu, regularnie podlewamy, po 3 tygodniach sadzimy do doniczek, od połowy grudnia do stycznia sadzimy bulwki w doniczkach, trzymamy w jasnym miejscu, pierwsze pędy odcinamy, sadzimy w podłożu do sadzonkowanie, przykrywamy szkłem i folią, utrzymujemy im 20 st, młode roślinki sadzimy na miejsce stałe
begonia bulwiasta lubi żyzne, próchnicze, wilgotne, lekko kwaśne gleby, półcień, słońce, podlewanie nawozy dla roślin kwitnących, nie lubi suszy, cienia, zimnego, mokrego, zbitego podłoża, w upał podlewamy, w sezonie nawozimy nawozami dla roślin kwitnących, nasiona siejemy do szklarni, do gruntu sadzimy na początku czerwca co 15-30 cm, naa początku czerwca wynosimy na balkon
Begonia zwisająca lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne, stale wilgotną glebę, gliniastą z domieszką kompostu, torfu i piasku, rozproszone światło, nie lubi zalewania, zimna, w październiku wykopujemy karpy, trzymamy w skrzynkach przysypane torfem w 2-10 st, w lutym-marcu sadzimy do skrzynek, trzymamy w jasnym pokoju w 18 st, wrażliwa na zimno, do ziemi w 2 połowie maja na głębokości 5-8 cm, z balkonu wnosimy w październiku do domu
Begonia koralowa lubi 20-25 st, stale lekko wilgotną ziemię, glebę dla roślin zielonych z korą sosnową i węglem aktywnym z drenażem z perlitu, podlewamy od dołu, wkładamy doniczkę do pojemnika z wodą na 15 minut, by ziemia nasiąkła, co roku przesadzamy do doniczki większej o 1-2 rozmiary, nie znosi zimna poniżej 15 st, przeciągów, mrozu, dotykania, mokrych liści, suszy
Begonia królewska lubi rozproszone światło, lekkie, przepuszczalne, lekko kwaśne gleby, podlewamy przegotowaną wodą, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie, w podstawce kładziemy wilgotne kamyki, nie lubi zraszania, zimą ograniczamy podlewanie, w czasie wegetacji dajemy rozcieńczone nawozy wieloskładnikowe, na balkon dajemy po 15 maja
begonia koralowa lubi 20-25 st, stale lekko wilgotną ziemię, glebę dla roślin zielonych z korą sosnową i węglem aktywnym z drenażem z perlitu, podlewamy od dołu, wkładamy doniczkę do pojemnika z wodą na 15 minut, by ziemia nasiąkła, co roku przesadzamy do doniczki większej o 1-2 rozmiary, nie znosi zimna poniżej 15 st, przeciągów, mrozu, dotykania, mokrych liści, suszy
Begonia królewska lubi rozproszone światło, lekkie, przepuszczalne, lekko kwaśne gleby, podlewamy przegotowaną wodą, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie, w podstawce kładziemy wilgotne kamyki, nie lubi zraszania, zimą ograniczamy podlewanie, w czasie wegetacji dajemy rozcieńczone nawozy wieloskładnikowe, na balkon dajemy po 15 maja
begonia królewska lubi rozproszone światło, lekkie, przepuszczalne, lekko kwaśne gleby, podlewamy przegotowaną wodą, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie, w podstawce kładziemy wilgotne kamyki, nie lubi zraszania, zimą ograniczamy podlewanie, w czasie wegetacji dajemy rozcieńczone nawozy wieloskładnikowe, na balkon dajemy po 15 maja
kalatea Calathea crocata najlepiej się czuje na wschodnim parapecie, lubi rozproszone światło, dobrze przepuszczalną, lekko kwaśną, próchniczą, zdrenowaną glebę, na dnie musi być warstwa keramzytu, wilgotne powietrze, spryskiwanie liści letnią, odstaną wodą, temperaturę 18-25 st, podlewanie 2 razy w tygodniu w sezonie, zimą co tydzień, od wiosny do jesieni nawozimy biohumusem lub połową zalecanej dawki nawozu dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, nie lubi przeciągów, są gatunki
grubosz ziemia musi wyschnąć przed podlaniem, musi być przepuszczalna, wymieszana z gruboziarnistym piaskiem bez dodatku torfu, lubi suche powietrze, światło, najlepiej czuje się w 20-22 st, 3-4 listne sadzonki odrywamy wiosną i latem, przesuszamy, sadzimy do suchego podłoża, podlewamy po 3 tygodniach, na tarasach lubi półcień, w domu słonce, gdy temperatura spada poniżej 20 st choruje, zima lubi chłodniejsze, jasne pokoje
grubosz Crassula marinierina lubi jasne, słoneczne okna, umiarkowane podlewanie w sezonie, zimą mniej, lekkie, dobrze zdrenowane gleby, od marca do września nawozimy
kurkuma plamista ostryż lubi rozproszone światło-wschodnie lub zachodnie okna, żyzne, zasobne z biogeny, lekko kwaśne gleby stale umiarkowanie wilgotne, wilgotne powietrze, w podstawce kładziemy kamienie i zalewamy wodą, by nie dotykała doniczki, lubi zraszaniena, nawozimy nawozem dla kwitnących roślin
goryczka bezłodygowa lubi kwasne, przepuszczalne, torfowo-piaszczyste i gliniaste, wilgotne gleby-może być ziemia liściowa z dodatkiem żwiru i drobnych kamyków, chłodne miejsce, słońce lub półcień, do ogrodu i na balkony
grudnik potrzebuje silnego, rozproszonego światła, dobrze rośnie w temp. 18-20 st. C, od sierpnia do października potrzebuje temp. 12-15 st. C, nie może spaść poniżej 10 st., potrzebuje średnio przepuszczalnej ziemi, w czasie kwitnienia podlewamy co 3-4 tygodnie, nawozimy co 4 tygodnie nawozem płynnym dla roślin doniczkowym, przesadzamy co 3 lata, rozmnażając grudnika odrywamy człony pędu i stawiamy w wilgotnym piasku lub piasku z torfem, po zakupie grudnika trzeba go przesadzić do większej doniczki i zostawić w jednym miejscu, ciepłym i jasnym żeby się przyzwyczaił, inaczej może stracić pąki, lubi przepuszczalną lekko kwaśną glebe, najlepiej podłoże dla kaktusów
kaktus wielkanocny lubi ciepłe, jasne stanowisko, temperatura 18-22 stopnie, światło rozproszone, stale lekką wilgotną glebę, wilgotne powietrze, po przekwitnięciu trzymamy go 6-8 tygodni w 15 st, jako okres spoczynku, potem przenosimy do ciepła, wiosną rozmnażamy, odrywamy człony łodygi,muszą mieć kilka cm, po wyschnięciu rany wkładamy do wody lub wilgotnego podłoża, kiedy wyjdą korzenie dajemy do mieszanki torfu z piaskiem
guzmania lubi ciepłe, wilgotne powietrze, podlewamy co tydzień kiedy gleba przeschnie, rozeta zasycha, ale pojawiają się potomne, kiedy przekwita i rozetki potomne mają korzenie oddzielamy je od matecznej guzmanii i sadzimy w przepuszczalnym podłożu, przykrywamy folią, kwitną po 3 latach, lato może spędzić na zewnątrz nawożona dla kwiatowych roślin co 2 tygodnie, podlewamy regularnie, w deszcz zdejmujemy podstawkę, gdy są przymrozki wnosimy do domu, ustawiamy w jasnym miejscu i utrzymujemy stale lekko wilgotną glebę, lubi światło rozproszone, 18-22 st latem, 15-18 zimą, lekkie, napowietrzone gleby, zraszamy liście miękką wodą, na zimę kładziemy doniczkę na podstawce z wodą i kamieniami, by dno doniczki nie dotykało wody, którą regularnie dolewamy, gleba to mieszanka dla storczyków z piaskiem i torfowcem, na dnie keramzyt lub tłuczona ceramika, 2-3 razy w tygodniu podlewamy miękka odstaną wodą, gdy wierzchnia warstwa jest sucha, zimą 1 raz w tygodniu, w upalne dni wlewamy 2, 5 cm wody do rozety, co 3 dni wymieniamy, od 21 st w dół nie nalewamy wody do rozety, kwitnące mniej podlewamy, nie trzeba nawozić
cibora zmienna cyperus papirus lubi jasne, słoneczne lub półcieniste, ciepłe miejsce-południowy, wschodni lub zachodni parapet. Oatem 18-24 st, zimą mniej, wilgotnośc powietrza 40-60%, nawilżacz, ziemią z dodatkiem piasku połączona z odkwaszonym torfem i węglem aktywnym, co roku wiosną przesadzamy do większej o rozmiar doniczki, mocno podlewamy, bryła korzeniowa nie może przeschnąć, woda musi być stale w podstawce, wynosimy na deszcz latem, co 2 tygodnie dajemy nawozy rozpuszczalne w wodzie, bryłe korzeniową dzielimy na mniejsze części do nwych doniczek
niedośpian kłosolistny lubi jasne rozproszone światło, dobrze przepuszczalne, wilgotne gleby, regularne podlewanie, nawożenie, przycinanie, nawilżanie powietrza lub żwirek z wodą w podstawce, spryskiwanie miękką, ciepłą wodą, 20-26 st, nie lubi przeciągów, zmian temperatur, lubi stale wilgotne gleby-podlewamy gdy górna część ziemi wyschnie, zimą mniej, od wiosny do końca września dajemy nawóz dla roślin kwitnących, skracamy oędy o 2/3 długości, wczesną wiosną przesadzamy do płytkiej szerokiej doniczki z dużymi otworami odpływowymi, ozycinamy wybujałe pędy i część korzeni, na dnie doniczki dajemy żwirek lub keramzyt, sypiemy przepuszczalną glebę, do ogrody sadzimy początkiem lata w cienu lub świetle rozproszonym, w żyznej, przepuszczalnej, lekko kwasnej-pH 5,5-6,5 ziemi, plewimy, podlewamy, co 2-3 tygodnie dajemy nawóz dla roślin o ozdobnych liściach lub kwitnących, od marca do czerwca pobieramy sadzonki pędowe, ukorzeniamy w podłożu do ukozeniania lub glebie, sadzonki mają miećć 10 cm i kilka liści, doniczki osłaniamy szkłem, folią lub dajemy do szklarni-muszą mieć 20 st, wczesną wiosną siejemy nasiona do pojemników z podłożem do ukorzeniania, przysypujemy drobym piaskiem, przykrywamy szkłem lub folią-musza mieć 20 st, gdy kiełkują dajemy w jasne miejscem 12-15 centymetrowe sadzimy do osobnych doniczek, uszczykujemy dla rozkrzewienia, sadzonki z obumarłych kwiatów, pobieramy 5 cm pędu z liśćmi, liśćie przycinamy, stawiamy w wodzie rozetką do dołu, po 2 tygodniach wyda korzonki, po nastepnym tygodniu sadzimy do doniczki i podlewamy, zimujemy w 12-15 st
kliwia zimą lubi 10-15 st i półcień, podlewanie co tydzień wiosną i jesienią podlewanie 2 razy w tygodniu, latem, gdy ziemia przeschnie, podlewamy odstaną wodą, liście przecieramy i odkurzamy, lubi lekko wilgotną glebę, przesadzamy kiedy korzenie wychodzą z doniczki o 2-3 lata, starszym dosypujemy glebę, od marca do lipca nawozimy co tydzień, potem co miesiąc, zimą nie nawozimy
mandarynka lubi światło, zraszanie, pH gleby 5-6,5, ciepło, wilgotną glebę, nawożenie co tydzień od marca do października nawozem wieloskładnikowym dla cytrusów, liście wycieramy z kurzu szmatką, gleba musi być umiarkowanie wilgotne, młode co roku przesadzamy do doniczki o 3 cm większej od poprzedniej
męczennica błękitna potrzebuje podpór, lubi rozproszone, jasne światło, 20-25 st, wilgotne podłoże, zraszanie, ziemię kwiatową z wieloskładnikowym nawozem, duże donice z keramzytem na dnie, nie lubi zraszania i przesuszenia, podlewamy regularnie, ale umiarkowanie, w ciepłe lata wynosimy na balkon lub taras, na zimę stopniowo ograniczamy podlewanie, trzymamy w 8-12 st, wiosną mocno przycinamy pędy, latem sadzonki pędowe ukorzeniamy w wilgotnej ziemi i powietrzu pod folią
medinilla wspaniała lubi jasne, rozproszone światło, dużą wilgotnośc powietrza, regularne podlewanie bez zastojów wody w podstawce, 20-30 st, zimą 2 miesięcy w 16 st, podlewamy utrzymując stale wilgotne podłoże, mniej zimą, nawozimy co tydzień od wiosny do jesieni, gdy trzeba przesadzamy do ziemi uniwersalnej lub substratu torfowego
daktylowiec kanaryjski lubi jasne, słoneczne miejsce, wilgoć, podlewamy co tydzień gdy wierzch ziemi przeschnie, zraszamy 2-3 razy w tygodniu lub stawiamy na podstawce z kerazytem i wodą, lubi przepuszczalną ziemię dla palm z perlitem o pH 6-7 i 3-4 cm keramzytowego drenażu, od wiosny do jesieni dakemy nawóz dla palm
starzec Rowleya lubi jasne, rozproszone światło, zraszanie liści, umiarkowane podlewanie, by ziemia była lekko wilgotna, zimą podlewamy mniej, trzymamy w 13-16 stopniach w jasnym miejscu, lubi przepuszczalną ziemie dla sukulentów lub mieszankę uniwersalnej ziemi z gruboziarnistym piaskiem, żwirkiem i wernikulitem, w sezonie podlewamy co 2 tygodnie płynnym nawozem dla sukulentów
gwiazda betlejemska poisencja potrzebuje dobrego, rozproszonego oświetlenia, temp. 18-21 st. źle znosi temp poniżej 12 st. trzeba ją nawozić co 3 tygodnie, podlewać ale nadmiar wody zlewać, gdy roślina się napije, ukorzenia się w torfowej ziemi, do czasu wypuszczenia korzeni trzeba ja wtedy zraszać
stefanotis bukietowy pnącze ma duże, owalne liście i białe kwiaty, lubi przepuszczalną glebę o pH 6-6,5 jak mieszanka ziemi liściowej i darniowej lub ziemi doniczkowej z piaskiem, co 1-2lata wiosną przesadzamy rośliny, na dnie doniczki dajemy drenaż, starszym uzupełniamy wierzchnią warstwę gleby, wycinamy rozrośnięte, wyłysiałe pędy, lubi rozproszone światło, przestrzeń, latem 20 st, zimą 12-14 st, nie lubi przeciągów, od marca do końca września podłoże ma być stale lekko wilgotne, często, mocno podlewamy miękka, letnią wodą, latem zraszamy liście, wycieramy z nich kurz, poza wegetacją podłoże utrzymujemy lekko wilgotne przez cały czas, od kwietnia do września dajemy 1/2-1/3 niskoazotowego nawozu co 2 tygodnie, kiedy temperatura osiągnie 20 st ukorzeniamy sadzonki zdrewniałe, kawałek pędu ma mieć 4 liście, podłoże z piasku i perlitu, ukorzeniają się 1-2 miesiące
trzykrotka wężykowata lubi jasne rozproszone światło, regularne podlewanie gdy górna warstwa ziemi przeschnie, uniwesraalną ziemię dla roslin doniczkowych z dodatkiem kompostu, co 2 tygodnie dajemy nawóz dla roślin o ozdobnych liściach, podlewamy od dołu bez moczenia liści
żyworódka lubi jasne stanowisko, nie toleruje zimna poniżej 12 stopni, podlewamy raz w tygodniu bez moczenia liści, woli suszę od przelania, lubi uniwersalna ziemię z piaskiem w proporcji 3:1 lub podłoże dla sukulentów, usuwamy zwiędłe kwiaty, nawozimy co 2 tygodnie, kwitnie, gdy czas ciemności wynosi 12 godzin
juka lubi światło, ciepło, zimą tylko 15 st musi mieć, podłoże musi być lekko wilgotne, latem zraszamy liście miękka wodą w temperaturze pokojowej, lubi wolnodziałające nawozy lub płynne wieloskładnikowe, przesadzamy ja co 2-3 lata, lubi ziemię dla juki lub uniwersalne podłoże

paź 01 2024

ozdobnolistne rośliny doniczkowe


Komentarze (0)

marantusia

Begonia koralowa lubi 20-25 st, stale lekko wilgotną ziemię, glebę dla roślin zielonych z korą sosnową i węglem aktywnym z drenażem z perlitu, podlewamy od dołu, wkładamy doniczkę do pojemnika z wodą na 15 minut, by ziemia nasiąkła, co roku przesadzamy do doniczki większej o 1-2 rozmiary, nie znosi zimna poniżej 15 st, przeciągów, mrozu, dotykania, mokrych liści, suszy
Begonia królewska lubi rozproszone światło, lekkie, przepuszczalne, lekko kwaśne gleby, podlewamy przegotowaną wodą, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie, w podstawce kładziemy wilgotne kamyki, nie lubi zraszania, zimą ograniczamy podlewanie, w czasie wegetacji dajemy rozcieńczone nawozy wieloskładnikowe, na balkon dajemy po 15 maja
kroton lubi temperaturę 20-25 st latem, 18-20 zimą, jasne rozproszone światło, nie znosi temperatur poniżej 16 st. Musi mieć stale wilgotne podłoże, podlewamy często, ale umiarkowanie, lubi wilgotne powietrze, źle znosi brak i nadmiar światła, suche podłoże, wtedy atakują go szkodniki, ale jest wrażliwy na chemiczne środki ochrony roślin, potrzebuje naturalnych, nie lubi nadmiaru wody w podłożu, podlewamy przegotowaną wodą lub deszczówką. Nawozimy raz na 2 tygodnie nawozem wieloskładnikowym dla roślin doniczkowych lub granulkami łyżka na litr podłożą nawozu długo działającego lub wkładamy w ziemię koreczki. Młode przesadzamy co roku, starsze co 2-3 lata. Gleba musi być przepuszczalna, lekko kwaśna, najlepsza ziemia uniwersalna z torfem. Rozmnażanie tniemy na 15 cm kawałki łodygę bez liści i pąków kwiatowych, wkładamy do letniej, odstanej wody na 3 godziny, potem moczymy w ukorzeniaczu, wkładamy do mieszanki torfu z piaskiem, okładamy w ciepłe miejsce w temp. 22-28 st. w półcieniu, przykrywamy nieszczelnie folią, kiedy ziemia przeschnie podlewamy sadzonki, po kilku tygodniach sadzonki się ukorzenią
alokazja amazońska lubi jasne, rozproszone światło, zachodnie okna, 23-28 st latem, 18-20 st zimą, lekkie, zyzne, lekko kwaśne gleby-ziemię próchniczą z gruboziarnistym piaskiem, torfem i kompostem lub obornikiem, na dnie doniczki drenaż z keramzytu, regularnie podlewamy miękka, odstana wodą lub deszczówką, nie lubi zraszania, suszy, przelania, od marca do września co 2 tygodnie dajemy nawozy wieloskładnikowe, wiosną lub wczesnym latem ukorzeniamy odrosty korzeniowe w nowych doniczkach-odcinamy je ostrym nożem, ranę posypujemy węglem aktywnym, ukorzeniamy w dobrze zdrenowanej doniczce z żyznym podłożem w 25-28 st, doniczkę przykrywamy folią, trzymamy w cieniu
kaladium dwubarwne lubi światło rozproszone, dużą wilgotność powietrza, temperaturę od 20 stopni wzwyż, toleruje cień, nie lubi zraszania liści, doniczka musi mieć podstawkę z kamyczkami, ziemia musi być próchnicza, przepuszczalna z torfem i piaskiem, latem silnie podlewamy, by ziemia była ciągle wilgotna, kiedy roślina traci liście ograniczamy podlewanie stopniowo, zimą nie podlewamy, wtedy ma mieć 16-18 stopni, wiosną przesadzamy do większej doniczki, trzymamy wtedy w jasnym i ciepłym miejscu, w sezonie podlewamy co 3 tygodnie połową dawki nawozu dla roślin o ozdobnych liściach
kalatea najlepiej się czuje na wschodnim parapecie, lubi rozproszone światło, dobrze przepuszczalną, lekko kwaśną, próchniczą, zdrenowaną glebę, na dnie musi być warstwa keramzytu, wilgotne powietrze, spryskiwanie liści letnią, odstaną wodą, temperaturę 18-25 st, podlewanie 2 razy w tygodniu w sezonie, zimą co tydzień, od wiosny do jesieni nawozimy biohumusem lub połową zalecanej dawki nawozu dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach, nie lubi przeciągów, są gatunki
aglonema zmienna lubi swiatlo rozproszone, latem 18-22 st, 15 zimą, zimą zraszamy 2 razy w tygodniu, do podstawki wkładamy kamyki i wlewamy wodę podlewamy wodą odstaną w temperaturze pokojowej, gleba musi być stale lekko wilgotna, liście odkurzamy mokrą ściereczką, od wiosny do jesieni co 3-4 tygodnie nawozimy nawozem dla roślin o zodbnych liściach, wiosna przesadzamy do doniczki z ziemią dla roślin doniczkowych z warstwą drenażu na dnie, wiosną dzielimy rozsadzamy
figowiec sprężysty lubi rozproszone światło, wielobarwne potrzebują więcej światła, za silne i za słabe światło mu szkodzi, lubi 20-25 st, znosi krótki upał, zimuje w powyżej 15 st, ale ma mieć chłodniej niż latem, nie lubi przeciągu, 1-2 razy w tygodniu podlewamy gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie, liście zraszamy, przecieramy wilgotną gąbką, co miesiąc kąpiemy pod prysznicem wodą w tempe. pokojowej fikusa, co tydzień dajemy na przemian nawozy mineralne i organiczne azotowe-biohumus, nawóz płynny dla kwiatów o zielonych liściach, co sezon musi wydać 5-6 nowych liści, co roku przesadzamy razem z bryłą korzeniową do doniczki większej o rozmiar wiosną lub wczesnym latem, musi być drenaż w doniczce, dosypujemyziemi bryle, lubi żyzne, przepuszczalne, obojętne gleby, mieszanka 60% ziemi ogrodniczej 60% z 25% perlitu i 15% keramzytu, od wiosny do wczesnego lata przycinamy wybujałe, palikujemy, usuwamy minimum 5 międzywęźli, przycinamy słabsze pędy, rany zabezpieczamy węglem aktywnym, robimy odkłady powietrzne-nacinamy ukośnie łodygę, wsuwamy wykałaczkę, obkładamy ranę mchem i owijamy folią, by nie wysechł, ukorzeni się po 4-12 tygodniach, odcinamy pęd i sadzimy do nowej doniczki, w lutym i marcu robimy sadzonki wierzchołkowe, ścinamy 10-15 cm wierzchołka z 2-3 liśćmi, zanurzamy w ciepłej wodzie, usuwamy po wyjęciu mleczny sok, sadzimy w podłożu do sadzonkowania, osłaniamy szkłem lub folią, trzymamy w cieple-28-30 st, po 6 tygodniach się ukorzeni wtedy sadzimy do ziemi, można ukorzenić w wazonie z wodą w ciepłym, slonecznym miejscu
kordylina lubi lekkie, przepuszczalne, torfowe, umiarkowanie wilgotne ziemie od kwaśnej do obojętnej, słońce, jadalna, ma piuropusz całobrzegie liści od 30 do 100 cm, mogą mieć żółte, różowe, białe smugi lub obwódki, w domu cała roślina osiąga 1, 5 m, ma grube, mocne, białe korzenie, późną wiosną i latem mocno podlewamy, nawozimy co 2 tygodnie, młode przesadzamy co roku, starsze co 3-4 lata
fitonia lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne gleby lekko kwaśne i obojętne, umiarkowanie wilgotną ziemię, półcień, ma 15 cm wysokości, włoski, delikatne łodygi, krótkie, grube ogonki liściowe, liście są jajowate, ciemnozielone z jasnymi nerwami, nerwy są białe, pomarańczowe, różowe, czerwone, żółte, jasno zielone, minimalna temperatura zimą to 16 st, dobrze czuje się w domach, podlewamy regularnie, raz w miesiącu dajemy nawóz dla roślin o zielonych liściach, można ciąć pędy
koleus Blumego lubi rozproszone światło, półcień, próchnicze, przepuszczalne gleby, nie znosi suszy, często podlewamy, od jesieni do wiosny dajemy nawozy potasowe, przed przymrozkami wnosimy do chłodnego pokoju, po 1-2 latach pobieramy sadzonki wierzchołkowe, wyrywamy pąki kwiatowe
buerkanea wygięta nolina wygięta lubi przepuszczalne, lekko kwaśne gleby umiarkowanie suche, słońce, rośnie wolno, ma zgrubiałą nasadę łodygi, która gromadzi wodę, na szczycie kępę trawiastych liści, wolno rośnie z wyjściowych 30-60 cm dorasta do 2 m po kilkunastu latach, musi mieć 20-25 st, podlewamy rzadko, tak by ziemia nasiąkła wodą, między odlewaniami pozwalamy jej przeschnąć, gleba musi mieć drenaż, od wiosny do jesieni nawozimy niskoazotowymi nawozami
zygzakowaty krzew corokia lubi słońce, latem rozproszone światło, próchnize, przepuszczalne, lekko wilgotne, lekko kwaśne podłoże, nie lubi suszy i zalania, podlewamy regularnie, latem lubi 22-26 s, zimą 10-14 st i minimalne podlewanie, co 2-3 lata wiosną przesadzamy
eszynantus lubi 22-25 st, półcień, dużą wilgotność powietrza, latem nie dopuszczamy do przeschnięcia ziemi, zasilamy nawozami dla roślin doniczkowych, lubi przepuszczalne, pulchne gleby torfowe z piaskiem lub uniwersalną ziemią dla roślin doniczkowych, rozproszone światło, przesadzamy wiosną, rozmnażamy przez sadzonki, muszą mieć ciepło i wilgoć, można sadzić kilka w 1 doniczce, zimą obniżamy lekko temperaturę i ograniczamy podlewanie
zielistka lubi jasne stanowiska, nie bezpośrednio nasłonecznione, żyzne, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne podłoże, temperatury 18-20 st, lubi zraszanie przegotowaną, ciepłą wodą, podlewamy, gdy ziemia przeschnie, co tydzień nawozimy nawozem dla roślin zielonych, stosując 1/4 zalecanej dawki
chamedora mała lubi żyzne, dobrze zdrenowane gleby-uniwersalna ziemia dla roślin doniczkowych z perlitem lub piaskiem, regularne podlewanie gdy górna warstwa ziemi wyschnie, umiarkowaną do wysokiej wilgotnośc powietrza, zraszanie, jasne, rozproszone światło, temperature pokojową, nie lubi skrajnych temepratur i przeciągów
smużyna pnąca lubi jasne, rozproszone światlo-zachodni i wschodni parapet, umiarkwanie wilgotne-podlewamy gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha, lubi przepuszczalne, próchnicze gleby z dużą ilościa frakcji organicznej, ukorzeniamy sadzonki z przyciętych pędów
Ctenanthe burle-mraxii ctenante pasiasta lubi jasne, rozproszone światło, żyzne, przepuszczalne gleby, regularne podlewanie gdy górna warstwa ziemi przeschnie w sezonie, umiarkowane zimą, duża wilgotność powietrza, stała temperaturę, nawozy dla roślin doniczkowych o ozdobnych liściach lub biohumus co miesiąc, dobre podłoże to gleba uniwersalna z kompostową w stosunku 1:1 z 30% perlitu, keramzytu i wiórków kokosowych
cyrtosperma Johnstonii lubi jasne, rozproszone światło, półcień, dużą wilgotnośc powietrzam stale wilgotne gleby-regularne podlewanie, zimą między podlewaniami pozwalamy ziemi przeschnąć, lubi przepuszczalne z dodatkiem torfu i perlitu, nie lubi przeciągów i temperatur poniżej 15 st, co 2-3 lata przesadzamy, usuwamy martwe i chore liście
diffenbachia lubi wilgotne powietrze, kwiaty zebrane w długą kolbę otoczoną liściem podkwiatostanowym, gleba musi być kwaśna, dobra jest mieszanka ziemi uniwersalnej dla roślin doniczkowych z wernikulitem lub mieszanka kompostu, torfu i wernikulitu, ziemia musi być wilgotna, latem podlewamy 2 razy w tygodniu, zimą, by utrzymać wilgoć, nadmiar wody wylewamy z podstawki, od marca do października przy podlewaniu nawozimy płynnym nawozem co 2 tygodnie, stare okazy przycinamy na 10 cm, fragmenty pędy z liśćmi lub bez ukorzeniamy w wodzie i dajemy do nowych doniczek, wiosną przesadzamy roślinę do większej doniczki
dischidia okrągłolistna lubi jasne miejsca bez bezpośedniego słońca, lekkie, przepuszczalne gleby, znosi krótką suszę, podlewamy gdy ziemia przeschnie, gleba to pół na pół uniwersalnej ziemi z glebą dla kaktusów, gdy trzeba przesadzamy wiosną i latem, dajemy nawozy wieloskładnikowe
dischida onanthe lubi jasne, rozproszone światło, ciepło, lekkie, przepuszczalne gleby umiarkowanie wilgotne-regularnie podlewamy, nie lub przelania, lubi podpory, zraszanie, wisząće doniczki
dracena lubia jasne, ale rozproszone światło, ciepło, w sezonie średnia temperatura musi wynosić min. 21 st. zimą nie przekraczać 13. są gatunki, ktore wymagają minimum 18 st. C, latem wymagają podlewania 1-2 razy w tygodniu, zimą rzadziej, nadmiar wody trzeba odlać, żeby korzenie jej nie zgniły, wyjątek to dracena Sandera. Raz na dwa tygodnie roślinę warto zasilić nawozem płynnym rozcieńczonym w wodzie do podlewania. Trzeba dbac o wysoką wilgotność powietrza i zraszać liście, by nie opadały. Na dnie nowej doniczki należy ułożyć warstwę drenażową, za którą mogą posłużyć drobne kamyki lub keramzyt, a następnie wypełnić ją próchniczą ziemią, z duża ilością składników pokarmowych, o odczynie pH 6,3 - 6,8. Starszych okazów nie trzeba przesadzać, wystarczy dosypać wierzchnia warstwę gleby. Do dracen nadaje się uniwersalna gleba do palm, dracen i juk. Draceny romnażamy przez sadzonki wierzchołkowe, odcinamy końce wierzchołków, moczymi w ukrozeniaczu i wkładamy do doniczek z meiszanką torfu z piaskiem. Aby sadzonki się ukorzeniły warto utrzymywać podwyższoną temperaturę podłoża, w granicach 24-25°C. Możemy pociąc bezlistną lodygę i jej fragmenty posadzic w mieszance torfu z piaskiem w osobnych doniczkach, w tym przypadku ukmorzenianie trwa dłużej. mozna nacięc pęd draceny, nacięcie wlożyć do woreczka z ziemią, roslina puści tam korzenie i wkładamy ten fragment z korzeniami do ziemi, trzeba go odciąc od rośliny macierzystej
epipremnum złociste lubi każde warunki świetlne, lekko kwaśne, umiarkowanie wilgotne podłoże, ziemie żyzną, przepuszczalną, w cieniu wolno rośnie, na dnie doniczki musi być gruba warstwa drenażu, nie lubi przesuszenia gleby, wtedy żółknie, lubi zraszanie liści, przycinamy, przesadzamy przez sadzonki korzeniowe i pędowe, nawozimy co tydzień nawozem dla roślin o ozdobnych liściach
figowiec sprężysty lubi rozproszone światło, wielobarwne potrzebują więcej światła, za silne i za słabe światło mu szkodzi, lubi 20-25 st, znosi krótki upał, zimuje w powyżej 15 st, ale ma mieć chłodniej niż latem, nie lubi przeciągu, 1-2 razy w tygodniu podlewamy gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie, liście zraszamy, przecieramy wilgotną gąbką, co miesiąc kąpiemy pod prysznicem wodą w tempe. pokojowej fikusa, co tydzień dajemy na przemian nawozy mineralne i organiczne azotowe-biohumus, nawóz płynny dla kwiatów o zielonych liściach, co sezon musi wydać 5-6 nowych liści, co roku przesadzamy razem z bryłą korzeniową do doniczki większej o rozmiar wiosną lub wczesnym latem, musi być drenaż w doniczce, dosypujemyziemi bryle, lubi żyzne, przepuszczalne, obojętne gleby, mieszanka 60% ziemi ogrodniczej 60% z 25% perlitu i 15% keramzytu, od wiosny do wczesnego lata przycinamy wybujałe, palikujemy, usuwamy minimum 5 międzywęźli, przycinamy słabsze pędy, rany zabezpieczamy węglem aktywnym, robimy odkłady powietrzne-nacinamy ukośnie łodygę, wsuwamy wykałaczkę, obkładamy ranę mchem i owijamy folią, by nie wysechł, ukorzeni się po 4-12 tygodniach, odcinamy pęd i sadzimy do nowej doniczki, w lutym i marcu robimy sadzonki wierzchołkowe, ścinamy 10-15 cm wierzchołka z 2-3 liśćmi, zanurzamy w ciepłej wodzie, usuwamy po wyjęciu mleczny sok, sadzimy w podłożu do sadzonkowania, osłaniamy szkłem lub folią, trzymamy w cieple-28-30 st, po 6 tygodniach się ukorzeni wtedy sadzimy do ziemi, można ukorzenić w wazonie z wodą w ciepłym, slonecznym miejscu
figowiec dębolistny lubi jasne rozproszone światło, co tydzień podlewamy gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie, od wiosny do jesieni dajemy nawóz dla roślin zielonych, lubi dobrze przepuszczalne gleby, ziemię dla roślin zielonych z perlitem, na dnie doniczki 3-4 cm keramzytu
filodendron czerwieniący lubią wilgotne powietrze, ciepło, ale nie pobliże grzejników, wrażliwe na zimno, półcień, potrzebują stelaży i podpórek, latem muszą mieć 18-25 st, zimą 15-18, gleba musi być żyzna, próchnicza, stale lekko wilgotna o pH 5-6,5, musi mieć keramzyt lub żwir, lubią zwilżanie liści, latem podlewamy 2 razy w tygodniu, jesienią i zimą rzadziej, ziemia nie może przeschnąć, co 3 miesiące dajemy pałeczki z nawozem, zimą i wczesną wiosną odrywamy fragment pędu z dwoma listkami i zgrubieniem, wkładamy do wody, gdy wypuści korzonki sadzimy w ziemi, sadzonkę moczymy w ukorzeniaczu, sadzimy w mieszance torfu z piaskiem, trzymamy w cieple, podlewamy
filodendron pnący lubi żyzne, próchnicze, kompostowe, torfowe, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne gleby obojętne, drenaż, półcień, ponad 15 st przez cały rok, zima ograniczamy podlewanie i nawożenie, w sezonie regularnie, mocno podlewamy, ma całobrzegie, sercowate liście układają się do światła, przecieramy je wilgotną szmatką, ma korzenie czepne, co 2-3 tygodnie nawozimy, młode przesadzamy co roku, starsze co 2-3 lata, lubi cięcie
hoja wrażliwa na zastój wody i przelanie, znosi suszę, ale woli mieć wilgoć, doniczka musi mieć odpływy, gleba dobrze zdrenowana, przepuszczalna, niezbyt żyzna, uniwersalna ziemia kwiatowa, przesadzając wiosną można podzielić ją lub pobrać sadzonki pędowe, można zapewnić jej spoczynek w 10-15 st
hoja sercowata lubi jasne, rozproszone światło, przepuszczalne, żyzne, próchnicze, zdrenowane gleby, regularne, umiarkowane podlewanie, kiedy ziemia przeschnie, wilgotne powietrze, podpórki,od wiosny do póxnego lata dajemy nawozy dla roślin kwitnących
hoja długolistna lubi rozproszone światło, temepraturę pokojową, zimą 10 st, podlewamy co 1-2 tygodnie, przesadzamy gdy musimy w lutym-marcu delikatnie przesadzamy do większej doniczki z substratem torfowym z dodatkiem piasku i drenażem, zostawiamy pęd kwiatostanowy po przekwitnięciu
maranta lubi jasne, rozproszone światło, żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne, lekko kwaśne gleby, w tym uniwersalną glebę dla doniczkowców z perlitem w stosunku 1:1, podlewamy odstaną, letnią, przegotowana wodą, lubi duża wilgotność powietrza, potrzebuje zraszania, nie znosi zalanego podłoża i przeciągów, ma ozdobne, barwne liście
monstera dziurawa lubi stale wilgotne powietrze i gleby, 18-23 st, rozproszone światło, podlewamy co tydzień, kiedy wierzchnia warstwa jest sucha, nie lubi mokrej gleby, można położyć doniczkę na podstawce z kamieniami i wodą, 2 razy w tygodniu spryskujemy wodą destylowaną, liście przecieramy ściereczką, od wiosny do wczesnej jesieni nawozimy 2 razy w miesiącu wolno uwalniające się nawozy organiczne, przez pierwsze 3-4 lata przesadzamy co roku, lubi gleby torfowe, starsze co 2 lata, można wymieniać glebę
areka lubi przepuszczalne, żyzne gleby wilgotne i umiarkowanie wilgotne, słońce, wilgotne powietrze i zraszanie, w donicy dorasta do 2 m, pierzaste zielone liście na długich łodygach z czasem zginają się łuk, ma głębokie korzenie, lubi temperatury ponad 20 st, nie znosi zimna poniżej 16 st, nie ma okresu spoczynku w domu
palma Madagaskaru Pachypodium lamerei lubi umiarkowane podlewanie małymi porcjami wody, gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie, przepuszczalne gleby dla kaktusów, światło, południowy i zachodni parapet, nawozimy nawozem dla sukulentów, zimujemy w chłodniejszym miejscu bez podlewania
paproć kangurza lubi światło rozproszone-może sta w głebi domu, lubi zraszanie, temperaturę pokojową, półcień, stale lekko wilgotną glebe, podlewamy gdy wierzchnia warstwa przeschnie na 2-3 cm, lubi gleby dla paproci z dużą ilościa próchnicy, co 2-3 tygodnie dajemy wysokoazotowy nawóz dla paproci
pieniążek lubi wilgotne powietrze, żyzne, wilgotne, przepuszczalne, lekko kwaśne podłoże, słońce, latem 20-25 st, przez resztę roku 18-20, toleruje okresową suszę, nie znosi zalania, lubi ziemię dla roślin kwiatowych, lubi spryskiwanie liści, nie znosi zimna, musi mieć jasne, rozproszone światło, przed podlaniem ziemia musi przeschnąć
platycerium bifurcatum łosie rogi płaskia łosioroga latem lubi temperaturę pokojową ok. 25 st. zimą 16-18 st. może rosnąć na korze lub torfie, lubi wilgotnośc powietrza powyżej 60%, lubi rozproszone światło, latem 25 stopni, zimą ponad 10, zraszamy ją 2 razy w tygodniu, co dwa tygodnie nawozimy latem płynnymi nawozami, doniczkę za nurzamy w wodzie na 15 minut lub podlewamy zimną wodą, podlewamy kiedy ziemia przeschnie, można uprawiać na kawałku drewna, kory lub w torfie z piaskiem w doniczce
paproć krokodyla lubi półcień, rozproszone światło, wschodnie okna lub głebię słonecznego pokoju, podlewamy gdy przeschnie 2-3 cm glebynie przelewamy, lubi lekkie, przepuszczalne, dobrze zdrenowane gleby
pieprzówka lubi cień lub słabe światło rozproszone, temperaturę 20-25 st, zimą chłodniej o kilka stopni – 14-19, w 8 stopniach marznie, podlewamy, gdy ziemia przeschnie, lubi lekko kwaśną glebę dla roślin doniczkowych lub mieszankę torfu z piaskiem, sadzimy ją w płaskich naczyniach, rozsadzamy wiosną roślinę do doniczek w piaskiem i torfem, trzymamy w ciepłych, wilgotnych miejscach, lubi wilgotność powietrza, możemy brać 10 cm sadzonki, ziemia dla sadzonek ma mieć 70% piasku, 30% torfu, przykrywamy je folią, można liście oderwać, włożyć ogonek do ziemi, całość przykryć folią, rozsadzamy, gdy pojawią się nowe listki, nadaje się do szklarenek
wężownica lubi słońce lub półcień, ziemia liściowa z torfem i piaskiem w proporcjach 1:2:1, suche podłoże 2-3 cm drenażu na dnie, latem lubi 24 st, zimą 18, minimalna temperatura to 10 st, wiosną liście tniemy na 5 cm kawałki, moczymy w ukorzeniaczu, dajemy do mieszanki torfu z piaskiem 1:1, stawiamy w 20 st, po 6 tygodniach dajemy do właściwego podłoża, późnym latem rozsadzamy kłącze, latem podlewamy raz na 2 tygodnie zimą raz na 21 dni, latem nawozimy co 3 tygodnie nawozem dla roślin doniczkowych
scindapsus pstry ołustek lubi jasne, rozproszone światło, wschodni lub zachodni parapet, lekko kwaśne, żyzne, próchnicze, przepuszczalne gleby-30% chipsów kokosowych, 30% kory piniowej, 10% mchu spchagnum, 20% pumeksu, 10% odchodów dżdżownic, podlewamy, gdy ziemia przeschnie, wilgotnoc powietrza musi wynosić 50%, dajemy nawozy dla roślin zielonych, sadzonke odcinamy z węzłem korzeniowym powietrznym, ukorzeniamy w wodzie z węglem aktywnym, sam daje przyrosty
stapelia ma duży, mięsisty, gwiazdkowaty kwiat, nie każdy śmierdzi, lubi słoneczne, ciepłe, przewiewne miejsce, nie znosi cienia, zimuje w 12 st, kwietnie do sierpnia do października, ale może kwitnąć o każdej porze, lubi przepuszczalne gleby, dobre są mieszanki piasku i żwiru, 1 na 2 tygodnie można nawozić nawozem dla kaktusów, podłoże utrzymujemy umiarkowanie wilgotne, nie mokre i nie suche, zimą podlewamy słabiej, za silnie podlewana gnije
skrytokwiat ma 10-20 cm wysokości i kilkanaście szerokości, zależnie od gatunku liście są paskowane, różowe, czerwone, obrzeżone kontrastowo, prążkowane, drobne, trójpłatkowe kwiaty ukryte są wśród liści, po zakwitnięciu roślina zamiera, ale wydaje potomne rozetki, są rozłogowe gatunki, wszystkie gatunki lubią słońce, ciepło, jedne wolą półcień i wilgoć, inne słońce i sucho, popularne są skrytokwiat Cryptanthus bivittatus ma 15-30 cm średnicy i wysokości, ząbkowane, pofałdowane lancetowate liście tworzą gwiaździstą rozetę, mają różne kolory, lubi przepuszczalne, żyzne, lekkie, umiarkowanie wilgotne gleby, jasne, rozproszone światło, przez cały rok 19-22 st, wilgotne powietrze, lubi zraszanie i nawilżacze, skrytokwiat Fostera ma 20-30 cm wysokości, szerokie, ciemnozielone, lancetowate liście, mogą być bordowe z jasnymi prążkami, lubi wilgotne powietrze, słońce i półcień, 22-24 st przez cały rok, bezłodygowy ma żółte brzegi ząbkowanych, lancetowatych liści, bromeliowaty ma paskowane, lancetowate liście i krótki pieniek, łatwo ukorzenić potomne rozetki
strelicja królewska lubi ciepło. Słońce, zimą 15-18 st, duże donice, uniwersalne gleby ze sproszkowaną glin, by kwitła w październiku ograniczamy podlewanie, trzymamy w 10-15 st w jasne miejsce, czekamy do połowy stycznia, w sezonia dajemy nawozy dla roślin kwitnących
syngonanthus chrysanthus lubi 19-22 st, wilgotność 70%, rozproszone światło, torfowe, lekko kwaśne, bardzo przepuazczalne, utrzymujące wilgoć podłoże, nie może wyschnąc, lubi zraszanie, lubi ciepłe, jasne łazienki
zroślicha stopowcowa syngonium podophyllum lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne, lekko kwaśne, stale umiarkowanie wilgotne gleby, półcień, odmiany zielone tolerują większy cień, cały rok musi mieć 22-24 st, wilgotne powietrze z nawilżacza, pędy rozpinamy na podporze lub przycinamy, odcięte fragmenty można ukorzenić w wodzie
szparag sierpowaty lubi rozproszone światło, 20-23 st, zimuje zraszany w 19 st w jasnym pokoju, lubi próchnicze, lekko kwaśne, przepuszczalne gleby-podłoże dla roślin wilgociolubnych, nie lubi nadmiaru wody, podlewamy gdy wierzchnia warstwa wody przeschnie, nie przesuszamy, co tydzień dajemy nawóz dla roślin zielonych
trewesia lubi półcień, ciepło wilgotnośc ponad 60%, stale lekko wilgotną glebę, regularnie podlewamy, nawozimy nawozem dla roślin zielonych, gleby uniwersalne do roślin doniczkowych
trzykrotka lubi jasne, rozproszone światło, glebę dla doniczkowych kwiatów z dodatkiem kompostu, drenaż na dnie doniczki, podlewamy dużo i rzadko, usuwamy nadmiar wody z podstawki, zraszamy, co tydzien dajemy nawóz o zrównoważonym skłądzie, wiosn rzesadzamy, pędy skracamy, nie lubi przeciągu
trzykrotka purpurowa lubi jasne rozproszone światło, podlewamy regulanie gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie, podlewamy dołem by nie zmoczyć liści, lubi uniwerslane gleby kwiatowe, podlewamy nawozem dla roślin o ozdobnych liściach
trzyktoka różowa lubi przepuszczalne gleby-np. Torf z pierlitem i próchnic, gleba musi być stale umiarkowanie wilgotna, podlewamy gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie, lubi jasne rozproszone światło, 18-24 st, ukorzeniamy zdrowe pędy w wodzie lub ziemi, można przycinać
zamiokulkas zamiolistny lubi przepuszczalne, żyzne, lekko kwaśne, próchnicze zdrenowane podłoże, kamionkowe, płaskie donice, przesadzamy młode co roku, starsze co 2-3 lata, lubi 20-30 st, zima ograniczamy podlewanie, lubi półcień, nie lubi zastoju wody, podlewamy gdy ziemia przeschnie odstaną wodą w temperaturze pokojowej, liście przemywamy wilgotną szmatką, dajemy nawóz dla roślin zielonych

wrz 26 2024

najbardziej usłuchane psy 2


Komentarze (0)

norfolk terrier jeden z naj,niejszych terrierów, kocha zabawy, przytulanie, ludzi, psy, elastyczny, usłuchany, wytrwały, pewny siebie, dobroduszny, nie lubi dokuczania wierny, odważny, może próbować bronić i alarmuje o obych. Ma 25-26 cm, waży 5-7 kg, ma krótką szorstka sierśc blisko ciała, ma małe uszy w kształcie v, ma krtki grzbiet, mocne kości, maść czerwona, brązowa, czarna podpalana, szara. W norfolk we wschdniej Anglii w 19 w wyhodowano psy do zwalczania gryzoni w gospodarstwach rolnych. Hodowali je przede wszystkim właściciele stajni. Krzyżowano różne teriery. W 32r powstał Norwich Terrier Club, gdzie rejestrowano dane psy. W 64 r oddzielono rasę od norwich teriera ze względu na kształt uszu, pochodzi z Norfolk, w 14 r rank Jones ssprowadził je do USA, gdzie uznano je w 79 r. w czasie wojny działała jedna angielska hodowla Colonsay, w latach 50 powstały inne, Gotoground Esmee o'Hanlon hodowała Norfolki. Zdrowa rasa żyje 15 lat. Dajemy dobre mięsne karmy, regularnie czeszemy, wyrywamy martwe wloski między palcami, 2 razy w roku strzyżemy
owczarek pirenejski długowłosy Berger des Pyrenees waży do 15 kg, ma do 48 cm, w każdym kolorze poza białym, ma długie włosy, pochodzi z Pirenejów, najstarsza rasa francuska. Wzorzec ustalono w 20 r, zajmowal się ochroną owiec, odważny, otwarty, oddany, samodzielny, inteligentny, chętny do zabawy, cierpliwy, potrzebuje ruchu, uwagi, nieufny wobec obcych, potrzebuje zajęć, konsekwencji, wychowania, socjalizacji, żyje ponad 13 lat, jest zdrowy, miewa dysplazje stawu biodrowego, padaczkę, potrzebuje wizyt kontrolnych u weterynarza, odpchlania, odrbaczania, potrzebuje mięsnej, wysokobiałkowej karmy, zmiany pokarmu wprowadzamy stopniowo, czyścim uszy, zęby, obcinamy pazury, przed latem wyczesujemy podszerstek, co tydzień czeszemy futro
owczarek szetlandzki sheltie pochodzi z Szetlandów, gdzie pilnwał owiec, w 19 w skrzyżowano je ze szpicami i collie i powstały hodowle, FCI uznało je w 1908 r, na wystawę trafiły w 66 r. pies waży 12 kg, on ma 37 cm, ona 35 cm. Ma zgrabną sylwetkę, długie proste nogi, prosty grzbiet, nisko osadzony ogon, wąską głowę, słaby stop, brązowe oczy, blue merle ma 1 niebieskie. Sierśc to długie, szczorstkie, proste włosy okrywowe i miękki, krótki podszerstek, kryza sięga do mostka, kolor włosów jest sniady-najczęstszy, tricolor-czarny, biały i podpalany, sable-biały ze złotym odcieniem, darksable biały z ciemnym mahoniem, blue merle-srebrnoszary lub z marmurkiem, bicolor-czarnobiały, są białe psy, waży 5-10 kg. Pies łagodny, inteligentny, szybko się uczy, lubi ludzi, czujny, spostrzegawczy, oddany, wyczuwa nastroje ludzi, dostosowuje się do naszego trybu życia, nie lubi być sam, w oczekiwania na piekuna potrzebuje ruchu, lubi spacery. Dogaduje się z psami, nie lubi konfliktów. Nieufny do obcych, choruje na dysplazję stawu łokciowego, zzanik siatkówki, chorobę von Willebranda, zapalenia i zmiany skóry, żyje 13-14 lat. Opieka polega na kontroli weterynarza i czesaniu, ale nie codziennie, dajemy dobre karmy, wrażliwy pies nie lubi surowych ludzi, potrzebuje czasu i uwagi
owczarek szkocki długowłosy rough collie pochodzi ze Szkocji, jest spokojny, przyjazny, czuły, wrażliwy, myskularny, ma długie futro, potrzebuje czesania. Dawny pies pasterski. Najlepszy pies dla dzieci, łatwo się przywiązuje, przystosowuje do warunków, odbiera nastrój opiekuna, łatwo się uczy. W kłębie ma 55-60 cm, waży 18-25 kg, ma mocny tułów, szeroką klatkę, płaską mózgoczaszkę, długa, gęstą sierść marmurkową, sniadobiałą, trójbarwną podpalaną. Sable-white śniada z białym, jasnozłota do mahoniowej, biała strzzałka, skarpetki, koniec ogona, kołnierz, blue-merle-niebieska marmurkowa, czarne plamy, białe maziaje na srebszystoniebieskim tle, tricolor-podpalenia na ogonie i głowie. Potrzebuje stałej obecności pana. Potrzebuje ruchu, zabaw, biegu, sportu. Lubi dzieci, akceptuje inne zwierzęta, pieszczoty, potrzebuja spokojnych, zrównoważonych ludzi. Collie żyje 14-16 lat, są odporne, choruja na wrodzony niedorozwój siatkówki, nielactwo, zapalenia skórno-mięśniowe, dwurzędowośc rzęs, wyspiaka rzęs, dysplazję stawów biodrowych wrzodziejące idiopatyczne zapalenie skóry mikroftalię i anoftalię, nadwrazliwośc na niektóre leki i antybiotyki, dzieci 2 owczarków niebieskich marmurkowych może być ślepe lub głuche. Karma dla psa powinna być dobrej jakości, pies musi mieć 2 posiłki dziennie i stały dotęp do wody. Co tydzień czeszemy, kąpiemy co pół roku, kontrolujemy oczy. W Polsce pojawił się w 1924 r. niemcy i USA maja swoje owczarki
owczarek szkocki krótkowłosy smooth collie atletyczny pies ma 56-61 cm, suka 51-56 cm, pies waży 26-44 kg, suka do 25 kg, może więćej, rasa ma szorstką, krótka sierść, gruby poszerstek, jest śniadobiały-sable-white, jasnozłoty do mahoniowego z czarnym nalotem, marmurkowy-blue-merle, srebrzystoszary z czarnymi łatkami, mogą mieć białe łapy, trójbarwny, czarnobiały, podpalany, ma klinowatą czaszkę, czujne oczy, żyje 12-15 lat, czujny, wesoły, wierny, oddany, przywiązany, kocha spędzać czas z opiekunem, kocha zabawę, tulenie, pieszczoty, sport. Potrzebuje czasu by się oswoić, są osobniki stróżujący, kocha dzieci i towarzyszy ludziom w codziennych czynnościach. Empatyczny, łątwo się uczy, szybko się układa, potrzebuje miłości, nie znosi surowości. Wrażliwy pies. Bywa nadwrażliwy na leki, choruje na chorobę oczu collie, zapalenie skórno-mięsniowe. Czeszemy go regularnie, w porze linienia częściej, żyje 13-15 lat. Dajemy dobre karmy odpowiednie do wieku. Brytyjscy rolnicy zauważyli silne, wytrzymałe psy, hodowano je do chronienia owiec i rolników. W 1870 r ustalono ich klasę, w latach 60 rozjechał się po Europie. Jest przyjazny, zrównważony. Lubi inne zwierzęta domowe
pinczer małpi jedna z najstarszych niemieckich ras, ma 30 cm, wąsy, twarde sterczące włosy, płaski nos, ogkrągłe oczy, krzaczaste brwi, pełna brodę ze szpiczastym grzebieniem, przodozgryz, carną szorstka sierść z czarnym podszerstkiem, szczenięta bywają szare lub brązowe. Żywy, energiczny, wytrwały, lubi dzieci, psy, zabawę, bywa bezczelny, uparty, jest czuły, odważny, obcych goni, dla doowników przyjazny, potrzebuje uwagi, szybko się uczy, potrzebuje wychowania, inteligentny, szybko się uczy, lubi długie spacery, ruch, zabawki, dajemy dobre karmy. Regularnie sprawdzamy zęby, uszy, oczy, obcinamy pazury, czeszemy. Zdrowy, żyje 15 lat. Od lat żyje na całym świecie, prawdobnie krzyżówka pinczera z psami azjatyckimi, jest na obrazie Jana van Eycka z 1434 r. Jedna z najmniej zmodyfikowanych ras, Albrecht Durer itrwalił je na drzeworytach, pierwsze wzmianki pojawiły się w 1879 r, w Życiu Zwierząt Brehma opisano je w 1890 r, odstraszały szczury i pilnowały domu
pinczer miniaturowy ma 20-30 cm, waży 4-6 kg, umięśniony, zwarty, wydłużona głowa, ciemne owalne oczy, stojące, czasem załamane uszy, ma jaśniejsze plamy na kończynach, twarzy, klatce, żyje 12-15 lat, inteligentny, energiczny, przyjazny, oddany, zadziorny, pewny siebie, ma krótką, przylegającą sierść lśniącą czarną podpalaną, rudą, powstał w wyniku selekcji pinczera średniegp końcem 19 w, tępił gryzonie, wzorzec opracoł Werner Jung, Józef Bert hodował psy, rasa uznana w 1936 r, popularny stał się dzięki wystawie w Chicago. Co tydzień czeszemy miękką szczotką, przecieramy delikatnym ręcznikiem, kapiemy gdy trzeba, od jesieni do wiosny potrzebuje ubranka. Choruje na choroby przyzębia-trzeba dbac o zęby, obcinać pazury. Wierrny, przyjazny do ludzi, kocha ludzi i zwierzęa mieszkające w domu, odważny, lubi spać na kolanach, potrzebuje, zabaw, ruchu, uwagi, lubi towarzyszyć ludziom, dobry dla dzieci, choruje na zwichnięcia rzepki, ukrzycę, zwochnięcie rogówki, zapadnięcie tchawicy. Karmimy często małymi porcjami karmami dla małych ras suchą i mokra w stosunku 1:1
pudel miniaturowy Pudel miniaturowy ma 4-7 kg i 28-35 cm, żyje 17-18 lat, przyjazny, wierny, kocha zabawy, spędzanie czasu z ludźmi, łatwo się adaptuje, inteligentny, bystry, wesoły, żywy, kocha ruch, spacery, nie lubi samotności i siedzenia w domu, wrażliwy na hałas, czujny, rodzinny, kocha dzieci, zabawę, lubi inne psy. Ma krótki grzbiet, szeroką klatke, mocne łapy, wysoko osadzony i noszony ogon, długie uszy na wysokości oczu lub niżej zwisają po bokach, mogdałowate szeroko rozstawione oczy, kręcona gęsta sierść szara, biała, sebrna, brązowa, morelowa, cynamonowa, czerwona, czarna zawsze jednolita. Codziennie czeszemy, trymujemy regularnie, przed kąpielą rozczesujemy włos, po kąpieli dajemy na 3-5 minut odżywki, spłukujemy, po wysuszeniu czeszemy, strzyżemy, obcinamy pazurki, myjemy oczy i uszy, dajemy dobre karmy. Kocha ludzi, ruch, zabawy. Choruje na niestrawność, zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego, kamicę pęcherza moczowego, kropelkowanie, krwiomocz, endokariozę zastawki mitralnej, kamień nazębny, choroby przyzębia, zapadanie tchawicy, chorobę Legga-Calvego-Perthesa, zaćmę wrodzoną, dwurzędowość rzęś, jaskrę pierwotna i wtórną, postępująy zanik siatkówki, zapalenie naczyniówki oka, zwichnięcie rzepki, kostniakomięsaka gruczołów sutkowych, przepuklinę krokowa, cukrzycę, chorobę von Willebranda typu 1, padaczkę idiopatyczną, mielopatię zwyrodnieniową. Dajemy dobre karmy. Jedna z najinteligentniejszych ras, krzyżówka afrykańskiego berbeta z portugalskim psem wodnym, popularne na dworze Ludwika 15 i 16, występował w cyrkach, trasa ma 400 lat. Pudelka Pixie z Karoliny Północnej zaopiekowała się maleńkimi wiewióreczkami, razem ze swoimi szczeniaczkami karmiła je 2 tygodnie. Pudle szukały trufli, Ludwik van Bethoveen napisał elegię po stracie ukochanego pieska.
pudel średni pochodzi od psów wodnych, rasa pochodzi ze średniowiecza, nazwa po staroniemiecku znaczy kałuża, porzed ważył 10-20 kg, w 17 w zrezygnowano z hodowli długowłosych mysliwskich pudli, których sierść izolowała wodę, ale zdobyły zainteresowanie jako psy ozdobne, FCI uznała je w 36 r, za kraj pochodzenia uznano Francję, w 1976 r John Sutor wziął udział z pudlami w biegu przez Alaskę-Iditarod i dotarł do mety. Pies ma kręcona sierść, o szacie sznurowej ma 20-centymetrowe sznury, maść czarna, brązowa, srebrna, biała, płowa, morelowa, czerwona, czarnobiała, podpalana. Przyjazny, aktywny, przywiązany do rodziny, kochający naturę, jeden z najmądrzejszych psów, lubi inne psy, obojętny wobec obcych, aktywniejszy od dużego, spokojniejszy od małego. Co tydzień czeszemy specjalną szczotką i grzebieniem, dzieląc włosy na pasma, szczeglnie starannie czeszemy brzuch, pachy i uda, regularnie strzyżemy, sprawdzamy uszy, dajemy karmy z dużą ilością mięsa, bezzbożowe lub niskozbożowe, karmimy w 1 miejscu, do pół roku dajemy 3-4 razy dziennie jeść, starszym niż pół roku 2 razy dziennie, czyścimy zęby. Choruje na postępujący zanik siatkówki, zaćmę, zwichnięcia rzepki, zapalenia uszu. Żyje do 17 lat. Lubi koty
pudel ma skręconą lub sznurowaną sierść, jest delikatna, wełnista, gęsta, nie linieje, pies długowłosy, szorstkowłosy. Pudel jest czarny, biały, szary, brązowy, płowy, morelowy, nos, powieki, wargi, moszna, odbyt czarne. Pudel duży ma wysokośći 45-62 cm, waży 1822 kg, średni ma 35-45 cm, waży 10-14 kg, mały ma 28-35 cm, waży 7-10 cm, miniaturowy ma 25-28 cm, waży 4-7 kg, toy ma 24-28 cm, waży 3-4 kg.mają prostą głowę, ogon, dlugie nogi, krótki tułów. Pudle są otwarte, przyjazne, życzliwe, żywe, wesołe, łatwo się uczą. Łatwo przystospwuja się do warunków, ale potrzebuja wielu bodźców, lubią sporty. Czeszemy je kilka razy w tygodniu szczotką, strzyżemy maszynką, sprawdzamy oczy, zęby, uszy, tułów, kończyny, przycinamy pazury. Pudle karmimy suchą i mokrą karmą, nie lubią zmiany karmy. Chorują na zaćme, postępujący, dysplazję stawów biodrowych, inne choroby oczu i stawów. Pudle były w Imperium Rzymskimi i Persji, w średniowieczu żyły w Rosji, Francji, Niemczech, na Węgrzech. W 14 w polowały na dzikie ptaki, w 30 latach uznano, że pochodzi z Francji. W 20 w zaczęto je hodować i pokazywać w cyrku. Po wojnie zostały psami rodzinnymi
rassmo retro-mops waży 8-12 kg, ma 32-38 cm, kwadratową kufę, szeroka szczękę, prosty stop z kilkoma zmarszczkami, otwarte nozdrza, małe uszy, zakręcony ogon, krótką bezowa, czarną lub srebrną, pręgowaną lub cętkowaną sierść. Zyje do 15 lat, przyjazny, posłuszny, wierny, towarzyski, przywiązany, lubi inne zwierzęta i ludzi, ma lekki instynkt łowny. Co kilka dni czeszemy lub przecieramy gumową rękawicą, czyścimy uszy, lubi spacery i zabawy na podwórku, i do miasta i na wieś, tylko jeśli ma przykre doświdczenia z kotami nie zaprzyjaźni się z nimi. Choruje na dysplazję stawów biodrowych, zwichnięcie rzepki, nekrotyczne zapalenie mózgu i opon mózgowych, zwichnięcie soczewki oka, anomalię Maya-Heggliga, postepujący zanik siatkówki, chorobę von Willebranda, ataksje móżdżkowo-rdzeniową, zespół Imersuld-Grasbecka, krótkogłowie i problemy z pddychaniem, potrzebuje zbilansowanej mokrej karmy, jako przekąski wysokiej jakości suchej, czasem żyje ponad 15 lat. Pochodzi z Chin, towarzyszył szlachcie, na początku ery nowożytnej przybył do Holadni, skąd rozprzestrzenił się po Europie, potyt zwiększa się od początku 20 w. w hodowlach psy są krzyżowane z innymi rasami, by uzyskac cechy sprzed 60 lat.
rat terrier waży 5-10 kg, krótkowłosy, biały, czarny, brązowy, niebieski, srebrny, pomarańczowy, mahoniowy, najczściej biały w łaty, sierść krótka, gładka, lśniąća, standardowy ma 33-46 cm, waży 4,5-11,3 kg, miniaturowy ma 25-33 cm, wazy mniej niż 4,5 kg, zwarty, umięsniony, ma klinowata głowę, owalne brązowe oczy, trójktne, stojące uszy, zakrzywiony ogon, odważny, uparty, ruchliwy, oddany, przyjazny, nieufny wobec obcych, zsocjalizowany nie jest agresywny, lubi sprawiac ludziom przyjemnośći, nie lubi kotów i innych małych zwierząt, nie lubi samotnośći, potrzebuje ruchu, aktywności, zabaw, co tydzień zbieramy sierśc rękawicą, w porze linienia częściej, dajemy karmy dla małych psów, usuwamy kamień nazębny, czyścimy zęby, choruje na niedomykalnośc mitralnej zastawki, wrodzoną padaczkę i głuchotę, chorobę Legga-Calveo-Parvesa-martwicę głowy kości udowej u młodych psów, żyje 15-18 lat. Krzyżówka foksterriera krótkowłosego z manchester terrierem powstała w 1820 r w Anglii celem walki ze szczurami, końce,m 19 w trafił do USA, rozsławiony przez Teodora Roosevelta, ma krew beaglle i whoppeta, w 1972 urodził się łysy szczeniak, który dał początek rasie bezwłosych terrierów
ratler praski waży 2,5 kg, ma błyszcząca przylegającą sierść krótką lub półdługą z dłuższą na uszach czarną, czerwoną, żółtą, czarnibrązwą, w różnokolorowe łaty, ma ostre, stojące uszy, gruszkowatą głowę, jeden z najmniejszych psów. Zył w stajniach, polował na gryzonie, przodek pochodzi z Czech, skąd obdarowywano nim całą Europę, mieli go rolnicy, biedota i szlachta. W 80 latach zaczęto go hodować, uznany przez Czeski morawski Związek ynologiczny i niemiecki VDH. Towarzyski, odważny, ma własne zdanie, szybki, ma dobry węch, kocha ruch, zabawy, lubi przytualnie, nieufny wobec obcych, broni swego terytorium, kot to dla niego domownik, potrzebuje zasad, bo może zaczepiac inne psy. Choruje na deformacje zębów, zwichnięcia rzepki-przesunięcie stawu kolanowego, dożywa 15 lat. Potrzebuje mięsnej karmy, zabawek, spacerów, biegania, dajemy minikości, przekąski, co kilka dni czeszemy, brud usuwamy wilgotną ściereczką, obcinamy pazurki, sporadycznie kąpiemy w szamponie dla psów
rosyjksa bolonka kolorowa bolończyk kolorowy dobroduszny, zrównoważony, przyjazny, lubi zabawę, przywiązany, lubi przytulanie, nie znosi samotności, potrzebuje uwagi i miłości, zabaw, ruchu inteligentny, przyjazny wobec dzieci, obcych, innych zwierząt, kocha spacery-1-2 godziny dziennie, zmęczony śpi w koszyku. Hipoalergiczny, ma gęstą, błyszczącą sierść w lokach luub falach, ma gęsty podszerstek, w kłębie ma 20-26 cm, małe nogi, jest wydłużony, drobny, wytrzymały, ma paciorjowate ciemne oczy, zwisająće, średnie uszy, zgryz nożycowaty i przodozgryz. Sierśc ma wszystkie kolory poza białą i łaciatą-może mieć do 20% białych plamek na palcach i klatce, nos koloru sierści. Pochodzi z Rosji, uznana przez rosyjski Związek Kynologiczny i od 11 r niemiecki VDH. Hodowlę rozpoczęto w ZSRR w 50 latach ze względu na popyt na miniaturpwe rasy. Przodek to biała bolonka francuska, która od 18 w była towarzyszka arystokracji. Ludwik 14 podarował ją carowi, bolonke skrzyżowano z lhasa apso, shih tzu i pekińczykiem, w 66 r Rada Kynologiczna ustaliła wzorzec. Jako, że poza Rosją rasa nieuznana można dostac w schronisku. Choruje na dysplazje stawu biodrowego, zwichnięcie rzepki, zanik siatkówki, choroby oczu, żyje 12-15 lat. S zczeniętom dajemy karmy dla szczeniąt, dorosłym dla dorosłych, seniorom dla seniorów, po posiłku ma odpocząć, je wytrzymały, ruchliwy, potrzebuje socjalizacji. Co 2-3 dni czeszemy, sprawdzamy oczy, uszy i pazury, czyścimy zęby, usuwamy kamień
rosyjski toy pochodzi od miniaturowego terriera angielskiego, po rewolucji październikowej popularnośc rasy spadła, po 2 wojnie odtworzono rasę z pinczera miniaturowego i mieszańców terriera miniaturowego, dziś hodowle są w Findlandii, Estonii, białorusi, Ukrainie, Czechach, Polsce, psy są w USA i Japonii. Smukły, z mała głowa, dużymi, szeroko rozstawionymi oczami, małym noskiem, długa szyją, prostym grzbietem, chudymi nogami i rękami, małymi łapkami, ma duże uszy z długa sierścią, waży do 3 kg, ma 19-29 cm, krótkowłosy ma krótką sierść bez podszerstka, długowłosu ma 3-5 cm włosy, proste falujące, na głowie i z przodu kończyn krótkie, pióra na uszach i z tyłu kończyn, sierść czarna pdpalana, brązowa podpalana, niebieska podpalana, ruda. 3 razy w tygodniu czeszemy go szczotką włosianą lub drucianą dla psów albo metalowym grzebieniem ze średnio gęstymi zębami wcześniej rozplątując kołtuny. Krótkowłosego kąpiemy co 2 tygodnie, długowłosego co tydzień, po spłukaniu szamponu używamy odżywki-spłukujemy ją po kilku minutach, wycieramy psa ręcznikiem, wacikiem myjemy oczy, miejsca intymne, czyścimy uszy, zęby, obcinamy pazurki, odkleszczamy. Energiczny, aktywny, zabawny, lojalny, czujny, wrażliwy na stres, nie lubi samotności, hałasu, toleruje dzieci i inne zwierzęta jeśli są łagodne i mu nie dokuczają, dobry dla seniorów, obcych się boi, bywa agresywny jeśli nie jest oswojony z ludźmi i innymi psami, potrzebuje spokojnego miejsca i spacerów. Żyje 11 lat, nie znosi zimna, może korzystać z kuwety, potrzebuje ubrań, nie lubi upałów, potrzebuje cienia, czasem trzeba usunąc mleczaki, wypadaja mu rzepki, ma kruche kości, miewa łupież i zapalenie trzustki. Raz dziennie dajemy porcję suchej karmy i dajemy przekąski
schnoodle kolor czarny, biały, brązowy, płowy, ma kręcone włosy, sierść kręcona lub szorstka, toy to mieszanka sznaucera miniaturowego z pudlem toy ma 25-30 cm toya waży2-4 kg, schnoodle miniaturowy ze skrzyzowania sznaucera miniaturowego z pudlem miniaturowym, ma 29-35 cm, waży 4-6 kg, standardowy ze sznaucera średniego i pudla małego ma 36-45 cm, waży 6-12 cm, olbrzym ze sznaucera olbrzyma z pudlem królewskim ma 60 cm, waży 45 kg, są dwu i wielokolorowe. Jest pojętny, inteligentny, latwy w szkoleniu, żywiołowy, pewny siebie, uparty, przyjazny, miły, zabawowy, lubi dzieci i inne zwierzęta, czujny, przywizany do ludzi, bywaja nerwowe osobniki, nie lubi samotności, im mniejszy tym mnie potrzebuje miejsca, dobry dla seniorów, niepełnosprawnych-nadaje się na asystenta, trzeba poświęcac mu dużo czasu. Futro po pudlu trzeba ciąć, ręćznie obcinamy po sznaucerze-zależy jakie odziedziczył, czyścimy uszy, zęby, dajemy karmy lub BARF wodę, chorują na dysplazję stawów biodrowych, łokciowych, choroby oczu, skóry, alergie, skręt żoładka u dużych, zwichnięcia rzepki u małych, zyje 10-15 lat, powstał w latach 80 w USA jako jedna z wielu mieszanek pudla
shih tzu w 34 r w Pekinie powstał Związek Hodowców Psów i uznano rasę, w 38 r ustalono wzorzec, pierwsze ustne doniesienia pochodzą sprzed naszej ery z Tybetu, w 16-17 w pojawiły się w Chinach jako psy towarzyszące, do Europy dotarły w latach 30, w 35 r w Anglii powstał klub ich miłośników, w latach 50 odtworzono rasę zniszczoną w czasie wojny. Ma prosty, mocny tułów, szeroką okrągłą głowę, duże szeroko rozstawione oczy, długie, zwisająće, bujnie owłosione uszy, pies ma 27 cm, waży 4-8 kg, owłosiony ogon, bujną sierść czarną, białą, łaciatą, trójkolorową, może mieć biały koniec ogona i strzałki na głowie, ma miękka, długą, falistą lub prostą sierść. Codziennie czeszemy drucianą lub włosianą szczotką, 2-3 razy w tygodniu wyczesujemy specjalnym grzebieniem od nasady do końca, koło 8 miesiąća linieją pozbywająć szczenięćej sierści, potem nie linieją, wtedy grzebieniem czeszemy codziennie. Co miesiąc kąpiemy w szamponie dla psów długowłosych, suszymy ręcznikiem i suszarką. Włosy nad oczami związujemy w kucyk, oczka przemywamy preparatami na podrażeninia, czyścimy zęby. Pies jest łagodny, radosny, uczuciowy, dostosowuje się do opiekuna, lubi dzieci i inne zwierzęa, jest spokojny, ale nie obyte z ludźmi i zwierzętami bywa agresywny lub lękliwy. Wierny, oddany, lubi spać, przyzwyczajony do zostawania samemu przespi ten czas, potrzebuje zabaw i spacerów, lubi zabawy, nie niszczy rzeczy, nie nadaje się do życia na podwórku, potrzebuje kontaktu z ludźmi, wrażliwy na mróz, potrzebuje wygodnego legowiska, w którym może się rozłożyć i zabawek. Żyje 10-16 lat, w upały potrzebuje cienia, wody, chłodu, choruje na alergie skórne, problemy z zębami-wypadanie lub zostawanie mleczaków, urazy kolan i kręgołupa, rozszczep kręgosłupa u szczeniąt, urazy i podrażnienia oczu, wypadanie dysku, uszkodzenia rzepek, nie może chodzic po schodach. Karma musi mieć białka, tłuszcze i cukry w odpowiedniej proporcji, dorosły je 2-3 razy dziennie, młody mniej a częściej
spaniel bretoński pochodzi z Francji z Bretoni, gdzie jest jego muzeum, powstał w wyniku sparowania suczki setera angielskiego z legowcem bretońskim, jej czlowiek Enaud des Vicomte założył hodowlę, w 1907 r założył Klub Spaniela Bretońskiego z Naturalnie Krótkim Ogonem, brak ogona jest od początku rasy, ma czuły węch. Silnie przywizuje się do ludzi, wrazliwy, uczuciowy, energiczny, kocha pieszczoty, czuły, nie lubi porażek, posłuszny, nie lubi nacisku, kocha polowania, potrzebuje 2 godzin spaceru dziennie, lubi biegać, dobry na ratownika, po spacerze i poowaniu czeszemy, usuwamy rzepy, sprawdzamy uszy, zdrowy, czasem tyje, dajemy dobre karmy lub BARF, musi mieć dostęp do wody, zrównowazony, inteligentny, on ma 47-52 cm, ona 46-51 cm, waży 15-18 lg, ma miękką, gładką, falującą sierść, krtoką na głowie i przodzie, dlugą z tyłu, na brzuchu, białopomarańczowa, białoczarna, białoczekoladowa, trójkolorowa, bywa dereszowaty, żyje 13-16 lat
spaniel francuski ma 56-61 cm pies, do 59 cm suka, ma średniodugą sierść, trójkątne, klapnięte uszy, esowaty ogon z dłuższą sierścią, na uszach i klatce także włos jest dłuższy, białobrązowy w drobniejsze łatki oprócz plam, pierwsze wzmianki pojawiły się we Francji w 1512 r, polował do 18 w, potem szybsze okazały się brytyjskie psy myśliwskie. W połowie 19 w ksiądz Abbe Fournier rozpoczął hodowlę, w 1891 r opracowano standard, od lat 70 popularny w Kanadzie. Przyjazny, przywiązany do swojego człowieka, otwarty, spokojny, akceptuje ludzi i zwierzęta domowe należące do stada-domowników, wyrozumiały dla opiekuna, współpracuje z ludźmi w czasie polowań, w wychowaniu potrzeba spokoju, cierpliwości i konsekwencji. Odporny na zimno i wilgoć, choruje na dysplazję stawów biodrowych, choroby skóry, żyje ponad 12 lat, duży pies, ptzebuje wysokomięsnej karmy. Musi mieć dostęp do wody, po posiłku musi odpocząć, karmę zmieniamy stopniowo, codziennie czeszemy, zabrudzonego kąpiemy w szamponie dla psów, czyścimy uszy, obcinamy pazury, można myć mu zęby-trzeba przyzwyczaić od małego, lubi spacery, ruch, bieganie. Nie zostawiamy przy nim małych zwierząt samych
spaniel kontynentalny papillon ma stojące phalene zwisające uszy , ma 28 cm, waży 1,5-5 kg, żyje ponad 15 lat, inteligentny, ma długą aksamitną sierść, biała maśż w rude, brązowe lub czarne plamy, żywiołowy, lubi towarzystwo ludzi, wrażliwy, łatwo się dostosowuje, mądry, przywiązany, potrzebuje uwagi, dobry dla rodzin i singli, przyzwyczajony od małego lubi koty, goni mniejsze zwierzęta, co 2 dni czeszemy, sprawdzamy uszy, obcinamy pazury, czyścimy zęby. Choruje na alergie skórne i wady zgryzu. Dajemy dobre karmy. Ich przodkowie przybyli z Azji w 13 w, w 13 i 14 w pojawiają się na obrazach europejskiej szlachty, pierwsze psy żyły we Włoszech, popularne we Francji i Belgii, papilony pwstały w 17 w, przybyły do Anglii, po rewolucji fancuksiej spadła liczba psów, końcem 19 w zaczęto hodowle, wzorzec powsytał w 1905 r
spaniel pikardyjski spokojny, wesoły, przywiązany, ma 55-62 cm, waży 20-25 kg, mocny, dobrze zbudowany, ma półdługa sierść szarą nakrapianą z brązowymi łatami i podpaleniami, bywa szarobiały, żyje spokojny, żyje 13-14 lat, ma okragła głowę, lubi zabawę, pieszczoty, ruch, przywiązany, oddany, żywiołowny, posłuszny, chętnie się uczy, potrzebuje empatii i cierpliwości. Codziennie czeszemy, codziennie sprawdzamy uszy, gdy trzeba czyścimy, obcinamy pazury, kąpiemy gdy trzeba. Choruje na zapalenia uszu, tyje. 2 razy dziennie dajemy dobre karmy. Pochodzi z Pikardii, gdzie polował n aptaki wodne, w 1600 przejęła psy polownicze szlachta, Ludwik 14 trzymał je na dworze, po rewolucji lud odebrał psy, rasa uznana w 1908 r
spaniel tybetański przyjazny, zabawny, inteligentny, ma jedwabiste, średnie włosy, delikatny, gęsty podszerstek, ma bujną grzywę, uszy opadają, nie przykegaja do głowy, wysoko osadzony ogon zakręcony nad grzbietem, ma 25 cm, waży do 7 g, dłyższy niż szeroki. Był świątyń w Tybecie, częściej był psem wiejskim.przodkowie znani byli 220-206 lat p.n.e., w 630 r pojawiły się pisane wzmianki. Pierwszy oficjalny miot przybył do Anglii w 1895 r, przerwano hodowle wraz z wybuchem 2 wojny, po wojnie wznowiono. Standard ustalono w 59 r, FCI uznała go w 61 r. Radosny, mądry, przyjazny, kocha ludzi i zwierzęta, lubi wskakiwać na meble, lojalny, przywiązany, nieufny do obcych, stróżuje, bywa uparty. Żyje 13-16 lat, choruje na postępujący zanik siatkówki, odporny na mróz i upał. Czeszemy co tydzie grzebieniem lub szczotką, częsciej w czasie linienia, czyścienia uszy, obcinamy pazury, czyścimy zęby, dajemy pełnowartościową, wysokomięsną karmę
springer spaniel walijski jedenz najstarszych psów myśliwskich z Anglii, ma pomarańczowe plamy na białej sierści, włos średni, gęsy, prosty, uszy, klatka, nogi i brzuch są gęsto owłosione, pies ma 48 cm, waży do 15 kg, ma zwisające uszy nisko osadzone podobne do liści winorośli, zwężają się ku końcowi, migdałowe, ciemnobrązowe, orzechowe oczy. Wesoły, czujny, żywiołowy, lubi zabawy, aportowanie, pływanie, długie spacery z rodziną, kocha ludzi, lubi im towarzyszyć, nie cierpi samotności, potrzebuje zajęcia i ruchu, wychowanie wymaga miłości konsekwencji. Regularnie co 2 miesiąće strzyżemy, głównie na szyi,, uszach, łapach, ogonie, 1-2 razy w tygodniu czeszemy, sprawdzamy pczy, uszy, łapy, zęby i czyścimy, dajemy dobre karmy, może tyć. Do domu z ogrodem, z kotami jeśli zna je od maleńkości, choruje na dysplazję stawów stawów biodrowych, dziedziczne choroby oczu, nefropatie rodzinną, fukozydozę. Historia sięga 400 lat wstecz, przodek wszystkich spanieli, żyłw w Anglii. Springel spaniel obok coocking spaniela był podtypem field spaniela, wyganiał zwierzynę z kryjówki
sussex spaniel zrównoważony, kocha zabawy, spacery, łagodny, lubi dzieci, towarzyszy ludziom, nie lubi samotności, czuły, potrzebuje ludzi, lubi psy, zsocjalizowany polubi własnego kota, lubi pogonić, żyje 12-15 lat, choruje na zapalenie uszu, dysplazję stawów biodrowych, niedomykalność zastawki dwudzielnej dyskopatię, dajemy zbilansowane karmy, codziennie czeszemy pudlówkami, kapiemy w hipoalergicznym szamponie, sprawdzamy oczy, uszy, pazury. Powsta w hrabstwie West Sussex, Augustus Elliot Fuller w posiadłości Goodwood hodował psy myśliwskie, początkiem 19 w powstała rasa, w 24 r powstało The Sussex Spaniel Association, po wojnie zostało 7 psów, Joy Freer idtworzyła rasę, o 2004 r rasa zagrożona, w 2018 r było 34 szczenięa
szpic niemiecki mały i średni duży ma zakręcony ogon, małe stercząće uszy, lisi pysk, 42-50 cm, waży 15-20 kg, ma gęste, bujne włosy okrywy jednolicie czarne, białe, brązowe, ma dużo podszerstka. Przyjazny, inteligentny, głośny, przywiązany do domu i rodziny, nieufny wobec obcych, nie lubi innych psów, kocha ruch, kest chętny do nauki, uparty, niezależny. Co kilka dni czeszemy, brud z futra usuway szczotką, lubi przebywać na zewnątrz, kąpiemy tylko gdy trzeba. Odpowiednio przyzwyczajony lubi dzieci, koty, drób, potrzebuje kntaktu z lidźmi, pies na wejskie podwórko, nie do bloku, nie na łańcuch, nie do kojca. Choruje na dysplazje stawów biodrowych, łysienia X, czyli lysienie bez przyczyny w 2-5 r życia, żyje 12-14 lat. Pies gospodarski zyjący w Polsce i pn Niemczech, gdzie zauważyła go szlachta, dotarł do USA, szpic ze względu na rozmiar nie był popularny, przez to jest na liście niemieckiego stowarzyszenia zajmującego się ochroną starych zagrożonych ras psów, jest skrajnie zagrożony. Pies lubi spacery iw yprawy oraz tulenie się po powrocie do domu
szpic miniaturowy pomeranian aktywny, żwawy, chętny do zabawy, towarzyski, przyjazny, uparty, radosny pies, ma 18-22 cm, waży 1,9-3,5 cm, ma małe szpiczaste uszy, migdałowe, ciemne oczy, puszysty ogon, długie wlosy okrywowe, gęsty wełnisty podszerstek, jest czarny, biały, łaciaty, kremowy, szary, czarny podalany, brązowy, jasnobrązowy, pomarańczowy, cieniowany szary, żyje 12-16 lat. Jedna z najstarszych ras na świecie, pies torfowy z epoki kamiennej, w 19 w na niemieckim Pomorzu zostały odkryte i rozwiezione po Europie jako psy towarzysząće, w 1870 r uznano rasę, wtedy ważyły po 10-12 kg, Anglicy je zmniejszyli. Codziennie czeszemy grzebieniem o wąskich ząbkach, regularnie kąpiemy, obcinamy pazury, sprawdzamy uszy. Serdeczny pies potrzebuje czułości, uwagi, ruchu, zabaw, gryzaków, maskotek, jest czujny, nie lubi obcych, nie ma instynktu łownego, wystarczą mu krótkie spacery, ale musi mieć inne zabawy, lubi koty. Choruje na zwichnięcie przyśrodkowe rzepki przy zeskawkiwaniu z wysokości, choroby przyzębia, kamień nazębny, przetrwały przewód Botalla, choroby oczu, wnętrostwo, wypadanie włosów, zapadanie tchawicy, cukrzycę, hipoglikemię, niedoczynnoś tarczycy, alopecję X-łysienie, takie psy chronimy przed słońcem ubrankami. Lubi kopać w ziemi. Dajemy 2-4 razy karmę, pies ma jeśc suchą i mokrą
szpic wilczy jeeshond, wolfspitz przyjazny, aktywny, ekspresyjny, lubi dzieci, czuły, kontaktowy, nieufny wobec obcych, od małego trzeba go oswajać go zjawiska, dobry stróż alarmujący, lubi in e zwierzęta, jedynie samce zaczepiają inne psy. Musi mieć obecnośc opiekuna, lubi umiarkowany ruch i zajęcie, jeśli szkolic to tylko łagodnymi metodami, szczeniaczki przyzwyczajamy do ludzi, zwierząt i róznych zjawisk, bywa uparty, przywiązuje się do ludzi, choruje na choroby skóry, niedoczynność tarczycy, dysplazję stawów biodrowych, cukrzycę, chorobę Cushinga, wypadanie rzepki. Karmimy dobrymi karmami. Co tydzień czeszemy, zwłaszcza ortki, pachwiny, za uszamy, sprawdzamy uszy, oczy, zęby, pazury. Żyje 12-15 lat. Różne szpice żyły w Euroazji, przodkiem był pies torfowy, jego szczątki sprzed 5000 lat znaleziono na terenie Szwajcarii, gdzie na mokradłach budowano domy na palach, podobne psy znaleziono między jeziorem bodeńskim a Ładogą. Kiedy człowiek zaczął rowadzić osiadły tryb życia udomowiono psy. W Europie były psami stróżującymi, w 18 w przywieziono je do Anglii za sprawą króla Jerzego I. Dziś wszystkie szpice mają 1 wzorzec. Pies ma 43-55 cm, waży 20-30 kg, ma długi, prosty, sztywny włos okrywowy i krótki, gruby, wełnisty podszerstek, głowa, łapy i uszy maja krótkie włosy, reszta ciała długie z grzywą, portkami i piórem, ma szare futro z czarną maska i nalotem, odporny na mróz, wrazliwy na upał
terier australijski ma 25 cm, waży 6,5 kg, suki są mniejsze, długi tułów, długa czaszka, szeroki stop, małe, szpiczaste, stojące uszka, wysoko osadzony ogon, szorstka sierśc, miękki podszerstek, kryza, sierśc niebieskopodpalana i piaskoworuda, żyje 11-15 lat, otwarty, bystry, radosny, towarzyski, łatwo się przystosowuje, otwarty, przyjazny, mocno przywiązany do ludzi, pewny siebie, potrzebuje socjalizacji od małego. Potrzebuje uchu i zabaw, pies dla aktywnego seniora, dzieci, rodzin, singli, może gonić małe zwierzęta. Co tydzień czeszemy, trymujemy u groomera, czyścimy uszy, choruje na zanik siatkówki, zwichnięcie rzepki, cukrzycę, alergie skórne, dajemy BARF lub dobre karmy. Do Australii przybył z osadnikami szkockimi, psy radziły sobie ze wszystkim, w 1880 r pokazano go na wystawie, w 21 r powstał Klub Teriera Australijskiego i pierwsza hodowla, powstał standard
terier czeski czeski pies na lisy i borsuki, zwarty, masywny, ma silny pysk, klinowatą głowę, uszy w kształcie V, ma 25-32 kg, waży 6-10 kg, ,uskularny, ma średnią mocną sierść szaroniebieską lub kawowobrązową, na głowie i podródku ma brodę, spokojny, łagodny, delikatny, zgodny, nie ma agresji, czuł, dobry dla dzieci, nieufny wobec obcych, potrzebuje czasu, ma dobry węch, lubi tropić i ponieść, potrzebuje bliskości, wszędzie towarzyszy ludziom, lubi zabawę, nie lubi nudy, dajemy dobrze zbilansowane karmy lub BARF, zdrowy, żyje 14 lat. Czeszemy go, rzadko kąpiemy. W latach 40 Frantisek Horak skrzyżował terriera szkockiego z sealyham terrierem, rasa w 63 r uznana przez FCI
terier tybetański długowłosa, himalajska rasa psa pasterskiego, pochodzi z Tybetu, dał początek innym rasom, w tym polskiemuowczarkowi nizinnemu, traktowano go jako psa towarzyszącego, stróżującego, amulet, wierzono, że jest wcieleniem czlowieka, z futra robiono tkaniny, na początku 20 w trafił do Angli, gdzie dostał wzorzec, najpopularniejszy pies Tybetu. Ma długie włosy, czarny nos, mocne nogi, umięśniony tułów i zyje, zakręcony, wysoko osadzony ogon, ma 36-41 cm, suki są mniejsze, waży 10-12 kg, ma dwuwarstwową sierść, delikatny wełnisty podszerstek, długie, proste lub faliste włosy okrywowe, kolor czarny, biały, złocisty, kremowy, szary, dymny, łaciaty, trójbarwny. Od 2 roku życia przycinamy ją u groomera, 2 razy w tygodniu dokładnie i delikatnie czeszemy, od łap do głowy czeszemy po kosmyku, pryskamy je odżywką, używamy szczotki drucianej, włosianej, metalowe grzebienie z radkim i średnim rozstawieniem zębów, przycinamy wnętrze ud, dół brzucha, grzywkę, kroczę. Co tydzień kąpiemy, z podciętymi włosami co 2 miesiące, kąpiemy 2 razy z rzędu, woda musi dotrzeć do skóry, suszymy. Ściereczkami czyścimy oczy i uszy, myjemy zęby, przycinamy długie pazury, odrobaczamy, odpchlamy. Pies jest wesoły, energiczny, czuły, chce być kochany i kochajcy, nie znosi samotnoci, lubi wiele osób w domu, zabawny, przyjazny, bywa zazdrosny o pana przy innych zwierzęach, ale nie robi im krzywdy, ma małą potrzeb.ę ruchu, lubi spacery, pies dla dzieci i seniorów. Nie ma instynktu łowieckiego, nieufny do obcych, z czasem się oswaja. Jest zwinny, łatwo się przyzwyczaja do warunków. Pies żyje 15-16 lat. Odporny na pogodę, latem potezebuje cienia, zimą ciepła, dostęp do wody jest konieczny. Choruje na dysplazję stawów buodrowych, zwichnięcie rzepki, postępujący zanik siatkówki, zwichnięcie soczewki, zaćmę, szmery w sercu, uczulenia na niabiał i zboże. Dajemy mokre i suche karmy, dawkę producnta dzielimy na 2 części, przysmaki stanowią do 40% posiłku, można samemu gotować
welsh corgi pembroke przyjazny, żywy, śmiały, pracowity. Oba są inteligentne, rodzinne, lubią dzieci i inne zwierzęta, potrzebują ruchu, biegania, spacerów, potem leżą na kanapie. Kochające, dostosowują się do ludzi, dobre na wieś, do miasta, dla seniora, dzieci, rodzin, potrzebują socjalizacji od małego. Linieją co tydzień, w czasie linienia częściej czeszemy szczotkami z gęstymi krótkimi ząbkami, kąpiemy w zwykłych szamponach-nie podnoszących i nie zmiękczających sierści. Chorują na postępujący zanik siatkówki, dysplazję stawów łokciowych i kolanowych, zaćmę, dyskopatię, kamicę pęcherza, niedoczynność tarczcy, zwichnięcie rzepki, otyłość, potrzebuje ruchu. Żyje 12-15 lat dajemy dobre wysokomięsne karmy mokre
west highland white terrier wierny i oddany pies. Wesoły, radosny, żywiołowy, odważny, niezależny, zdecydowany, kocha pana, chodzi za nim wszędzie, czeka aż pan ma czas i łasi się do niego, łagodny dla domowników, nie szczeka bez powodu, ma silny instynkt łowiecki, nie jest dominujący, dogaduje się z innymi psami, szczeniak z kotami. Dobrze wychowany dorosły lubi inne zwierzęta domowe. Chętny do zabawy, łagodny, cierpliwy, długo pamięta dokuczanie i unika takich osób, złe zachowania wobec niego wpływają na zachowanie w przyszłości. Podtrzebuje spacerów. Nadaje się na psa stróżującego, nieufny wobec obcych. Choruje na zapalenie wątroby, może dokładać się miedź w tkankach, mieć chorobę Legg-Perhesa-aseptyczną martwicę kości udowej, szczenięa rodzą się z neurologiczną chorobą Krabego. To drobny, biały piesek, żyje 12-16 lat, karma musi mieć 60-70% mięsa, warzywa, owoce, je karmę suchą i mokrą, nie przekarmiamy. Strzyżemy go, czeszey, przycinamy sierśc na spodzie łapek, szczotkujemhy zęby lub dajemy gryzaki, brudnego kąpiemy w szamponie dla psa. Przodkiem jest cairn terrier, w 19 w mysliwemu spodobały się białe pieski i zzaczął je hodować, FCI uznało rasę w 1907 r, westie polował, tępił gryzonie, wojny przetrzebiły rasę, w 90 latach ja odbudowano. Ma duże stojące uszy, ogon na 15 cm, mierzy 28 cm, waży 10 kg, ma czarny n osek, białe futerko, pies grał w wielu reklamach
whippetśredni pies, cuichy, wrażliwy, zrównoważony, lubiący spacery, on ma 47-51 cm, ona 44-47 cm, waży 12,5-13,5 kg, krótka, zwarta sierść, łagodny, inteligentny, wesoły, czujny, wytrwały, żyje 12-15 lat. Krzyżówka greyhounda z innymi rasami, w 19 w angielscy górnicy, sklepikarze i robotnicy hodowali zwinne charty wiścigowe, dobre do polowań, Kennel Klub uznał je w 1890 r, w 1899 r powstał Klup Whippeta. Regularnie czeszemy, kąpiemy w antyalergicznych szamponach o krótkim składzie, na zimę dajemy ubrankoczyścimy uszy. Do obcych ma rezerwę, dla rodziny przywiązany, lubi dzieci, zabawy, przyzwyczajane od małego znoszą samotny pobyt w domu, potrzebują spaceru, biegania luzem, łątwo się uczą, mają silny instynkt łowny-lubią pogonić, inteligentny, nie lubi nudnych zadań, potrzebuje cierpliwości, nie ma podszerstka, doznaje urazów, choruje na alergie skórne i pokarmowe, biegunki, starsze na nowotwory, choroby ukłądu krążenia i kręgosłupa, bywają otyłe, w 65 r do Polski przyjechała z Czechosłowacji Bastet Jivaro, w olsce potrzeba pozwolenia Wydziału Rolnego Urzędu Miejskiego. 2-3 razy dziennie dajemy dobre karmy
yorkshire terrier inteligentny, energiczny, odważny, niezalezny mały pies, nie boi się innych psów, dorasta do 20 cm, waży 3,5 kg, ma prostą sierść długą na twarzy, średnią na tułowiu, nie ma podszerstka, stalowoniebieski wierzch, płowozłoty spód, zyje 15-16 lat. Hodowla sięga 19 wiecznej środkowo-północnej Anglii, szkodzcy robotnicy przywieźli psy do fabryk celem tępienia gryzoni i strożowania, skrzyzowano je z broken-haired terrierami i paisley terrierami. Yorki polowały na szczury i brały udział w wystawach, w 1874 r wpisano je do księgi rodowodowej. Huddersfield Ben z hodowli Eastwooda urodzony w 1865 r dał początek rasie. Wzorzec opracowano w 1898 yorki codziennie czeszemy, co miesiąc kąpiemy szamponami dla długowlosych psów, codziennie myjemy zęby, co 2 tygodnie obcinamy pazury, na zimę ubieramy w ubranka pozwalające okazywac emocje np. nadstawianie uszu. Potrzebuje spacerów, ruchu, dobrze wychowane tolerują inne zwierzęta. Chorują na choroby serca, zespół suchego oka, dwurzędowość rzęs, wnętrostwo, kamień nazębny, choroby przyzębia. Do Polski trafiły w 1967 r, prekursorka to Tina Queen f Bouchard