Najnowsze wpisy, strona 141


sie 31 2021 Czy zioła leczą?
Komentarze (0)

Panuje szkodliwy pogląd, że zioła, czyli rośliny lecznicze działają tylko objawowo, otóż nie, tak jak w najsilniejsze trucizny tworzy natura, tak i najlepsze leki, w końcu lek to trucizna w odpowiedniej dawce. Rośliny metabolity są słabsze niż grzybne i bakteryjne, dlatego można je wykorzystywać w większych dawkach, wiele z nich może zatruć nieumiejętnie używana, ale każdy nieumiejętnie używany lek może zatruć. Roślinne leki są metabolitami komórek roślinnych służącymi obronie lub ubocznymi produktami przemiany materii. Fitochemia to nauka, która bada szlaki metaboliczne roślin, te podstawowe i te prowadzące do powstawania metabolitów wtórnych i ubocznych, fitochemia farmaceutyczna zajmuje się izolowaniem metabolitów roślinnych celem ich użycia.

Wykorzystywane w medycynie i kosmetologii roślinne metabolity to atropina, służy do rozszerzania źrenic w okulistyce i jako odtrutka na gazy bojowe, pozyskuje się ja z owoców belladonny, czyli wilczej jagody. Olej rycynowy to baza kosmetyków i środek przeczyszczający dla ciężarnych, jest pozyskiwany z rącznika pospolitego. Metabolity cisu są wykorzystywane w leczeniu nowotworów. Wrotycz, glistnik, kurzyślad, krwawnik mają realne działanie przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe, galantamina z przebiśniegów jest wykorzystywana do leczenia Alzheimera, a likoryna działa przeciwwirusowo, kwas acetylosalicylowy pozyskiwany jest z kory wierzby, pączków i kory topoli, kotek brzozy, działa przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo, aspiryna stosowana jest w profilaktyce zawałów, geraniol z goździków odkaża jamę ustną, gardło. Praktycznie każda roślina ma właściwości prozdrowotne, dla wielu substancji trzeba określić odpowiednie dawki. Digitalina reguluje pracę serca i leczy jego choroby, pozyskuje się ją z naparstnicy purpurowej, inne glikozydy nasercowa ma konwalia majowa. Korzeń żywokostu leczy rany, tak samo ziele krwawnika pospolitego, rumianek pospolity łagodzi stany zapalne, aloes leczy wszelkie uszkodzenia skóry, koszyczki mniszka leczą przeziębienia, a podobnie kwiaty bzu czarnego i lipy, anginka (pelargonia pachnąca) leczy choroby wirusowe i bakteryjne. Uniwersalnymi ziołami łagodzącym wiele chorób są pokrzywa i dziewięćsił popłocholistny i bezłodygowy. Są zioła rozrzedzające krew i obniżające ciśnienie jak czosnek, forsycja, zioła podnoszące krzepliwość jak kwiaty fiołka wonnego, podnoszące ciśnienie jak owoce guarany, są rośliny moczopędne jak pokrzywa, pietruszka, skrzyp polny, owoce bzu czarnego i jałowca mogące leczyć nadciśnienie i zaburzenia pracy nerek.

Tak więc zioła mają realną zdolność leczenia, jak w przypadku każdego leku trzeba trzymać się dawek, każdy lek można przedawkować i na każdy lek każda osoba reaguje inaczej, zioła są łagodniejsze od syntetycznych leków, więc organizm lepiej na nie reaguje, a dzięki tysiącom lat ewolucji używających ziół ludzi znacznie łatwiej przewidzieć działanie leku roślinnego (zielarstwo jest tak stare jak ludzkość).

sie 31 2021 Zioła w doniczkach
Komentarze (0)

Zimą nie musimy rezygnować ze świeżych ziół, mozna uprawiać je w doniczkach na oknie. Doniczki musza być odpowiednio duze, zioła odpowiednio pielęgnowane. Do najpopularniejszych ziół uprawianych w doniczkach należą:
Szałwia lekarska Salvia officinalis łodyga czterokanciasta, owłosiona, liście długoogonkowe, naprzeciwległe, owalne, kwiaty dwuwargowe, fioletowe, roslina lecznicza, leczy choroby skóry i gardzła, reguluje trawienie, leczy kaszel, ból gardła, obniża poziom cukru, pomaga przy anginie, przyprawa do mięsa, ciast, cukierków, deserów, lodów, surówek z pomidorów, potraw ze strączkowych.
Rozmaryn lekarski Rosmarinum officinalis czterokanciasta, rozgałęziona łodyga, liście lancetowate, od spodu kutnerowate, kwiaty niebieskie lub różowe, dwuwargowe, kielich dzwonkowaty, 2 pręciki, 1 slupek, owoce to rozłupnie, roslina miododajna w terenie i przyprawa do sałatek, mięs, sosów, roslina ozdobna.
Macierzanka tymianek Thymus vulgaris łodyga owłosiona, czterokanciasta, rozgałęziona, ulistnienie naprzeciwległe, liście podługowate, prawie siedzące, całobrzegie, kwiaty na krótkich szypułkach leżą w okółkach, są liliowe, dolna warga ma 3 ząbki, górna 2, owoce to brunatne rozłupnie, korzenie są słabo rozgałęzione, wrzecionowate, zdrewniałe, roslina lecznicza, ziele działa bakteriobójczo, grzybobójczo, wyksztuśnie, leczy kaszel i bóle gardła, przyprawa do surówek.
Mięta pieprzowa Mentha piperita wzniesiona, rozgałęziona, czterokanciasta, owłosiona w kantach łodyga, ulistnienie nakrzyżległe, liście jajowate, piłkowane, krótkoogonkowe, jaśniejsze od spodu, kwiaty w nibyokółkach, zebrane w walcowaty kłos, są rózowe, kielich rurkowaty, ma 5 działek, 4 fioletowe pręciki. Roślina lecznicza, poprawia trawienie, leczy zaburzenia pracy jelit, wzmacnia wydzielanie soku żółądkowego i żółci. Roslina przyprawowa, nadaje się do sałątek owcowych, sałatek z pomidorów, twarozków, herbatek, soków owocowych, trunków. W terenie roślina miododajna.
Melisa lekarska Melissa officinalis rozgałeziona łodyga, liście sercowate, karbowane, żółte kwiaty wyrastają w kątach liści, kwiaty są wargowe, dolna warga większa i zagięta do góry. Roślina lecznicza, liście leczą bóle głowy, depresje, nerwice, bezsennośc, roslina jadalna, przyprawa do twarożków, drinków, napojów owocowych, sałatek owocowych. w terenie roślina miododajna.
Lebiodka majeranek Origanum majorana łodyga wzniesiona, rozgałęziona, omszona. Liście krótkoogonkowe, łopatkowate, całobrzegie, kwiaty małe, białę, rosną w pachwinach przysadek, wargi niepodzielone, kwiaty zebrane są w okółkach w główki, owoce to rozłupnie, roślina lecznicza, ziele usprawnia trawienie, leczy choroby układu pokarmowego, przyprawa do mięs i strączkowych, likierów.
Lebiodka pospolita / oregano Origanum vulgare prosta, wzniesiona, rozgałęziona łodyga, jest czterokanciasta i owłosiona, ulistnienie naprzeciwległe, liście ogonkowe, jajowate, calobrzegie, kwiaty rózowe, zebrane w podbaldachy, kielich ma trójkątne działki, korona wargowa, dolna warga ma 3 okrągłe klapy, owoce to rozłupnie z 4 jajowatych rozlupek. Roslina lecznicza, ziele działa moczopędnie, wyksztuśnie, przeciwbiegunkowo, dezynfekuje, leczy rany, roslina jadalna, nadaje się do mięs, sosów, pizzy, załatek, wódek, zapiekanek.
Lubczyk ogrodowy Levisticum officinale łodyga naga, prosta, w góze rozgałęziona, ma podziemne, grube kłącze, liście podwójnie pierzaste, odcinki jajowate, żółte, drobne kwiaty zebrane w kilkuszypułkowe, szczytowe baldachy. Owoce to płaskie, żeberkowane rozłupnie z 2 rozłupek. Roslina lecznicza, korzeń działa moczopędnie, wiatropędnie i wyksztusnie, leczy choroby dróg moczowych, nerek, pęcherza, dróg oddechowych, przyprawa do mięs, zup, sosów, surówek, kapusty, można robić z niego herbatki i nalewki.
Czomber ogrodowy Satureja hortensis rozgałęziona, cienka łodyga, ulistnienie okółkowe, liście podlugowate, całobrzegie, siedzące, drobne, biało-różowe kwiaty wargowe w kątach liści, dużą, zaokrąglona dolna warga, kielich pięciodziałkowy, owoce to rozłupnie z 4 rozłupek, roslina lecznicza, ziele pobudza trawienie, niszczy robaki, działą moczopędnie, przyprawa do zup, fasoli, ziemniaków, kapusty, bigosu, cięzich mięsiw, zawiesistych sosów.
Bazylia pospolita Ocimum basilicum czworokątna, rozgałęziona łodyga, ulistnienie nakrzyżległe, liście jajowate, karbowane, kwiaty wargowe w nibyokółkach, dwuwargowy kielich, rózowe kwiaty w nibyokółakch zebrane są w kłosy szczytowe, palowy, rozgaęłziony system korzeniowy, owoce to brązowe niełupki, roslina lecznicza, ziele wspomaga wydzielanie soku żołądkowego, wspomaga trawienie i wchłanianie, poprawia nastrój, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, przyprawa do kanapek, pizzy, spagetti, potraw z pomidorów, salatki greckiej i innych sałatek, zup, twarożku, duszonych warzyw, likierów, napojów i soków owocowych, drinków, w terenie roslina miododajna.
Papryka owocowa Capsicum frutescens kanciasta, rozgałęziona łodyga, liście jajowate, wydłużone, końce zaostrzone, długie ogonki, białę kwiaty, korona zrosłopłatkowa, ma kilka ząbków odgiętych na zewnątrz, pręciki i otaczany przez nie słupek wystają poza okwiat, owoce to duża, czerwone jagody, warzywo do zup, lecza, pizzy, sałatek warzywnych, duszonych warzyw, zapiekanek, kanapek, sosów, mięsa, twarożków.
kpper ogrodowy Anethum graveolens łodyga dęta, naga, bruzdkowana, rozgałęziona, liście kilkukrotnie pierzastodzielne, odcinki nitkowate, żółte kwiaty zebrane w wielosszypułkowe baldachy, roslina lecznicza, ziele uspakaja, obniża cisnienie, poprawia trawienie, przyprawa, liscie dodaje się do zup, sosów, posypania ziemniaków, kanapek, surówek, kapusty, kwiatostany dodaje się do kiszonych ogórków, nasiona to przyprawa sosów, pizzy, zapiekanek, kapusty.
Papryka roczna Capsicum annuum wzniesiona, prosta łodyga, liście jajowate, w nasadach szerokie, końce zaostrzone, kwiaty białe, zrosłopłatkowe, wolne końce płątków odginają się pręciki i słupek wychodzą poza okwiat, owoce czerwone, zielone lub żółte jagody, są duże, puste w środku. Owoce to jarzyna do sałatek warzywnych, lecza, kanapek, zup, sosów, mięs, duszonych, gotowanych, pieczonych warzyw, pizzy, zapiekanek, twarożków.
Pomidor zwyczajny Lycopersicon esculentum owłosiona, rozgałęziona łodyga, liście sercowate, kilkukkrotnie pierzastodzielne, żółte kwiaty o działkach i płatkach równych wyrastają w kątach liści. Owoce to duże, żółte, czerwone lub pomarańczowe, okrągłe lub podłużne jagody. Owoce to warzywa do zup, sosów, spagetii, sałatki pomidorowej i innych warzywnych sałatek, lecza, pizzy, zapiekanek, kanapek, twarożków, nadaje sie do samodzielnego zjadania.
Czosnek szczypiorek Allium schoenoprasum kepy z iweloma pędami kwiatowymi, proste pędy, cebule na podziemnym kłączu, duże, długie, rurkowate liście odziomkowe, drobne, fioletowe, dzwonkowate kwiaty zebrane w główki na szczytach łodyg kwiatowych, liście leczą przeziebienia, obniżają cisnienie, poprawiają cisnienie, lekko przeczyszczają, roslina jadalna, przyprawa do ziemniaków, sosów, zup, twarożku, surówek, kanapek, zapiekanek, jajecznicy, jajek.
Pietruszka zwyczajna Petroselinum crispum biały korzeń spichrzowy z kilkunastoma korzeniami przybyszowymi, liście odziomkowe i łodygowe trójkątne, pierzastodzielne z trójkątnych listków, żółto-zielone kwiaty zebrane są w baldachy złożone, owoce to podługowate rozłupnie, roslina lecznicza, korzeń działa moczopędnie, leczy choroby dróg moczowych i układu pokarmowego, roslina jadalna, korzeń nadaje się do salatek warzywnych, zup i sosów, liście do zup, ziemniaków, sosów, jaj, surówek, mięsa.
Hyzop lekarski Hyssopus officinalis proste łodygi, małe, lancetowate liście w okółkach, drobne, białe, różowe lub niebieskie kwiaty wargowe z długą, dolną wargą, rosną wkątach liści, owoce to rozlupnie, przyprawa do zup, sosów, mięs, surówek.
Wszystkie te zioła i warzywa można jeść dovkanapeki suróek w dużych ilościach, jak ktoś lubi. Pamiętajmy by po kupieniu zioła w doniczce przesadzić je do większej doniczki, żeby miały miejsce do rozrostu, trzeba je podlewać i zapewnić im odpowiednią wilgotnosć i oświetlenie.

sie 31 2021 ciekawe zjawiska optyczne
Komentarze (0)

Opisywałam iryzację i wpisie cuda natury halo, jest jeszcze kilka innych zjawisk optycznych obserwowanych na niebie, nie opiszę na pewno wszystkich, ale ile będę wiedzieć:
-słup słoneczny to odbicie światła slonecznego lub innego, nisko połozonego źródła swiatła od poziomych powierzchni uporządkowanych swobodnym opadaniem kryształów płatkowych lodu. Ma postać słupa czerwonego swiatła wznoszącego sie na kula słońca, widoczy jest przed świtem i tuż po zachodzie.
-parhelion, słońce poboczne zwykle występuje po obu stronach słońca, powstaje na przecięciu halo i kręgu parhelicznego, powstaje w wyniku załamania swiatła na kryształkach lodu w postaci 6-kątnych płytek, które poziomo opadają, im słońce wyżej nad horyzontem tym słońca poboczne sa bliżej głównego.
-krąg parheliczny, biały pas przechodzący przez slońce, opasa całe niebo, powstaje w wyniku odbicia się światła od pionowych ścianek kryształów lodowych w chmurach piętra wysokiego.
-łuki Lowitza, światło odbite od płytkowych kryształków lodu wirujących w czasie spadania lub co bardziej zgodne z obserwacjami rozproszone na na półregularnych sześciokątnych kryształach płytkowych.
-gloria to utworzenie barwnego pierścienia w okół cieni na tle chmur i mgły przedmiotów, powstaje w wyniku dyfrakcji i odbicia fal na tle kropelek wody, powstaje po stronie przeciwnej do Słońca i Księżyca.
zjawisko/widmo Brockenu, mamidło górskie postaje cień na chmurze polozonej poniżej rzucającego go przedmiotu lub istoty żywej, cien może byc otoczony tęczowym kręgiem-glorią, zachodzi w górach gdzie czlowiek jest pomiędzy Słońcem a mgłą. Powstaje głównie na chmurach średnio kłębiastych Altocumulus i średnich chmurach warstwowych Altostratus.
-łuk okołohoryzontalny, powstaje na kryształkach lodu, jest blisko horyzontu, barwny, tęczowy łuk, czerwony kolorjest u góry, jest poniżej Słońca odchylony od niego o 46 st. Zachodzi w chmurach pierzastych, promień słońca wchodzi dodo położonej poziomo płytki jej boczną powierzchnia a wychodzi dolną, załamuje sie o 58 st, dlatego powstaje gdy słońce jest ponad 58 st. nad horyzontem, równoległe promienie załamuja sie przechodząc przez kryształki lodu jak przez pryzmat o kącie łamiącym 90 st. co daje kolory tęczy.
-miraż/fatamorgana to załamanie światła w warstwach powietrza o róznej temperaturze i gęstości, miraż dolny powstaje przy nagranych powierzchniach np. piasku, szosie itd. światło zakrzywia się w górę ku chłodniejszemu powietrzu, miraż górny powstaje w wielu warstwach powietrza, światło rozchodzi sie po linii krzywej.
-tęcza wielobarwny łuk powstający gdy słońce prześwieca przez kropelki wody w atmosferze, światlo rozszczepia sie, załamuje i odbija wewnątrz kulistej kropelki wody, sa róznice w kącie załamania światła i dlugości fal przenikających z wody do powietrza i odwrotnie, kolory tęczy to od zewnątrz czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy, tęcza główna powstaje w wyniku rozszczepienia swiatła w korpelkach wody, tęcza wtórna powstaje w wyniku podwójnego odbicia swiatła w kropli, więcej odbic to powstanie tęczy potrójnej i poczwórnej.
-wieniec powstaje gdy Słońce lub Księżyc zasłania warstewka chmur lub mgły, ma postać barwnej poświaty wokół ciała niebieskiego, od zewnątrz czerwonej, w środku niebieksiej, powstaja przez ugięcie światła w znajdujących sie przed ciałem niebieskim chmurach zbudowanych z drobnych, jednorodnych kropelek wody, są to chmury kłebiasto-pierzaste Cirrocumulus oraz Altocumulus i Stratocumulus.
-refrakcja atmosferyczna to pozorne przesunięcie obiektów obserwowanych poprzez znaczne masy powietrza, zwykle zachodzi w pionie i zniekształca np. spłaszcza dane obiekty np. tarczę Słońca, Księżyca leżacych nisko nad horyzontem i zielony błysk Słońca w czasie wschodu lub zachodu.

sie 31 2021 Zwierzęcy inżynierowie
Komentarze (0)

Nie tylko oddziałują na środowisko, każdy organizm wpływa w większej lub mniejszej skali. Prym wiodą bobry, które budują żeremia, żeremię todom bobrzej rodziny, rodziców i dzieci do 3 miotów, od narodzin do osiągnięcia samodzielności, kiedy młode opuszczają rodzinne żeremia i zakładaja swoje rodziny. Żeremia są zbudowane z gałęzi, mułu, części roślin, pod wodą jest jedno lub więcej wejść, są otwory wentylacyjne, którymi powietrze wpada do środka, nora podzielona jest na część jadalną, sypialną, łazienkę, spiżarkę i miejsce, gdzie są gałązki, którymi bobry zimą ścierają siekacze. Ich siekacze ciągle rosną, dlatego muszą je ścierać i ciągle potrzebują nowych gałęzi, bobry budują tamy, potrafią wygryźć wszystkie drzewa porastające ich terytorium, zablokowac bieg rzeki, która rozlewa siepo okolicy tworząc rozlewiska, zmienia to faunę i florę okolicy na hydrofity, helofity i faunę ziemnowodną. Takie rozlewiska zbieraja wody opadowe i zwiększony nurt rzeki chroniąc dalsze tereny przed powodziami.

Termity to owady społeczne,które budują ermitiery,para znajduje rowek, tam zakłada gniazdo, samica składa jaja, para opiekuje się larwami, z których powstaje kolonia. Kolonia buduje z części roślin, gleby i odchodów termitierę. Stado dzieli się na parę krolewską, czyli zalożycieli i grupę zdolnych do rozmnażania reproduktorów, robotnice, które opiekują się nowymi pokoleniami larw, naprawiają gniazdo, budują je, znoszą jedzenie i broniących gniazdo żołnierzy. Niektóre gatunki na zgniłym drewnie uprawiają grzyby, które jedzą, ich zarodniki przechodzą przez układ pokarmowy termita i są oddawanie z kałem, z nich rozwijają się nowe grzyby, termity jedzągłównie zbutwiałe drewno. Kopce termitów, czyli termitiery mają do 3 m wysokości,największe nawet 8-12, ich kształt zalezy od gatunku. W środku jest główne pomieszczenie gdzie one żyją, rozmnażająsię, mają zapasy jedzenia i tunele,którymi wchodza do gniazda, ciepło powstałe z ich metabolizmu rozchodzi się tymi tunelami po całej termitierze, dzieki temu maja stałą temperaturę. Biorącpod uwagę rozmiar termita i człowieka, termitiery to całe miasta,które wpływaja na wygląd krajobrazu.

Rafy koralowe to skały utworzone ze szkieletów koralowców, koralowce to przydełkowce o pokroju polipa, które mają domki teki i zewnętrzne szkielety, są osiadłe, kiedy polują wypuszczają ramiona z parzydełkami, którymi wyłapuja ofiary z planktonu, paraliżują je, jedzą, niestrawione resztki wydalają na zewnątrz. W razie zagrożenia chowaja się do domków, ich szkielety maja przegrody, są cały czas dobudowywane, rozrasajasię, ale są puste, ciało korala jest tylko na sgórze, gdzie ma kontakt z wodą.

Słonie żyja w stadach utworzonych przez samice i ich mlode. Najstarsza samica jest dowódczynią stada. Słonie wędrują do wodopojów, kiedy woda wysycha szukają innego akwenu, one chodza tymi samymi trasami wydeptując kanały, którymi w porze deszczowej płynie woda. Kanały te są głębsze od ziemi wokół, więc łaczą akweny jak rzeki, w ten sposób słonie nawadniają ziemię. Ich odchody to nawóz dla roślin, na brzegach rzek rozwija się roslinnośc,która sprowadza zwierzęta. Ma to też znaczenie dla rolnictwa.

Ziemnowodne hipopotamy specjalnie ryja unele w ziemi, by rozprowadzić wodę po okolicy tworząc bagno, z suchej doliny powstaje mokradło, woda rozchodzi się po okolicy, gdy zabraknie im jedzenia idą w inne miejsce, a mokradło zajmują rolnicy.

Piżmaki to gryzonie, których dolna warga umozliwia zamykanie pyszczka pod wodą. Piżmaki drążą jamy poniżej powierzchni wody, tak jak bobry robiakonstrukcje z liści i gałęzi oraz drążą podwodne tunele. Pizmaki żyja w pobliżu cieków wodnych i na terenach podmokłych, ;izmaki niszczą groble i brzegi cieków. Rozmnażaja od kwietnia do września, samice z pierwszego miotu jesienią wydaja swoje pierwsze młode, ciąza trwa miesiąc, młode są łyse i slepe, oczy otwierają po 10-13 dniach, po 3 tygodniach zaczynają wychodzić z gniazda, karmione piersią są 4 tygodnie potem opuszczaja gniazda. Pizmaki jedzązielne rośliny, byliny, krzewinki, krzewy i gałęzie drzew, muszą ścierać siekacze. U samców jądra iworki strojowe uwsteczniają się na zimę.

Kraby kopią tunele w dnie morskim głębokie na metr. Kopia również w strefie przybrzeżniej, gdzie powstaja mokradła.

Pająki budują sieci łowne na gałęziach i trawach, krzyżak pomarańczowy robi z pajęczyny i liścia gniazdko, zwija listek, wyściela pajęczyną i tam mieszka, wychodzi polowac ze środka,gdy widzi owada.

Warto wspomniec optasich gniazdach, sąz gałęzi, traw, błota, mchu, puchu, włosów, maja rózne kształy (czarki, kuli, worka, platformy), są wśród gałęzi, na skałach, wśród traw, roslin wodnych, w korzeniach, na skałach i glebie. Tam ptaki opiekuja się pisklętami.

Lisy kopia nory, gdzie matka opiekuje się mlodymi, a dorosłe osobniki mają schronienie, gryzonie i owadożerne krety kopią tunele, prowadzące do norek. Każdy ma schronienie.

 

sie 31 2021 Zrastanie się drzew i krzewów
Komentarze (0)

Położone blisko siebie drzewa i krzewy zrastają się ze sobą tworząc jeden organizm. Zrastają się i łodygi, pnie i korzeni. A jak do tego dochodzi? wiemy, że na początku rozwoju pędy roslin drzewnych zbudowane są ze skórki zawierającej chloroplasty, w środku jest walec osiowy odzielony od kory pierwotnej okolnicą, jest to budowa pierwotna lodygi, przyrost pierwotny nestępuje dzięki różnicowaniu sie komórek merystemów wierzchołkowych, przyrost wtórny czyli na grubość odpowiada nie tylko za pogrubienie łodygi, ale i za łaczenie się dwóch łodyg. Tak korzęń jak łodyga mają swój walec osiowy oddzielony od kory pierwotnej endodermą, z czasem kora pierwotna dzięki kambium róznicującymi się w fellogen, czyli tkankę korkotwórczą zostaje zepchnięta na zewnątrz i złuszcza się, a jej funkcje przejmuje kora wtórna. Fellogen dzieli się w korek (fellen), który wzmacnia i chroni pęd, fellodermę, która okrywa pęd. Kiedy drzewa stoja blisko siebie rozrastając się na grubość zgniatają tak korę pierwotną, jak formułujące się tkanki wtórne i endodermę walca osiowego. Zmiażdżone tkanki obumierają i zanikają, zostają rozłożone i sfagocytowane, natomiast ich miejsce zajmuje rozrastający sie walce osiowy. Komórki fellogenu i fellodermy okrywające zwenętrzne strony tych drzew zrastają się ze sobą, tworząc połaczenia między swoimi komórkami i dalej rozrastają się na zewnątrz. Walec osiowy ma wiązki przewodzące rozmieszone w miękiszu. Wiązki te mają kambium, które dzieli się w łodydze na zewnątrz odkładając elementy łyka (komórki budujące rurki sitowe, komórki przyrurkowe i wzmacniające, do środka drewna, kambium dzieli się przez całe życie rośline, jest otwarte. w przypadku zrastania się drzew, dzielące się wiązki przewodzące spychają między siebie elementu drzewna i łyka. żwe i słabsze elementy łyka w miejscu połaczenia zostają zmiażdżone i obumierają, zastępuje je mocniejsze drewno (z czasem też zostanie zmiażdżone i zaniknie tworząc pusty rdzeń), które i tak idzie na zewnątrz. Ściśnięty miękisz obu roslin łączy się, komórki wytwarzają połaczenia i komunikuja się jak w jednej roslinie (rośliny nie mają receptorów zgodności tkankowej). elementy kory wtórnej również ulegają zmiażdżeniu na styku obu drzew, zanikają, pojawia się przestrzeń, w ktorą wnikają elementy walca osiowego, na na styku łaczą się komórki fellogenu i fellodermy i dzielą sie nadal rozrastając się i odkładając korek, otaczając już oba drzewa. U drzew korzeń mocno się rozgałęzia. W przypadku roślin zakorzenionych blisko siebie korzenie łączą się, tzn plączą się ze sobą, później napierając na siebie również zrastają. Na szczycie korzeni są stożki wzrostu z czapeczkami, która ochrania komórki merystemu przed mechanicznymi uszkodzeniami. Tu też jest walec osiowy, kora pierwotna i skórka, , w walcu są wiązki przewodzące, korzeń ma egzarchiczny ksylem, czyli drewno róznicuje sie na zewnątrz, łyko do środka. Korzenie rozrastając się miażdżą elementy tkanki okrywającej, które obumierają, komórki miękiszowe wnikają między siebie, wiązki przewodzące łączą, drewno na styku obu roslin jest zgniecione, tworzy się pusta luka, wypełniona elementami łyka. Drewno od zewnątrz korzeni pozostaje nienaruszone i roslina po połaczeniu dzieli się dalej zwyczajnie jak pojedynczy organizm odkaldając lyko do środka, drewno na zewnątrz. Na styku elementy kory pierwotnej wytwarzają połaczenia i dzielą się otaczając oba drzewa, potem zostają zastąpione przez korę wtórną, której komórki w miejscu zrostu zsotały zmiażdżone i już nie działają w środku obu roslin. Jeśli złaczane są starsze drzewa, kiedy powastanie kora wtórna z fellogenu, fellodermy i korka a zawnętrza kora pierwotna od środskórni do skórki zostanie usnięta, to  nacisk obu drzew miażdży je. Tkanki sie rozkładają i powstaje pusta luka, w którą wnikają elementy walca osiowego, dzielące się drewno i miękisz wypelniają tę lukę. Komórki fellogenu i fellodermy łączą się i wytwarzają zewnętrzne elementy na zewnątrz starsze są wypychane, martwe elementy korka są wypychane na zewnątrz. Kora wtórna otacza tak korzenie obu drzew. Zrastać może się kilka drzew poprzez ten sam mechanizm miażdżenia tkanek leżacych na ich styku i wypelniania luki poprzez elementy walca osiowego, którego kambium dzieląc się wytwarza elementy wiązek przewodzących zapełniające luki. Na zrosniętych drzewach pozostają nierówne slady po miejscach zrostu na słojach przyrostu rocznego i w slady w postaci wybrzuszeń lodygi, które kiedyś były osobnymi pniami. Tak samo zrastają się zdrewniałe kłącza roślin zielnych, zewnętrzne warstwy są zgniatane i obumierają, a puste miejsca wypełniają różnicujące się w nowe tkanki komórki kambium. Kambium róznicuje się w wiązki przewodzące, które łaczą się podobnie jak w pniach drzew, wewnętrzne łyko jest zgniatane i zanika, zastępuje je drewno, które odkłada się do środka, a łyko na zewnątrz. Tkanka okrywająca zanika zastąpiona tkankami walca osiowego. Podobnie jest w korzeniach roslin zielnych, tkanki okrywające są miażdżone, w puste miejsca wchodzą komórki walca osiowego. Pomiędzy połaczonymi roslinami następuje transfer genów.