Archiwum sierpień 2021, strona 1


sie 31 2021 Rinorea niccolifera
Komentarze (0)

Klasa: okrytonasiene, okrytozalążkowe Magnoliophyta
Rząd: malpigiowce Malpighiales
Rodzina: fiołkowate Violaceae
Rodzaj: Rinorea
Gatunek: 
Rinorea niccolifera
Krzew, młode gałązki zielone, starsze szarobrązowe, liście języczkowate, bardzo krótkoogonkowe, calobrzegie, koniec i nasada zaostrzone, nadaja liściu wrzecionowaty kształt, dobrze widoczny nerw główny, od niego odchodzą nerwy boczne pod kątem ostrym ku końcowi, ulistnienie naprzeciwległe, kwiaty lejkowate, zrosłopłatkowe, duże, jasnoróżowe, białawe, środki mają rózowe, znaczązapylaczom slupki i pręciki. Roslina wystepuje na wyspie Luzon na Filipinach. Roslina jest hiperakumulatorem niklu, może pochłonąc 1000 razy więcej tego pierwiastka niż inne bioakumulatory. Znajduje się na szczycie listy 450 gatunków roslin zdolnych oczyszczać środowisko pod względem zdolności do akumulacji. Roślina pobiera nikiel w ryzosferze i przetwarza go w nadziemnych częściach ciała. Ma to znaczenie dla fitoremediacji gleb skażonych niklem. Roslina tropikalna, odkryta w 2014 roku, nie wiemy więc jak poradzi sobie w naszym klimacie, wiemy, że są odmiany roslin tropikalnych i subtropikalnych dobrze radzących sobie w sezonie letnim w naszym klimacie. Roslina magazynuje nikiel w sobie oczyszczając podloże. Rinorea niccolifera akumuluje też kobalt i miedź. Zaabsorbowane metale można odzyskać z roslin do celów przemysłowych. Ciągle są opracowywane metody odzyskiwania metalin z roslin, pomóc moga bakterie chemoautotrofy.

sie 31 2021 Znaczenie śniegu
Komentarze (0)

Śnieg chroni zimozielone byli jak barwinek, przylaszczki, bryłę korzeniowa,rozłogi,kłącza, bulwy,cebule przed zamrażaniem. Najlepszy jest lekki, gruba warstwa chroni przed zimnem glebę, gałęzie chroni przed wysychaniem ttak samo jak zimozielone liście. Śnieg ogranicza zamarzanie gleby, umozliwia życie organizmom glebowym, snieg na patykach i liściach izoluje jeże przed zimnem. Snieg ważny jest dla roślin płytko zakorzenionych i podczas dużych mrozów pozwala roslinom przetrwać. Świezy luźny snieg o warstwie ponad 10 cm przepuszcza powietrze, dlatego nie dusi roslin. Okiść czyli zamrożona woda może łamac gałęzie, iglaki zwijają się pod ciężarem okiści i ona spada, ale gałęzie liściastych drzew i krzewów mogą się łamać. Śnieg to zamarznięta woda wokół pyłków, wiosną rozmarza i zasila wody gruntowe, zwilża glebę, roztopy wzmacniają rzeki, jeziora, parująca woda wraca w postaci w postaci opadów, ale przede wszystkim ta woda jest piciem dla roślin, one pobieraja ja włośnikami, zimą śnieg chroni glebę przed parowaniem. Odmarzający na przedwiośniu w dzień i zamarzający nocy śnieg może zadusić siewki i byliny. Taki lód to duży ciężar, który może roslinki połamać. Przyroda potrafi sobie z tym radzić. Szybkie tajenie może prowadzić dopodtopień, częściej jednak stanowi rezerwuar wody dla roślin,kiedy pojawia się parcie korzeniowe u roślin na niżu, rośnie metabolizm iglaków, kiedy iglaki się budzą, z tej wody korzystają siewki, pędy bylin, nowe roślinki i stare zaczynające wytwarzać pąki. Nadmiar wody spływa do rzek i zbiorników wodnych, przenika do wód gruntowych, dołącza do ciekłej fazy gleby. Zastoiska wody, czyli kałuże, gdzie mogą rozwijac sielarwy owadów np. ważek, jętek. Takie kałuże to woda pitna dla zwierząt, potem wysychają lub zależnie od ukształowania terenu spływają do rzek. Zbyt długo stojący snieg uniemożliwia funkcjonowanie roślin, które muszą przez niego przedostać się na światło. Różny śnieg ma różną budowę np. gęstość, grubość kryształów. Nauka, która bada jego wpływna przyrodę to ekologia śniegu. Śnieg izoluje glebę i to co jest w niej i na jej powierzchni, dodattkowo izoluje domki jeży i zimująće na gałęziach, glebie i w innych miejscach owady.

 

sie 31 2021 rodzaje ogrodów
Komentarze (0)

W tym wpisie przedstawie kilka typów ogrodów.
Ogrody skalne-alpinaria, nasladuja górskie środowisko, maja duzo kamieni, niskie sucholubne i ciepłolubne, swiatłolubne rośliny górskie, nadaja się na karpy, górki i zbocza, dobrze nasłonecznione, potrzebny jest dobry drenaż np. pokruszone kamienie, łupki i gleba, rosliny górskie, długo rosnące, karłowate, polskie rosliny górskie wkitną głównie wiosna, ale można użyć roslin z innych krajów, nadadzą się przebiśnieg, goździk, miłek wiosenny, zawilec alpejski, goryczka, żagwin, rojnik, wrzosiec, rozchodnik, trawy np. kostrzewy, niskie karłowate drzewa i krzewy: kosodrzewina, świerki, wierzba karłowata.
Ogrody angielski-maja skały, zywopłoty, krzewy, byliny, w ogrodach sa rosliny doniczkowe, całość przecinaja kręte ścieżeczki, są tu kepy drzew na łakach, altanki, rzeźby, dominuja długowieczne, wysokie rosliny, sa też byliny, gatunki to  bluszcze, powojniki, pnące róże i kwitnące wisterie, kosaćce, astry jesienne, narcyzy trąbkowate, żonkile, pachnące  odcieniach żółci, słoneczniki zwyczajne, miłki jesienne, oraz lilietu w jednym miejscu sadzimy drzewa, krzewy, byliny, rosliny wieloletnie, jednoroczne i dwuletnie, również cebulowe.
Ogrody klasyczne-są funkcjonalne, ale też ozdobne, podzielone na strefy, pierwsza to wjazd na podwórko, wejście do domu i przedogródek, podjazd i ścieżki musza mieć odpowiednia nawierzchnię, potrzebny jest odpowiedni dobór roslin, sprawdzą sie kolorowe kostki ułożone we wzory, ścieżki otaczają zywotniki, koło drzwi potrzebne sa donice z kwiatami, od frontu potrzeba posadzić barwne klomby, przydadzą sie drzewa i krzewy, klon palmowy, lilak pospolity, magnolia gwieździsta, cyprysik japoński, ogród właściwy to miesjce odpoczynku z fotelami, hamakami, stołem i krzesłami, meble w otoczeniu roslin ozdobnych i owocowych, tu potrzebna jest przestrzeń, cechą tego ogrodu jest dominatna, czyli miejsce głównie np. grill, altanka, fontanna, stawik, oczko wodne, ważne jest też miejsce dla dzieci, przestrzeń do rozłożenia zabawek huśtawki, zjeżdżalnie, potrzebne tu sa drzewa, krzewy, byliny, kwitnące i ozdobne od wczesnej wiosny do późnej jesieni, ważne jest tez ogrodzenie.
Ogród nowoczesny-zróżnicowane kolorystycznie, uporządkowane rosliny, miejsce świetliste i zacienione, podświetlone rzeźby.
Ogrody wodne-mozna je tworzyc na każdej nawierzchni, są to fontanny, kaskady, oczka wodne i stawy, potrzeba folii jako wyłożenie dna, podłoża na folii, rosliny wodne, nenufary, niezapominajka wodna, kaczeniec błotny, pałka wodna, kosaciec żółty, tu można wprowadzić narybek, rozmnożą się żaby, traszki i ważki, obok wody ozdobny jest kamień: granit, bazalt, nawet większe kamienie, mniejsze to otoczaki, ogrody wodne sadzimy z dala od drzew.
Ogrody nieformalne-naturalistyczne, wiele różnych roślin obok siebie, drzewa, krzewy: sosny, jodły, świerki, modrzewie, graby, wiązy, bzy, lilaki, akacje, jasmin, berberys, migdalik, róze, azalie, dalie, piwonie, byliny, malwy, kosaćce, lilie, paprocie, łubin, astry, ogrodowe maki i chabry, goździki obok siebie, bez uporządkowania, byliny między drzewami i krzewami, do tego drzewka, krzewy i byliny owocowe, ważne by światłolubne rosliny rosły na większych polankach, do których dociera słońce. 
Ogrody japońskie-to miniaturowe krajobrazy z pagórkami i dolinkami, oczkami wodnymi i ścieżeczkami, są tez płaskie ogrody z małą ilościa roslin za to ze żwirkami i kamieniami, są tu stonowane kolory, dominuje zieleń, drzewka i krzewy bonsai, klon palmowy i azalie to wyjątki kolorystyczne, ważna jest nieparzysta liczba elementów i asymetryczny układ, wiosna kwitną kamelie i azalie, latem kosaćce, trzykrotki i liriope, jesienią ozdoba są przebarwiają się klony palmowe.
Ogrody barokowe-roslinnośc imituje wnętrza pałaców, kształt całości to bryła pałacu głównie w kształcie podkowy, do którego dochodzą 3 odnogi-gęsia stopka, wiele mniejszych dziedzińców łączy sie z głównym-honorowym, główny ogród był za pałazem, w ogrodzie tym sa rzeźby i fontanny, salony ogrodowe widoczne z okien pałaców, wiele ścieżek spacerowych, murków oporowych i schodków, rosliny to wiązy, lipy, graby, buki, klony, ostrokrzewy, bukszpany, robinie i cisy, jesiony, boskiety miały dęby oraz leszczyny, wierzby krzewiaste, ostrokrzewy i bukszpany, w donicach sadzono cytrusy-cytryny, pomarańcze, oraz granaty, mirty, laury, jaśminy, rozmaryny i róże układ parteru stanowiły małe krzewy, byliny, rośliny jednoroczne, dwuletnie i cebulowe, hiacynty, krokusy, szafirki, narcyzy, żonkile, korony cesarskie, aksamitki, lewkonie, nagietki, ostróżki, lwie paszcze.
Ogrody leśne-arboretum, zalesiona, duża działka, są to ogrody naturalistyczne, porosnięte drzewami, nasadzonymi przez nas lub pozostałymi z czasów przed budową domu, mogą to być rosliny leśne lub ozdobne gatunki sosen, tui, cisów, jodeł, świerków, albo rodzime leśne sosny, świerki, modrzewie, jodły, jałowce, rosliny zielne to lilie, kosaćce, begonie, niecierpki, konwalie, zawilce, przebisniegi czyli cieniolubne, leśne rośliny wilgotnych gleb, przydadzą sie zimozielone rododendrony, iglaki mogą stanowić zywopłot, jest mozliwośc budowy oczka wodnego.
Ogrody wiejskie-swojski klimat, nawierzchnia i rosliny sprawiają wrażenie przypadkowych, pasują do tradycyjnych ceglastych, drewnianych lub kamiennych domków, roslinnośc musi byc podobna do tej za płotem, są tu studnie, drewniane ławeczki, ogródek warzywny i owocowy z truskawkami, rosliny to maki, chabry, malwy, lilie, astry, kosaćce, łubiny, goździki, lepnice, dalie, piwonie, warto zostawić polne kwiaty, bodziszki, przetaczniki, maki polne, bławatki, lepnice białe, pękate, ślazy i inne, drzewa i krzewy rodzime i owocowe, jabłonie, śliwy, wisnie, grusze, porzeczki, maliny, jeżyny, agrest, truskawki, poziomki, lilaki, bzy, jasmin, berberys itd.
Ogrody śródziemnomorskie-dominuje żółć, czerwień i pomarańcz, sadzimy jednoroczne czerwonolistne pacioreczniki i rącznik, pomarańczowe rudbekii, trytomy i liliowce, mirt, rozmaryn, czystek, wawrzyn, palmy, oliwki i figi, cyprus wiecznie zielony, czyściec wełnisty, rosliny te lubią ciepło i suche podłoże, są tu tarasy z meblami ogrodowymi np. z wikliny, w doniczkach są oliwki i lantany i byliny: onętek krwisty, bylica i rojniki, mur z czerwonych cegieł ozdobi pnący wilec, pergole ocieni glicynia, pnące rosliny powojnik górski i tunbergia ja oplotą, tarasy ozdobia donice z powojnikami, obok są smagliczka skalna i żagwin zwyczajny, w Polsce przyda sie odporna na zimno palma szorstkowiec Fortune'a .
Ogrody formalne-symetria, proste ścieżki, kwadratowe rabatki, dominuje zieleń, biel, złoto i pastele, rosliny okrywowe sadzimy w kolorowe wzory np. pięciornik wiosenny lub pragnia syberyjska, latem kwitna jednoroczne i cebulowe, wiosna i jesienia dwuletnie, dobre sa tulipany, bratki, narcyzy trąbkowe, zawilce, szafrany, goźdzki brodate, laki, stokrotki polne, po przekwtnięciu usuwamy cebule, spulchniamy ziemię i sadzimy rosliny letnie, jeśli chcemy mieć kwitnące kwiaty latem, zimą trzymamy je w szklarni, zakwitłe sadzimy późna wiosną lub wczesnym latem, jednoroczne to np. mietelnik owłosiony i wilczomlecz białobrzegi, inne kwiaty to smagliczka nadmorską, białąa lub różowa, lobelia przylądkowa, aksamitek, odmiana to ogrody wężłowe, gdzie rabaty otaczają żywopłoty z bukszpanu zwyczajnego przystrzyzonego w różnorodne kształty, romby, kwadraty, stozki, oczko wodne otacza trawnik otoczony zywopłotem, mile widziane fontanny.
Ogród chiński-unikanie prostych elementów i kręte drózki, minimalizm, nieparzysta liczba elementów, woda w ruchu, czyli strumyk płynący ze źródła, którego nie widać i ginący wśród roslinności, woda stojąca to podłuzny wijący staw ginący pomiędzy roslinami, kręta ścieżka pokryta jest płaskimi kamykami, mija górki i strymyczek, altanka na wzgórzu lub nad wodą jest most prowadzący do altanki, rzeźby smoków lub żółwi mogą być, lotos zastąpia grzybienie, z drzew sliwa, trwaa bambus, innych traw brak, sosny, jałowce, drzewko pensai w donicy z kamiczkami i żwirem.

sie 31 2021 rośliny odstraszające komary i meszki
Komentarze (0)

Bodziszek korzeniasty Geranium macrorrhizum grubekłącze, liście odziomkowe, okrągłe, ząbkowane, 5-7 klapowane, fioletoworóżowe kwiaty szczytowe, duże, 5 krotne, owoce to rozłupnie, rozłupki z dzióbkiem, lubi słońce i półcień, większość gleb ogrodowych, podlewanie umiarkowane.

Lawenda wąskolistna Lavandula angustifolia łodyga dołem zdrewniała, górą zielona, liście całobrzegie, równowąskie, kutnerkowate, brzegi zwinięte, purpurowe kwiaty zebrane w grona, 5 działek, działki i płatki purpurowe, korzeń wiązkowy, rozgałęziony, kwiaty przyspieszają regenerację skóry, lubi słońce, ciepło, wiosenne przycinanie pędów, suchą, przepuszczalną glebę o pH 6-8, wrażliwa na zalanie, odporna na suszę.

Komarzyca Plectranthus sp. liście naprzemianległe,karbowane, kwiaty zebrane w wiechy, kielich dwuwargowy, dolna warga ma 4 ząbki, górna 1, 4 pręciki, zalążnia z 2 owocolistków,4 pręciki, owoc to rozłupnia z 4 rozłupek, lubi gleby żyzne,próchnicze, światło rozproszone, solidne podlewanie co 2 dni.

Kocimiętka Faassena Nepeta faassenii liście skrętoległe, jajowate, ogonkowe, kutnerkowate, łudyga z kutnerkiem,wargowe kwiaty fioleowe zebrane w klosy, lubi suche gleby i slońce, raz w roku trzeba podsypać kompostem

Koper wloski Foeniculum vulgare łodyga prosta, naga, drobno żebrowana, rozgałęziona z woskowym nalotem, liście skrętoległe, pierzaste, odcinki nitkowate, ogonek pochwiasty, żółte kwiaty 5-krotne, 5 pręcików, 1 słupek w baldachach złożonych, gruby palowy, wrzecionowaty korzeń, owoce to przyprawa, napar łagodzi cerę tłustą, lubi słońce, stanowiska osłonięte od wiatru, gleby żyzne,próchnicze,obojętne

Pelargonie Pelargonium sp. byliny,krzewinki i krzewy, ulistnienie naprzemianległe,liście dłoniastoklapowane lub dłoniasttodzielne, okrągłe, kwiaty 5-działkowe w baldachach, 2 górne płatki są szersze, kolor czerwony, różowy, żółty, biały, fioletowy lub zielonawy, owoce to rozłupnie z 5 rozłupek, lubią gleby o pH 6,2-7,2,słońce, miejsca osłonięte od wiatru, na dnie doniczek drenaż z keramzytu lub starych doniczek, nawozimy po 2 tygodniach od posadzenia co 10 dni nawozem do pelargonii, zimujemy w 12 st. C, podlewamy by woda przelała doniczkę

Żeniszek meksykański Ageratum houstanianum łodygi rozgałęzione, liścieskrętoległe, jajowate, krótkoogonkowe, kwiaty zebrane w koszyczki,zebrane w baldachy, fioletowe, lubi miejsca ciepłe, nasłonecznione i osłonięte ,gleby żyzne i przepuszczalne oraz regularne podlewanie

Aksamitka Tagetes sp.-pierzastodzielne liście, listki owalne, wrzecionowate, ząbkowane, brzeżne kwiaty języczkowe duże, małe środkowe rurkowate zebrane w koszyczki, łodyga rozgałęziona,lubi słońce, żyzne podłoże, dobrze zdrenowaną glebę i przepuszczalne, głęboko uprawione stanowisko, nie toleruje zastoju wody

 

sie 31 2021 Smoła, ropa, dziegieć
Komentarze (0)

Ropa naftowa to ciekła kopalina pochodzenia biologicznego. Ropa powstała z rozkładu roślin i zwierząt w wysokiej temperaturze, pod wysokim ciśnieniem, bez dostępu tlenu. Ropa to mieszanina węglowodorów łańcuchowych i pierścieniowych, zawiera także różne pierwiastki obecne w organizmach żywych (wapń, magnez, siarka z aminokwasów) oraz ze skały macierzystej, ich skład zależny od rodzaju skały. Ropa naftowa ma dwa etapy powstawania, kiedy nagromadzi się odpowiednia ilość materii organicznej w odpowiednich warunkach np. w morzu lub jeziorze albo na bagnach, gdzie rośliny i zwierzęta cały czas dostarczają materii organicznej, a masowo zakwitające glony odcinają dopływ światła do niższych części zbiornika, by nocą, kiedy same nie mają światła zginąć i opaść na dno odcinając dopływ tlenu do niżej leżących szczątków. Nagromadzona materia organiczna zostaje sprasowana, pozbawiona cząsteczek tlenu, zaczynają działać bakterie beztlenowe, które ją przetwarzają, chociaż górne warstwy mogą być wykorzystywane przez organizmy tlenowe np. pierścienice, które tworzą tunele w detrytusie i dostarczają świeżej wody do jego górnych warstw, potem jednak te warstwy zostają przysypane kolejnymi warstwami szczątków i dalej zachodzą w nich tylko procesy beztlenowe. Następny etap powstawania ropy to diageneza, czyli tworzenie właściwej kopaliny, łączenie luźnych osadów w zwięzłą skałę. Ilaste skały nasycone bituminami to łupki bitumiczne.

Ludzie dzięki pirolizie, czyli poddaniu drewna lub kory wysokiej temperaturze bez dostępu tlenu mogą tworzyć smołę i dziegieć. Smoła drzewna to odpad z produkcji węgla drzewnego, kiedy wypala się węgiel drzewny, pod nim zbiera się smoła i dziegieć. Smołę można zrobić w niskiej temperaturze (400-600st) i wysokiej (ponad 600 do 1000 st). Dziegieć do celów leczniczych wytwarza się z kory drzew np. brzóz,

Smoła powstaje też z obróbki węgla, łupków bitumicznych, drewna, torfu. Ma zastosowanie do produkcji klejów, impregnatów, smarów samochodowych, klejów, uszczelnia dachy, izoluje materiały przed deszczem i wilgocią, smoła i dziegieć są wykorzystywane w budownictwie, drogownictwie, dziegieć i smoła odkażają rany, są bakteriobójcze, grzybobójcze, łagodzą łuszczycę, grzybicę skóry, leczą rany, przede wszystkim ograniczają rozwój bakterii tlenowych w ranach, jednak beztlenowym mogą dać lepsze warunki odcinając dopływ tlenu, jednak wpływają na szybsze podziały komórek w skórze i ich szybsze różnicowanie, czyli tworzenie nowej tkanki zachodzi szybciej i rana szybciej się goi. Dziegieć zabezpiecza kopyta i racice przed grzybami, smoła izoluje beczki chroniąc przed wyciekaniem zawartości, uszczelniała słomiane dachy przed deszczem (paliły się potem pięknie), izoluje drewniane rusztowanie przed wilgocią i zabezpiecza przed grzybami. Ludzie zajmujący się wypalaniem węgla drzewnego i smolarze rzadziej chorują na choroby skóry, dziegieć, smoła i ropa pobudzają tworzenie nowych komórek naskórka. Są specjalne mydła dziegciowe łagodzące choroby skóry. Ludzie wierzą w toksyczne właściwości dziegcia i smoły, ale do pewnej dawki nic nie jest trujące, smoła i dziegieć użyte zgodnie z zaleceniami nie są niebezpieczne. Zaleca się stosować się krótko i nie otwarte, głębokie rany, chociaż stężenie potencjalnie toksycznych substancji w smole jest małe, gdyby rozdzielić dziegieć i smołę na poszczególne związki chemiczne i wyizolować każdy z nich, znalazłyby się i trucizny, ale w całym dziegciu są rozcieńczone w innych przyjaznych substancjach i ich stężenie jest zbyt słabe, by spowodować zatrucie, pamiętajmy tez o tym, że wiele toksyn działa antagonistycznie znosząc swoje działanie, więc nie ma co się bać smoły ani dziegciu. Smołę i dziegieć można zrobić samemu, wkładając korę do metalowych, żeliwnych garnków, garnki umieszczamy w dołach w ziemi, zamykamy szczelnie, nad nimi układamy drewno lub węgiel, podpalamy, musi garnek nagrzać się do minimum 400 st, po kilku godzinach wydzieli się smoła i dziegieć. Przed wojną doustnie używano dziegcia by zatruciach bakteryjnych i gruźlicy, związki pochodne węgla wiążą toksyny bakteryjne, doustna dawka to mniej niż 500 mg na dobę. Zależnie od gatunku drewna lub kory można uzyskać dziegieć o różnych wartościach [https://akademiaducha.pl/dziegiec-wlasciwosci-lecznicze/]. Pamiętajmy o tym, że każdy lek można przedawkować.

Parafina łagodzi uczulenia, choroby skóry, egzemy, nie jełczeje pod wpływem ciepła ciała i wydzielin ze skóry, nie rozkładają jej bakterie, leczy uszkodzenia jak oparzenia i odmrożenia I stopnia, pęknięcia naskórka, nadżerki, alergię, łuszczycę, liszaje, przyspiesza gojenie ran, chroni twarz i dłonie przed zimnem, wilgocią i mrozem, usuwa woskowinę, chroni przed drażniącymi czynnikami, nie uczula, gorąca w postaci okładów rozgrzewa bolące stawy, poprawia krążenie, jest składnikiem kosmetyków ochronnych, ułatwia nagrzewanie skóry poprzez izolację, ułatwia przenikanie do niej substancji odżywczych i pielęgnujących z kremów, baza kremów i leków, natłuszcza skórę [https://www.doz.pl/czytelnia/a12019-Czy_warto_stosowac_parafine]

 

Nafta, ropa, wazelina, parafina, oleje silnikowe przyspieszają opalanie, jeśli się nimi posmarujemy to wciągu godzimy opalimy się na mleczną czekoladkę, dobre dla ludzi chcących się opalić, a nie mających czasu, można je zastąpić tłuszczami-olejami roślinnymi, masłem, margaryna, masłem kakaowym, tłuszcze kokosowym

 

Z ropy mamy benzynę (podają, że trująca, ale destylowaną odkażało się rany w wojsku, kiedy jeszcze było obowiązkowe, jest też używana jako odczynnik i środek czyszczący w laboratoriach), z ropy można robić rozpuszczalniki m.in. aceton (nasze ciało go samo wytwarza na drodze ketogenezy), etylen (hormon roślinny, przyspiesza dojrzewanie owoców, starzenie roślin, podanie liście, więdnięcie kwiatów, opadanie owoców, rośliny go wytwarzają, szczególnie dużo go w pobliżu dojrzałych bananów), same składowe ropy stanowią paliwo lotnicze, smary, oleje silnikowe, mazut, asfalt (warto wspomnieć o Jeziorze Asfaltowym w La Brea, gdzie gazowe składowe ropy idą do atmosfery, ciekłe są filtrowane przez skałę, zostaje głównie asfalt), hipoalergiczne, niedrażniące kosmetyki łagodzące jak: parafina, wazelina, olej parafinowy, olej parafinowy, które łagodzą podrażnienia, rany, acetylen (gaz spawalniczy), inne paliwa, tworzywa sztuczne, wypełniacze leków. Bez ropy nasza cywilizacja nie mogłaby istnieć.

Sama ropa nie jest toksyczna, wszystko co w niej toksyczne jest rozcieńczone w niegroźnych składnikach do słabych stężeń, dopiero kiedy oddzieli się poszczególne składowe można uzyskać silne trucizny, sama płynąca ropa nie jest trująca. Warto tu wspomnieć o Naftusi, skażonej naftą i innymi składnikami ropy wodzie mineralnej o prozdrowotnych właściwościach. Naftusia znajduje się w uzdrowisku na Ukrainie - Truskawce. Naftusia tonizuje mięśnie gładkie układu moczowego, rozrzedza śluz, łagodzi stany zapalne, działa moczopędnie i sprzyja filtrowaniu moczu, reguluje poziom cholesterolu i bilirubiny we krwi, niszczy bakterie chorobotwórcze w jelitach. Co prawda przed skorzystaniem z Naftusi trzeba skonsultować się z lekarzem, ale to dotyczy każdego leku, moim zdaniem również suplementu [https://dvoryk-leva.com.ua/pl/health/279-voda-naftusya-pl]. Dawniej pito naftę jako środek przeczyszczający, przeciwrobaczny, przeciwgrzybiczy.

U zwierząt, które połkną zbyt dużo ropy może dojść do zalepienia jelit i skrętu kiszek. Zewnętrznie składniki ropy leczą rany, chronią przed zakażeniami, łagodzą alergie, usuwają woskowinę (rozpuszczają ją). U zwierząt smaruje się wazeliną poduszeczki kotom i psom, by sól drogowa ich nie oparzyła, dziegciem smaruje się kopyta i racice, leczy liszaje, pasożyty, egzemy, ludzie smarujący wazeliną twarze mają mniejsze ryzyko odmrożeń, kiedy nurek posmaruje się smarem wytrzyma w zimnej wodzie dłużej niż bez ochrony. Ropa i smoła są znane od starożytności. Surowa ropa naftowa leczy choroby skóry i pasożytnicze, ropa leczy nawet odmrożenia, to prawda, niektóre jej składowe jak wazelina i nafta leczą uszkodzony zimnem naskórek. Ropa odkaża drogi moczowe, układ pokarmowy, działa żółciopędnie, jeśli chcecie ograniczyć wchłanianie to wystarczy przez czas leczenia zrezygnować z tłuszczu i alkoholu (one przyspieszają jej wchłanianie), 0,5 g dwa razy dziennie zwiększa liczbę białych krwinek. Stosowana na skórę łagodzi opryszczkę (wazelina z naftą też), stosowana dłużej niż miesiąc daje trądzik poropowy (odcina dopływ tlenu i bakterie beztlenowe się mnożą, zatyka też pory). Pobudza akcje serca, hamuje odruch kaszlu przy chorobach zakaźnych. U kobiet dojrzałych łagodzi menopauzę poprzez stymulację wydzielania estrogenów i hamowanie wydzielania androgenów. Bezpieczna dawka to do 1 g do dwóch razy dziennie, przedawkowanie uszkadza nerki i wątrobę, jak każdy lek. Przeciwwskazania białaczka, choroby nerek, niewydolność nerek, ciąża, karmienie piersią [https://rozanski.li/282/ropa-naftowa-surowa-oleum-petrae-crudum-punkt-widzenia-obiektywny-w-terapii/].

Nafta destylowana do picia Petroleum leczy choroby skóry, błon śluzowych, układu pokarmowego, moczowego, chorobę lokomocyjną. Jest w aptekach. Jest też hipoalergiczny krem łagodząco-gojąco-ochronny petroleum wazelina z naftą. Nafta jest jednym najstarszych kosmetyków.

Dawniej, przez 50 lat Polska była trzecim wydobywcą ropy naftowej na świecie, obecnie mamy w Karpatach, nad morzem i na niżu. Szkoda, że jej wydobycie spadło. Ropa jest potrzebna w medycynie, kosmetologii, chemii przemysłowej, budownictwie, drogownictwie, produkcji świec, lamp naftowych i innych dziedzinach. Obecnie przy wolnym rynku wydobycie ropy pozwoliłoby się nam rozwinąć.